Paprsek ze tmy, leden 2013

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, leden 2013

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí přátelé a příznivci našeho klubu, začal nový rok a s ním i plánování nových aktivit. Co v tomto roce připravujeme, najdete v rubrice Klubové aktivity a v rubrice Aktuálně před uzávěrkou upozorňujeme na březnovou konferenci INSPO. Budeme se těšit, že využijete námi připravené akce a případně navrhnete takové, o které byste sami měli zájem. Veškeré vaše připomínky a nápady uvítám na hanusova.martina@email.cz.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Ráda bych vám napsala, o čem poslední dobou přemýšlím. Celý leden nás provázelo šílenství okolo voleb českého prezidenta. Ve chvíli, kdy tento článek píšu, je už rozhodnuto. Stále se však nemůžu zbavit smutku, který se mě během těchto voleb zmocnil. Osočování jednoho či druhého kandidáta, hysterická kampaň, neustálé poslouchání názorů od druhých, že jsem téměř nesvéprávný hlupák, pokud volím toho či onoho kandidáta. Zkusme se prosím zklidnit, přijmout výsledek voleb a začít se k sobě vzájemně chovat s respektem a úctou, jak je běžné v demokratických zemích. Ráda bych naší milou zem mezi takové demokratické státy počítala. Před 2. kolem voleb jsem objevila v časopise Reflex článek šéfredaktora Ivana Hamšíka, který se mi velmi líbí. Posílám ho i přesto, že už je po volbách, protože by bylo dobré si ho vzít k srdci i v každých dalších volbách, které budou následovat.

Martina Hanusová

10 kroků, jak zvolit prezidenta a nezbláznit se při tom

 1. Rozhodnu se, jestli půjdu volit. Připomínám, že nevolit je zcela demokratická možnost a neměli by vás za to vyhodit z práce, i když to teď tak vypadá.
 2. Zcela svobodně si vyberu jednoho ze dvou možných kandidátů, protože každý z těch dvou bude stoprocentně lepší než Hácha, Husák nebo Zápotocký.
 3. Nenechám se ovlivnit hysterickou kampaní, že jeden nebo druhý nepatří do civilizovaného světa. A je úplně jedno, jestli první dáma mluví pouze německy, anebo je nezvěstná, kdo má jakého tchána a kdo se hůř obléká.
 4. Vypíšu si kladné stránky Miloše Zemana i Karla Schwarzenberga, protože jich oba mají hodně, a schválně vynechám všechno negativní.
 5. Pominu, že moje argumenty sdílí i nějaký trotl. Jde o ten názor, ne o to, jestli ho říká Petr Rychlý, nebo Jiřina Bohdalová.
 6. Nebudu nikomu říkat, koho jsem volil, protože to je moje právo. Tím pádem si ušetřím dva tisíce hodin času, jak se na Facebooku obhájit před zdivočelou kulturní frontou/antikalouskovskou gardou. Do budoucna si tím ponechám otevřenou možnost zahrát si hlavní roli v seriálu Zdivočelá země/pouštět dětem Křemílka a Vochomůrku.
 7. Budu se modlit, že v sobotu 26. ledna odpoledne tohle všechno pomine a lidi budou mít zase svou tvář v profilech na Facebooku.
 8. Budu věřit, že jeden z těch moudrých starých mužů, který se stane prezidentem, skončí hysterii rozdělené země a vynaloží všechen um na to, aby se vyblázněná společnost uklidnila.
 9. Těším se, až poražený kandidát velkoryse uzná porážku a zvesela přijde do volebního štábu svého rivala pogratulovat a nabídnout své služby. Tím vypálí rybník všem, kterým historicky první přímá volba prezidenta zatemnila mozek.
 10. Také se těším, že zase bude možné říkat, co si myslím, a že mi tisíce lidí, které neznám, přestanou říkat, co mám dělat, jinak jsem idiot.

Hodně štěstí! Ivan Hamšík

Klubové aktivity

Praha

Vzhledem k tomu, že nám leden přinesl ledové počasí, námrazu a epidemii chřipky, nenaplánovali jsme žádné klubové setkání. To však neznamená, že bychom s Otou zahálely! Hned po novém roce jsme se vydaly do Jindřichova Hradce nainstalovat naší výstavu "Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme...", která zde bude až do konce února. V dalších měsících budou následovat výstavy v Mostě, Kutné Hoře, Plané nad Lužnicí a ve Slaném.

