Paprsek ze tmy Květen 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Květen 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

1. květen je Svátkem práce (den volna). 1. května 2004 se Česko stalo členem EU (15leté výročí). 3. květen je Mezinárodním dnem svobody tisku a v roce 1942 se narodila slavná česká gymnastka Věra Čáslavská. 4. květen je Mezinárodním dnem hasičů, 5. květen Evropským dnem pro rovnoprávnost osob se zdravotním postižením. 5. květen je rovněž dnem, kdy vzpomínáme Květnového povstání českého lidu proti německým okupantům. 8. května slavíme Den vítězství (den volna). 9. květen je Dnem Evropy. 12. květen je Mezinárodním dnem ošetřovatelek a také Mezinárodním dnem podpory osob nemocných chronickým únavovým syndromem. 12. května 1884 zemřel slavný hudební skladatel Bedřich Smetana.

16. května 1868 byl slavnostně položen základní kámen Národního divadla. 13. května je Den matek (2. neděle v květnu). 15. květen je Mezinárodním dnem rodiny a Světovým dnem proti mozkové mrtvici. 17. květen je Mezinárodním dnem proti homofobii. 18. květen je Mezinárodním dnem muzeí. 21. květen je Světovým dnem kulturní rozmanitosti, 23. květen Světovým dnem želv. 24. květen je Evropským dnem parků, 25. květen je Dnem Afriky a Mezinárodním dnem ztracených dětí. 26. května 1900 se narodil slavný český spisovatel a básník Vítězslav Nezval. 27. květen je Dnem koní (poslední neděle v květnu), 28. květen je Světovým dnem her a Mezinárodním dnem mléka. 31. květen je Světovým dnem bez tabáku.

Úplněk nastane 18.5.2019 ve 23 hodin 11 minut.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

První nevidomý mořeplavec překonal Tichý oceán

Japonec Mucuhiro Iwamoto (52) je prvním nevidomým člověkem, jemuž se podařilo překonat Tichý oceán na plachetnici bez přerušení. O jeho výkonu v sobotu informovala japonská agentura Kjódó. Iwamoto vyplul 24. února z Kalifornie a v sobotu na své dvanáctimetrové plachetnici dorazil do přístavu Fukušima. Na palubě s ním byl americký mořeplavec Doug Smith, který Japonci pomáhal verbálně – poskytoval mu například informace o směru větru. Přeplutí Tichého oceánu se Iwamotovi podařilo až napodruhé. Pokusil se o to už před šesti lety, avšak tehdy plavbu musel rychle ukončit, když s lodí narazil do velryby. „Jsem doma. Děkuji. Nevzdal jsem to a splnil jsem si sen,“ řekl v sobotu, kdy ho slavnostně přivítali ve Fukušimě. Za sebou má 14 000 kilometrů na moři. Jak napsala agentura Kjódó, nic podobného se zatím nevidomému člověku nepodařilo. Iwamoto přišel o zrak v 16 letech a cestu podnikl s cílem získat prostředky pro charitativní projekty. Část peněz chce dát na výzkum prevence nemocí, jež způsobují slepotu.

blesk.cz

V ČR žije zhruba 250 tisíc neléčených diabetiků

Včasná diagnóza je přitom zásadní pro úspěšnost léčby. Orientační screeningový test mohou pacienti podstoupit také v lékárně. Tímto civilizačním onemocněním trpí v České republice bezmála milion pacientů. Odborníci navíc předpokládají, že zhruba u čtvrt milionu lidí cukrovka není léčena, protože o ní neví. Vzhledem k tomu, že pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza zcela zásadní a lékárny jsou pro veřejnost nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, orientační screeningový test a odborné poradenství k odhalení diabetu poskytují pacientům také proškolení lékárníci. Česká lékárnická komora (ČLnK) od roku 2016 začala vytvářet po celé ČR síť lékáren poskytujících odborné poradenství a konzultace. V současnosti mohou pacienti podstoupit screening diabetu v 79 certifikovaných lékárnách po celé České republice.

Test v lékárně odhalí možné riziko cukrovky během pár minut. Výrazně rozšířenější formou je diabetes 2. typu. Ten je diagnostikován u více než 90 % pacientů, přestože je do značné míry možné mu předcházet zdravým životním stylem. Pro úspěšnou léčbu je zcela zásadní včasné odhalení případného onemocnění. Jen díky němu lze předejít vážným komplikacím. Základním vyšetřením je screening diabetu, na který se specializují také některé české lékárny. Cílovou skupinou screeningu jsou především pacienti ve věku 35-65 s rizikovými faktory v anamnéze, mezi něž patří zejména srdečně-cévní onemocnění, výskyt cukrovky v rodině, nadváha či obezita.

