Paprsek ze tmy, Červenec - Září 2016

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, Červenec - Září 2016

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí přátelé, s Paprskem přicházíme později než je obvyklé, ale bohužel se mi v letních měsících nesešlo dost příspěvků. Zřejmě všichni užívali zaslouženou dovolenou a pokud by se s námi někdo chtěl o nějaký ten svůj letní zážitek podělit, budu jen ráda. V tomto čísle se ve dvou příspěvcích vracíme k pobytu v Poděbradech, který se myslím (především zásluhou Oty Pačesové) velmi vydařil. Teď už jen přeji příjemné počtení.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Myslím, že to, o čem v Klubu nejvíce přemýšlíme, se týká připravovaných změn. Podrobně o nich bude všechny členy informovat naše tajemnice Ota Pačesová. Nebojte, Klub nekončí a ani nikdo naše řady neopouští. Jen se jednotlivých činností ujmou zase jiní, čerství - neopotřebovaní členové. Mohlo by to do Klubu vnést nový vítr a nové nápady. Kdo se velmi osvědčil, a bude ve své práci pokračovat i nadále, je Dana Ťukalová. Do organizování klubových akcí se pustila s vervou a nadšením a přichází s dobrými nápady. Zkuste ji i vy ostatní podpořit alespoň svou účastí nebo svým vlastním návrhem. Na říjen už má připravenou další akci - celodenní výlet do Zoo v Liberci. Myslím, že to bude moc pěkné. Tak budu držet palce, aby výletníkům vyšlo počasí.

Klubové aktivity

Poděbrady 2016

V posledním červencovém týdnu jsme se s Klubem přátel červenobílé hole vypravili na rekondiční pobyt do Poděbrad. Ubytováni jsme byli ve studentském hotelu Junior, ve kterém jsem byl spokojen s jídlem, ubytováním a přístupem personálu.

Počasí během našeho rekondičního setkání bylo celkem teplé, takže jsme se několikrát chodili koupat na místní koupaliště, kde jsme si vždy dali i něco dobrého k jídlu a pití. Za velmi podařený považuji výlet do Nymburka, kde jsme si mohli s Honzíkem Benešem prohlédnout mapu středočeského kraje, prohlédnout si sochu Bohumila Hrabala, se kterou jsme se po té i vyfotografovali.

Za co jsem ale velice vděčný, je skutečnost, že jsme poslední den našeho pobytu podnikli vyjížďku na koních. Když jsem s naší dobrovolnicí a průvodkyní Bety jízdu objednával, měl jsem obavu, zda bude o dopoledne s koňmi zájem. Byl jsem však mile překvapen, když se nás na koni projela většina účastníků našeho pobytu. Naše setkání mělo i svou kulturní vložku, neboť v Poděbradech probíhal swingový festival a v rámci tohoto festivalu proběhlo několik zajímavých koncertů swingové hudby. Mne nejvíce zaujal koncert orchestru Gustava Broma, s nímž jako host vystoupil Martin Chodur.

Myslím si, že na pobytu vládla dobrá atmosféra a že klienti byli s programem a s průběhem akce spokojeni, což jsme si pak všichni navzájem sdělili na závěrečném večírku.

Marek Müller

Když jsem viděla nabídku na to, jet jako průvodce na pobyt Klubu přátel červenobílé hole, bylo mi jasné, že pokud bude místo stále volné, rozhodně pojedu. Viděla jsem v tom příležitost, jak se seznámit s novými lidmi a nasbírat spoustu nových zkušeností.

22. srpna jsem si tedy zabalila svůj kufřík a o den později vyrazila směr Poděbrady, kdy jsem absolvovala svoji první procházku kolonádou směrem k hotelu, kde jsme byli ubytovaní. Již ten samý den pro mě začal pestrý týdenní program, který obnášel různé výlety, plavání, projížďku parníkem, jízdu vláčkem, ochutnávání minerálních pramenů (ty mi tedy moc nechutnaly) a mnoho dalšího. Nesmím samozřejmě zapomenout na ochutnávání různých druhů kávy a dortíků v kavárně přes ulici našeho hotelu.