Na měsíc březen je naplánován benefiční koncert v prostorách kapucínského kláštera v Praze na Hradčanech. Bude to již druhý benefiční koncert, který pro Klub přátel červenobílé hole bratři kapucíni uspořádali. O podrobnostech a konkrétním datu konání vás budeme včas informovat.

Doufám, že s těmi tvořivými z vás budeme i nadále pokračovat ve výtvarných činnostech a to nejen v tradiční výrobě vánočních přáníček, ale snad dojde i na již delší dobu plánovaný výtvarný víkend.

A v neposlední řadě jsme naplánovaly pobyt v hotelu Gabreta v Sušici, kam se letos vydáme už potřetí. Ještě je pár volných míst, tak se můžete přihlásit.

Martina Hanusová

Aktuálně před uzávěrkou

Konference INSPO 2013

Třináctý ročník konference se koná v Kongresovém centru Praha v sobotu 16. března 2013 a pořádá ji BMI sdružení a Křižovatka.cz. Generálním partnerem je Telefónica Czech Republic, partnerem AutoCont CZ, partnerem sekce Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je Práce.cz. Jednání probíhá dopoledne v plénu, odpoledne bude rozděleno stejně jako v posledních letech do tří sekcí. První se tradičně zaměří na přístupnost webu (ale i pomůcek), druhá na využití informačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením (a také na sociální podnikání) a třetí na informační a komunikační technologie (ICT) pro neslyšící uživatele.

V průběhu celého dopoledního jednání a odpoledne v sekci ICT pro neslyšící bude zajištěno tlumočení do českého znakového jazyka a simultánní přepis mluvené řeči na plátno. Díky středisku Teiresiás budou k dispozici ke sledování přepisu rovněž tablety.

Dále bude k dispozici prostor, kde budou moci organizace nabízející služby pro osoby se zdravotním postižením vyložit svoje informační materiály. Kromě toho budou v předsálí předváděny různé kompenzační pomůcky a programy pro osoby se zdravotním postižením. Pro automobily osob na vozíku bude zajištěno parkování přímo na ploše vedle vchodu do Kongresového paláce. Je však třeba uvést při registraci SPZ vozidla do okénka registračního formuláře pro případný vzkaz.

Účast na konferenci je za symbolický poplatek 150 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Upozorňujeme, že v minulých letech musela být registrace ukončena pro zaplněnou kapacitu sálu týden i více před konferencí, proto registraci neodkládejte. Program konference najdete na http://www.helpnet.cz/inspo/inspo-2013/program-konference-inspo-2013.

Převzato z www.helpnet.cz

Zajímavosti

Babské rady z internetu bez záruky

Jak vyklopit jogurt

Chcete-li snadno vyndat veškerý obsah kelímku s jogurtem nebo zakysanou smetanou, nepoužívejte lžíci. Odtrhněte víčko, otočte kelímek do misky dnem vzhůru a zabodněte do dna ostrý nůž. Nůž vytáhněte a s kelímkem klepněte. Vypadne celý obsah a uvnitř nezůstane vůbec nic.

Fénem proti prachu

Starší radiátory se mezi jednotlivými žebry pravidelně zanášejí prachem, který se špatně utírá. Zkuste to pomocí fénu. Nejprve položte pod radiátor noviny a fén zapněte na nejvyšší výkon i teplotu. Prach snadno odfouknete, zůstane na novinách, které vyhodíte. Mastné nečistoty se zahřejí a potom už je lehce odstraníte hadrem navlhčeným ve vodě s pracím práškem.

Ocet na sporák

Pokud máte na sporáku skvrny, které už nejdou vydrhnout ani tekutým pískem, zkuste na ně nalít ocet. Ten nechte působit několik hodin. Kyselina octová změkčí zuhelnatělé části a ty pak už setřete pouhou houbičkou

Na internetu vyhledala Ota Pačesová

Zajímavosti ze světa zvířat: Kočky mají přes 100 typů hlasů, psi jen 10.

Pranostika: Tancují-li v lednu komáři, žádný sedlák se spokojeně netváří.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Tento rok se chci zaměřit, pokud jde o nabídku pro čtenáře, výhradně na české spisovatelky. Představím vám díla svých nejoblíbenějších tvůrkyň. Pokusím se najít i nadějné mladé pisatelky, kterých je, naštěstí, i mezi českými umělci stále dost. Doufám, že budete při čtení jejich knih nebo při poslechu namluvených, prožívat stejné potěšení z příběhů i krásy slova, jako jsem prožívala já. Pánové nemusejí být smutní, příští rok věnuji mužské polovině.