Síť specializovaných lékáren se každoročně rozrůstá. Čeští lékárníci pomáhají se včasným odhalením cukrovky díky garantovanému kurzu ČLnK třetím rokem. V jeho rámci je každoročně proškoleno zhruba 100 lékárníků, kteří si osvojují nejen teoretické znalosti, ale podstupují také praktický nácvik s edukačními sestrami. V 79 certifikovaných lékárnách provádí proškolení farmaceuti orientační test, který může odhalit možné riziko cukrovky. Projekt tak přispívá ke zlepšení záchytu dosud nediagnostikovaných pacientů a díky včasnému zahájení léčby ke snížení výskytu následných komplikací. Tím lékárníci přispívají k naplnění vize Národního diabetologického programu 2012-2022 zaměřeného na prevenci epidemie diabetu.

Přes dvě stě proškolených farmaceutů poskytuje diabetikům konzultaci s cílem posílit léčbu a správný přístup pacienta k terapeutickému plánu. Seznam lékáren poskytujících službu Screening diabetu a péče o diabetické pacienty je možné nalézt na webových stránkách ČLnK nebo v aplikaci Lékárny v ČR. Praktické rady a další informace o tomto civilizačním onemocnění naleznete také na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz. Nejedná se o jediný specializovaný kurz, mnohé lékárny poskytují i další, například odvykání kouření, snižování nadváhy či screening Alzheimerovy choroby, neboť u daných onemocnění existuje provázanost

lekarnici.cz

6 rad, jak nenaletět při uzavírání životního pojištění. Pozor na triky s ním

1. trik: Na tohle se pojistka nevztahuje.

Klasickou fintou pojišťoven jsou tzv. výluky. Tedy situace, na které se pojištění nevztahuje, a nic tak nedostanete, protože: Nemoc vznikla před uzavřením pojištění. Vyloučeny také bývají duševní poruchy a poruchy chování. Doporučil vám lékař kvůli vaší nemoci lázně? Tak nejspíš máte smůlu. Lázně nejsou nemocnice a za pobyt v nich vám pojišťovna nezaplatí. Pojištění pobytu v nemocnici se obvykle nevztahuje ani na pobyty v rehabilitačních centrech, v zařízeních s pečovatelskou službou, LDN, hospicích, ale i v psychiatrických či protialkoholních léčebnách. Musíte s rizikovým těhotenstvím trávit měsíce v nemocnici? Ne vždy vám ho pojišťovna proplatí, i když máte uzavřené pojištění pobytu v nemocnici. V některých případech jsou z pojištění vyloučeny i komplikace při těhotenství, porodu či předčasném porodu, samovolném potratu a podobně. Nedůvěřujete očkovacím vakcínám? Tak můžete mít smůlu. U některých nemocí je také pojistné plnění vypláceno pouze v případě, že jste vy či pojištěné dítě byli proti nemoci očkováni. Jde o nemoci, u nichž je očkování povinné, např. tetanus.

2. trik: Čekací doba.

Myslíte si, že na peníze máte nárok hned po uzavření pojistky? Kdepak! Existuje totiž tzv. čekací doba. Pokud vás během ní skolí nemoc, tak, přestože jste pojištění a řádně pojistku platíte, nedostanete nic. Pojišťovny se tím chrání před účelovým uzavíráním pojistných smluv, kdy pojištěný nemocí už trpí. Některé pojišťovny ale tuhle čekací dobu neúměrně natahují. Za rozumnou čekací dobu lze považovat 3 měsíce, v některých případech bývá ale čekací doba sjednána např. až na 2 roky. Takhle dlouhá čekací lhůta ale nemá žádnou oporu v zákoně a může být v rozporu s dobrými mravy. Neslouží k naplnění smyslu čekací doby, ale k znevýhodnění pozice pojištěného.

3. trik: Není invalida jako invalida.

Máte uzavřené pojištění pro případ invalidity? Tak často záleží na tom, jakým způsobem se z vás invalida stal. Většina pojištěných se domnívá, že pokud mají uzavřenou určitou pojistku pro případ invalidity a dosáhnou určitého stupně invalidity, automaticky jim bude pojistné plnění vyplaceno. Často ale existují skulinky, kterými může pojišťovna uniknout plnění. Tohle pojištění se většinou nevztahuje na invaliditu zapříčiněnou provozováním rizikových sportů nebo požíváním alkoholu nebo získanou kvůli psychickým a psychiatrickým nemocem. Ani korunu nedostane pojištěný, když pojišťovna prokáže, že se jedná o invaliditu způsobenou například vrozenou srdeční chorobou. A nezáleží na tom, že o ní pojištěný při uzavírání pojistky nevěděl.

6 rad, jak se nenechat doběhnout:

1. Promyslete, co chcete pojistit: Vždy si předem rozmyslete, na jaké situace chcete být pojištěni, a porovnejte svou představu s pojistnými podmínkami. Na internetu jsou dostupné všeobecné i speciální pojistné podmínky mnoha pojišťovacích společností, kde si uděláte obrázek o tom, co je a není možné či obvyklé.

2. Nevěřte slibům: Slibuje vám pojišťovák, že vás pojistka ochrání v každé životní situaci? Nevěřte slibům. Závazné jsou (pro vás i pro pojišťovnu) jen podmínky obsažené v smlouvě.

