Paprsek ze tmy, květen - červen 2015

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, květen - červen 2015

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí čtenáři, léto je v plném proudu, mnozí odjíždějí na dovolené, do přírody, hlavně pryč z rozpálených měst. A my vám k tomu přinášíme další dvojčíslo Paprsku a přejeme vám příjemné počtení. Příští Paprsek vyjde začátkem září, před naší velkou akcí - konferencí "Péče o hluchoslepé ze všech aspektů", která se koná v Poděbradech.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Při psaní tohoto Paprsku kouknu na rubriku "O čem přemýšlíme" a napadne mě otázka: "O čem vlastně poslední dobou nejvíc přemýšlím?" A odpověď se hned nabízí: "O přátelství přeci." Myslím, že pro každého člověka jsou přátelé důležití. Mám samozřejmě na mysli opravdové přátele. Dnes díky Facebooku získalo slovo přítel ještě jiný rozměr. Na svém Facebooku nemám nikoho, koho bych neměla ráda, ale určitě nemůžu o všech mluvit jako o přátelích. Jsou to třeba kolegové, známí, kamarádi, lidé, se kterými chci být v kontaktu. Opravdových přátel mám jen několik. A kdy vlastně u mě nastane ten okamžik, kdy si mohu s jistotou říci: "Ano tohle je opravdový přítel?"

Obvykle to poznám ve chvíli, kdy je mi těžko, trápí mě nemoc, potíže v práci, v rodině nebo je mi jen úplně obyčejně smutno. V takových chvílích mám tendence zalézt si někam do koutka, být sama se svým smutkem a nikoho neobtěžovat. A tu mě začnou moji přátelé postrádat a volají. Snaží se mi pomoct, poradit, vyslechnout, zkrátka být tu pro mě. Cítím, že je neobtěžuji svými problémy, že pro ně nejsem zátěží, že chtějí se mnou sdílet moje trápení. A když přijdou opět v životě chvíle radostné a pohodové, opět jsou přátelé tu. Směji se s nimi stejným věcem, můžu být sama sebou, protože vím, že takovou mě přijímají, s mými klady i s mými zápory. Dokáží mi říci i věci nepříjemné, ale vím, že to nedělají ve snaze mi ublížit, ale naopak pomoci. A za to chci svým přátelům poděkovat, poprosit je o shovívavost k mým nedostatkům a přeji si, abych i já pro ně byla tím, čím jsou oni pro mě.

Martina Hanusová

Klubové aktivity

Výstava "Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme..."

Ve dnech 7. 5. - 30. 5. 2015 jsme uspořádaly s Otou Pačesovou naši putovní výstavu "Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme…"" v Tiché kavárně v Praze 8. Výstavu jsme zahájili vernisáží, úvodní slovo měla Ota Pačesová a po ní velmi vtipně promluvila Dana Ťukalová. Návštěvníci si kromě prohlédnutí výstavy mohli vyzkoušet s klapkami na očích chodit s červenobílou holí, poznávat hmatové obrázky a knihy. Příjemné bylo i následné popovídání u kávy a dortíků.

Martina Hanusová

Pobyt v Malenovicích

Tak jako každý rok, jsme i letos uspořádali týdenní pobyt pro členy a příznivce našeho KPČH. Veškerou organizaci pobytu vzala na svá bedra Ota Pačesová, která kromě krásného místa, vybrala také úžasné studentky, které se zdatně zhostily své průvodcovské role. Letošní pobyt se konal od 15.6. do 21.6. v Malenovicích v hotelu Rajská bouda. Malenovice se nachází v Beskydech u města Frýdlant nad Ostravicí. Příroda je zde opravdu nádherná a lákala nás k četným výletům. V hotelu nás čekalo hezké ubytování, samostatná jídelna, výborná kuchyně a především velmi milý personál, který nám ve všem vycházel vstříc.