Smetanová Jindřiška – T. G. Masaryk – Proč se neřekne pravda

Česká spisovatelka, scénáristka a překladatelka Jindřiška Smetanová sepsala paměti svého strýce, dr. Antonína Šenka, osobního tajemníka prvního československého prezidenta. Z poznámek z jeho pozůstalosti dokázala vytvořit skvělou výpověď i sondu do života Prezidenta osvoboditele, jeho blízkých, rodiny, přátel i nepřátel. A. Šenk byl dítě z velmi chudé rodiny a jen díky tetě, která neměla vlastní děti, mohl vystudovat práva. Ovládal několik jazyků, dával kondice studentům a pracoval jako obyčejný úředník na ministerstvu zahraničí. Brzy si ho všimli na Hradě a vyžádali si ho do služeb prezidentovi. Šenk se v době svého stáří rozhodl zapsat všechny zážitky s prezidentem Masarykem. Nesmírně zajímavě popisuje jeho osobnost, členy jeho rodiny a vztahy s nimi, Masarykovy přátele i soky, politické souputníky i odpůrce. Jak trávil volný čas, koho si zval do svého sídla v Lánech, komu se vyhýbal. Dozvíte se, proč skončilo dlouholeté přátelství Masaryka s Karlem Čapkem nebo se spisovatelem J. S. Macharem, jaké byly jeho vztahy s předsedy koaličních stran jeho vlády a mnoho dalšího. A také Masarykův názor a jeho úloha v proslulé střelbě do dělníků v krizových 30. letech minulého století, která mu bývá mnohými vyčítána. Milovníkům české historie, politiky a všem obdivovatelům Tomáše Garrigue Masaryka dílo vřele doporučuji.

Závěrem uvádím Masarykův citát: "Láska ukazuje člověku cíl jeho života. Rozum ukazuje prostředky, jak jej uskutečnit."

Jana Rzepecká

Literární okénko

Hledání

Schází mi dotek hebkých dlaní,
pohledy žárem planoucí
– a za nocí, kdo sny mé chrání,
kdo otře slzy kanoucí.
Schází mi láska plná něhy,
co mostem břehy překlene.
A zažene i splínu černé špehy
- dál bolestem všem poví – „NE“!

Šušlíková Jana

Svatá holčička

Smrt je smutná, ztráta dítěte k neunesení. Snad pro útěchu vznikla nad půvabným náhrobkem skrytým na zapomenutém hřbitově jedna z nejkrásnějších pražských pověstí - O svaté holčičce. Možná svou roli hraje i samotné místo, zadumaný, většinu roku nepřístupný malostranský hřbitov, kde stromy prorůstají kořeny rovnou do hrobů a obepínají náhrobky rukama větví, kde neudržovaný břečťan přerostl v koberec, pod kterým splývají hroby i cesta mezi nimi a kde pod působivými náhrobky našli spočinutí čeští národní buditelé.

O Aničce, která se nehodila pro tento svět

Podle pověsti všechno způsobila administrativní chyba na nebesích. Do miminka, které právě přicházelo na svět, se vtělil místo dušičky nenarozeného dítěte neposedný a příliš zvědavý nebeský andělíček. Nebylo zbytí, musel na Zemi. A tak se ženě chudého muzikanta Rubína narodila holčička Anička. Když přicházela na svět, zářila na nebesích jasná hvězda, zněla líbezná hudba, hejna ptáčků švitořila a stromy i květiny v celém širém okolí rozkvetly. Vypadalo to, jako by nebe i země jásaly nad příchodem malého dítěte.

Holčička Anička byla chudá jako většina dětí z okolí Újezdské brány, všichni ji však měli rádi. Jako by s ní do duší lidí vstupovalo slunce - nikdy neplakala, nezlobila, všem okolo nezištně pomáhala. Rozuměla řeči zvířat a květin. Kouzlu milého dítěte podlehl i přísný hrabě z paláce na Velkopřevorském náměstí a začal pomáhat chudým a nemocným, když v Praze řádila zlá epidemie.

Jenže pro bezelstnou duši andělskou byl život na Zemi přílišným břemenem. Anička důvěřivě zvala domů žebráky i zloděje, rozdělila jim vše, co bylo k nalezení. "V srdci cítím, že musím pomáhat," vysvětlovala nešťastným rodičům. I Bůh nakonec pochopil, že andělské srdce nemá na zemi místo, neboť je lidé budou zneužívat. A tak se smiloval. Jednoho dne si Anna hrála u okna, když jí panenka vyklouzla z ruky. Holčička se vyklonila příliš daleko ve snaze padající hračku zachytit, a i když měla srdce anděla, jeho křídla jí chyběla. Zřítila se na tvrdou dlažbu ulice. Byla na místě mrtvá a osvobozený andílek se tak konečně mohl vrátit do nebe, kam patřil.