3. Čtěte každé slovo: Důležité je každé slovo smlouvy. Nenechte si namluvit, že není potřeba je číst. Na jaké nemoci jste pojištěni a na jaké nikoliv, zjistíte v pojistné smlouvě a na ni navazujících pojistných podmínkách v ujednání o rozsahu pojištění.

4. Zajímejte se o podrobnosti: Ptejte se na tzv. výluky. Tedy na situace, za kterých pojištění neplatí. Ženy, které plánují otěhotnět, by třeba mělo zajímat, jestli se pojištění pobytu v nemocnici vztahuje i na rizikové těhotenství.

5. Nebojte se ptát: Pokud něčemu nebudete rozumět, nebojte se na to zeptat. Pojistné smlouvy tohoto charakteru jsou dlouhodobé, není proto radno nic podcenit. Nejste-li si s něčím jistí nebo nebude-li se vám něco líbit, smlouvu podepisovat nemusíte.

6. Nepodepisujte hned: Nenechte si namluvit, že když pojistku uzavřete hned, dostanete lepší podmínky. Nikdy nepodepisujte smlouvu bez čtení. Vyžádejte si čas k jejímu prostudování.

blesk.cz

Mám invalidní důchod a vznikne mi nárok na starobní

DOTAZ: Pobírám invalidní důchod. Brzy mi vznikne nárok na starobní důchod. Budu pak pobírat oba dva?

ODPOVĚĎ: Pokud příjemce invalidního důchodu dosáhne důchodového věku a splní podmínku potřebné doby pojištění, má možnost prostřednictvím OSSZ podat žádost o starobní důchod. Bude-li vypočtený starobní důchod vyšší než vyplácený invalidní, bude mu starobní důchod přiznán. V opačném případě bude i nadále pobírat invalidní důchod v původní výši. Ve chvíli, kdy příjemce invalidního důchodu dosáhne 65 let věku, ČSSZ ho automaticky změní na starobní, jeho výše pak při této změně zůstává stejná jako výše vypláceného invalidního důchodu.

invArena.cz

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou?

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to z průzkumu Kooperativy, který proběhl napříč Českem. „Za drtivou většinou případů invalidity však stojí závažná onemocnění. A Češi rovněž netuší, kolik invalidita stojí. Šokující je přitom zjištění, že téměř každý druhý Čech nemá žádný záložní finanční plán a vůbec neví, jak by řešil výpadek příjmů, pokud by se stal invalidním. Celkem 34 % dotázaných pak uvádí, že by takovou situaci řešilo zadlužením, tedy půjčkou od příbuzných, známých, nebo v bance či u jiného poskytovatele úvěrů.

Deset % Čechů si myslí, že by vystačili s invalidní penzí. Přiznáním invalidního důchodu však dojde k výraznému snížení příjmu. U zaměstnance s průměrným příjmem 23 tisíc čistého se jedná o pokles až o 9 500 korun měsíčně. Invalidní penzi navíc nemusí dostat každý. Na životní pojistku se dnes spoléhá 30,5 % lidí. Toto pojištění umí řešit celou řadu problémů, musí být však nastaveno správně. Odborníci však varují, že hlavní živitel rodiny bývá mnohdy pojištěn jen pro případ smrti, přičemž riziko invalidity se často opomíjí, nebo je pojištění celkově sjednáno nedostatečně.

Češi jsou často podpojištění. Z dat od pojišťoven víme, že Češi nemají životní pojistky dobře nastavené. Zejména u hlavních rizik, jakými jsou dlouhodobá pracovní neschopnost, invalidita a smrt, mají Češi sjednané příliš nízké pojistné částky. Často jde o sumy do 500 tisíc korun, což je pro živitele rodiny nedostatečné. U hlavních rizik by se pojistná ochrana měla pohybovat řádově v milionech. V životním pojištění jsou tedy Češi velmi často podpojištění. Existují smlouvy, kdy je živitel rodiny pojištěný pro případ smrti jen na částku ve výši 100 000 Kč, a přitom má třeba ženu na mateřské a malé děti. Smrt živitele rodiny, nebo jeho invalidita a dlouhodobá nemožnost návratu do pracovního procesu přitom mívá velmi citelný finanční dopad na rozpočet domácnosti. Počáteční náklady na koupi elektrického vozíku, úpravu bytu, léky, lázně, asistenty a potřebné léčebné procedury mohou snadno vyšplhat na částku dosahující 800 tisíc korun. Podle Davida Lukeše z Centra Paraple však tyto počáteční náklady mohou lehce převýšit i milion korun.

iDnes.cz

Jen na znamení. "Uškodí to seniorům", říkají kritici?

