Paprsek ze tmy, duben 2014

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, duben 2014

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí čtenáři, přicházíme k vám s dubnovým číslem Paprsku. Ještě jednou si připomeneme návštěvu Divadla Spejbla a Hurvínka, tentokrát z pohledu Jarušky Dvořákové, trochu popřemýšlíme nad citáty Matky Terezy, vrátíme se k letošnímu ročníku konference INSPO a přes další pravidelné oblíbené rubriky se dostaneme až k té závěrečné Co nám chutná a uvaříme si něco dobrého. Snad jsou ingredience Paprsku namíchány stejně dobře, jako ty v zapečených houstičkách. Přeji příjemné počtení a hodně jarního sluníčka.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Při brouzdání po internetu jsem narazila na myšlenky Matky Terezy, které mě velmi oslovily. Snad se budou líbit i vám. A pro úplnost přidávám ještě její stručný životopis.

Martina Hanusová

Nevadí

Člověk je nerozumný, nelogický a sobecký -
to nevadí, miluj ho.
Když konáš dobro, přičítají to tvému egu -
to nevadí, konej dobro.
Jestliže uskutečníš své cíle, objevíš jednou,
že máš falešné přátele a pravé nepřátele -
to nevadí, uskutečňuj své cíle.
Dobro, které dnes vykonáš, je zítra zapomenuto -
to nevadí, konej dobro.

Čestnost a upřímnost tě činí zranitelným -
to nevadí, buď přímý a čestný.
To, co jsi budoval celý rok,
je zničeno během chvíle -
to nevadí, buduj.
Někdy pomůžeš lidem a oni to odmítají -
to nevadí, pomáhej jim.
Dáš světu to nejlepší ze sebe
a odměnou je ti kopanec -
to nevadí, dávej to nejlepší, co v tobě je.

Matka Tereza

Matka Tereza (vlastním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu, albánská katolická misionářka) se narodila 27.8.1910 ve Skopje a zemřela 5.9.1997 v Kalkatě. V osmnácti letech vstoupila do řádu loretánských sester a přijala na počest francouzské svaté Thérese de Lisieux jméno Tereza. Později 17 let vyučovala v indické Kalkatě na střední dívčí škole. V roce 1947 vystoupila z řádu a začala se věnovat pomoci chudým. O dva roky později jí papež Pius XII. povolil založit nový řád – Řád milosrdenství. Jeho prvořadým úkolem bylo starat se o chudé a opuštěné a k tomu účelu byl v prvních letech jeho činnosti přebudován starý kostel v Kalkatě. I přes odpor hinduistického okolí se brzy stal hospicem, kde se nemocní a umírající dočkali ošetření a lásky. Roku 1962 získala Matka Tereza cenu Padma Shri za obětavou pomoc potřebným, 1979 potom Nobelovu cenu za mír. Koncem 90. let 20. století se začal její zdravotní stav prudce zhoršovat a Matka Tereza začala uvažovat o své nástupkyni. Rezignovat na svou funkci však mohla až v dubnu 1997, neboť sestry nechtěly do čela řádu nikoho jiného. Dne 19.10.2003 byla Matka Tereza blahořečena papežem Janem Pavlem II.

Klubové aktivity

Exkurze do Divadla Spejbla a Hurvínka

25. března 2014 jsem jela do Prahy. Moc jsem se těšila, ani angličtina a terapie, nic nebylo. Přece si nenechám ujít tak vzácnou návštěvu, kde uvidím loutky. A možná, že na nás i promluví, ale i kdyby ne, koukneme na ně. Kromě toho jsem potřebovala do Zory, předplatit si časopisy Koření – zábavná příloha, Ema – příloha pro Ženy, Naše šance – časopis o všem možném ze života nevidomých. Jela jsem Studentem. Jela se mnou i kamarádka Hanka se svou průvodkyní, ona také nevidí a jela se podívat do školy na Hradčany za paní učitelkou Tenglerovou, která jí měla na Hudečku, když tam Hanka chodila.

Na mě čekala v Praze paní Pačesová, musela mě hledat, protože stála trochu jinde, než zastavil autobus. Ale vše dopadlo dobře. Pak jsme šly do té Zory, a když jsem si vyřídila, co jsem potřebovala, tak jsme šly na oběd. V restauraci jsem si dala misopolévku, měli tam dva druhy: obě byly s mořskými řasami, jedna s tofu, druhá lososová. Restaurace je na Dejvické a jmenuje se Classic Restaurant. Jedna misopolévka stojí 45, druhá 50 Kč, ale je to moc dobré. Moje průvodkyně si dala lososovou. Potom jsem šla s paní Tarčincovou, která také se svým synem Martinem přijela k divadlu, paní Pačesová šla ještě pro jednu účastnici. Posadili jsme se s Martinem na lavičku k sochám Spejbla a Hurvínka a pak nás Ota vyfotila. Dokonce jsem Spejbla objala, Hurvínka jsem si jen prohlédla. Jééé, sochy, jak to bylo krásné. Pak nás vyzval pan ředitel, abychom šli. No a v divadle jsme si sáhli na loutky. Na všech pět a pak po návštěvě jsme šli do cukrárny, tím zakončujeme vždy naše putování po výstavě, když někde jsme. Já jsem si dala čaj s mátou. No a pak mě paní Pačesová vedla na Roztyly, odkud mi jel autobus domů. Student to nebyl. V autobuse jsem snědla svačinu, kuskus s oříšky a kokosem.

