Paprsek ze tmy Duben 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Duben 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

1. duben je Mezinárodním dnem ptactva. 2. duben Mezinárodním dnem dětské knihy a Světovým dnem zvýšení povědomí o autismu. 3. dubna 1876 se narodil největší český i světový obuvník Tomáš Baťa. 4. dubna 1969 se v Jihlavě upálil Evžen Plocek, stal se tak pomyslnou třetí pochodní po Janu Palachovi a Janu Zajícovi. Letos vzpomeneme 50. výročí. 4. duben je také Mezinárodním dnem proti nášlapným minám. 6. duben je Mezinárodním dnem sportu za rozvoj a mír, 7. duben je Světovým dnem zdraví. 8. duben je Mezinárodním dnem Romů, 9. dubna 1891 se narodil slavný český komik Vlasta Burian. 11. duben je Světovým dnem Parkinsonovy choroby, 12. duben je Mezinárodním dnem kosmonautiky. 12.4.1944 se narodil slavný písničkář Karel Kryl. 16. duben je Světovým dnem hlasu, 17. duben Světovým dnem hemofilie. 18. duben je Mezinárodním dnem památek a sídel. 19. dubna je letos Velký pátek a 22. dubna Velikonoční pondělí. 21. duben Mezinárodním dnem proti hluku, 22. duben Mezinárodním dnem Země, 23. duben je Světovým dnem knihy. 24. duben je Mezinárodním dnem skautů a skautek, 29. duben Mezinárodním dnem tance, 30. duben Mezinárodním dnem jazzu.

Úplněk nastane 19.4.2019 ve 13 hodin 12 minut.

Velikonoce patří mezi nejoblíbenější svátky ve velké části světa. Jsou to svátky jara, které oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Velikonoční zvyky a tradice se lišily vesnici od vesnice a dřív probíhaly během velikonoční ho období, které trvalo šest neděl. Jejich úkolem bylo zbavit se všeho starého, očistit domácnost i tělo od chorob, připravit se na znovuzrození přírody.

Původ velikonočních svátků. Velikonoce jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Mají připomínat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování. Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, který připadá každý rok na jiné datum – na neděli následující po prvním jarním úplňku. Pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční podle těchto pravidel tak může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna.

Pašijový týden. Poslední týden dlouhého postního období připomíná utrpení Ježíše Krista a každý den má své pojmenování:

Modré pondělí–v kostelech se vyvěšovaly modré látky.

Šedivé úterý – hospodyňky vymetaly pavučiny a uklízely.

Škaredá (černá) středa – vymetaly se komíny a kdo se mračil, tak mu to zůstalo každou středu v roce, v tento den zradil Jidáš Ježíše.

Zelený čtvrtek–v tento den by se měla jíst zelená jídla (špenát, kopřivy, řeřicha apod.), aby byl člověk zdravý, zvony „odlétají do Říma“ a vesnicemi obcházejí až do soboty „klapači“, chlapci s řehtačkami a klapači.

Velký pátek – je dnem smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a ukřižován. V některých městech se hrají pašijové hry. Podle starobylých pověr se v těchto dnech otvírala země s poklady, nesmělo se orat a kopat na poli, nepralo se prádlo.

Bílá sobota – den, kdy byl Ježíš ukládán do hrobu. Doma se bílilo, vařily a pekly se obřadní pokrmy, pekly se mazance a beránci, muži a chlapci pletli pomlázky, zdobila se vajíčka.

Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) je největším svátkem celého liturgického roku. Jedly se pokrmy posvěcené v kostele a každý, kdo do domácnosti přišel, musel být takovým jídlem obdarován.

Velikonoční (Červené) pondělí je dnes nejoblíbenějším dnem hlavně mužů. V tento den se mělo darovat červené vejce a dívka měla být vyšlehána, aby byla celý rok zdravá.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Já, slepá a hluchá dělám osobní asistentku … cože?! Jasně! Proč ne?!