Při příjezdu nás sice přivítal velký liják, ale tím jsme se nenechali odradit. Další dny přišly i nějaké deštíky, ale to nám nezabránilo vyrazit na procházky do hor. Zpočátku jsme uvažovali o výstupu na Lysou Horu, ale pak jsme od tohoto záměru upustili. Cesta je dlouhá zhruba 8 kilometrů a terén je velmi náročný. Volili jsme tedy méně náročné cesty, které obvykle končily návštěvou nějaké hospůdky, kde jsme nabrali síly k cestě zpět. Prošli jsme celé Malenovice až na vršek ke krásnému bílému kostelíku svatého Ignáce z Loyoly. Také jsme se vydali k Satinským vodopádům, zdolali strmou cestu k restauraci u Pacošů, vyjeli k hotelu Bezruč s následnou procházkou zpět dolů a navštívili nejstarší místní hospůdku z roku 1825 U Veličků. Nevyhýbali jsme se ani civilizaci a navštívili jsme Frýdlant nad Ostravicí. Někteří návštěvu města využili k nákupům, jiní zamířili do bazénu nebo do cukrárny. Ti nejzdatnější zvládli všechny tyto aktivity. A protože všichni měli stále dost sil, došlo i na sport. Přímo v hotelu jsou dvě bowlingové dráhy, kde si po dva večery mohli všichni vyzkoušet svou zdatnost. Jako nejlepší hráč byla vyhodnocena Bára Tesková.

Pan Rajský, majitel hotelu a malíř místní přírody, nás každý den bavil historkami a vtipy. Na jeden den nám dokonce domluvil besedu a autorské čtení se spisovatelkou Lilkou Prossovou. V sobotu před odjezdem se konal závěrečný večírek s udílením veršovaných diplomů a drobných cen. Náš největší obdiv získala paní Trégrová, která se svým synem Michalem a maminkou zdolala i ty nejnáročnější cesty. Po celou dobu přitom vedla kolo, na kterém Michal seděl.

V neděli nás už jen čekala trochu delší cesta do Prahy, kterou ale všichni zvládli statečně. Myslím, že pobyt se vydařil, doufám, že si všichni odváželi jen příjemné zážitky. Takže díky Oto!

Martina Hanusová

Aktuálně před uzávěrkou

Vážení přátelé, držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou), močovými dysfunkcemi a rodiče dětí do tří let, můžete získat zdarma EUROKLÍČ a zapojit se aktivně do projektu Euroklíč v HLAVNÍM MĚSTĚ PRAZE, který realizuje Národní rada osob se zdravotním postižením ČR v rámci projektu „S Euroklíčem do zaměstnání v Praze“, Reg. číslo: CZ.2.17/2.1.00/37110.

Jde o mezinárodní projekt, který už více než čtvrt století pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu ve vyspělých evropských zemích. Projekt byl oceněn titulem: "Nejvýznamnější počin roku 2007" v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejně přístupných objektů. Osobám se zdravotním postižením a rodičům dětí do tří let jsou zdarma distribuovány Euroklíče a ve veřejně přístupných budovách jsou zdarma osazovány Eurozámky. Každé místo osazené Eurozámkem je označeno pamětní deskou a databázi všech osazených míst naleznete na www.euroklic.cz.

Martina Hanusová

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa drahých kamenů: Karneol - léčí revmatismus, posiluje srdeční činnost, pomáhá při otravě krve, zastavuje krvácení, snižuje horečku i trému. Vládne znamením Berana, Blíženců, Raka a Panny. Místa nálezu: Brazílie, Uruguay, Indie. Barva: sytě oranžový až do hnědo-červené s možností kresby.

Achát - léčí nemoci kůže, padání vlasů, čistí tělo, alergie, tiší bolesti. Vládne znamením Panny, Kozoroha, Blíženců a Štíra. Místa nálezu: Brazílie, Uruguay, Botswana, Indie. Barva: šedá s kresbou.

