Paprsek ze tmy, Únor 2017

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, Únor 2017

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

V únoru končí zima, přestože první jarní den je až v březnu. Název je odvozen od slova nořit - pukají ledy a noří se pod hladinu. Znáte rčení "Únor bílý, pole sílí"? Čím více únorového sněhu zbude do března, tím více vody plynule prosákne do půdy. Kromě toho vyšší sněhová pokrývka ochrání ozimy před vymrznutím. To jsou léty nevyvratitelné pravdy našich prababiček. Letošní zima byla tuhá a téměř bez sněhu. Snad aspoň umrzly všechny zárodky a larvy klíšťat, červotočů, roztočů, molů a dalších škůdců. Zahrádkáři se po dlouhé zimě protahují a pomalu balí "plnou polní", aby byli připraveni na březen, kdy práce na zahrádkách vypuknou naplno.

Ani Karel Čapek neměl únor příliš rád. Ve své knize Zahradníkův rok píše "Únor je doba nebezpečná, která zahradníka ohrožuje holomrazy, sluncem, vlhkem a větry. Tento nejkratší měsíc, záprtek mezi měsíci, tento měsíc nedonošený, přestupný a vůbec nesolidní, vyniká nad všemi ostatními svými potměšilými záludy, mějte se před ním na pozoru. Ve dne loudí na keřích pupence a v noci je spálí, jednou rukou nám lahodí a druhou nám luská pod nosem. Čert ví, proč se o přestupných letech přidává jeden den zrovna tomuto vrtkavému, katarálnímu, poťouchlému měsíčnímu skrčkovi. V přestupný rok by se měl přidat jeden den krásného počasí máji, aby jich bylo dvaatřicet, a bylo by to. Jakpak k tomu my zahradníci přijdem?"

Březen už je ale za dveřmi a meteorologové předpovídají, že bude poměrně teplý. Slibují teploty kolem 10, někdy i 14 stupňů Celsia. Objeví se i déšť a na horách poslední sněhové nadělení. Letošní zima se ale každopádně zapíše do statistik jako jedna z nejchladnějších v historii.

4. 2. byl Světový den proti rakovině, 11. 2. Světový den nemocných 14. 2. Svatý Valentýn aneb Světový den zamilovaných a 21. 2. Světový den mateřského jazyka.

Úplněk nastal 11.2. v 1.32 hodin. V březnu pak nastane 12. 3. v 15.52 hodiny.

Do Paprsku ze tmy byla přidána rubrika Kvízy pro moudré hlavy. Kdo chce, může si procvičit mozek a paměť. V příštím čísle se dozvíte správné výsledky.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Do konce března lze podat přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny

Kdo zvažuje změnu zdravotní pojišťovny, může do 30. března podat žádost (přihlášku). Změna proběhne k 1. červenci 2017. Další změnu lze provést podáním přihlášky k 30. září, změna pak proběhne k 1. lednu následujícího roku. Při výběru by měla hrát, kromě nabízených bonusů a marketingových akcí pojišťoven, roli hlavně dostupnost zdravotní péče. Tedy síť lékařů a nemocnic, s nimiž mají zdravotní pojišťovny uzavřené smlouvy. Na to zejména pamatujte, uvažujete-li o tomto kroku. Jen tak se vyhnete platbám v ordinaci. Výjimku tvoří pouze akutní stav, kdy ošetření zdravotní pojišťovna uhradí i mimosmluvnímu zařízení. Povinnost zveřejňovat seznam smluvených zdravotních pojišťoven mají všichni lékaři nebo jejich zaměstnavatelé.

V současné době si lze v České republice vybrat ze 7 zdravotních pojišťoven. Jsou jimi: Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP), Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP), Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (RBP) a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ).

Další podrobnosti o druzích pojištění, o vyměřovacích základech, výši pojistného, termínech odvodů a změně účtů zdravotních pojišťoven se dočtete na tomto odkaze.

Jaké ceny nás čekají v roce 2017?

Článek byl určen seniorům, kteří pobírají starobní důchody. Domnívám se však, že si informace v něm mohou najít i osoby zdravotně postižené, které pobírají důchody invalidní. Zde je zkrácený text:

Přes zvýšení důchodů v průměru o 300 Kč měsíčně budou muset senioři sáhnout hlouběji do kapes. Zdražovat se totiž budou základní suroviny, pohonné hmoty a extrémně vysoké zůstanou také ceny nemovitostí. Důvodem je rostoucí inflace, ta se letos vyšplhá až na 2%. Za jejím růstem a souvisejícím zdražením zboží stojí především růst mezd zaměstnanců, které výrobcům a prodejcům zvyšují náklady. Má tedy dojít zejména ke zdražení pekařských a cukrářských výrobků, které jsou dlouhodobě podhodnoceny. Rostoucí ceny surovin se projeví též v růstu cen mléka, mléčných výrobků, cukru, kávy a rostlinných tuků.