A všechno tohle jsem absolvovala ve společnosti naprosto úžasných lidí. To, že jsem byla každý den v jiné společnosti, mi umožnilo všechny blíže poznat, zjistit spoustu zajímavostí a probrat nespočet různých témat.

Na závěr tohoto příspěvku bych tedy chtěla všem poděkovat za krásný a příjemný týden, který jsem v Poděbradech strávila a za trpělivost, kterou jste se mnou měli. Přeci jen, průvodce jsem dělala poprvé a drobné chybičky tam občas byly. A pokud mi to čas dovolí (a Ota mě bude chtít), ráda se zúčastním dalšího pobytu.

Petra Seidlová

Aktuálně před uzávěrkou

Ochránkyně uspěla u vlády se zákonem o asistenčních psech

Na doporučení ochránkyně vznikne zákon chránící práva osob se zdravotním postižením, které využívají speciálně vycvičené psy.

Vláda přijala doporučení veřejné ochránkyně práv a uložila Ministerstvu práce a sociálních věcí předložit do konce roku 2016 návrh zákona, který by upravil některá práva osob se zdravotním postižením, které využívají doprovodu psa se speciálním výcvikem.

Nová právní úprava by měla zaručovat právo osob doprovázených speciálně vycvičeným psem vstupovat do veřejně přístupných prostor a do prostředků veřejné dopravy, aniž by byl např. vyžadován zvláštní poplatek za psa apod. Držení a využívání doprovodu psa se speciálním výcvikem nesmí představovat nevýhodu ani v oblasti přístupu k bydlení a zaměstnání. Obecně musí platit, že osoba v doprovodu psa se speciálním výcvikem má mít stejná práva a zacházení jako osoba bez zdravotního postižení a bez doprovodu psa.

Ochránkyně ve svém doporučení vyšla z poznatků shromažďovaných od roku 2009, kdy se veřejný ochránce práv začal problematikou asistenčních, vodicích a jinak speciálně vycvičených psů zabývat. Ze stížností osob se zdravotním postižením vyplývalo, že, jimž byl odepřen přístup či jiná práva v souvislosti s doprovodem psa se speciálním výcvikem.

Zákon by měl komplexně řešit jak práva osob se zdravotním postižením, které mají v držení psa se speciálním výcvikem, tak zakotvení postavení těchto psů a jejich výcviku do právního řádu. Dosavadní zkušenosti totiž naznačují, že k efektivnímu vymáhání práv osob se zdravotním postižením využívajících psů se speciální výcvikem nestačí vycházet pouze z toho, že jde o nepřímou diskriminaci.

Zdroj: Veřejný ochránce práv

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa gastronomie: Každoročně je po celém světě vyprodukováno kolem šesti milionů tun mořské soli. To je dostatečné množství k vybudování kopie egyptské Velké pyramidy v Gíze. Nejčastěji se používá nejjednodušší metoda – odpařování.

Pivo je oblíbený nápoj již dlouhou dobu. V pozůstatcích obyvatel Babylonu byly nalezeny detailní recepty na výrobu piva, a to z doby 4300 let před Kristem. Pivo také vynalezli Číňané a Inkové. V Egyptě byly nalezeny texty předepisující pivo na 100 různých způsobů jako léčbu. Před několika lety také anglický pivovar New Castle Brewery vypěstoval a prodal 1 000 lahví piva Tutankhamun Ale, které bylo vytvořeno dle 3200 let starého receptu nalezeného v chrámu královny Nefertiti.

Doslova malý poklad našli v břiše 62 letého pacienta francouzští lékaři. Jak zjistili při operaci, nebožák, který si stěžoval na nadulý a bolestivý žaludek, v něm měl plno mincí, náhrdelníků a jehlic. Vše dohromady vážilo 5,5 kg.

Pranostika:

V červenci do košile rozdělej se, v prosinci po uši oděj se.

Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí.

