Paprsek ze tmy, duben 2012

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, duben 2012

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Jistě znáte pořekadlo: "Všechno zlé je k něčemu dobré." O jeho pravdivosti jsem se mohla přesvědčit zcela nedávno. 2.dubna jsme měly jet s Otou Pačesovou odinstalovat naší výstavu do knihovny ve Vyškově. Byla domluvená také přednáška o hluchoslepotě pro členy místního Tyflocentra, kterou měla přednést Ota. Jenže jak se říká: "Člověk míní, život mění." Ota onemocněla a tak jsem jela sama. Odinstalovat výstavu není problém, odvoz věcí je v jednom člověku trochu těžší, ale na nádraží je to ve Vyškově kousek po rovince a v Praze pro mě přijel manžel. Z čeho jsem měla obavy, byla přednáška. Nemám s přednáškami žádné zkušenosti, sice jsem už o hluchoslepotě mluvila, ale nikdy v tomto rozsahu. Ota mi půjčila materiály k přednášce, doma jsem si vyzkoušela mluvený projev a odjela do Vyškova. Nakonec vše dopadlo dobře, na přednášku se dostavila menší skupinka a po překonání počáteční nervozity jsem už mluvila bez obav a uvolněně. Diskuze na závěr proběhla jako milé přátelské popovídání.

Cestou domů jsem přemýšlela, jaká je škoda, že se hodně lidí včetně mě vyhýbá novým věcem a činnostem z obavy, že to nezvládnou, nejsou dost připraveni nebo nejsou dost dobří a chytří. Pak nás okolnosti donutí pustit se do nových aktivit a najednou s překvapením zjišťujeme, že to jde, že zvládáme více než bychom si mysleli. Měli bychom odhodit obavy a být otevřeni všemu novému. Co na tom, že nám někdy nepůjdou věci hned napoprvé? Co na tom, že něco zkazíme? Vždyť žádný učený z nebe nespadl. Právě začíná jaro, příroda se probouzí a tak i my bychom se mohli probudit, vylézt ze svých doupat a něco nového zkusit. A pak se o to podělit s ostatními třeba na stránkách Paprsku. Přeji všem hodně síly a radosti!

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Možná se mnou nebudete souhlasit. Ale to nevadí, protože to, že někdo s něčím nebo s někým nesouhlasí, neznamená, že by člověk neměl to, co si myslí, říct. To by pak mohl člověk rovnou strčit hlavu do písku a zakopat celý svůj život. Tak to je v mnoha případech, protože lidé vyslovují svoje názory, až když je pozdě. Nebo se přidávají k davu, protože vmísit se do davu, znamená anonymitu. Taky se může v houfu dopouštět surovostí, brutality, jak to známe z hitlerovského Německa. Je to téměř beztrestné, protože dopadnout člověka z houfu není nic jednoduchého. Ten, kdo šíří myšlenky, na sebe poutá pozornost. Jak poznáme člověka, jehož názory stojí za to? Takový člověk nechce, aby se k němu přidal dav. Odporuje tomu, ale většinou je to ojedinělé. Je to složité. Protože jedinec sám nic nezmůže, ale když se přidá masa lidí, tak hrozí, že se to pokazí. Doporučuji proto všem, aby naslouchali. Když budete naslouchat, nemusíte se rovnou zařadit do davu, ale šířit myšlenky, které jsou lidské a opravdové, dál. Petice, písemné výzvy, články do novin a časopisů, přednášky, to jsou rozumné formy tohoto šíření, stejně jako shromáždění, která nemají za cíl demonstrovat vůli davu, který ovládá jednotlivec, ale dobrou věc i pro příští generace.