Výlet se mi moc líbil a jsem ráda, že jsem měla možnost vidět Spejbla a Hurvínka, Máničku, paní Kateřinu a Žeryka. Doma mám vše jen namluvené. Pan ředitel říkal, že hrají představení i pro dospělé. My tyto loutky většinou známe jako pro dětská představení.

Jarka Dvořáková

Aktuálně před uzávěrkou

Nemohli jste na konferenci INSPO? Videozáznamy všech 30 přednášek už jsou k dispozici

Dotazník mezi účastníky 14. ročníku konference INSPO potvrdil velkou spokojenost s úrovní konference. Známku 1 jí udělilo 56 procent respondentů a dvojku 38 procent. Známým, pro které je téma konference relevantní, by účast na konferenci doporučilo 75 % (s hodnocením 1) a 21 % (s oceněním 2). Ti, kdo se na konferenci nedostali, se nyní mohou podívat na videozáznamy všech 30 přednášek. Tuto možnost uvítají i účastníci konference, protože jednání probíhalo najednou ve třech sálech.

Videozáznamy pořídilo středisko Teiresiás pro pomoc studentům Masarykovy univerzity se specifickými nároky. Všechny obsahují pohled na prezentaci a v menších oknech na přednášejícího a na tlumočníky do znakového jazyka. Titulky budou doplňovány postupně.

Přehled videozáznamů najdete na http://www.helpnet.cz/inspo/inspo-2014, kde se nacházejí také příspěvky přednášejících do sborníku konference. A portál Helpnet byl nejčastějším informačním zdrojem (49 %), odkud se návštěvníci dozvěděli o konferenci. Jen 8 procent účastníků uvedlo, že poznatky z ní nevyužijí. Dotazník rovněž umožnil respondentům navrhnout jednu změnu, kterou by organizátoři měli udělat. V odpovědích se objevila řada námětů, ke kterým bude přihlédnuto při přípravě 15. ročníku INSPO, která již začíná.

Zdroj: www.helpnet.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa rostlin: Některým fíkovníkům se říká „škrtič“. Kořeny klíčí ve větvích stromů, rostou, a jakmile dosáhnou země, normálně zakoření. Nakonec zcela obklopují hostitelský strom a postupně jej zadusí. Pokud byste na jednom místě stáli několik desítek let, dokázaly by to i s vámi.

Pranostika: Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.

Jana Rzepecká

Škoda lásky - Všesvětová polka

Polku Škoda lásky, hit 20. století, napsal Jaromír Vejvoda na Zbraslavi. Přisvojil si ji celý svět, byla předmětem sporů, komu patří. Polka Jaromíra Vejvody, zbraslavského rodáka, hudebníka a kapelníka, vznikla v roce 1927. Vejvoda vzpomínal, že si u klavíru neustále brnkal jednu melodii, kterou rozvedl dál.

„Mládencům z kapely se líbila, tak jsme ji začali hrát pod názvem Modřanská polka,“ vyprávěl o vzniku budoucího celosvětového hitu. Ale byla to jen melodie, až teprve textař Vašek Zeman jí v roce 1934 dodal ty pravé grády: Škoda lásky, kterou jsem tobě dala, ty mé oči, dnes bych si vyplakala…

Polku vydalo hudební nakladatelství Hoffmann, a protože mělo pobočku i v Německu, slavná Rosamunde byla za chvíli na scéně. Američanům se zdála moc teskná, a protože swing frčel po téměř celém světě, dostala trochu jiný rytmus a text Roll out the Barrels (Vyvalte sudy), US námořnictvo si ji vylepšilo na Here Dones the Navy - Mariňáci jdou. Zněla na vyloďovacích plážích ve Francii, i při cestě Spojenců Německem. Rusové došli do Berlína s Kaťušou, a kaťušemi, západní armády s Barells, včetně našich letců, Němci ji poslouchali v Ardenách jako Rosamundu.