Pokud bude na zastávkách vždy nutné mávat, chystá organizátor dopravy osvětovou kampaň. Deník Metro je díky svým článkům o plánované změně režimu autobusových zastávek jediným médiem, které se efektivně staví za práva pražských seniorů. Alespoň podle důchodkyně Jaroslavy Valáškové, která žije v domově pro seniory v Bohnicích. Ona i její spolubydlící se obávají toho, že poměrně radikální změna v cestování pražskou MHD přinese starším obyvatelům metropole jen starosti a stres. "Už nyní jsme denně svědky arogance řidičů, kteří jsou starému, a tedy i špatně se pohybujícímu člověku schopni zavřít dveře doslova před nosem. O tom, že se senior často nemůže dostat k tlačítku, protože řidič vědomě vzal do autobusu pět kočárků namísto adekvátních čtyř, nemluvě. Máme ze změny opravdu velké obavy. Podle našich informací navíc zatím nebyl ve své interpelaci na magistrátu úspěšný ani předseda české Národní rady osob se zdravotním postižením pan Krása," stěžuje si deníku Metro čtenářka Valášková.

Plán, že bude každá autobusová zastávka na území Prahy fungovat v režimu „na znamení“, se velmi pravděpodobně brzy stane skutečností. Záměr již před časem podpořil magistrátní výbor pro dopravu, a to i přesto, že naráží na odpor řady cestujících. Zástupce rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, kterého deník Metro oslovil, dle svých slov skutečně na posledním zastupitelstvu interpeloval primátora Zdeňka Hřiba. Tomu se snažil vysvětlit, že změna zastávek poslouží leda k tomu, že se bude hůře cestovat všem zdravotně postiženým Pražanům.

"Pominu-li složitější cestování MHD pro zrakově postižené, kteří budou nechtíc zastavovat autobusy, kterými jet neplánují, pak mi zůstávají na misce vah především senioři. Upřímně věřím tomu, že se změna dotkne mladých a pohybově schopných lidí jen minimálně, naproti tomu osobám s omezenou schopností pohybu může udělat z cestování peklo. Věřím, že jsou v Praze senioři stále v převaze," míní Krása.

Pokud bude záměr vedením města schválen, rozjede organizátor pražské dopravy Ropid podle jeho mluvčího Filipa Drápala obsáhlou informační a vysvětlovací kampaň. V ní se podle něj pokusí rozptýlit obavy z možných negativních dopadů na komfort cestování v hlavním městě. "Změna dle našeho názoru přispěje k vyšší přehlednosti systému a plynulosti dopravy. Ostatně nevymýšlíme nic nového – takto fungují autobusové zastávky například v celém Německu či Rakousku nebo třeba v Libereckém či Ústeckém kraji," vysvětluje Drápal. "Ohledně obav o bezpečí a komfort cestování zdravotně postižených je nutné zdůraznit, že hůře pohyblivé osoby včetně doprovodu kočárků mají dávat znamení o nástupu i výstupu z vozidla už teď, a to ve všech zastávkách, a to právě z důvodu jejich bezpečnosti. Řidič si nemusí vždy všimnout lidí, kterým nástup či výstup trvá déle – pokud o sobě dají vědět, řidič může lépe přizpůsobit dobu stání v zastávce jejich potřebám," uzavírá mluvčí Drápal.

metro.cz

Tichá kavárna v Ďáblicích bude otevřena i dopoledne

Tichá kavárna v Praze 8 v Burešově ulici bude od přelomu dubna a května otevřena pro veřejnost i dopoledne, od pondělí do pátku vždy od 8 do 11 hodin. Nová otevírací doba, jejíž ostrý provoz bude upřesněn v nejbližších dnech, je zásluhou pokračující spolupráce s SOS Praha 8, v jejíchž prostorách je kavárna provozována.

Kavárna doposud otevírala denně až ve 13 hodin. „Otevření kavárny i v dopoledních hodinách je krokem, který má jednak ekonomický rozměr. Snažíme se o maximální efektivitu využívání objektu,“ komentuje dohodu ředitelka SOS Praha 8 Lucie Vítkovská. "Také však myslíme na sociální rozměr, kdy kavárnu v dopoledních hodinách mohou využívat jak klienti DPS, tak třeba maminky s dětmi nebo ostatní senioři v okolí. Obědy, které jsou v prostorách kavárny vydávány seniorským strávníkům využívajících služby SOS Praha 8, to v žádném případě nenaruší," dodává ředitelka Vítkovská.

"Tím, že jsme společně s paní ředitelkou Vítkovskou došli k dohodě o nové otevírací době, můžeme zaměstnat až o tři neslyšící kolegy navíc a tím pádem pomoci dalším lidem. Je to skvělý nápad, který vznesla naše kolegyně barmanka a již teď se moc těší na ranní návštěvy všech zákazníků," přibližuje plány ředitel Tichého světa – chráněná pracoviště, organizace, která Tichou kavárnu provozuje, Leoš Mačák.