Marcela Machovičová

Klubové aktivity

Praha

INSPO 2012

Dne 17.3.2012 se uskutečnil 12.ročník konference INSPO. Za KPČH se zúčastnilo šest osob. Ota Pačesová tlumočila Láďovi Berkymu, já jsem poskytovala asistenci Daně Ťukalové a přišli také manželé Jungmannovi. Letošní příjemnou novinkou bylo zapůjčení tabletů, na kterých běžel přepis veškerého mluveného slova. Dana Ťukalová to velmi přivítala, protože mluvený projev slyšela jen velmi špatně a na přepis běžící na plátně neviděla. Po společném dopoledním programu následoval oběd a odpoledne se program rozdělil do několika sekcí. S Danou jsme se zúčastnily sekce Vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Na www.helpnet.cz jsem našla tyto zajímavé informace.

"Rekordních 290 účastníků přijelo z celé republiky na 12.ročník konference INSPO - Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 17.března v Kongresovém centru Praha. Ti, kdo se konference nemohli zúčastnit, si nyní mohou přečíst všechny příspěvky ze sborníku, které jsou spolu s prezentacemi umístěny na Helpnetu. Nechybí ani 34 soutěžních prací, které došly do 8.ročníku literární soutěže Internet a můj handicap.

Účastníci konference si jistě se zájmem prohlédnou také fotografie, které v Kongresovém centru pořídil Ivan Navrátilík. Příspěvky ze sborníku konference i prezentace jednotlivých řečníků se nacházejí v rubrice INSPO/INSPO 2012. A přečtení si zaslouží i literární příspěvky ze soutěže Internet a můj handicap."

Martina Hanusová

Návštěva Prahy

Ve středu 28.března jsem jel s mamkou do Prahy. Autobusem od Karlových Varů jsme dorazili do Prahy na Florenc asi s 20-ti minutovým zpožděním. Praha tentokrát byla od Bílé Hory na Florenc dosti špatně průjezdná. Jedeme tedy do Vaňkových semen. Obchod se nachází v polovině cesty z Vltavské do Pražské tržnice. Mamka si nakoupila, co potřebovala. S panem Ing. Kopřivou a Ing. Duškovou jsme prohodili pár slov, jsou to naši kamarádi. Odtud jedeme tramvají do Vodičkovy ulice, kde je nedaleko zastávky speciální prodejna sýrů (Francie, Itálie, Holandsko. Najdete na www.mojekredenc.cz).

Mezi 11. a 12.hodinou máme domluvenou v Brožíkově ulici na Smíchově zkoušku ortopedické obuvi. Tam jsme se zdrželi asi hodinu, protože pan Sedláček ještě něco upravoval na vložkách. Kupodivu jsem tentokrát nic nedoplácel. Na ortopedickou obuv mám nárok jednou za dva roky. Dříve jsem doplácel tak 10%, což bylo kolem 1000 korun.

Když jsme v Praze, tak jezdíme na oběd do Čínského bistra na Palmovce. Tentokrát je málo času. Říkám, že na Andělu je také čínská restaurace. Podle seznamu měla být restaurace ve Štefánikově ulici. Tu jsme však nenašli. Řekli jsme si tedy, že v obchodním centru Nový Smíchov ve 3. patře je také nějaká restaurace. Po pravé straně byl McDonald, pak nějaké nápoje, pak zase nějaká restaurace (řízek snad 250 Kč). Nakonec po pravé straně je čínská restaurace. Spousta zákazníků, velikánský výběr jídla. Mamka viděla za sklem asi 6 kuchařů. No bylo to dobré. Palmovka je menší, je tam méně lidí. Je tam menší výběr jídla. Na Palmovce je to o pár korun levnější a jídlo vám přinesou ke stolu.

Mamka mi chtěla koupit novou čepici. Já mám moc velkou hlavu a tak jsme odešli s nepořízenou. Čepice teprve přijdou. 500 Kč je příliš. Sjedeme dolů, koupím si čaj a kávu. (Najdete na www.oxalis.cz)

Bylo asi 14:45 a v 15:15 jede ze Zličína autobus do Podbořan. Mamka říká, že to nestihneme. Já říkám, že stihneme. Na zastávce jsme byli 5 minut před odjezdem.

