Paprsek ze tmy, leden - únor 2011

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, leden - únor 2011

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Začátkem roku jsem dostala na email recept pro rok 2011. Myslím, že kdyby si naši politici toto občas uvařili a snědli, bylo by nám všem podstatně lépe. A tak přeji vám všem, abyste si i vy z této pochoutky trochu ochutnali. A nezapomeňte, samotnému člověku to tolik nechutná, pozvěte na to i svého přítele či přátele. Určitě vám bude potom lépe.

Recept na hezký rok 2011

Vezme se 12 měsíců, pořádně se očistí od veškeré zlomyslnosti, chamtivosti a nenávisti. Každý měsíc se rozdělí střídavě na 28, 30 a 31 dílků tak, že vystačí na celý rok. Potom se každý den upraví tak, že se vezme 1 porce důvěry, 1 dávka poctivé práce, aspoň 2 dávky pěkných vzpomínek, 2 dávky dobré nálady, přidají se 3 vrchovaté lžíce optimismu, čajová lžička snášenlivosti, zrnko taktu a špetka trpělivosti.

To vše se promíchá a bohatě zalije láskou. Takto připravený pokrm se ozdobí kytičkou pozornosti.

Ota Pačesová

O čem přemýšlíme

Uvidíme, co nám přinese rok 2011. Ale i v tomto roce by měl každý člověk udělat alespoň jednu užitečnou věc. Někdo může napsat kamarádovi, který je sám a je mu smutno. Další může vyrobit pěknou věc pro člena rodiny a dát mu ji jen tak z radosti a lásky. Někdo může člena rodiny, ke kterému se nezachoval pěkně, poprosit o odpuštění. Jiný může přemýšlet sám o sobě a zjišťovat, kde dělá chyby a jak by je měl sprovodit ze světa, aby neškodil především sám sobě. Je toho hodně, co musí každý z nás udělat. Každému přeji hodně úspěchů na jeho cestě nápravy a lásky k člověku.

Marcela Machovičová

Advent

Loňský advent nebyl nějak lepší než předloňský. Neměla jsem čas si ho vychutnat, hlídala jsem vnoučátka a chodila do práce, nestihla jsem ani vánoční stromeček, nebyl čas a vyčerpaná jsem jen padala do postele. Ale přesto vnoučátka jsou mi vším, pomáhají mi při přechodu silnice, při nákupech, při úklidu doma a hlavně jsou veselé a to mne naplňuje, abych já měla nějakou radost ze života. Byl Mikuláš, měla jsem svátek, byli Vánoce a Silvestr, na to jsem si vzpomněla až po Novém roce, kdy se blížil den Tří králů, ne neslavila jsem nic, ale v srdci a na duši jsem byla spokojená, že jsem za rok 2010 toho hodně dokázala. I když se mně život změnil po stránce zdravotní v negativní, zhoršil se mi zrak a tak proto raději nic moc neslavím. Důležité pro mě je, být spokojena sama se sebou. Letos mám jen jedno přání, mít klid na duši a netrápit se lidskou zlobou, nenávistí a závistí, to je bohužel u některých lidí takový trend, neznají lidskou hodnotu a nemají ani strach ze svého špatného svědomí.

Dana Ťukalová

Klubové aktivity

Praha

Co děláme v zimních měsících v Praze?

Hlavně připravujeme účetní uzávěrku, vyúčtování minulého roku pro dárce. Sešlo se předsednictvo, kupodivu téměř celé, spolu s dozorčí radou. Ta prohlédla všechny účetní doklady a byla spokojena. Někteří naši členové cvičí pravidelně, individuálně se studentkou Katkou z Hradce Králové, aby se jim zlepšila dušení pohoda. Jedná se o tříměsíční setkávání. Katka na této téma píše diplomovou práci a potřebuje získat zkušenosti. A tak mi pomáháme jí a ona zase nám. Od března počítáme opět s pravidelnou klubovou činností, výlety apod.

