Paprsek ze tmy, říjen 2012

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, říjen 2012

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

V březnovém čísle Paprsku jsem se zabývala letošním Mezinárodním rokem aktivního stárnutí. A tak bych se vás chtěla zeptat, těch dříve narozených. Udělali jste něco pro svou aktivitu nebo jste zase ten rok promrhali zbytečným láteřením, potácením se od jídla k jídlu? Neseděli jste zbytečně doma za pecí? Využili jste opravdu alespoň jednu nabídku a šli na nějakou akci určenou pro vás?

Nedávno jsem se sešla s jedním známým a on mi řekl "Každý má tolik přátel, kolik si zaslouží." Pokud nebudu reagovat na pozvání svých přátel, pokud se přestanu ozývat, tak ty lidi ztratím. A je to pravda. Nečekejte, že vás někdo pořád bude oslovovat a zvát. Pokud budete stále odmítat, přestane ho to bavit. Neztraťme úsměv pro druhé. A každý bychom měli mít nějakého milého přítele, když už třeba nemáme rodinu.

Brzy přijde zima. A vy budete sedět více doma. Pozvěte si někoho na čaj, popovídání. Využijte pozvání někoho druhého. Zajistěte si milou knížku v jakékoliv pro vás přístupné formě. I knížka může být někdy vaším přítelem. Snažte si včas sehnat průvodce, v zimě ho potřebujete ještě víc. Rádi vám při hledání průvodce pomůžeme, poradíme. Napište nám! Vymyslete nějakou aktivitu, napište nám námět na klubové setkání. Určitě se pokusíme to s vámi zrealizovat. A alespoň přijďte k nám do klubovny na vánoční setkání. A když přinesete vlastnoručně vyrobené cukroví, bude to prostě bezvadné. Moc se na vás těšíme. Pozvánku dostanete v předstihu.

Ota Pačesová

O čem přemýšlíme

Jaruška Žáková, jak já jí říkám děvče z hor, nám napsala nejen k literárnímu koutku, ale připojila i úvahu o přicházející zimě.

Knížky Živá voda a Jak voní tymián jsem četla a líbily se mi moc. V poslední době si hodně stahuji knihy z digitální knihovny, která mi vždy na konci měsíce posílá seznam nejvíc stahovaných knih a tak si mám z čeho vybírat.

Teď poslouchám třídílný historický román, který jsem si stáhla z digitální knihovny. Román se jmenuje Marta, tajemství porodní báby, druhý díl - Osudy porodní báby a třetí díl - Rozhodnutí porodní báby. Je to román líčící osídlování dolního Saska a o nálezu stříbra v Krušných horách ve 12. století. Je to děsně napínavé. Román o Martě napsala Sabine Ebertová, a jak už jsem psala, je to třídílný, historický, dobrodružný román ze 12. století a pojednává o mladé kořenářce Martě, která prchá před pomstou hradního pána a přidává se ke kolonistům, které vede odvážný rytíř Kristián. Putují do dnešního Saska, kde založí osadu a později tam objeví velká ložiska stříbra. Doba je to krutá, plná násilí a nejistoty. Marta zažije hodně zlých chvil a musí čelit i nařčení z čarodějnictví. Začala jsem číst třetí díl Marta, Rozhodnutí porodní báby, tak zatím nevím, jaký bude konec. A ještě musím dodat, že si rytíř Kristián vezme Martu za manželku. Jestli budete mít zájem, tak ji můžete čtenářům nabídnout, ale myslím, že kdo čte digiknihy z počítače, tak o ní už určitě ví.

P. S. Dnes u mne byla Marcela, venku je cítit podzim, listí ze stromu opadává a já místy pod ním pracně hledám svoji vodící linii a vůbec se netěším na zimu. A já dodávám, na zimu a na sníh se asi netěšíme nikdo z nás. Hlavně my starší a ti kdo chodí s holí.