Martin Tarčinec

Liberec

S manželi Berkyovými a Marcelkou Machovičovou jsme ve středu 4.4. zahájili již tradiční výrobu vánočních přání pro firmu Noen. Letošní přáníčka budou vyrobená technikou drátování, s drhanými doplňky nebo korálky. Na připravené drátěné kostry zvonků a rybek Marcelka udrhá ozdobný proužek. Láďa s Blankou zvládnou vyrobit celé přání kompletně sami. Láďu jsem naučila vyrábět drátovanou část přání a Blanka se ujala drhání.

Byla jsem velmi překvapená, když hned druhý den mi přišel od Ládi email, ve kterém byly fotografie několika hotových přání. Byla vyrobena opravdu velmi pěkně. Doufám, že se budou líbit také lidem, kteří je o Vánocích dostanou.

Martina Hanusová

Aktuálně před uzávěrkou

ASNEP s novým webem

Stránky Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel mají moderní design, jasnou a srozumitelnou formu a jsou přístupné i pro nevidomé uživatele.

"Bohužel v současné době nemáme finanční prostředky na překlad stránek do znakového jazyka, ale budeme se to snažit brzy napravit," říká Martina Kronusová, výkonná ředitelka ASNEP a koordinátorka projektu. "Autorem stránek je úspěšný novinář, spisovatel a náš dlouholetý kolega Lukáš Tomek. Naše organizace mu tímto velice děkuje, jelikož cena byla pouze symbolická a efekt je fantastický."

Převzato z www.helpnet.cz

Zajímavosti

Duben je měsícem, kdy jaro už zakoření, proto jeho název evokuje silný dub. První dubnový den se nazývá Apríl a je spojen se spoustou žertů a vylomenin. Aprílové počasí bývá často nestálé. V minulosti býval duben měsícem (hlavně silniční) bezpečnosti. Astrologicky začíná ohnivým znamením Berana (viz březnový Paprsek), pokračuje druhým zemským znamením, Býkem. Býci jsou pevní, jakoby nohama vrostlí do země. Zapalte jim oheň u nohou, polijte je vodou, ječte z plných plic nebo je bušte pěstmi do hrudi, ani to s nimi nehne. Pozor ale na to, abyste to nepřehnali, protože útočí zcela nečekaně a ničí všechno kolem, bez ohledu na vlastní ztráty. Býci bývají velmi přitažliví pro opačné pohlaví a dobře to vědí. Když však Býka získáte, touží jen po jednom. Po skvělém zázemí a domově. A dokáže to ocenit věrností, pohodou i materiálně.

1.4.1929 (ve znamení Berana) se narodil Milan Kundera, známý český spisovatel, autor mnoha románů (např. Nesnesitelná lehkost bytí), povídek, několika divadelních her i básnických sbírek. 23.4.1564 (ve znamení Býka) se narodil William Shakespeare, anglický dramatik a básník. Mezi jeho nejznámější díla patří např. divadelní komedie Zkrocení zlé ženy. Dubnová pranostika - Posledního dubna před soumrakem se mají do obytného stavení, stodol, úlů, chlévů, sklepů a na studnice zastrkovat březové, vrbové, bukové, bezové, angreštové větvičky a kapraď, aby dům nenavštívily čarodějnice a neškodily. (Noc z 30.dubna na 1.května se nazývá noc Valpuržina nebo Filipojakubská. Byla považována za noc magickou, kdy se čarodějnice slétaly na své sabaty.)

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice

Šumperk, 1680. Stará žebračka je přistižena, jak si v kostele schovala posvěcenou hostii, místo aby ji spolkla. Pohoršená a vystrašená vrchnost přivolává na pomoc bývalého inkvizitora Bobliga z Edelstadtu, aby věc vyšetřil. Hrůza čarodějnictví stále prochází Evropou, nikdo si nesmí dovolit přechovávat na svém panství ďáblovy spojence. Boblig, jehož sláva i příjmy dávno pominuly, ucítí příležitost, jak se znovu stát uznávaným a respektovaným vykonavatelem státní moci. Zřídí v Losinách inkviziční komisi a do jeho spárů se propadne nejen obviněná žebračka, ale stále další a další obyvatelé Losin i okolních měst. Všechny podezřelé podrobuje nelítostné tortuře, kterou docílí jejich přiznání k čarodějnictví a obcování s ďáblem.