Bouřka v září – sníh v prosinci.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Christiane V. Felscherinow – My děti ze stanice ZOO

Christiane se s rodiči a mladší sestrou přistěhovala do Západního Berlína, když jí bylo 6 let. Město bylo pro děti nepřátelské, plné zákazů a příkazů. Žádná kamarádská atmosféra, jako dříve na vesnici. Rodičům se nepovedlo podnikání, otec zůstal doma nezaměstnaný a celou rodinu tloukl. Když Christiane rostla, stával se z ní stále větší rváč. Rodiče se nakonec rozvedli, otec se po čase odstěhoval k nové partnerce a přilákal k sobě mladší Christianinu sestru. Nový partner matky jí nedovolil psa ani další zvířata, která měla ráda. Proto stále více utíkala z domova. V křesťanském centru poznala partu, která kouřila hašiš a brala různá farmaceutika. S partou se Christiane cítila konečně uznávaná, respektovaná. Jenže netrvalo dlouho a ve velké místní diskotéce poznala další partu, která brala heroin. Zamilovala se do jednoho z chlapců, denně lhala doma i ve škole a heroin se stával pravidelnou součástí jejího života. Občas v novinách četla o některých narkomanech, které nacházeli postupně mrtvé, ani to ji však nepřinutilo přestat. Drogy jí nejdříve obstarával její chlapec Detlef, sama kradla v obchodech a žebrala. Později ji nedostatek peněz přinutil vydělávat si prostitucí, kterou se živil i Detlef. Přišly první absťáky, první pokusy přestat a další tragédie v okolí. Kniha je sestavená z výpovědí Christiany a její matky, které téměř dva roky o závislosti dcery nic netušila. Je napsaná velmi dobře a čte se jedním dechem.

Orwell George – 1984

"Velký Bratr tě sleduje." To bylo hlavní heslo v zemi, v níž žil Winston Smith. Jeho práce spočívala v upravování historie podle nařízení tehdejších vládců. Mladí se mají učit novému, staří mají ve vlastním zájmu zapomenout. Celou zemi řídí tzv. Velký Bratr, předseda Strany, která ovládá zemi. Na dodržování zákonů a zákazů dbá tzv. Ideopolicie, která 24 hodin denně monitoruje všechno chování občanů. Zeměkoule je rozdělena na tři mocnosti, které spolu neustále vedou války. V Oceánii žije Winston. Oceánie je zase rozdělena na členy Strany a na proléty, kteří jsou považování za zvířata, žijí v obrovské chudobě a každý se jim vyhýbá. Rodina je zlikvidována, děti jsou školeny jak špehovat a udávat rodiče, sex mimo plození dětí je zakázán. Za největší zločin je v zemi považován tzv. ideozločin. Tedy špatné myšlení. Kdo je přistižen, je tzv. vaporizován, tj. zlikvidován jak fyzicky, tak i výmazem z historie a paměti národa. Winston postupně zjišťuje, že je pravděpodobně jediný, komu ještě paměť zůstala. Všichni kolem už pravdu zavrhli a potlačili. Věří Straně a tzv. doublethinku – dvěma naprosto protichůdným výkladům téže věci. V zemi probíhá každé ráno tzv. dvouminutovka nenávisti, při níž je hromadně podporována nenávist a zloba proti ideozločincům. Winston se však přesto, v této zemi strachu, zamiluje. Dostává se díky dívce, která ho jednou oslovila, do kontaktu s podzemním hnutím, které chce totalitu zničit. Při čtení protirežimní literatury je však přistižen a uvězněn. Dostává na výběr buď se podvolit ideologii Strany a zradit svou lásku nebo zemřít tím nejkrutějším způsobem.

Christie Agatha – Slavičí hnízdo

Román se odehrává v domě s velkou zahradou, vzdáleném od města. Mladá žena Doris zdědila velké množství peněz a v cestovní kanceláři, kde pracovala, si našla nápadníka. Její bývalý přítel Dick, který ji měl rád, ji Geralda rozmlouvá. Gerald nemá žádné příbuzné, procestoval celý svět a vrátil se do rodné Anglie, údajně s vlastním kapitálem. Doris se rozhodne Geralda si vzít. Koupila pro ně tajemnou vilku zvanou Slavičí hnízdo a hned po svatbě se tam novomanželé odstěhovali. Jsou tam sami, jen dvakrát týdně přijíždí zahradník, jednou týdně řezník s masem. Po čtvrt roce mezi nimi vznikají první neshody. V Geraldově životě byly i jiné ženy. Dick se za Doris rozjede a z města jí jednou zavolá. Doris se s ním však nechce setkat. Od zahradníka se Doris dozví, že prodejce domu dostal méně peněz, než Doris zaplatila. Obchod zprostředkovával Gerald a 2000 liber z částky si pravděpodobně nechal. Doris ho má stále ráda, ale začínají ji sužovat pochybnosti. Najde Geraldův deník a v něm několik nesrovnalostí. Začne zkoumat i manželův stůl a objeví staré noviny s články o masovém vrahovi a bigamistovi, kterému se Gerald velmi podobá. Na večer pro ni manžel připravil oslavu a Doris začíná čím dál víc tušit, že jí půjde o život.