Je to pár let, co jsem chodila na vysokou školu. Bydlela jsem na kolejích a hledala jsem si vzhledem k mému omezení malý přivýdělek. Nakonec jsem přijala výzvu dělat osobní asistentku slečně, která má pohybové postižení. Aby měla chůzi jistou, používá dlahy na zpevnění noh. Ruce má stočené. Proto potřebovala pomoc při osobní hygieně a doprovod na ulici. Nebyla si stoprocentně jistá samostatným pohybem na veřejném prostranství a jízdu v MHD by nejspíš sama nezvládla.

Tak jsem do toho šla. Sešly jsme se a dohodly na spolupráci. Já jsem se na kolejích přestěhovala na bezbariérový pokoj.

První oťukávačka. Zašly jsme na pivo. Ale v mnoha ohledech to bylo i pro ni nové. Nejenže si musela opět zvykat na jiného člověka, ale za jistých podmínek jsme si dělaly asistentky navzájem. Jak to probíhalo? Myslím, že pohled na nás byl pro nezasvěcené komický. Já jsem fungovala jako jistota v rovnováze a slečna jako řidič směru. Jeden den v týdnu slečně končila škola za tmy. Trasu na její fakultu už jsem měla natrénovanou. Věděla jsem, kam se mám dívat, jaké záchytné body musím vyhledávat.

Vyzvedla jsem ji. Venku na nerovném terénu ji chytám za paži. Pro mě ideální. Venku tma. Sem tam svítí nějaké pouliční světlo. Připomínám jí, že mě musí upozorňovat na překážky v cestě. Ok. Tak jdeme. Chodník není v jedné rovině. Skládá se ze starých kostek, jedna je výš, druhá níž. Hlavně nesmím zakopnout já, to by nedopadlo dobře. Dávám pozor, našlapuji na paty, špičky míří nahoru. To zvládám. Instinktivně dávám kabelku, co je přes rameno, dopředu.

Povídáme si. Už ani nevím, co jsme řešily. Prostě jsem se zabrala do rozhovoru. A najednou...stojím. Ona jde dál! Cože? Můj mozek to nedokáže pobrat. Jak to, že já stojím a ona je o půl metru přede mnou. Otáčí se s nechápavým výrazem na mě. Můj mozek přijímá informaci, že koleno dost bolí. Dívám se dolů a před nohou mám nízký sloupek! Široko daleko nic, jen chodník a tráva. A uprostřed chodníku nízký tenký sloupek jako zátaras proti autům! Úplně jsem na něj zapomněla. Zákon schválnosti funguje dokonale. Kdybych do něj vrazit chtěla, tak ho netrefím. Moje oči hledají její. Omlouvá se. Já se směji. Jsme to ale dvojka.

Doba mého asistování mi dala hodně. Člověk si uvědomí, že jiní lidé a jiné postižení mají svoje problémy a starosti. Také svoje radosti. Slečna dokázala konverzovat se skupinou lidí, aniž by jí to dělalo problémy. Dokázala se bez ostychu a strachu postavit před třídu plnou studentů a o něčem hovořit a diskutovat. To je pro mě noční můrou. Není lepší nebo horší postižení. Je to tak jako tak blbý, ale s tím nic neuděláme. Je to jen na nás, jakou cestu si zvolíme.

Lucie Ulrichová

Klubové aktivity

Návštěva Muzea Policie České republiky

Dne 7. března jsme s klubem navštívili Muzeum Police ČR. Původně jsem si říkala, co tam může Police vystavovat. Nějaké uniformy, zbraně?? Ale byla jsem mile překvapena. Vstup pro naši skupinu byl zdarma. Škoda, že nás přišlo tak málo. Přivítal nás milý muž v civilu a věnoval se nám přes 2 hodiny. Jeho výklad byl zajímavý od začátku do konce. Nejprve jsme šli do přednáškové místnosti, kde nám předvedl pomůcky, které Policie v dnešní době používá – od pout a po ochranný štít. Vše jsme si mohli vyzkoušet a vzít do ruky. Po této instruktáži jsem se vydali do prostor muzea.