Pověra: Pokud vás následuje cizí pes, budete mít štěstí.

Když slyšíte cvrčky, budete mít štěstí.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Harris Joanne – Čokoláda

Do zapadlé francouzské vesnice přijde jednoho sychravého večera mladá žena Vianne s dcerkou Anouk. Nejsou zde příliš vítány, přesto si pronajmou a otevřou cukrárnu. Je doba půstu a místní kněz proti Vianne poštve všechny obyvatele. Hlásá velmi asketický život a všichni se mu podrobují. Zdá se, že Viannin voňavý obchod nebude prosperovat, lidé se mu ve strachu i v zášti vyhýbají. Jenže tak lákavým a oku vábným sladkostem je těžké odolat. Přijdou první hříšnici a po nich další. Usměvavá Vianne i její milá dcerka si brzy získají sympatizanty. Vesnice se rozdělí na dva tábory. Jeden po boku kněze hanobí a pomlouvá padlou ženu, hříšnici a svobodnou matku. Druhý v sobě hledá stále více odvahy podlehnout sladkému pokušení i za cenu "trestu shůry". Boj mezi pokrytectvím a zdravým rozumem začíná.

V roce 2000 natočil podle této knihy slavný švédský režisér Lasse Hallström stejnojmenný film. Protože zde nechybí ani láska, hlavní role ztvárnili Juliette Binoche a Johnny Depp. K oběma romantickým příběhům, tedy k filmu i ke knize doporučuji vzít si tabulku čokolády.

Charriére Henri – Motýlek

Autor životopisného románu Motýlek Henri Charriére se narodil 16.11.1906 ve francouzském městě Ardéche. Od mládí však žil v Paříži, kde patřil mezi kriminální podsvětí. Za vraždu pasáka, kterou nikdy v životě nepřiznal, byl odsouzen na doživotí a k nuceným pracím. Román o jeho životě začíná v lodním podpalubí cestou do Francouzské Guayany, místa, v němž byli vězněni nejtěžší zločinci. Popisuje hierarchii mezi vězni, jejich kontakty, spojení s bachaři i okolním světem, těžkou práci, kterou museli vykonávat, kruté tresty za prohřešky i nevyhovující zdravotní péči. Motýlek, jak Henrimu všichni říkali, plánuje od začátku útěky a několik z nich i přípravu na ně, v románu podrobně popisuje. Jeho dobrodružné výpravy přes ostrov malomocných, nebezpečné plavby na malých bárkách po oceánu, zrady domorodců, zatčení i věznění v odlehlých končinách, to vše jistě zaujme mnohé čtenáře. Kniha popisuje i několikaměsíční pobyt u kolumbijských indiánů, kde zažil skutečný pokoj a mír, odkud ale odešel z touhy po spravedlnosti a pomstě. Několikrát je dopraven zpět k francouzským věznitelům a stráví mnoho let v káznici (tmavé kobce bez oken i jakéhokoli vybavení). Nevzdává se však a vždy se pokouší o nové útěky. Po posledním útěku a letech strávených v káznici je umístěn na ostrov uprostřed oceánu, bičovaný silným přílivem, zcela odříznutý od okolního světa. Útěk odtud je zcela nemožný. Ne však pro Motýlka, pro něhož je svoboda více než život.

Jana Rzepecká

Literární okénko

Jiřina Dvořáková - Probuzení

Vstává den. Z obzoru mezi stromy,
Na tácu z červánků slunce přineslo mi
Jiskřičky rosy, vůni pokušení
A klubko paprsků, co za chvíli změní.
Dnešní středu na královnu všech střed
A posune k lepšímu můj den,
Můj život, náš svět...