Ota Pačesová

Návštěva výstavy Play v Mánesu - poslední akce roku 2010

Pražský Mánes se stal na tři měsíce hernou pro dospělé i děti. Tato interaktivní výstava přilákala i nás. Myslím, že někteří z nás si jí i užili. Zvláště ti mladší. Jedinou a podstatnou vadou bylo, že je zde pro naše lidičky, používající sluchadla, příliš hlučno. A tak někteří si to ani neužili a raději spěchali do blízké vinárničky U Orla. Tam nalezli pro sebe tu správnou pohodu.

Ota Pačesová

O výstavě píší

Výstava Play v Mánesu je událostí, která určitě stojí za návštěvu už jen proto, že lepší hřiště pro svou fantazii a tvořivost nenajdete. (Z. Drtilová, Víkend DNES)

Desítky zvukových, čichových, hmatových, chuťových, sluchových i zcela nedefinovatelných instalací v aktuálním projektu od více než čtyřiceti mezinárodních umělců a umělkyň je bezesporu velkým lákadlem. Možnost užít si díky nim ve výstavní síni legraci a objevovat přitom svět kolem nás i sebe sama je tu však prostě neodolatelná. (J. Lomová, Deník Referendum).

Upravila Ota Pačesová

Vánoce v Praze

A na závěr roku 2010 jsme se sešli v klubovně v Dlouhé pod vánočním stromečkem. Pojedli, popili a popovídali. Náš předseda Martin Tarčinec nám popřál vše dobré do nového roku. Navzájem jsme si také popřáli dobrého zdraví a spokojenosti do roku 2011 a připili svařáčkem.

Ota Pačesová

Liberec

V Liberci se čeká na jaro. V zimních měsících je pro naši lektorku Marcelku v Liberci obtížné ve sněhu a náledí docházet za klienty, cestovat po horách. To víte určitě všichni, že orientace po sněhu se špatným zrakem je obtížná. A tak se těší na jaro, až vyrazí za svou ovečkou do hor a budou spolu vymýšlet a vyrábět krásné věci. Láďa Berky pro nás připravuje výlet z Liberce na Kozí farmu v Pěnčíně. Samozřejmě, že zve i Pražáky a ostatní. A tak doufejme, že jaro na sebe nenechá dlouho čekat. Sněhy se roztají, větry utiší a my vyrazíme do přírody.

Ota Pačesová

Aktuálně před uzávěrkou

Určitě někteří z vás dostali od svého místního úřadu nepříjemný dopis, který vám oznamuje, že výše příspěvku z 2000,- Kč se snižuje na 800,- Kč. Jedná se o příspěvek na péči v prvním stupni. Nelekejte se a pokuste se to změnit. Podejte si žádost o změnu tohoto příspěvku. Formulář obdržíte na místní úřadě na sociálním odboru. Ten vyplníte, zašlete zpět a pracovnice úřadu se dostaví do vašeho bytu na šetření. Je důležité ze sebe nedělat žádného hrdinu a skutečně podle pravdy sdělit, co bez dopomoci druhého nejste schopni udělat. Důležité je právě to slůvko s dopomocí. To je potřeba používat v každé větě i několikrát, jen tak si pracovnice úřadu uvědomí, že ačkoliv hodně věcí zvládáte, tak ale bez dopomoci druhé osoby to nejde.

Jako příklad uvedu praní prádla. Určitě vám nedělá problém dát prádlo do pračky, nasypat prášek, pračku zapnout. Ale může vám například dělat problém prádlo roztřídit podle barev, materiálů, nejste si jisti třeba s nastavením teploty (aby se oděv neponičil), nemůžete si sami dojít koupit prášek na praní. A tak na otázku perete si samostatně - je odpověď ano, ale s dopomocí druhé osoby a uvedete v čem právě potřebujete pomoc druhé osoby. Pokud budete potřebovat pomoci, můžete se obrátit i na poradu Národní rady osob se zdravotním postižením. Na těchto stránkách najdete i aktualizaci sociálně právního minima pro rok 2011. Odkaz na poradu: http://www.nrzp.cz/poradna/. Případně napište i nám.