Muzeum Policie ČR v Praze se nachází v areálu bývalého kláštera v Praze-Karlově. Roku 1960 budovy získalo ministerstvo vnitra a byl zde umístěn archiv. Zhruba od poloviny šedesátých let dvacátého století je část areálu využívána pro muzejní účely. Nejprve bylo zřízeno Muzeum Pohraniční stráže, které bylo roku 1973 přetvořeno v Muzeum Sboru národní bezpečnosti a vojsk ministerstva vnitra. V roce 1990 bylo na stejném místě zřízeno Muzeum Policie ČR. Toto muzeum má za cíl dokumentovat a prezentovat historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území Česka a bývalého Československa. První část expozic muzea se nachází v křížové chodbě bývalého kláštera a je věnována historii četnictva a policie na českém území v letech 1850–1938. Tato část je opravdu zajímavá a pan průvodce nám líčil různé zajímavé příběhy z historie.

V dalších částech expozice muzea se popisuje činnost četnictva za druhé světové války a vývoji po druhé světové válce. V patře a v přilehlých sálech jsou další expozice věnované například kriminalistice, tato část byla také zajímavá, a dokonce některým byly odebrány otisky a předvedeno, jak probíhá jejich porovnávání. Vyslechli jsme i dosud nevyluštěný případ Vranské, známý ze seriálu „Hříšní lidé města pražského“. Dále jsme získali informace z problematicky dopravní policie či operativní techniky používané různými útvary policie a Sboru národní bezpečnosti. Přehlídka různých druhů dopravních prostředků zaujala především mužskou část naší výpravy.

Opouštěli jsme muzeum spokojeni, i když unaveni. Výklad průvodce byl velmi široký a zajímavě podaný. Další prostory a přilehlý venkovní dvoře muzea, kde jsou vystaveny velké exponáty, mezi nimi například vrtulník Mi-2 používaný Policií ČR a několik vozidel v minulosti využívaných Veřejnou bezpečností či policií jsme již neviděli. A tak myslím, že si můžeme návštěvu muzea ještě doplnit někdy příště. Doporučuji všem, kdo nemohli s námi jít, ať příště určitě přijdou. Byl to opravdu nevšední zážitek, který jsem vůbec od Muzea Police neočekávala. Fotografie z této akce najdete na naší facebookové stránce Klub přátel červenobílé hole.

Ota Pačesová

Pravé hodnoty

V sobotu, 16.3.2019, jsem spolu s dalšími členy předsednictva absolvovala poradu. Bylo to velmi příjemné posezení s milými lidmi, kteří byli schopni se dohodnout na základních otázkách fungování našeho klubu. Uvědomila jsem si přitom, jak je vzácné mít kolem sebe lidi, se kterými je člověku dobře. Před půl rokem jsem navázala po několika letech kontakt se svojí kamarádkou, buddhistkou. Její dcera žije v rakouském Feldkirchenu. Kromě toho, že studuje buddhismus, podílí se na překladech knih, které úzce souvisejí s buddhismem. Jsou mezi nimi básně, příběhy, učení. Dozvěděla jsem se za tu dobu o buddhismu poměrně dost. Jedna z věcí, která mi leží v hlavě nejvíc, je bod, kterému se říká záměna sebe za druhé. Člověk se přestane zabývat svým já a věnuje se prospěchu druhým. Při té příležitosti jsem si uvědomila, jak vzácného člověka v našem klubu máme. A to není ani buddhistka. Může to být kdokoliv. Křesťan, ateista, sportovec. Tímto člověkem je paní Otka Pačesová. Obětavá. Vždy přijde naproti a pomůže. Mám ji moc ráda. Držme si palce, aby s námi zůstala hodně dlouho.