Dalším faktorem zdražování je růst cen PHM. Členové OPEC se na konci loňského roku dohodli na omezení těžby ropy, což zvýšilo ceny benzínu a nafty na celém světě. V lednu 2016 natankoval řidič průměrně za 26,91 Kč za litr, v prosinci 2016 již byla cena za litr 29,57 Kč. Letos už průměrná cena benzinu Natural přesáhla 30 Kč. Podobně je tomu u nafty. Také ceny nemovitostí zůstávají vysoké, hlavně kvůli extrémně výhodným hypotékám. Průměrná cena bytu v České republice činí cca 2,393.591 Kč, nejdražší jsou v Praze, kde průměrná cena bytu může překročit i 7,5 miliónu Kč. Vyšší poptávka po bytech může ovlivnit i nájemníky. Majitelé nájemních bytů se mohou svých nemovitostí zbavovat, protože je výhodné je prodat. Pro seniory žijící v nájmu by to mohlo znamenat problém.

Zdroj: http://www.tretivek.cz

Vyúčtování za teplo podle nové vyhlášky. Zaplatíme více nebo méně

I když jsme s teplem zacházeli stejně jako loni, letos můžeme zaplatit výrazně více – nebo méně. Proč? Poprvé probíhá vyúčtování nákladů za teplo podle nové vyhlášky. Hlavní změna je v tom, že pokud budou překročeny přípustné rozdíly v nákladech na vytápění, poskytovatel služeb upraví výpočet jen u těch bytů, u kterých byla stanovená hranice překročena. U ostatních se bude i nadále vycházet pouze z údajů, získaných z indikátorů vytápění nebo z měřidel. Zatím se rozdíly v nákladech rozúčtovávaly na úkor všech v bytovém domě. Na ty, kteří netopili i na ty, kteří teplem plýtvali, dopláceli ostatní. Více informací o novém účtování za teplo se dozvíte na této stránkáce.

Na článek upozornila Dana Ťukalová

Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů

Zima je ideálním obdobím pro vznik plísní na pokožce a nehtech nohou. Vlhká uzavřená obuv, neprodyšné ponožky, veřejné sauny a koupaliště, kde trávíme volný čas, ale také koberec u sousedů, které jsme o Vánocích navštívili, mohou být příčinou vzniku mykotických chorob. Plísňové onemocnění nehtů postihuje podle odhadů až 25 % Čechů. Přestože se jedná o tak rozšířenou obtíž, až 90 % pacientů nevyhledá lékařskou pomoc. A to i přesto, že je nemoc vysoce nakažlivá.

Tvrzení, že mykózu lze chytit pouze na veřejných koupalištích, je pravdivé jen částečně. Šíření infekce napomáhá také moderní způsob života, kdy navštěvujeme hromadná sportoviště a sauny a s nimi spojené společné šatny a sprchy. Na vině je rovněž nošení neprodyšného oblečení a obuvi, protože právě ve vlhkém a teplém prostředí se plísním daří nejlépe. Číhat však mohou i na méně obvyklých místech, jako je koberec či cizí zapůjčená obuv. V nich mohou parazité přežít dokonce až devět měsíců a dokážou člověka nakazit i přes ponožky. Základní prevencí je tak nosit vlastní obuv, nechodit bosky ve veřejných vlhkých prostorách, a pokud to lze, uzavřenou pokrývku nohou nahradit otevřenou. Vhodné je též pravidelně ošetřovat obuv sprejem obsahujícím antimykotické látky a na nohy užívat podle potřeby jednou až dvakrát denně přípravky s antibakteriálními účinky. Myslet je potřeba i na dezinfekci prádla, zejména ponožek, ručníků a povlečení, které je dobré prát na 60–90 °C.

První cesta při snaze zbavit se nehtové mykózy by měla vést k odborníkovi. Pomocníkem při léčbě mohou být i nejrůznější druhy antibakteriálních a změkčovacích krémů, sprejů, gelů, tinktur nebo zásypů. Jako prevence nehtové mykózy účinně fungují též speciální nehtové oleje, které kromě antimykotických účinků také posílí lámavé nehty a změkčí nehtovou kůžičku. Na internetu jsou k dostání za necelých dvě stě korun.