Jaromír Vejvoda (1902-1988) složil ještě mnoho písní – Jednou, dvakrát, Zelení hájové, Kdyby ty muziky nebyly. Žádná již ze Zbraslavi do světa více nepronikla, i když zlidověly. Komunisti si kapelníka moc nevážili, po válce skladničil, k muzice se vrátil až koncem 50. let. Je zaregistrováno 14 názvů polky Škoda lásky. Melodie zazněla v řadě filmů, s raketoplánem Discovery se dostala i do vesmíru.

Na internetu vyhledala Dana Ťukalová

Nabídka pro čtenáře

Eduard Petiška - Staré řecké báje a pověsti

Prométheus - potomek Bohů pomáhá lidem, aby se měli stejně dobře jako Bohové, za to ho však stihne od nejvyššího Boha Dia krutý trest.

Hérakles - syn nejvyššího Boha Dia a pozemské ženy, nejsilnější muž na zemi, je postaven před životní rozhodnutí. Má si vybrat cestu rozkoše či ctnosti. Zvolí si těžší cestu a celá pověst je o ní, plné nebezpečí a dobrodružství, kterými si vyslouží nesmrtelnost.

Perseus - král Akrisios ze strachu před věštbou, že ho zabije jeho vlastní vnuk, uvězní svou krásnou dceru Danae, aby k ní nikdo neměl přístup. Do dívky se však zamiluje sám Zeus, vládce Bohů a dítě se narodí. Rozlícený Akrisios vsadí dceru i vnuka do uzavřené bedny a nechá je vypustit na volné moře. Bude to trvat mnoho let, svému osudu však přesto neujde.

Sisyfos - korintský král Sisyfos byl pyšný, vysmíval se Bohům a neprojevoval jim úctu. Zradil nejvyššího boha Dia, který ho za to krutě potrestal.

Oidipus a Antigona - bezdětný thébský král touží po synovi a věštci mu předpovědí jeho brzké narození. S ním však přijde na království i neštěstí a samotnému králi smrt z rukou milovaného syna.

Trójská válka - novorozený syn trójského krále Priama má zemi přinést zkázu a smrt, proto se král rozhodne zanechat malého Parida v horách na pospas smrti. Dítě je však zachráněno a kletba se může naplnit.

Odysseovy cesty - dobrodružná pouť ithackého krále Odyssea z dobytého města Tróje domů. Je plná nástrah a nebezpečí, soubojů s příšerami i se samotnými Bohy.

Tyto a mnoho dalších pověstí přináší Petiškova sbírka, která od dětství patří k mým nejmilejším.

Jana Rzepecká

Literární okénko

Jan Burian - Zaříkávadlo

Děravej kamínku, svírám tě v pěsti.
Naděl nám do vínku kousíček štěstí.
Špetičku naděje, a zbav nás bolu,
Ať nám zas dobře je a ať jsme spolu.
Kamínku děravej, z moře či z nebe,
Nic víc nám nedávej, už máme sebe.

Báseň vybrala Jana Rzepecká

Výročí

V dubnu oslavují svůj svátek Jirka Javůrek, Marcelka Machovičová a Jarda Hanus. Přejeme vám hodně zdraví, spokojenosti a jarního pohody.

Co nám chutná

Zapečené plněné žemle

Recept, který spadá do našich oblíbených kategorií. Rychlý, snadný, originální a výtečný. Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Ještě teplé z trouby jsou houstičky naprosto nepřekonatelné. Obecně vzato potřebujeme jen žemle, rozpuštěné máslo a zbytek je na vlastní fantazii. Tento recept je ideální, pokud se chceme zbavit zbytků z lednice. Následující ingredience proto přikládám spíše pro inspiraci.

Ingredience: žemle, rozpuštěné máslo, rajčata – čerstvá či sušená, červená cibule – je ideální do studených pokrmů, protože není tak štiplavá, ale hodí se i sem. Pokud máte pouze klasickou kuchyňskou cibuli, doporučuji jí lehce zkaramelizovat, česnek, špenát, sýry dle chuti (kozí, bylinkový, feta, niva), šunka (může být i klobása, salámy, slanina), vajíčko, žampióny, sůl, pepř, koriandr (petržel, tymián, oregáno).

Postup je následující. Předehřejeme troubu na 180°C. Odkrojíme vrch žemle a vnitřek vydlabeme. Je nutné dát pozor, abychom ji nenatrhli. Pak by nám žemle vytekla. Žemle potřeme směsí rozpuštěného másla a koření. Naplníme jí směsí ingrediencí. Vyskládáme je na plech a na vrch každé žemle můžeme přidat vajíčko. Pečeme 10 – 12 minut. Poté plech přikryjeme alobalem a pečeme dalších 20 – 25 minut.

Zdroj: www.carujeme.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

 • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
  e-mail: Machovicova@seznam.cz
  telefon: 485 113 223
 • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
  e-mail: pacesova.ota@volny.cz
  mobil: 775 164 190
  telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)