"Tichá kavárna je dnes přirozenou součástí ďáblického sídliště a úžasně splynula s jeho atmosférou. Za jejím úspěchem stojí tvrdá několikaletá dřina všech zaměstnanců, určitě i řada pokusů a omylů," oceňuje aktivitu místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková. "Velmi ráda do kavárny chodím. Mám radost ze svého někdejšího nápadu zapojit neziskovou organizaci s myšlenkou tréninkové kavárny s neslyšící obsluhou do nově budovaného prostoru, který měl zajistit především důstojný prostor pro naše seniorské strávníky v rámci DPS a rozšířit Centrum aktivizačních programů pro seniory," dodává Ludková.

prazskypatriot.cz

Klubové aktivity

Vítejte v motýlím světě

Ve středu 17. dubna jsme se s Klubem přátel červenobílé hole sešli na stanici tramvaje na Václavském náměstí. Dorazilo nás celkem deset. Vydali jsme se do ulice Na Příkopě, kde pod číslem 14 sídlí na světě nejstarší, britský hračkářský řetězec Hamleys. V jeho suterénu je umístěn motýlí dům Papilonia. Před vstupem nám zaměstnanci doporučili svléknout se do triček, protože uvnitř mělo být horké a vlhké tropické podnebí. Pan František Eliáš pro nás vyjednal volný vstup, což každého z nás moc potěšilo, protože vstupné sem není zrovna malé. Motýlí dům má rozlohu asi 150 m2 a vypadá jako prastarý chrám Angkor Vat v Kambodži. Podnebí je zde simulováno na tropickou džungli s umělým osvětlením. Celé prostředí, skály i sochy jsou obrostlé tropickou vegetací včetně orchidejí. V zadní části expozice je umístěna líheň s motýlími kuklami, kde jsme mohli sledovat právě se líhnoucího modrého motýla.

V místnosti je několik informačních panelů s videi, z nichž jsme se mohli o motýlech a jejich životě dovědět více. Na několika místech měli motýli umístěné jakési talířky s nahnilým ovocem a speciální šťávou z květů, kterou s chutí nasávali. Na to hlavní jsem zapomněla. Motýlů bylo samozřejmě kolem plno a byli nádherní. Obrovští i malí, barvami nenápadní i barev sytých, modrých, zelených, žlutých a dalších. Poletovali všude kolem nás, seděli na skalách a museli jsme dávat pozor, abychom na některého, který odpočíval na zemi, nešlápli. Motýli pocházeli ze všech koutů světa a bylo jich vevnitř asi 600 z celkem 30 druhů. Zážitek to byl vskutku nádherný. Po skončení prohlídky jsme se rozhodli strávit část odpoledne v nedaleké cukrárně. Výběr dortů, zmrzlin, kávy, koktejlů i chlebíčků tam měli opravdu skvostný, proto si každý vybral, na co měl chuť. Probrali jsme zážitky i další věci a společně konstatovali, že se toto dubnové odpoledne opravdu vydařilo.

Jana Rzepecká

Aktuálně před uzávěrkou

Informace č.: 22–2019 (Parkovací průkaz pro osoby tělesně postižené)

Vážení přátelé, v poslední době dostáváme poměrně velké množství dotazů ohledně užívání parkovacích průkazů pro osoby se zdravotním postižením na vyhrazených parkovacích místech v rámci zpoplatněných parkovišť. Právníci NRZP ČR vypracovali komplexní informaci, kterou naleznete v odkaze pod textem.

Věříme, že vám pomůže se orientovat, jak používat parkovací průkaz, jak je to se slevami a také, jak je to s vyhrazenými parkovišti na jednotlivé státní poznávací značky. Přeji vám všechno dobré. Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR.

Zdroj: nrzp.cz

Pro sledování televize bez zvuku existují skryté titulky

Mnoho těch, kteří přicházejí o sluch ve středním věku a později, zejména senioři, vůbec neví, že existují skryté titulky, protože nic takového nikdy nepotřebovali a nezajímali se o to. Navíc televize o existenci skrytých titulků vůbec neinformují, což je škoda, protože by dělaly reklamu samy sobě. Lidé, kteří začínají špatně slyšet, často pouštějí zvuk zesílený natolik, aby rozuměli, a hlasitostí televize ruší okolí. Přitom by se tomu mohli vyhnout, kdyby si pustili skryté titulky. Televize by nebyla puštěna zbytečně nahlas, dialogy by si přečetli a zvuky jako výbuchy by buď slyšeli, nebo ty tiché (např. srkání a mlaskání při jídle) přečetli. Skryté titulky rovněž pomáhají orientovat se v ději popisem důležitých zvuků. Vedle dialogů obsahují i zvuky potřebné pro dokreslení děje (zvoní domovní zvonek, vrzání schodů…). V současné době existují dva druhy skrytých titulků. Teletextové a DVB titulky.

1. Teletextové skryté titulky – Vyvolají se přes teletext, strana 888 a převážně bývají na kanálech s SD vysíláním.

2. DVB skryté titulky – Bývají na kanálech s HD vysíláním (a většinou na nich nejsou teletextové). DVB skryté titulky je potřeba nejdříve nastavit v nastavení televizoru. Je potřeba přepnout nastavení na „titulky pro neslyšící“ (apod. výrobci televizorů to mají přeložené různě).

DVB titulky se potom vyvolají přímo na dálkovém ovladači samostatným tlačítkem. Pokud jsou zapnuty, zobrazí se při přepnutí kanálu (nebo zapnutí televizoru) samy.