Ota Pačesová

Zajímavosti

Chřipka

Zajímavý článek nám do občasníku Paprsek zaslal pan Ladislav Berky. Byl učiněn rozhovor s MUDr. Janem Šoulou na téma chřipka jako nemoc a především jak se bránit proti jejímu vzniku. Pan Šoula se domnívá, že chřipka vzniká z důvodu snížení imunity vlivem poklesu slunečního světla, které lze zaznamenat na přelomu zimy a jara a na podzim. Dále změna stravy a deprese z toho, že přichází podzim. Na jaře je to následně z důvodu vyčerpání a únavy, protože příroda nutí člověka odpočívat. Především není dobré podléhat davovému šílenství, kdy propukají chřipky, neboť to značí možnost, že chřipku taktéž dostanete.

Očkování a to nejen proti chřipce pan Šoula rezolutně odmítá, neboť organismus může nenávratně poškodit.

Jeho filosofií je věnovat se tělu a nejen mysli. Dle jeho slov pouze silná mysl a silný duch zabrání nemoci. Harmonie a čistota těla jsou nástrojem k harmonii mysli. Pokud se budete bát, že dostanete rakovinu a i přesto že dobře jíte a staráte se o své tělo fyzickou aktivitou, stejně rakovinu můžete získat. A s chřipkou je to vlastně stejné.

Pan Šoula se osobně brání chřipce několika prostředky. Žádnou chřipku ani jiné patologie si nepřipouští, denně bere česnek, zinek a selen a také betaglukany, dvě hodiny 5x týdně sportuje - jezdí na kole, denně vypije večer 350 ml červeného vína.

Avšak nejúčinnější prevence proti chřipce je dle doktora jednoznačně veselá mysl, půl zdraví. Víme to všichni, jen málo se to praktikuje.

Nabídka pro čtenáře

Nezaměstnanost jako sociální problém

Autorem této publikace je Petr Mareš. Kniha byla vydána v nakladatelství Slon, Praha v roce 1998. Publikace Mareše je dle mého názoru jednou z mála publikací, která plně analyzuje nezaměstnanost jakožto deprivaci v základních potřebách, které zaměstnání a práce přímo uspokojují či jejichž uspokojování je s nimi úzce spjato. (strana 68) Je využívána jako jeden z mála zdrojů k problematice zaměstnanosti nejen mnoha studenty vysokých škol, ale i odborníky a laiky. Zaměřuje se na celkové obecné pojetí nezaměstnanosti zahrnující její definice, členění, příčiny, pohledy společnosti aj.

Pro ilustraci vám uvádím několik výňatků z této knihy. Domnívám se, že velice výstižným mottem publikace je věta: "Zaměstnání hraje v naší kultuře roli centrální instituce, skrze kterou se definujeme". Vše je odvozováno z našeho zaměstnání. Zaměstnání ovlivňuje naši strukturu dne, volný čas, sociální kontakty a směřování ke konkrétnímu stupni vzdělání. (strana 68)

Co je to vlastně práce, zaměstnání? Jaké dopady má ztráta zaměstnání na jedince? V prvé řadě je zde zapotřebí rozlišit, co je práce a co zaměstnání. Dle Mareše (strana 16) je práce konaná pro vlastní potěšení, v domácnosti, kdežto zaměstnání se vztahuje sice k práci ale na smluvním základě, přinášející s sebou výdělek (materiální odměnu).

Knihu považuji za jednu z nejzákladnějších odborných publikací v oblasti nezaměstnanosti osob na trhu práce. Myslím si, že autor neopominul podstatná fakta, nemohu proto knize nic vytknout. Autor bere v úvahu světově odborníky a světovou literaturu. Snad jen jediné, že daná problematika si zasluhuje novější přepracování, aktuálnější statistická data, závěry, pohledy na situaci nezaměstnanosti v současné době 21. století. Přeci jen se jedná o publikaci z konce 20 století. Práce je čtivá, srozumitelná a rozhodně by neměla chybět v žádné knihovně zainteresovaných odborníků na poli sociální politiky, sociální pedagogiky, sociální práce, ministerstev apod.