Zdroj: http://www.tretivek.cz

Výstava Svět ticha

Výstava fotografií ze světa neslyšících probíhá do konce března v Centru Vlasty Buriana v Liberci. Výstavu finančně podpořil Fond kultury a cestovního ruchu statutárního města Liberec a pořadatelem výstavy je obecně prospěšná společnost Tichý svět. Tato organizace již 11 let pomáhá osobám se sluchovým postižením v plnohodnotném zapojení se do života společnosti a snaží se bourat pomyslné hranice mezi světem slyšících a neslyšících a dokazovat oběma stranám, že vzájemná oboustranná spolupráce není utopie. Tato výstava chce ukázat svět neslyšících z trochu jiného úhlu. Cílem je přiblížit veřejnosti svět neslyšících s jeho krásami, bohatostí, specifiky i odlišnostmi. Výstava byla slavnostně zahájena v úterý 14. února a můžete ji shlédnout do konce března v Centru Vlasty Buriana v Liberci od úterý do pátku mezi 13:00 až 16:30 hod.

Zdroj: www.helpnet.cz

Taneční kroužek pro děti "Neslyším, přesto tančím" v Ostravě

Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o.p.s. ve spolupráci s Art Mischa připravili tanečně pohybový kroužek pro děti "Neslyším, i přesto tančím." Kroužek je určen hlavně pro neslyšící děti, ale i pro slyšící děti neslyšících rodičů nebo pro slyšící děti, které se chtějí naučit něco nového. Účastnit se mohou i rodiče. Kdy? Každý čtvrtek 16:00 - 17:30. Kde? V sídle CSNN na adrese 28. října 286/10, Ostrava. Cena: bezplatně, díky finanční podpoře Nadace ČEZ.

Centrum služeb pro neslyšící a nedoslýchavé, o.p.s. (CSNN) poskytuje tlumočnické služby a základní sociální poradenství pro neslyšící a nedoslýchavé v celém Moravskoslezském kraji. Tlumočení poskytuje jak ambulantně, tak terénně. Veškeré služby jsou poskytovány bezplatně. Otevřeno každé pondělí a středu od 08:00 do 17:00. Více ZDE.

Handicapovaní rybáři se účastnili největšího rybářského veletrhu v Čes. republice

ČRS MO Kladruby je jedinou rybářskou organizací v České republice, která sdružuje handicapované rybáře. Vrací občany, kteří jsou po úraze či nemoci na zájmovou činnost – rybářský sport. Organizace byla založena v roce 1985. Má cca 170 členů, z čehož jedna třetina jsou zdraví (pomocníci). Investuje do výstavby a úprav rybářského revíru, aby splňoval veškerá kritéria pro postižené spoluobčany. Vylepšuje revír a pořádá rybářské závody pro handicapované a pro děti. Veškerá činnost sdružení je založena na práci dobrovolníků a místních obyvatel, kteří svými znalostmi a dovednostmi pomáhají handicapovaným a jejich rodinám. Za dobu existence se členové zúčastnili každého Mistrovství republiky v plavání a od roku 1999 se účastní i Mistrovství světa. Mají 4 tituly mistrů světa jak v družstvech, tak v jednotlivcích. 16. 2. 2017 se v pražských Letňanech uskutečnil největší rybářský veletrh FOR FISHING 2017 a zúčastnili se ho i handicapovaní rybáři. Více o organizaci i jejích akcích se zájemci dočtou ZDE.

Klubové aktivity

Klubové setkání – Návštěva prostor Kanceláře prezidenta republiky

V pátek 27. 1. 2017 jsme se sešli v celkem hojném počtu na zastávce tramvaje Pražský hrad. Odtud jsme se vpravili přes bezpečnostní kontroly na nádvoří hradu, kde jsme měli ještě asi 45 minut času do začátku prohlídky. Tak si každý se svým průvodcem prošel nádvoří nebo se ohřál v Informačním středisku. Venku bylo mrazivo. Ve 14 hodin začala prohlídka. Ujaly se nás velmi příjemné slečny průvodkyně z Kanceláře prezidenta, které mají na starosti styk s veřejností. Fotografovat se v prostorách nemůže, a tak nám fotodokumentaci ochotně zajistila jedna z nich. Při vstupu následovala ještě jedna bezpečnostní prohlídka, uložení kabátů a příručních tašek. Vystoupali jsme do druhého patra do propojených místností v jižním traktu Nového paláce. Tento prostor vznikl z původního bytu prezidenta republiky, pana T. G. Masaryka. Historie těchto prostor je od roku 1919, kdy byl založen tento úřad. V první místnosti je umístěn originál standardy prezidenty. Krásné vázy, navržené architektem Plečnikem. Prostor je vyplněn replikou původního nábytku. Na stěnách můžeme vidět fotografie ze života prezidentů Masaryka a Beneše. Místnost knihovny a pracovny prezidenta Masaryka na nás dýchla dřívější atmosférou.