Jan Skácel – Babí léto

Včera letěl vzduchem první bílý vlas.
Zazvonil, když zvolna k zemi padal
A slova, hrubá, nepokorná slova
V hrdle uvázla mi jako rybí kost.
Mé léto, ty už také šedivíš?
Je tomu tak a podzim přijde zítra
Zas celé stromy budou odlétat,
Zas ptát se budem, kam a komu vstříc.
A ticho, chudé jako polní myš,
Tu a tam za zády nám pískne.
Mé léto, ty už také šedivíš?

Básně vybrala Jana Rzepecká

Výročí

V měsíci květnu a červnu oslavili své narozeniny Jaruška Dvořáková, Martina Hanusová, Miloš Jungmann, Jana Brožková, Stáňa Kníchalová, Martin Tarčinec, Věra Vondráčková a pes Nemo. Svátek měli Janičky Kroulová a Brožková, Stáňa Kníchalová, Janové Latovi a Beneš a Ladislav Berky. Všem oslavencům přejeme z celého srdce mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Bramborová šťáva

Tentokrát jsme pojali tuto rubriku trochu netradičně. Martin Tarčinec nám poslal zajímavé informace o bramborové šťávě, které našel na internetu.

 • Bramborová šťáva je vynikající protizánětlivý nápoj. Velmi dobře funguje při artritidě a u mnoha dalších forem zánětlivých bolestí, zejména však bolestí kloubů a bolestí zad. Bramborová šťáva zvýší krevní oběh ve všech částech Vašeho těla.
 • Bramborová šťáva je zásaditá a zabraňuje nemocem, jako jsou kardiovaskulární choroby a dokonce pomáhá předcházet rakovině.
 • Bramborová šťáva je vynikající na ekzémy a akné - pomáhá uklidnit kůži.
 • Bramborová šťáva Vám pomáhá při hubnutí - vypijte jeden šálek bramborové šťávy ráno, ještě před snídaní a potom večer 2-3 hodiny před tím, než půjdete spát. Bramborová štáva sama o sobě nemá skoro žádnou chuť a tak ji můžete namíchat s jinými šťávami, například ideální je mrkvová. Pokud musíte sladit, můžete přidat například trochu medu.
 • Bramborová šťáva také odplavuje z těla kyselinu močovou.
 • Bramborová šťáva snižuje také hladinu cholesterolu - obecně zlepšuje Váš zdravotní stav.
 • Bramborová šťáva je také dobrá pro léčbu pankreatitidy a při onemocnění ledvin. Bramborová šťáva je také vhodná pro lidi, kteří mají cukrovku a vysoký krevní tlak.
 • Bramborová šťáva také zabraňuje tvorbě vápenatých kamenů v močových cestách.
 • Bramborová šťáva je také vhodná jako podpůrný prostředek k léčbě nádorů a rakoviny - červené a fialové brambory obsahují velké množství antokyanů a ten zastavuje růst rakovinných buněk. Žluté a oranžové brambory obsahují velké množství zeaxanthinu a ten je důležitý pro zrak.
 • Bramborová šťáva je alkalická a tak je ideální pro zklidnění trávicího traktu, léčení poruch trávení a při přebytku kyselin v těle. Také je vynikající při hojení podrážděných střev a také pomáhá při hojení žaludečních vředů. Je to zázračný produkt pro gastrointestinální trakt.
 • Bramborová šťáva je plná vitamínů A, C, B a dále také obsahuje fosfor, vápník, železo, draslík, zeaxantin, vlákniny a bílkoviny! Vždy používejte zralé brambory, bez černých skvrn, bez zelených ploch - tyto oblasti obsahují toxiny - ujistěte se, že všechny tyto plochy byly odstraněny před odšťavňováním. Můžete do bramborových šťáv přidávat jiné jako například mrkvovou šťávu a nebo dokonce i bylinky jako je kopřiva, šalvěj.

Zdroj: www.avast.com

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

 • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
  e-mail: Machovicova@seznam.cz
  telefon: 485 113 223
 • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
  e-mail: pacesova.ota@volny.cz
  mobil: 775 164 190
  telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)