Michala Růžičková

Literární okénko

Za strašidly na hrady a zámky

Slečna Jaroslava Dvořáková nám zasílá typ na knížku: Za strašidly na hrady a zámky. Tato knížka může zajímat dost lidí. Je to odpočinková četba. Autoři píší o nejrůznějších hradech a zámcích v ČR. Autory jsou Petr David a Vladimír Soukup.

Výročí

Klub přátel červenobílé hole přeje mnoho štěstí, zdraví a osobní pohody paní Zdeňce Meclové, paní Janě Kroulové, paní Jarušce Navarové a paní Hance Soukeníkové, které v minulých dnech oslavily narozeniny. Přání posíláme také paní Jarmilce Tarčincové, panu Zdeňkovi Navarovi, paní Jiřince Bartákové a paní Lence Klemerové k svátku.

Co nám chutná

Chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost, kterou mám s návaznými obědy. Tak jsem pro sebe pojmenovala situaci, kdy potraviny nebo hotové jídlo z předešlého dne použiji další den. Vybrala jsem pro vás dietní jídelníček.

V pondělí připravím kuře s obloženou zeleninou. Kuře a zeleninu, například brokolici a květák, dám vařit. Několik růžiček povařeného květáku nechám do středy. Po změknutí zeleniny vývar z kuřete sliji do jiného hrnce a přidám k němu uvařenou zeleninu. Kuře nechám v původním hrnci se zbytkem vývaru, ve kterém povařím brambory, které přidám k masu. Vývaru musí být tak akorát, aby se brambory a kuře nepřipálily a aby částečně zůstal. V závěru přidám lžíci másla a krátce povařím. Na talíř přidám kuře, brambory a několik růžiček květáku a brokolici. Zeleninu na talíři posolím, opepřím, zakápnu octem a jemně přeliji vývarem.

Druhý den z vývaru a zeleniny udělám polévku. Zbylo-li maso, je možné ho přidat do vývaru. V závěru přidám polévkové nudle. K tomu například šulánky s mákem polité máslem. Šulánky připravuji z bramborového těsta ze sáčku, do kterého ale přidám tři povařené a nastrouhané brambory, aby těsto zvláčnělo.

Ve středu povařím široké nudle. Na pánvi zpěním cibulku na oleji, přidám růžičky povařeného květáku z pondělí a osmahnu. Osolím, zapráším červenou paprikou. Do směsi přidám povařené nudle a lehce zamíchám. K tomu nějaký dobrý salátek. Část nudlí si nechám k večeři a připravím z nich pikantní salát k večeři. Pokrájím rajčata, kapie a tvrdý sýr. Smíchám s nudlemi, zakápnu olivovým olejem, pálivým kořením, octem a osolím. K tomu chléb.

Svíčková

Každý rok chystáme svíčkovou na úvodní den v roce. Letos jsme se ale rozmysleli a připravili boršč. Zkusím popsat, jak jsem ho uvařila. Každý si tento vynikající pokrm ale ochuťte podle svého.

Předem jsem povařila hovězí maso s bobkovým listem a několika kuličkami černého pepře, procedila kvůli kostičkám přes síto a pokrájela na malé kousky. V jiném hrnci jsem na másle podusila nastrouhanou řepu, na nudličky pokrájenou mrkev, na měsíčky pokrájenou cibuli. Pak jsem to zalila vodou a povařila do změknutí. Mezitím jsem přidala na nudličky pokrájené hlávkové zelí a uvařené a pokrájené maso a doplnila to vývarem z masa. Nakonec jsem přidala dvě lžíce rajského protlaku, ochutila cukrem, pepřem, solí a octem. Celé jsem to vařila asi dvě hodiny. Na talíři jsem to celé ochutila smetanou, může být sladká i kysaná, a posypala koprem. K tomu bílý chléb.

Dobrou chuť přeje kuchtička Marcela Machovičová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Přemyšlenská 13, 182 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

  • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
    e-mail: Machovicova@seznam.cz
    telefon: 485 113 223
  • Praha - Ota Pačesová Přemyšlenská 13, 182 00 Praha 8
    e-mail: pacesova.ota@volny.cz
    mobil: 775 164 190
    telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)