Začínají se stavět první hranice a celé Šumpersko se noří do atmosféry strachu. Jediný, kdo se Bobligovi postaví, je místní děkan Lautner, pokrokový a vzdělaný muž se styky ve vysokých církevních kruzích. Obětí však stále přibývá a nejsou to už jen hříšné ženy, nýbrž stále častěji bohatí občané města, jejichž majetek po odsouzení připadne z velké části inkvizitorovi. Na Lautnerovy žádosti nedokáží zastavit čarodějnické procesy ani jeho přátelé z církve ani hraběnka, která Bobliga do farnosti povolala. Nakonec je zatčen i děkan Lautner, mučen a odsouzen. Šumperská hrůza trvá 8 let a vyžádá si přes sto obětí. Na motivy Kaplického knihy o vítězství zla nad dobrem natočil roku 1969 režisér Otakar Vávra jeden z nejpozoruhodnějších a nejlepších českých filmů všech dob, Kladivo na čarodějnice.

Jana Rzepecká

Literární okénko

S horolezcem v patách

Zavěšen na laně nesplněných přání
Počítáš vteřiny, které tě dělí
Od vrcholu věčnosti.
Jistíš sám sebe před bezedným pádem,
Kdy ztratíš všechno,
Cos kdy chtěl mít.

Tak přece dýchej, zhluboka nasaj ty doušky,
Voní tak neopakovatelně,
Svobodou.
A zavři oči, uvidíš,
Jak u nohou ti leží stříbro skal.
Obloha modrá víc než dříve
Jak klene se ti nad hlavou.

A vítr, jež tak dobře znáš, přišel ti říct,
Jak rád tě znovu vidí.
Pak slunce drsný polibkům
Nastav svou tvář.
Už věříš tulákovi po hvězdách,
Že věčnost začíná se právě teď?

Jana Rzepecká

Výročí

Za celý KPČH přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti našim dubnovým oslavencům. V měsíci dubnu oslaví svůj svátek paní Irenka Šepsová, paní Marcelka Machovičová a pan Jiří Javůrek.

Co nám chutná

Cesta po Francii, kterou jsem absolvovala před dvaceti lety, pro mě znamenala mimo jiné také kulinářský zážitek. První rok jsem v oblasti kolem Toulouse absolvovala tzv. katarskou kuchyni. Druhý rok to byla kuchyně bretaňská. Na to, že se jedná o jednu zemi, to byly naprosto rozdílné kultury. Pro první oblast byla typická jídla z jednoho hrnce a pro druhou palačinky. Mezi tím byla typická francouzská kuchyně. Pro sebe jsem si upravila jídlo, které by mohlo připomínat to, které vám dají ve dvě v noci v každém bistru na malém náměstíčku, většinou středověkém. Tady je recept.

Po kuřeti jsem zalila výpek vodou z brambor, které jsem vařila jakou přílohu. Pořádně jsem to zamíchala a dala do ledničky. Další den jsem do vývaru z kuřete přidala dvě lžíce hrachové polévky v sáčku. Místo studené vody jsem použila vývar z kuřete, aby polévka měla lepší chuť. Mezitím jsem na sucho na pánvi rozpekla dvě bagety a na tácu je potřela česnekovým máslem. To se dělá z másla, stroužku česneku a soli. Bageta musí být horká, aby se na tom máslo rozpustilo. Už se vám sbíhají sliny? Mně ano.

Vaše kuchtička Marcela Machovičová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Přemyšlenská 13, 182 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

  • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
    e-mail: Machovicova@seznam.cz
    telefon: 485 113 223
  • Praha - Ota Pačesová Přemyšlenská 13, 182 00 Praha 8
    e-mail: pacesova.ota@volny.cz
    mobil: 775 164 190
    telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)