Krásný výhled na Prahu z knihovny celou atmosféru ještě podtrhl. Zpřístupněn nám byl i kinosál z 60. let 20. století, kde jsme se dozvěděli více nejen o historii Kanceláře, ale i o její současné podobě a činnostech, které vykonává, včetně pravomocí prezidenta republiky. Byl nám promítnut i historický dokument. Naše průvodkyně z Kanceláře prezidenta republiky nás podrobně seznámila s hlavními úkoly jejich útvaru a popsala praktické fungování úřadu jako organizační složky státu. Na informačních panelech s bohatými obrazovými materiály z archivních sbírek jsme se seznámili s historií činnosti prezidenta republiky.

Na závěr jsme prošli překrásným atriem s kašnou uprostřed a částí starších prostor, zachovaných s původním zdivem. Po špičkách a potichu jsme se kradli chodbou, kde úřadují současní pracovníci Kanceláře prezidenta. Mluvčí, p. Ovčáček, p. Mynář a další. Pana prezidenta jsme při práci nezastihli. Zřejmě nebyl přítomen. Na závěr jsme obdrželi každý fotografii prezidenta s jeho podpisem. Exkurze byla velmi příjemná a probíhala v krásné atmosféře díky erudovaným průvodkyním. Těším se na další akce klubu, ti, co nepřišli, mohou litovat. Do prostor Kanceláře se jako běžní návštěvnici nedostanou. Pokud by byl zájem, můžeme zopakovat opět na podzim.

Ota Pačesová

Návštěva Domova PALATA

Jednoho mrazivého dne jsme se vypravily s Martinou Hanusovou navštívit naše známé z pobytu – Jiřinku, básníka Jirku a Irenku. Jak všichni víte, jejich domovem je Domov Palata Na Hřebenkách. Cestou zasněženým parkem jsme zavzpomínaly na ty, kteří už tam nejsou a odešli z tohoto světa. Na milou a trpělivou Aninku Prášilovou, která se dožila úžasného věku téměř 94 let. Nad věčně nespokojenou Lidušku, lamentující nad každou maličkostí, kterou Aninka, ač starší, dokázala uklidnit, a ještě jí pomoci.

Výtahem jsme vyjely do posledního patra, kde mají své pokojíky naši přátelé. Pokojíky si každý může vyzdobit podle svého. Jsou dvoulůžkové. Bylo kolem desáté hodiny a všichni byli na svých pokojích, polehávající. Po našem příchodu hbitě vyskočili a vyběhli na chodbu. Bylo vidět, že je naše návštěva potěšila. Předaly jsme jim dárky od Dermacolu a zašly za Jiřinkou do pokoje. Čeká ji operaci kyčle, aby mohla lépe chodit. Jirka nám začal snášet své úžasné obrázky vyrobené z krepového papíru. Potom nám předvedl groteskní vystoupení Micky Mouse, které nás rozesmálo. Ač staří, pořád nám připadají jako děti, které navštívíte v mateřské školce. Na Palatě se cítí dobře, je to pro ně Domov, a jsou tam spokojeni. Jirka chodí každý den krmit do zahrady kozy. O sobě řekl „Jsem starý, ale čilý“. Energie ani dobrá nálada mu nechybí. Bohužel s námi na pobyt nepojedou. Irenka se už na cestování necítí. Jirka by jel rád, ale kvůli své milované Jiřince nepojede, protože by jí to bylo líto. Srdečně jsme se všichni rozloučili. Odcházely jsme s Martinou s dobrými pocity. Chodby jsou vybaveny předměty a nábytkem z dob minulých, což vytváří milou atmosféru. Určitě se zase na Palatu vypravíme, abychom se vzájemně potěšili.

Ota Pačesová

Něco z historie této krásné novorenesanční budovy uprostřed pěkného parku (1888-1918) 1. část

Historický příběh pražského Domova pro zrakově postižené Palata začíná v neděli 25. listopadu 1888. Toho dne bylo na mimořádné valné hromadě Spolku České spořitelny – Böhmische Sparkasse rozhodnuto zřídit, ke čtyřicátému výročí vlády císaře Františka Josefa I., zaopatřovací ústav pro slepce neschopné výdělku a vzdělání, kteří jsou chudí a příslušejí do Čech.