Jaruška Žáková

Klubové aktivity

Liberec

Jsem ráda, že Jarušce vyhovuje zlepšovák. Abyste rozuměli. Není jednoduché orientovat se ve spleti provázků, když člověk drhá. Je třeba mezi sebou provázky provázat. Jen tak vznikne pevný tvar, který drží pohromadě. Jenže pro nevidomého člověka je to ještě větší problém, než když člověk vidí provázky před sebou a může napravit chybu okamžitě. Vymyslela jsem zlepšovák, a i když se zdálo, že Jarušce nesedí, nyní to vypadá tak, že si na zlepšovák zvykla. Nakonec to může být tak, že vytvoří naprosto bezchybnou práci, která bude prostě překrásná. O zlepšováku někdy jindy.

Marcela Machovičová

Aktuálně před uzávěrkou

Ráda bych informovala všechny členy Klubu, že jsem 5.11. začala pracovat v Denním stacionáři pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Vzhledem k tomu, že pracuji na poloviční úvazek, tak budu mít i nadále dostatek času na naše klubové aktivity. Pouze je budu muset vzájemně časově zkoordinovat, tak se omlouvám, pokud vám nebudu moci být ihned k dispozici.

Po prvním odpracovaném týdnu jsem v nové práci spokojená, práce mě baví, i když je dost rozdílná od práce s hluchoslepými. Ale ráda se učím stále něco nového, tak to nakonec třeba obohatí i mou práci pro náš Klub.

Martina Hanusová

Zajímavosti

Hluchý pes rozumí znakové řeči

Pes jménem Horus byl dlouho považován za nezvladatelného. První majitelé se o něj nestarali, a tak se bílý kříženec dostal do útulku, kde mu byla přítěží jeho vrozená hluchota. Po 18 měsících ho vysvobodila Rosie Gibbsová, která je nadšenkyní do znakové řeči. Dnes je Horus vzorně vychovaným psem a umí rozeznat přes 50 znakových povelů.

Rosie Gibbsová nějaký čas učila hluché děti a naučila se tak komunikační jazyk makaton. Ten využívá znaky z přirozeného znakového jazyka komunity neslyšících a znaky ze systémů využívaných ve vzdělávání neslyšících. Makaton pak využila v Horusově tréninku. "Znaky pochopil velmi rychle, během prvních dvou týdnů se naučil skoro 15 signálů. Dnes jich umí přes 50 a už mi došly nápady, co ho učit dál," dodala žena.

Pětiletý Horus dokonce vyhrává i různé psí soutěže. Podle jeho majitelky je to důkaz, že hluší psi jsou navzdory předsudkům zvladatelní a dobře vychovatelní. Někteří lidé sice nad znakovými pokyny kroutí hlavou, ale 30leté ženě to přijde stejné jako hlasové příkazy. "Na procházce ho samozřejmě nemůžu zavolat zpátky, takže jsem ho naučila, aby mě každých 20 vteřin kontroloval. Dávala jsem mu v krátkých intervalech jídlo a on se pak začal otáčet, jestli náhodou zase nějaké nemám. Pak už to bylo jednoduché," řekla Rosie Gibbsová.

Převzato z internetu

Říjen

Jeho české jméno je odvozeno od jelení říje. Podzimní sklizeň vrcholí, v českých zemích se tradičně slaví posvícení. Astrologicky říjen začíná vzdušným znamením Vah (viz zářijový Paprsek), pokračuje vodním znamením Štíra. Štíři vyvolávají úctu a respekt. V přírodě i mezi lidmi. Samotným pohledem očí proniknou hluboko do vaší duše. Urážky se od nich odrazí a komplimenty s nimi nehnou ani o píď. Štír nikoho nebude chválit, aby si získal spojence. Pochlebování a lichocení je pod jeho úroveň. Ale buďte si jisti, že žádné laskavosti ani křivdy nezapomene. Štíři bývají i fyzicky velmi zdatní. Jako nepřátelé jsou nepřekonatelní, jako přátelé nenahraditelní. Proto, chcete-li si je udržet, nevzpírejte se jejich moci a buďte láskyplným a něžným krkem, který nanejvýš lehce kroutí hlavou, ale nikdy se ji nesnaží ovládnout.