Starý hrabě, který si holčičku zamiloval jako vlastní, jí nechal vytesat neobvyklý náhrobek. Děti z okolí k němu brzy začaly nosit lístečky se vzkazy, v nichž svatou holčičku prosily o pomoc. Zarmoucená paní Rubínová se ze ztráty milované dcery nemohla dlouho vzpamatovat. Rozveselila se až poté, když se jí narodila nová holčička.

Legenda versus fakta

Hrob "svaté holčičky" leží na malostranském hřbitově za pomníkem biskupa Thun-Hohensteina, vpravo od hlavní hřbitovní cesty. Autorem působivého romantického náhrobku z roku 1851 je sochař Josef Max. Špatně čitelný nápis uvádí skutečné jméno Anna Degenová. Podle matriky zemřela holčička ve věku tří let a byla dcerou strážmistra Augustina Degena a jeho manželky, nádenice Anny. Její rodiče leží na stejném hřbitově jen o kousek dál, v hrobě číslo 231. Jak mohla být malá dcera chudých rodičů pochována pod jedním z nejkrásnějších náhrobků na hřbitově? Okouzlila tolik někoho její nevinná dětská krása? Nebo byl snad jejím otcem někdo jiný, opravdu bohatý? To se dnes nejspíš už nedozvíme. Jisté je jen, že sochařovo umění inspirovalo lidovou představivost, která vytvořila tesknou legendu. Tu v roce 1942 zpracoval spisovatel František Kožík do podoby pohádky, které dal jméno podle pověsti - Svatá holčička. Odraz legendy najdeme i v tajemném příběhu Jakuba Arbesa Sivooký démon.

Zapomenutý hřbitov

Malostranský hřbitov rozhodně stojí za pozornost, i když na Malé Straně byste ho hledali marně. Leží totiž na Smíchově nedaleko Bertramky. Byl založen za morové epidemie roku 1680 a správou spadal pod malostranský kostel sv. Václava - odtud jeho název. Původně se stal místem posledního odpočinku mnoha slavných osobností, architektů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dienzenhoferů, manželů Josefiny a Františka Xavera Duškových či Karla Jaromíra Erbena. Jan Neruda zde prý čerpal inspiraci při psaní sbírky Hřbitovní kvítí.

Život však vytlačil smrt, a tak okolní zástavba postupně pohltila část zahrady mrtvých. Vandalismus pak dokonal zbytek. Většina ostatků slavných osobností byla přenesena na důstojnější místa, ze známých národních buditelů zde leží Tomáš Pešina z Čechorodu. Hřbitov byl v letech 1990-1991 z velké části zrekonstruován a o deset let později kvůli vandalismu znovu pro veřejnost uzavřen. Jeho brány se otevírají pouze při zvláštních příležitostech, například v rámci Dnů evropského dědictví. A plastika "svaté holčičky"? Dnes už najdete na hřbitově jen věrnou kopii, originál bezpečně odpočívá v lapidáriu Kaple sv. Václava na Vinohradských hřbitovech.

Na internetu vyhledala Dana Ťukalová

Výročí

V lednu oslavily narozeniny naše milé dámy Jana Kroulová a Jaruška Navarová. Svátek slaví Zdeněk Navara. Všem upřímně gratulujeme a přejeme hodně štěstí, zdraví a spokojenosti.

Co nám chutná

Pivní štrůdl

Připravíme si 300 g hladké mouky, 125 g Hery, 150 ml piva, jablka, skořici, cukr, rozinky, strouhanku a máslo. Z mouky, Hery a piva vypracujeme těsto, rozdělíme na dvě části. Každou vyválíme natenko, posypeme strouhankou, poklademe nastrouhanými jablky, rozinkami, posypeme cukrem a skořicí a zakápneme rozpuštěným máslem a zavineme. Pečeme do růžova cca 30 minut při 190°C. Po upečení posypeme moučkovým cukrem a nakrájíme. Přeju dobrou chuť!

Martina Hanusová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

 • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
  e-mail: Machovicova@seznam.cz
  telefon: 485 113 223
 • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
  e-mail: pacesova.ota@volny.cz
  mobil: 775 164 190
  telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)