Povinnost ze zákona opatřovat pořady skrytými titulky, mají komerční televize 15 % a veřejnoprávní televize 70 %. Komerční televize se to snaží všelijak obcházet a např. netitulkují na všech svých kanálech s argumentem, že těch 15 % platí pro všechny kanály a na nějakém titulkují víc a ten to podle nich doplní. Na „plnících“ kanálech pak vysílají v noci staré otitulkované seriály a tím "naplňují" povinnost. Veřejnoprávní televize má sice 70 %, ale titulkuje téměř vše (v žertu píšu, že kromě baletu). Veřejnoprávní televize jako jediná ze všech televizí titulkuje zpravodajství a mnoho živých (v přímém přenosu) pořadů, jako jsou Star Dance, sportovní přenosy, vyhlášení různých cen atd.

Kde lze ještě skryté titulky využít:

  • V první řadě všude tam, kde je velký hluk a zvuk není slyšet. V restauracích, letištních halách, při veřejném sledování sportovních utkání a další.
  • Tam, kde je naopak požadováno ticho. Čekárny u lékařů, nemocniční pokoje…
  • Skryté titulky rovněž slouží těm, kteří se zdokonalují v jazyce a porovnávají psanou formu s výslovností

Zdroj: kochlear.cz

Léčí slepotu, jako druzí v kraji

Kyjov – Šance pro starší pacienty a diabetiky. Nemocnice Kyjov začíná léčit závažná oční onemocnění, jako teprve druhá nemocnice v Jihomoravském kraji. Číst, sledovat televizi, řídit auto, nebo se třeba jen tak rozhlížet okolo sebe. Aktivity, které automaticky bereme jako nedílnou součást našich životů. Porucha nebo dokonce ztráta zraku je proto vnímána jako nejhorší smyslové postižení. Léčba je velmi drahá, nám se ale podařilo vyjednat úhradu potřebných léků, což pokryje péči pro většinu našich pacientů.

Zdroj: hodoninsky.denik.cz

Návštěvy potmě

Unikátní projekt fondu Českého rozhlasu propojuje světy seniorů a nevidomých Nadační fond Českého rozhlasu Světluška už druhým rokem organizuje projekt Návštěvy potmě, ve kterém nevidomí navštěvují osamělé seniory a tráví s nimi čas. Projekt ukazuje, že se oba světy mohou vzájemně obohatit. Zrakově postižení na návštěvu dochází za seniory, kteří jsou sami v domácnosti, nebo žijí v pobytovém zařízení. Lidé, kteří nevidí, nebo mají zbytky zraku, s nimi tráví čas. "A to tak, aby senior prožil radost a vrátil se ve vzpomínkách tam, kde mu bylo dobře" popisuje ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška Gabriela Drastichová.

Životní sny - "Mezi návštěvníky se sešlo mnoho lidí se specifickým talentem – sami přichází s nabídkou aktivity pro seniora, mnohdy mu vrací jeho životní sny a kompetence. Není závislý na tom, co mu někdo vymyslí, ale je partnerem," dodává Gabriela Drastichová. Návštěvníci jsou zároveň školeni v komunikačních dovednostech, práci s technologiemi i zacházení se seniory, kteří mají různá mentální či tělesná omezení. Projekt se z Prahy posunul do dalších českých měst – například Českých Budějovic, Tábora, Plzně, Olomouce či Brna. Cílem však je rozšířit ho po celé republice. .

Zdroj: irozhlas.cz

Oční vady, které podceňujeme. Přitom nám mohou pořádně uškodit.

Na očích lze vysledovat zdravotní obtíže, které nás mohou potkat. Jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla ale může sám trpět nejrůznějšími onemocněními a vadami. Krátkozrakost nebo zánět spojivek není třeba dlouze představovat. Existuje ale poměrně široká škála dalších vad, o nichž se tolik nemluví. Mhouříte oči a nakláníte hlavu, až vás z toho bolí i za krkem, ale stejně nevidíte ostře? Míváte rozmazané vidění a trpíte bolestmi hlavy? Pak máte s největší pravděpodobností astigmatismus. Vidíte zkresleně tvary i křivky, nedaří se vám rozpoznat detaily do dálky ani na blízko, nerozpoznáte od sebe podobná písmena ani znaky. Astigmatismus jde většinou ruku v ruce s krátkozrakostí a dalekozrakostí. Přestože vzniká většinou v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních. Řada lidí ani neví, že tuto vadu má.

Šedý a zelený zákal nejsou příbuzní. Šedý zákal se většinou objevuje v souvislosti se stárnutím, nejčastěji u osob starších 60 let a diabetiků, ale i po úrazu oka nebo v souvislosti s užíváním léků, zejména kortikosteroidů. Šedý zákal způsobuje zamlžené a rozostřené vidění do dálky, citlivost na silnější světlo, zkreslené barevné vnímání a dvojité nebo trojité vidění při pohledu jedním okem. Jde o stav, kdy se jinak čirá čočka zakalí a je nutné ji operativně vyměnit.

Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami, ale i laserovou operací, která odstraní nepravidelné zakřivení rohovky. Nejmodernější metodou je aplikace nitrooční čočky, která vadu koriguje zevnitř oka. Můžete ale trpět také zeleným zákalem, odborně glaukomem, i když ten má s tím šedým podobný snad jen název. Zelený zákal totiž sami od sebe nepoznáte. Je způsobený zvýšeným nitroočním tlakem a následnou postupnou degenerací zrakového nervu. Pozor, pokud se zelený zákal včas nezačne léčit, může dojít i k oslepnutí! Bohužel glaukom nelze nikdy úplně vyléčit, poškození zrakového nervu je trvalé, léčbou lze však zabránit dalšímu zhoršování zraku.

Diabetici, zbystřete! Mezi další časté oční vady patří onemocnění sklivce, sítnice nebo rohovky. Největší problémy bývají právě se sítnicí. Ta se může odchlípit a způsobit i oslepnutí. Odchlípení sítnice poznáte především podle temných nebo nepravidelných skvrn v zorném poli, anebo tmavé cloně, která zakrývá vidění. Včasná operace snižuje následky na minimum. Pozor by si měli dát i diabetici, kteří mohou trpět takzvanou diabetickou retinopatií. Při ní nadměrné množství glukózy v krvi ucpává a poškozuje jemné cévy, kterými je sítnice protkaná. Tento stav může rovněž vést až k oslepnutí, proto je nutné chodit na pravidelné kontroly k očnímu lékaři, který případně doporučí laserovou operaci. Ta může tuto vadu zpomalit nebo stabilizovat. Velice závažné onemocnění sítnice je i takzvaná makulární degenerace, která se objevuje u starších lidí a je vůbec nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích.

Šilhání a tupozrakost netrápí jen děti. Šilhání není jen kosmetickou vadou, může být spojeno s tupozrakostí a přináší tak s sebou celoživotní zátěž. Tupozrakost lze definovat jako přerušení spojení mezi okem a mozkem. Mozek, který dostává z jednoho oka horší "signál" než z druhého, přestane porušené obrazy vnímat, utlumí podněty vysílané tzv. slabším okem a postupně tak spojení mezi okem a mozkem vymizí. Pokud se vada podchytí mezi třetím a pátým rokem, je naděje na úspěch velmi vysoká. Platí zde, že čím dříve, tím lépe a kratší dobu. Oko lze vycvičit i později, ale po osmém roce už je naděje mizivá. Tupozraké oko znemožňuje postiženému účast na všech aktivitách, které vyžadují prostorové vidění. Prostorového vidění lze dosáhnout pouze spojením obrazů vysílaných do mozku z obou očí. Chybí-li jeden obraz, je vnímání okolí ploché, chybí mu třetí rozměr. Tupozraký člověk je tak celoživotně hendikepován a toho, co jiní zvládají bez obtíží, může dosáhnout jen s velkým úsilím.

Konec "krátkých rukou". Oční vada, která postihuje velkou část populace po čtyřicítce a ve vyšším věku až 90 % z nás – to je vetchozrakost. Nejedná se o klasickou vadu, ale souvisí se stárnutím a přirozenou ztrátou pružnosti oční čočky. Pokud se už musíte na noviny dívat z větší vzdálenosti, ale přitom jste dřív žádný problém s očima neměli, pravděpodobně se vetchozrakost nevyhnula ani vám. Neschopnost ostření na krátké vzdálenosti ve vyšším věku se upravuje podobně jako například klasická krátkozrakost nebo dalekozrakost – dioptrickými brýlemi, kontaktními čočkami anebo metodou operací. Tato operace stejně jako operace šedého zákalu spočívá ve výměně nitrooční čočky – oční chirurg šetrně vymění přirozenou oční čočku, která už není schopná zaostřit na čtení, za čočku umělou. Ta v oku zůstává po zbytek života. Zákrok trvá asi 15 minut a probíhá v lokální anestezii, kdy operované oko znecitlivíme speciálními kapkami, takže pacienta nic nebolí.

Zdroj: ctidoma.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

Na světě žije více než 400 miliónů psů. Nejvíce ve Spojených státech amerických. Nejpopulárnějším plemenem v USA jsou labradoři, stejné oblibě se těší také v Kanadě a ve Velké Británii.

Pranostika

V máji vlhko, chladno, bude vína na dno.

Rady našich babiček

Brambory, které klíčí, obsahují jedovatý alkaloid solanin. Nachází se v klíčcích a ve slupkách. Při vaření se sice stává neškodným, přesto se brambory mají raději oloupat, všechna černá místa odstranit a klíčky hluboko vykrojit.