Marcela Machovičová

Aktuálně před uzávěrkou

Letiště Praha otevírá novou čekárnu pro cestující se zdravotním postižením

Zdravotně znevýhodnění cestující budou moci nyní před svým odletem z Letiště Václava Havla Praha využít novou čekárnu speciálně upravenou pro jejich potřeby. Čekárna se nachází v odletové hale Terminálu 2 v prostorách bývalé bezpečnostní kontroly a znamená zvýšení komfortu cestujících se zdravotním postižením (ZP) a osob s omezenou schopností pohybu či orientace. Čekárna bude fungovat v prozatímním denním režimu od 8 do 16 hodin. Cestující zde najdou sedačky, soda bar a k dispozici je jim vždy i standardní asistence, která cestujícímu poskytne doprovod, pomoc s odbavením, průchodem bezpečnostní kontrolou či nástupem do letadla. Cílem bylo vybudovat komfortní prostor, kam se cestující se spec. potřebami dostaví sám nebo s doprovodem. Následně se jej ujme odborně proškolený pracovník a poskytne mu veškerou asistenci při pohybu letištěm. Ta je ostatně osobám se ZP či sníženou schopností pohybu poskytována na letišti standardně.

Při odletu i příletu si již dnes cestující mohou objednat asistenční službu, která je poskytovaná zdarma. Služba je k dispozici po přechozím objednání už při koupi letenky u letecké společnosti nebo po příjezdu na letiště u odbavovací přepážky, na informacích nebo označených kontaktních místech, včetně nové čekárny na Terminálu 2. Cestující by měli také vždy přesně specifikovat své individuální potřeby. Asistence je pak automaticky zajištěna během celé cesty i v případě přestupu na tranzitním letišti. Zdravotně postižení cestující, kteří jsou držitelem ZTP/P, může navíc parkovat zdarma na všech letištních parkovištích a parkovacích domech. Před odjezdem se stačí dostavit s parkovacím lístkem a průkazem ZTP/P na dispečink parkovišť v přízemí parkovacího domu Parking C, kde mu bude vydán volný výjezdní lístek. Další aktuální informace naleznete na Twitteru Letiště Praha.

Zdroj: feedit.cz

Jak dlouho dnes trvá vyřízení příspěvku na péči?

Dotaz: Jak dlouho budou úřady vyřizovat moji žádost o příspěvek na péči? Odpověď: Řízení o přiznání příspěvku na péči je zahájeno dnem podání žádosti, která se podává na krajskou pobočku Úřadu práce ČR (ÚP). Zaměstnanec úřadu pak musí provést šetření v místě bydliště žadatele. Sociální pracovník během tohoto šetřením zjišťuje, do jaké míry je žadatel schopný samostatného života v svém prostředí, hodnotí schopnost zvládat základní životní potřeby. Na toto tzv. sociální šetření má ÚP 60 dní.

Po provedení tohoto šetření se žádostí o příspěvek zabývá posudkový lékař ČSSZ, který vyhodnotí dopady zdravotního stavu žadatele na schopnost pečovat o sebe a být soběstačným. Pokud lékař bude mít za to, že předložená zdravotní dokumentace není aktuální či úplná, může žadatele vyzvat, aby se podrobil lékařskému vyšetření, které sám určí. Lékařská posudková služba ČSSZ má na toto posouzení 45 dní.

Posudkový lékař svůj posudek pošle na krajskou pobočku Úřadu práce ČR a ta pak zašle žadatelovi své rozhodnutí o přiznání nebo nepřiznání příspěvku na péči.

Oba státní orgány si mohou ale navíc požádat o prodloužení lhůty, a to až o 30 dní.

Standardně by se o žádosti mělo rozhodnout do sto pěti dní. V odůvodněných složitějších případech do 135 kalendářních dnů.

V praxi skutečně dochází k rozhodnutí v rozmezí tří až čtyř měsíců. Kvůli nedostatku posudkových lékařů však může dojít k prodloužení doby, kterou úřady k rozhodnutí potřebují. Žadatel se však nemusí obávat toho, že kvůli delší době posuzování žádosti přijde o peníze, které by jinak měl, kdyby se o jeho žádosti rozhodlo dříve. Příspěvek totiž bude vyplacen zpětně už od data podání žádosti za celou dobu, po kterou se o žádosti o příspěvek na péči rozhodovalo.