Ve znamení Vah se 17.10.1920 v Nové Včelnici blízko Jindřichova Hradce narodil Rudolf Hrušínský, slavný český herec. Ve znamení Štíra se 25.10.1881 narodil Pablo Picasso, španělský malíř a sochař, jedna z nevýznamnějších uměleckých osobností 20. století. Říjnová pranostika: Když se pavouk křižák v říjnu nebo v listopadu ukrývá a nevylézá, není daleko od sněhu.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Thomas Harris – Mlčení jehňátek

Mladé studentce policejní akademie Clarice Sterlingové je v rámci praxe přidělen případ masového vraha zvaného Buffalo Bill, který zabíjí mladé ženy a stahuje je z kůže. V její práci by jí mohl pomoci na doživotí odsouzený psychiatr Hannibal Lecter, pověstný svou brutalitou a kanibalismem. Ten však s policií odmítá komunikovat. Po prvním zaváhání se Clarice podaří navázat s vysoce inteligentním vězněm kontakt a postupem času mezi nimi vzniká velmi zvláštní vztah. Hrou "něco za něco" ji psychiatr přinutí prozradit mu ze svého života vždy jednu soukromou věc výměnou za krůček k dopadení nebezpečného zločince.

Poté co Buffalo Bill unese dceru senátorky, dovolí policie Clarice nabídnout Lecterovi mnohem lepší podmínky vězení za pomoc s odhalením vraha. S Hannibalovou pomocí se mladá policistka dostává přímo na stopu nebezpečného psychopata, který unesené dívky vězní a poté brutálně vraždí. Při setkání s ním však zůstává nedopatřením sama a doktoru Lecterovi se díky lsti a dalších obětí podaří uprchnout z vězení. Podle této knihy natočil v roce 1991 americký režisér Jonathan Demme jeden z nejúspěšnějších thrillerů všech dob s charismatickým Anthony Hopkinsem a křehkou Jodie Foster v hlavních rolích. Film má stejný název jako kniha.

Jana Rzepecká

Literární okénko

N.

Teď, právě teď ti uniká,
Ztrácí se jako oblak pěny.
A ještě stačila jsi nadechnout
Co v hrdle pálí jako osamění.

Teď, právě teď ho ztrácíš
A za posledním rozcestím
Naposled můžeš zahlédnout
Co kdysi býval jeho stín.

Je už to tak dávno, co zmizel,
Na stromech přibývají letokruhy.
Žnec nejednou už z pole sklízel,
Za něho nenašel se žádný druhý.

Jana Rzepecká

Výročí

V měsíci říjnu oslavili své narozeniny Lenka Klemerová, Marcelka Machovičová, Ota Pačesová, Honzík Lata a Jarmilka Latová. Svátek měla Věruška Vondráčková. Všem oslavencům srdečně blahopřejeme a přejeme vše nejlepší.

Co nám chutná

Našla jsem jeden jednoduchý recept, který každý zvládne i bez zraku. Připravíte si čtvrtlitrový hrneček. Do větší mísy nasypete 2 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru krystal nebo krupice, balíček prášku do pečiva. Všechno smícháte. Poté přidáte 2 ks vajec a půl hrnečku oleje a půl hrnečku mléka. Těsto by mělo být vláčné, aby se dalo na plech krásně vylít. Pokud do tohoto těsta přidáme kakao, máme hned těsto tmavé. Na tuto buchtu se hodí cokoliv, ovoce, pudink, strouhaná jablíčka, tvaroh atd. Buchta je jednoduchá, opravdu výborná a hlavně u toho zamažete pouze 1 mísu, vařečku a hrneček.

Ota Pačesová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

 • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
  e-mail: Machovicova@seznam.cz
  telefon: 485 113 223
 • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
  e-mail: pacesova.ota@volny.cz
  mobil: 775 164 190
  telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)