Nabídka pro čtenáře

Keneally Thomas – Schindlerův seznam

Tato kniha je známá hlavně díky Oskary ověnčenému stejnojmennému filmu Stevena Spielberga z roku 1993. Sudetský Němec Oskar Schindler, který se narodil ve Svitavách, zachránil 1200 Židů před transportem do Osvětimi. U říšských nadřízených si prosadil, že je potřebuje v továrně na výrobu válečného materiálu, kterou v Krakově „árizoval“. „Jeho Židé“ žili v mnohem přívětivějším táboře, než ostatní Židé v Polsku. V roce 1943 však protižidovské represe v Polsku zesílily a Oskar Schindler byl nucen přestěhovat „své Židy“ do českého Brněnce u Svitav, odkud pocházel. Schindler financoval všechny výdaje sám a navíc se v jeho továrnách vyrábělo úmyslně poškozené zboží, které nepomáhalo Hitlerovi vést válku.

Oskar Schindler udržoval styky s vysoce postavenými SSáky, účastnil se jejich večírků a hostil je. Byl také členem nacistických organizací jako např. NSDAP. Proto měl u Němců výhody a jeho přátelé ho dostali i několikrát z vězení, kam byl umístěn například proto, že políbil krásnou Židovku nebo za obchody na černém trhu. V květnu 1945 Německo kapitulovalo a Schindler byl nucen uprchnout i se svou ženou před blížícími se Rusy a Američany. Jeho příběh o záchraně Židů by mu pravděpodobně nikdo neuvěřil. Prchali do Švýcarska, do Mnichova i do Argentiny. Oskar Schindler nakonec žil v německém Frankfurtu, odkud byl v roce 1961 pozván do Izraele, kde dostal, jako jediný „nacista“ ocenění. Zemřel ve frankfurtské nemocnici v říjnu 1974. Osamělý, opuštěný a nemocný. Je pohřben v Jeruzalémě a ve Svitavách má pomník. Kniha se věnuje i osudům jednotlivých Židů, kteří díky Schindlerovi přežili válku. Ale také těm, kteří nepřežili a zahynuli v koncentračním táboře.

Literární okénko

Heyduk Adolf – Na místě předmluv

Zní to, zní v mém bujném srdci jak pohádka z dětských časů,
Zní to, jak bych v prsou choval mladých ptáčat zpěvnou chasu.
Zní to, jak by milá slova, jež jsem od své matky slýchal,
Májový mi větřík znova růžovými květy dýchal.

Zní to jako požehnání, jež mně otec v podíl dával,
Vlny tiše pouspával.
Nuže, slyšte slova tato, jimiž se můj duch zachvíval,
V hloubi duše vše je vzato, co jsem v těchto písních zpíval.

Výročí

V měsíci květnu oslavili narozeniny Jan Šajner, Jana Brožková, Jana Šajnerová, Jaroslava Dvořáková, Martina Hanusová a Stanislava Kníchalová, svátek pak Jana Brožková, Jana Jungmannová, Jana Kroulová a Jana Šajnerová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti. (A také naší šéfredaktorce Janě Rzepecké).

Kvíz pro moudré hlavy

Dvakrát po sobě si přečtěte následující seznam položek nákupu, tj. množství a druh zboží, a snažte se zapamatovat si co nejvíce položek. Pak je zakryjte a na linky pod seznamem se pokuste napsat co nejvíce těchto položek.

1 litr mléka
20 dkg šunky
6 vajec
4 piva
1 máslo
10 rohlíků
1 kg jablek

Pro lepší zapamatování můžete využít opět paměťové techniky kategorizace a rozdělit si položky nákupu např. na mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, atd. a vybavovat si je pak podle těchto jednotlivých kategorií. Zkuste si toto cvičení i v reálu – až půjdete nakupovat, zkuste si svůj vlastní seznam zapamatovat tímto způsobem a obejít se tak bez lístečku.

Co nám chutná

Kuskus je jednou ze základních potravin severoafrické kuchyně. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Kuskus se při přípravě nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo vařícím pokrmem.

Kuskus je hlavní složkou nebo přílohou mnoha jídel z rozličné zeleniny jako například z rajčat, mrkve, cukety, zelí, dýně a většinou i z masa (drůbežího, hovězího, jehněčího i rybího). Typickým kořením na kuskus je ras el-Hanout a pro ostřejší chuť se používá harissa. Studený se kuskus podává hlavně jako salát s mořskými plody. Hodí se také k přípravě sladkých jídel, například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi.

Kuskusové placičky s bylinkami

Suroviny: 250g kuskusu, bylinkový bujón, olej, bylinky (estragon, provensálské koření apod.), lžíce sójové omáčky, 2 vejce, pepř, sůl

Postup: Kuskus zalijeme vroucí vodou, ve které jsme rozpustili půl kostky bylinkového bujónu. Dáváme dva díly vody, jeden díl kuskusu. Promícháme vidličkou, přikryjeme a necháme 10 minut bobtnat. Pak přimícháme olej, bylinky, lžíci sójové omáčky, dvě vejce a podle chuti sůl a pepř. Umícháme hladkou směs, kterou necháme chvíli stát. Rukama tvarujeme malé placičky. Na pánvi rozehřejeme olej a placičky po obou stranách osmažíme. Pozor, rychle se připalují. Nejlépe se připravují v lívanečníku. Kuskusové placičky podáváme teplé s bramborovou kaší. Vynikající jsou i studené.

Zdroj: zdravy-kuskus.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)