Po "nejmilostivějším" svolení panovnického domu, 13. prosince 1888, se mohlo humanitární zařízení jmenovat Spořitelnou českou založený (begründetes) Ústav pro zaopatřování slepců Francisco Josephinum. Direktorium největšího pražského finančního domu, národnostně německé Spořitelny české, koupilo na jižním svahu ke Smíchovu dvanáctihektarový pozemek se statkem. Na místech někdejší vinice – kdysi královské, pak ottersdorfské, později jezuitské – vyrostla do zimy 1892-93 novorenesanční palácová budova Francisca Josephina. Jejím autorem byl známý pražský stavitel a tehdy smíchovský starosta, Alois Elhenický. Ústav byl s dvacetičlenným personálem a pro prvních 27 žen a 15 mužů oficiálně otevřen 25. listopadu 1893. Historii Palaty se budeme věnovat i v následujících číslech Paprsku ze tmy.

Dnešní Domov pro zrakově postižené Palata poskytuje nesrovnatelně větší komfort, než kdykoli předtím. Sto třiceti osmi klientům se v současnosti už může věnovat skoro celá stovka odborně připravených pracovníků všech profesí, kteří by si ovšem představovali stav ještě ideálnější. Pro ně je tím největším zadostiučiněním, když se staří nevidomí lidé cítí na Palatě jako doma.

Kolik se platí za pobyt v Domově Palata v roce 2017? Ve dvoulůžkovém pokoji 336,- Kč denně – z toho ubytování je 176,- Kč a strava 160,- Kč. Celkem tedy měsíčně 10 080,- Kč. Jednolůžkový pokoj má vyšší v cenu za ubytování, která činí 203,- Kč denně, měsíčně se potom platí 10.890,- Kč

Ota Pačesová, zdroj: www.palata.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Konference INSPO představí nový orientační systém pro zrakově postižené

Pro orientaci lidí s těžkým zrakovým postižením v interiéru i exteriéru se převážně využívá slepecká hůl a akustické majáčky s ovládací vysílačkou. Konference INSPO, která se koná 25. března v Kongresovém centru Praha, představí použití nových technologií, jako jsou tzv. beacony. V kombinaci se softwarovým vybavením chytrých mobilních telefonů a dobře připravenými popisy prostoru, mohou do orientace zrakově postižených vnést nový rozměr.

Novinku předvedou společnosti SONS ČR a Matapo. Nevidomí účastníci konference jistě uvítají také navigační systém pro nevidomé chodce Naviterier, který představí zástupci ČVUT. Právě na ČVUT ve spolupráci s dalšími partnery vyvinuli navigaci pro nevidomé, která je přesná, spolehlivá a nezávislá na GPS. Pracuje totiž s přesnou geometrií chodníků, informuje o typech přechodů, tvarech rohů budov a směru hluku z rušných ulic.

Program konference INSPO obsahuje širokou škálu řešení využívajících informační a komunikační technologie k usnadnění života lidí s nejrůznějším zdravotním postižením. Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení, oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma. Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat, a to prostřednictvím registračního formuláře, který najdete na stránkách helpnet.cz.

Další informace o partnerech, pořadatelích, registraci a organizaci. Návštěvníci konferenci INSPO, kteří vlastní průkazy ZTP nebo ZTP/P dostanou od společnosti Vodafone mobilní data (10GB měsíčně) na rok zdarma.

Registrační formuláře ZDE

Vznikla nová aplikace EDA PLAY ELIS pro děti s postižením

Nezisková organizace EDA vytvořila novou aplikaci pro iPad - EDA PLAY ELIS. Slouží pro trénink zraku a jemné motoriky u dětí s postižením. Byla vytvořena na základě potřeb konkrétní holčičky Elišky. Je určena pro děti s centrálním postižením zraku a kombinovaným postižením. Úkoly a cvičení ve hře jsou maximálně jednoduché a přitom motivační, aby pomáhaly rozvíjet jejich schopnosti a zároveň jim přinášely radost z úspěchu. Hra je připravena na míru dětem s centrálním postižením zraku. Díky jednoduchosti zpracování úkolů ji mohou ovládat i děti s postižením motoriky. Není věkově omezená, záleží na stupni psychomotorického vývoje každého konkrétního dítěte. Aplikace je dostupná v české i anglické verzi.

Jednou z funkcí aplikací z rodiny EDA PLAY je simulátor zrakových vad. Dospělí pak mohou snáze pochopit, jak je pro dítě se zrakovým postižením svět kolem složitý. Simulátor zrakových vad využívá fotoaparátu iPadu. Jakmile uživatel zvolí v aplikaci jednu z možností, může přes fotoaparát nebo kameru iPadu vidět okolní svět tak, jak jej vnímá dítě s touto vadou. Každá zraková vada je doplněna krátkým vysvětlujícím textem.

Více informací o cenách aplikace najdete na www.edaplay.cz, případně na stránkách iTunes App Store. Existuje i verze zdarma. Podívejte se na trailer aplikace. S aplikacemi se budou moci seznámit také účastníci konference INSPO, která se koná 25. března v Kongresovém centru Praha.