Zdroj: invArena.cz

Lidé nad 55 let mohou žádat o Kartu seniora. Získají slevy v Česku i na Slovensku

Češi starší 55 let žijící v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji mohou žádat o Kartu seniora. Jde o ojedinělý projekt v České republice, který seniorům přináší výhodné nabídky a slevy u stovek partnerů nejen doma, ale také na Slovensku. Pro letošní rok je v plánu rozšířit Kartu seniora i do dalších krajů v České republice.

Cvičení pro seniory, divadelní představení, kurz práce s počítačem nebo cestování s přáteli. To jsou jen některé z aktivit, kterými řada seniorů aktivně tráví svůj volný čas. Pomáhá seniorům rozvíjet jejich aktivní životní styl, podporovat koníčky a volnočasové aktivity, budovat přátelství a rozvíjet hodnotné vztahy. Podporuje též přeshraniční aktivity seniorů. S Kartou seniora získají čeští a slovenští senioři neustálý přísun výhodných nabídek a slev u stovek partnerů v České republice a na Slovensku.

V současné době mohou senioři vybírat z více než 400 nabídek slev a speciálních akcí u spolupracujících partnerů. Výhody lze čerpat například v oblasti zdraví, sportu, kultury či cestování. Provozovny partnerů v Česku, kteří poskytují slevy, poznáte tak, že jsou označeny zelenou samolepkou. Na Slovensku je barva samolepky oranžová.

V letošním roce by se měl projekt Karta seniora rozšiřovat o další české a slovenské partnery zapojených do projektu a také rozšířit do dalších krajů. Karta seniora nabídne i další užitečné funkce – po přihlášení k účtu na internetu si bude možné poznačit například termín návštěvy u lékaře. Samotné použití Karty seniora je snadné, stačí před placením nahlásit poskytovateli uplatnění slevy a předložit kartičku. Kartu seniora získají zájemci prostřednictvím krajských organizací spolku Senioři České republiky, která projekt podporuje. Karta je vydávána na jméno a obsahuje fotografii, jméno, příjmení, rok narození, místo bydliště a číslo karty. Projekt vznikl za finanční podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj a Programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2014–2020.

Zdroj: invarena.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

Není tak úplně pravda, že jeden rok psího života je srovnatelný se sedmi roky života lidského. Například roční malý a středně velký pes je věkem na úrovni 15letého adolescenta.

Pranostika

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Rady našich babiček

Tvrdý tvaroh se uchová delší dobu jako čerstvý, ponoříme-Ii ho do nádoby se studenou vodou a uchováme v chladu. Vodu nutno občas (asi po 2 - 3 dnech) vyměnit.

Nabídka pro čtenáře

Grady James – Šest dnů Kondora

Ronald Malcolm pracuje pro CIA jako úředník. Jeho úkolem je čtení brakové špionážní a detektivní literatury, aby odhalil, zda se nedostaly ven informace z tajné služby a nemohou být narušeny aktuální mise. Jeho pracovní jméno je Kondor. Práce ho příliš nebaví. Jednou odejde z pracoviště, aby koupil kolegům oběd. Venku prší, proto se chvíli zdrží. Zatímco je Kondor pryč, do budovy vejde skupina mužů se samopaly a všechny přítomné postřílí. Malcolm se vrátí, v šoku vezme pistoli ležící na stole, a uteče. Z telefonní budky zavolá na centrálu CIA a chce mluvit s oddělením pro mimořádné situace. Nerozumí tomu, co se stalo, ale po rozhovoru si je jistý, že mezi mrtvými měl být i on. Uvědomí si, že operaci provedlo zvláštní oddělení CIA, které se bude snažit ji dokončit a zabít ho. Následujících šest dnů bude pro Kondora znamenat boj o holý život, kdy nemůže věřit nikomu a nepřítele může čekat za každým rohem.

V roce 1975 natočil slavný americký režisér Sydney Pollack podle této knihy film Tři dni kondora. Hlavní role ztvárnil Robert Redford a Faye Dunawayová. Ta hraje dívku, v jejímž bytě se Kondor ocitne a po chvílích vzájemného nedorozumění se rozhodne Kondorovi pomoci v nerovném boji proti mnohem silnějšímu nepříteli.