Jana Rzepecká

Literární okénko

Milenci

Minuta ticha za smrt duše, minuta ticha za iluze dávno ztracené
minutu ticha a neříkej, že ne, když všechno žití je tak vzdálené
Kradené polibky ve stínech stromů, laskavé ruce co vychází vstříc
mrazivé touhy v průčelí domů, co milenci dva mohou chtít víc.
Schovej mou tvář do tvých dlaní, tiskni mě k sobě a šeptej do ticha,
jak rád máš to tajné naše hraní, když kolem nás vše spánkem utichá.

(autor: Éter, internet)

Srpnová

Je zlaté jako dukáty
to žito, které právě kosí,
a žluté kroužkované vosy
usedají ti na šaty.
Osmahlí ženci na souvrati
přihýbají si ze džbánku
jablka voní v altánku
a léto se nám brzy ztratí.

(www.maminkymaminkam.cz)

Jiří Žáček – Pouštění draků

Vítr fučí, vítr skučí –
pojďte pouštět draky!
Každý spěchá na kopeček
a já běžím taky.
Ať si vítr jak chce skučí,
ať se mraky mračí,
vypustíme na oblohu
celou letku dračí.

Básně vybrala Jana Rzepecká

Výročí

V červenci a srpnu oslavují narozeniny Láďa Berky, Mirek Klemera, Jana Jungmannová, Jana Rzepecká, Blanka Berkyová, Zdeněk Navara, Honza Lata, Anica Dvořáková, Bára Tesková, Věra Vondráčková a Danuška Ťukalová. Svátek mají Jaruška Navarová, obě Jarušky Dvořákové a Anna Zemanová. V měsíci září oslavili narozeniny Otík Nepraš,Olga Trégrová, svátek Maruška Doležalová. Přejeme vám všem mnoho štěstí, zdraví a spokojenosti do dalších let.

Co nám chutná

Tentokrát jsem na internetových stránkách hledala nějaký dobrý podzimní recept. A protože cuketu k podzimu patří, vybrala jsem z ní hned dva pokrmy. Dalšími recepty se můžete inspirovat na: http://varime-doma.cz/

Zapečená cuketa s hlívou ústřičnou

Připravíme si 2 větší cukety, 250 g hlívy ústřičné, 250 g anglické slaniny, 3 jarní cibulky, 1 menší červenou papriku, sůl, mletý pepř, 2 vejce a 200 g nastrouhaného sýru.

Cukety umyjeme, odřízneme stonek, podélně rozkrojíme a vydlabeme semínka. Na pánvi opečeme nakrájenou slaninu, přidáme nakrájenou cibulku, hlívu, papriku, osolíme, opepříme a chvilku podusíme. Odstavíme z plotny a přidáme rozšlehané, osolené vajíčka a promícháme. Směsí naplníme cukety, posypeme nastrouhaným sýrem a zapečeme v troubě na 220°C.

Hrníčková cuketová buchta (chutná jako nadýchaný perník)

Připravíme si 3 hrnky hladké mouky, 2 hrnky krupicového cukru (může být i méně), 1 hrnek oleje, 2 hrnky najemno nastrouhané oloupané cukety, 3 vejce, 1 prášek do pečiva, 2 vanilkové cukry, 1 lžička jedlé sody, 1 lžička mleté skořice, může se přidat podle chuti kokos nebo nasekané ořechy.

Vše vyšlehat dohromady, nalít na plech vyložený pečícím papírem (nebo vymazat tukem a vysypat moukou). Pečeme na 170°C cca 45 minut.

Autor: Andrea P.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)