Zdroj: http://p12.helpnet.cz

Tlumočení online

Online tlumočnická služba NONSTOP je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku“. Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery a zároveň přenos mluvené řeči prostřednictvím běžného telefonu. Tímto způsobem lze tlumočit jednak osobní rozhovor neslyšícího, například s lékařem či zaměstnavatelem, ale lze tlumočit i telefonický hovor. Dále je možné poslat slyšícímu i neslyšícímu člověku vzkaz, zprávu apod. Od prosince 2010 funguje tato služba pod patronací společnosti Tichý svět nonstop a zdarma. V roce 2013 se tímto způsobem uskutečnilo 25 249 tlumočených hovorů. Počet klientů využívajících online tlumočení se v loňském roce blížil osmi stovkám.

Tlumočení online využívá i společensky významný projekt Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící, v jehož rámci dojde k vybavení 76 okresních a 6 pražských nemocnic tablety, které umožní komunikaci lékaře a neslyšícího pacienta prostřednictvím online tlumočníka, přítomného na obrazovce zařízení. Projekt by měl vést k odstranění komunikační bariéry mezi neslyšícím a zdravotnickým personálem. Tablety již byly předány do 79 velkých nemocnic v České republice a další předávky budou probíhat.

Online tlumočníka znakového jazyka nemusíte objednávat, spojíte se s ním ihned. Službu mohou využívat neslyšící pro komunikaci se slyšícími i slyšící pro dorozumění se s neslyšícími. Noví klienti se musejí registrovat na stránce www.tichysvet.cz. Na těchto stránkách naleznete i mapu nemocnic, které jsou vybaveny tablety pro online tlumočení.

Darujme.cz – nový způsob dobročinnosti na internetu

V Česku prudce roste objem on-line darů. Vyplývá to z aktuální statistiky služby Darujme.cz, která darování on-line v Česku umožňuje. Díky Darujme.cz Češi loni poslali na dobročinnost přes 28 milionů Kč, službu aktivně využívá přes 260 českých neziskovek, včetně těch největších, například Lékařů bez hranic nebo Člověka v tísni. Nadace Via ve spolupráci s Nadací Vodafone Česká republika nyní spustila novou verzi služby Darujme.cz, která přináší řadu inovací. Jednou z nich je možnost založení takzvané dárcovské výzvy. Příznivce neziskové organizace si na stránkách Darujme.cz může založit svůj dárcovský profil a vybrat si dobročinný projekt, pro který chce získávat peníze od svých přátel a známých.

Funguje to tak, že onen ambasador pošle odkaz na svou dárcovskou výzvu kamarádům a známým a požádá je o dar – typicky třeba v případě, že nechce narozeninový či vánoční dárek, ale místo toho by byl rád, aby jeho přátelé přispěli na dobročinnost. Peníze vždy putují obdarované organizaci a ambasador nemusí nic řešit.

Zdroj: http://p12.helpnet.cz

Pojďte asistovat, má to smysl!

Pražská organizace Asistence o. p. s. spouští na začátku února celorepublikovou kampaň asistujeme.cz. Cílem kampaně je přivést k lidem s postižením a seniorům nové asistenty a ukázat smysluplnost této práce. Web www.asistujeme.cz přináší jednoduchou interaktivní mapu, díky které mohou potenciální asistenti a asistentky z celé České republiky kontaktovat nejbližší organizaci ve svém kraji a začít tak záhy asistovat. Web spolu s facebookovou stránkou asistujeme.cz budou nabízet fotografické portréty a osobní příběhy asistentů i lidí s postižením. Zájem o službu osobní asistence v posledních letech stoupá a v souvislosti se stárnutím populace bude tento trend posilovat. Ústřední dvojicí celé kampaně, se kterou se veřejnost bude moci setkat v tisku, v televizi i na internetu, je Jakub Neubert, uživatel a instruktor osobní asistence a herec Matěj Anděl.

Osobní asistence je sociální služba, která poskytuje lidem s různým typem postižení a seniorům každodenní podporu, díky které mohou žít samostatný a svobodný život. Asistentky a asistenti pomáhají v domácím prostředí například s osobní hygienou, vařením, doprovody do zaměstnání, do školy, či za volnočasovými aktivitami. Kromě finančního ohodnocení je jim odměnou možnost dělat práci, která má smysl, osobnostně je rozvíjí a umožňuje jim objevovat a poznávat svět jinakosti.

Do kampaně se může zapojit každý, i ten, kdo zrovna asistovat nechce: nejlépe tak udělá šířením webu či krátkého spotu.