Literární okénko

Seifert Jaroslav – Korálové náušnice

Všechno, co už od nás odchází
A propadá se do minula,
Poztrácí cestou mnohé ze svých vlastností.
Zlo bledne, hřích je zapomenut, víno kysne
A polibky, které utkvěly pod nebem
Promění se v píseň.

Když jsem zatoužil po tvém objetí,
Vymýšlel jsem verše.
Chodil jsem po pokoji tam a sem
A říkal je do prázdného okna.
Ach, ty verše! Nebyly příliš moudré,
Ale byly plné neodbytné touhy
A vášnivých slov.

Výročí

V měsíci dubnu oslavili narozeniny Jiří Čuban a Marek Müller, svátek pak Jiří Čuban, Marcela Machovičová, Marcela Matějková, Marek Müller a Miroslava Machová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenost.

Kvíz pro moudré hlavy

Pozorně si přečtěte dvakrát po sobě následující slova a snažte se co nejvíce si jich zapamatovat. Pak je zakryjte a do příslušných linek napište ta slova, která si pamatujete.

Sešit
Kalhoty
Náplast
Slovo
Ručník

Tato paměťová technika – mnemotechnika se nazývá kategorizace a patří k těm jednodušším mnemotechnikám, které se dají v běžném životě dobře využít.

Co nám chutná

Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástava) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na jarní kúry. Od určitého věku se snižuje obsah železa v těle. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a vyčerpanosti, člověk se cítí starým a málo výkonným. V takovém případě možno s úspěchem používat čerstvou kopřivu pro její obsah železa. Pomáhá nám překonat tento stav. Po kopřivové kúře se poměrně rychle cítíme tělesně lépe, vrací se nám energie a tvořivá síla, ba i náš vnější vzhled se viditelně zlepší.

A ještě jednu dobrou radu: začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes. Sušenou nať dostanete v každé lékárně anebo v obchodě s bylinkami nebo si můžete sami kopřivu natrhat. Dovolte našim léčivkám opět vstoupit do domu. Na jaře se vyzbrojte rukavicemi a nůžkami a vyjděte do přírody: Je to velká radost, můžete-li sbírat kopřivu pod volným božím nebem. Čím čerstvější ji požíváme, tím větší je její léčivý účinek. Dokazuje to zkušenost. Myslete při tom i na zásobu pro zimu. Nejlépe je sbírat kopřivu v květnu. Ať se pro vás stane potěšením myšlenka, že sami můžete něco učinit pro své zdraví!

Špenát z kopřiv

Suroviny: 750 g mladých kopřiv, 2 střední cibule, 30 g másla, 1lžíce oleje, 1 lžíce hladké mouky, 2 vejce, sůl, pepř, 2 stroužky česneku, 50 ml šlehačky (nebo kondenzovaného mléka)

Postup: Vezmeme kbelík, rukavice a nůžky a najdeme mladé, čisté (pejsky neoznačené) kopřivy. I namočené kopřivy pálí. Musí jich být více jak polovina kbelíku. Dobře je opereme a navážíme 750 g nebo to uděláme odhadem, je toho plný asi 4 litrový hrnec. Vařením se obsah podstatně zmenší. Zalijeme horkou vodou a 10–15 minut povaříme.

Cibuli nakrájíme, na másle a oleji zesklovatíme, přidáme hladkou mouku, mírně osmažíme. Slijeme vodu z kopřiv (nevyléváme, po vychladnutí použijeme do zálivky květin nebo na oplach vlasů), kopřivy necháme okapat a vrátíme do hrnce. Přidáme připravenou cibuli, osolíme, opepříme, přidáme vejce a podle chuti prolisovaný česnek – nemusí být. Všechno krátce povaříme a obsah hrnce rozmixujeme. Chuť kopřivového špenátu zjemníme šlehačkou nebo kondenzovaným mlékem, všechno chvíli prohřejeme. Doporučená příloha – opečená sekaná, brambory.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)