Zdroj: http://p12.helpnet.cz

Přes bariéry - Informační rozcestník pro snadné putování Prahou

Pražská organizace vozíčkářů vydala revidovanou brožuru Přes bariéry – Informační rozcestník pro snadné putování Prahou, určenou především domácím i zahraničním turistům s pohybovým omezením. Trojjazyčná česko-anglicko-německá publikace je zdrojem odkazů na důležité instituce a informační weby, ale i vodítkem, jak se zorientovat v možnostech, které hlavní město lidem s omezenou schopností pohybu nabízí.

Brožura je rozdělena do pěti tematických okruhů. První kapitola se zabývá přístupností informačních středisek, druhá část se věnuje městské hromadné dopravě i přepravě individuální. V dalších oddílech lze najít informace o vybraných půjčovnách kompenzačních pomůcek, důležitých webech a užitečných publikací souvisejících s problematikou. V současné chvíli je publikace zdarma k dispozici v kanceláři Pražské organizace vozíčkářů na adrese Benediktská 6, Praha 1. V blízké době by měla být rovněž dostupná v pobočkách Prague City Tourism (Pražské informační služby) a v dalších infocentrech. Brožura vznikla za finanční podpory MMR.

Zdroj: http://www.zijushandicapem.cz/

SENIOR SAFE je unikátní služba určená pro lidi starší 50 let

Společnost založili mladí lidé, nespokojení s prostředím a současnou situací seniorů v České republice. Služby SENIOR SAFE jsou svým zaměřením unikátní, a to nejen v České republice. SENIOR SAFE je telefonickou asistenční službou pro seniory. Operátor na lince vyhodnocuje požadavky volajících, kterým pomůže radou, vyhledáním informace nebo zprostředkováním dodavatele konkrétní služby.

SENIOR SAFE neustále rozšiřuje portfolio spolupracujících firem. V případě, že požadovaná služba není v portfoliu spolupracovníků, vybere pracovník asistenční linky kontakt z veřejně dostupných databází s přihlédnutím k dostupným referencím. V době nepřehlednosti a nedůvěryhodnosti informací má SENIOR SAFE ve svém portfoliu slušné a seriózní dodavatele. Více informací a kontakt.

Malý průvodce pomocí neslyšících v rozvojových zemích

Začátkem roku 2017 byla vydána publikace Malý průvodce pomoci neslyšících v rozvojových zemích. Umožňuje nahlédnout do situace handicapovaných v rozvojových zemích a možnost pomoci jim. Zabývá se také historií pomoci neslyšících a začátky Světové federace neslyšících. Publikace je určena zejména studentům a pracovníkům organizací, které se pomocí handicapovaným věnují.

Situace sluchově postižených není řešena dostatečně, proto může pomoci i tato publikace. Jedná se zejména o zlepšení kvality a dostupnosti tlumočnických služeb pro neslyšící a rozvoj znakového jazyka. Autor Roman Lupoměský pracuje v rozvojové organizaci Neslyšící s nadějí. Sám je neslyšící, stejně jako jeho rodiče a prarodiče. Problematiku neslyšících ve společnosti vnímá komplexně a čtenářům ve své knize přibližuje zážitky a zkušenosti dobré i smutné. Publikace má 60 stran, její cena je Kč 99,-.

Zdroj: http://www.zijushandicapem.cz/

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa lidského těla

Kdyby bylo z 100 000 lidských vlasů upleteno lano, mohlo by unést závaží o hmotnosti 12 tun.

Pranostika:

Na svatého Valentina (14. 2.) zamrzne i kolo mlýna.

Zajímavost

Únor má ještě jedno výročí. 10. 2. 1996 se v americké Philadelphii odehrál historický šachový turnaj mezi nejlepším šachistou všech dob – Garry Kasparovem a umělou inteligencí – počítačem. Do té doby Kasparov porazil vždy všechny počítače. Firma IBM však sestrojila počítač zcela nový a nazvala ho Deep Blue. Najala šachové velmistry a prosadila změnu pravidel hry. Počítač mohl být každé dvě hodiny, kdy byla pauza, přeprogramován přítomnými odborníky. Také Kasparov měl skupinu poradců, kteří hru analyzovali a pomáhali mu. 10. února přišla partie, kterou při 37. tahu musel Kasparov vzdát. Byla to nevídaná událost, která vešla do historie. Z dalších pěti partií Kasparov ve třech zvítězil a celý zápas tak vyhrál poměrem 4:2. Lidská mysl uhájila svou nadvládu. Alespoň prozatím. O rok později nastala v New Yorku napjatě očekávaná odveta. Počítač tentokrát nad Kasparovem vyhrál v poměru 3,5:2,5 a neporazitelnost lidské mysli vzala za své. Umělá inteligence se vyrovnala té lidské a chyběly jí pouze potěšení ze hry, radost z vítězství a taky pocit smutku v případě porážky.

Zdroj: www.stream.cz

Nabídka pro čtenáře

Freiová Valerie – Štěstí.cz aneb Jak je těžké najít chlapa

Tento humorný příběh líčí trampoty 48leté rozvedené Anety, která se přestěhovala do Prahy a rozhodla najít spřízněnou duši v mužské podobě. Manžel žije s jinou ženou, dcery jsou daleko z domu na studiích a za prací a Anetě zbývá jen prázdný byt a práce učitelky. Nejdříve Aneta zkouší různé seznamovací agentury a popisuje, jaké sumy musela za služby platit a jaká individua jí tyto firmy nabízely. Rozdala už tolik telefonů, pořád jí někdo volá, vyznává lásku nebo píše o svých splínech. Anetin život se zakrátko proměnil v jedno velké rande.

Po čase, kdy se setkala s muži různého vzhledu, společenského postavení, povahy i charakteru, se rozhodne zkusit Alexe. Sebevědomého poradce politiků, který si ji hned ze začátku nechá prolustrovat v zaměstnání. Vztah vypadá nadějně, dokud Alex Anetu nezaveze do svého luxusního domu plného služebnictva a Alexova nezbedného syna. Život ve zlaté kleci však Anetu neláká a vrhá se do dobrodružství s dalšími muži. Nezoufá si, jen občas zalká nad spletitou cestou lásky. Nakonec, v té správné seznamce, toho pravého určitě najde.

Literární okénko

Jan Zahradníček – Venku

Kdybych byl stromem,
Místo svých lehkovážných cest
Jak výkřik rozpjat mezi nebem, zemí.
Kdybych byl větrem,
Víc bez domova ještě, než jsem nyní.
Kdybych byl deštěm
A pila ze mne tma úst nesčíslných.
Kdybych byl ptákem,
Pro svatý neklid svůj dvě křídla maje.

Kvíz pro moudré hlavy

Snažte se maximálně soustředit, když se snažíte nějakou informaci do paměti. Samozřejmě byste měli mít sami chuť k takovémuto tréninku, s nadšením jde pak všechno.

V následujících názvech měst byla přeskupena písmena, takže na první pohled jde o nesrozumitelná slova. Přeskupte písmena tak, aby z každého nesrozumitelného slova vznikl správný název českého města.

ÝDFARLTN ........
ŽIDEOMLAC ........
CĎARHIOŽOVE ........
VEŠONEB ........
ŠVYKVO ........

Pokud Vám tato úloha připadá příliš těžká a nedaří se Vám, odložte ji na nějakou dobu a vraťte se k ní později s odstupem. Právě u tohoto typu cvičení je znát, když je mozek "unaven". Příště zkuste s touto úlohou začít a podívat se na jednotlivé přesmyčky jakoby z "jiného úhlu", uvidíte, že budete úspěšní.

Správné odpovědi naleznete v příštím čísle.

Výročí

V měsíci únoru oslavili narozeniny Hana Soukeníková, Stáňa Olejníková, Bohuslav Dohelský a Michal Trégl. Svátek měly Jarmila Tarčincová, Lenka Klemerová a Jiřina Bartáková. Všem blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a radosti ze života.

Co nám chutná

Tuřín má dlouhou historii. Pěstovaly ho už starověké národy ve Středomoří. Tato kořenová zelenina se hodí do teplých salátů, ale i k masu. Obsahuje vitamín C, karoten, lutein a vápník a má hojivé účinky při chorobách zažívacího ústrojí. Působí proti řadě kožních nemocí a čistí krev. Vyvarovat by se ho měli lidé s akutním zánětem jater a žlučníku, při žlučníkových kamenech. V kuchyni ho využijete celý, včetně listů.

Zimní polévka

Suroviny: česnek 3 stroužky, tuřín 2ks, mrkev 2ks, dýně 350g, celer 2ks, brambory 2ks, máslo 50g, sůl, pepř mletý.

Postup: Česnek jemně nasekáme. Mrkev, tuřín, celer a brambory nakrájíme na malé kousky. Zelí nakrájíme na malé proužky. Celer, mrkev, tuřín a česnek podusíme na 30g másla. Když je zelenina měkká, přilijeme 2 litry vody, osolíme a hodinu na mírném ohni vaříme. Potom přidáme zelí, brambory a dýni a vaříme dalších 30 minut. Hotovou polévku doplníme zbylým máslem a horkou podáváme.

Zdroj: www.recepty.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)