Paprsek ze tmy, září - říjen 2013

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, září - říjen 2013

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí přátelé, jsme tu s dalším dvojčíslem Paprsku. Na podzim obvykle přicházíme s nabídkou klubových setkání. Ota Pačesová měla tentokrát zajímavý nápad. Ne vždy se s výběrem klubové akce trefíme do vašeho vkusu, chuti, nálady nebo časových možností. Proto bychom vám chtěli nabídnout, že byste vy sami přicházeli s návrhy různých akcí, na které bychom vás rádi doprovodili a pozvali i další členy klubu. Je jedno, kolik by se pak setkání zúčastnilo lidí. Samozřejmě i nadále bychom vám nabízeli i své tipy. Popřemýšlejte a napište nám, těšíme se na vaše nápady.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Podzim

Podzim působí na většinu lidí negativně a depresivně. Nejen že je obdobím vyššího výskytu chřipek a nachlazení, ale přináší i únavu. Nepoddávejte se jí a dobijte si energii. Přečtěte si praktické rady, jak podzimní únavu odbourat!

Dny se zkracují, do Vánoc ještě daleko, vzpomínky na letní dovolenou pomalu mizí v nedohlednu, venku sychravo, je málo slunce a Vy nemáte náladu ani energii na to cokoliv dělat. Natož plnit příkazy šéfa a pracovat minimálně na 110%. Nejen tyto situace mají vliv na podzimní únavu. Jak vrátit energii, o kterou jste se začínajícím podzimem přišli?

Pohyb - cvičením se vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Proto je v podzimním období víc než nutné zvýšit pohybovou aktivitu. Zajděte si do fitka, na zumbu, jógu nebo si vyjděte do přírody na procházku.

Relaxace - v době zvýšené únavy je potřeba hodně odpočívat a relaxovat, aby se tělo lépe dobíjelo. Skvěle zabírá sauna, masáže nebo vířivka. Velmi důležitou pro regeneraci organismu je doba spánku, která by měla být minimálně 8 hodin.

Strava - přestože studené počasí láká k zvýšenému příjmu tučných a sladkých jídel, nenechte se zlákat a dopřejte svému jídelníčku tepelně upravenou zeleninu, luštěniny a vydatné zeleninové polévky.

Tekutiny - pitný režim je důležitý nejenom v letních parnech, ale v průběhu celého roku. Dospělý člověk by měl během dne vypít kolem 2,5 litrů tekutin. Nejideálnější je voda, ovocné šťávy nebo i zelené čaje bez cukru.

Sama mám potíže i s nastávající změnou času a tak nezapomeňte se pomalu chystat. Zimní čas 2013 začíná v neděli 27.října 2013, ze 3:00 hodiny ranní na 2:00 hodinu a letní čas 2014 začíná až v neděli 30.března 2014, z 2:00 hodiny ranní na 3:00 hodinu.

Z internetu vybrala Dana Ťukalová

Klubové aktivity

Mezinárodní den neslyšících

Tato akce se konala 21.září na pěší zóně u metra Anděl. Patronem byla organizace ASNEP. Důvodem akce bylo, aby zdravá populace věděla, proč neslyšící lidé mávají rukama (napsala jsem to tak, jak to nazývá zdravá populace). Důležité bylo, aby se provedl rekord do české knihy rekordů. Měřila se řada osob, které se svázaly tyrkysovými šátky. Rekord se povedl. Nejdelší řetěz z tyrkysových šátků na podporu tlumočnických služeb po neslyšící tvořilo 105 osob a měřil 60 metrů a 10 cm.

Moderátoři pan Jan Rosák a paní Martina Kociánová uváděli známé osobnosti jako Rudu z Ostravy, Annu Polívkovou a kytaristu Jiřího Dědečka a zpěvem okouzlila Ivana Horvátová. Zde bych chtěla připomenout, že tyto osobnosti se učily znakovat a samy uznaly, že je to těžké. Viděli jsme i scénky neslyšících. Byla to úžasná podívaná.

Samozřejmě jsme nechyběli ani my Klub přátel červenobílé hole. Paní Hanusová a paní Pačesová připravily proslov se scénkou ze života hluchoslepého člověka, význam červenobílé hole, komunikace a úskalí v životě. K tomu jsem se připravovala i já Dana Ťukalová. Přestože jsem měla zdravotní potíže, absolvovala jsem scénku s naprostým klidem a pohodou, Martinka mě představila a já jsem vyprávěla příběhy ze života hluchoslepého člověka. Netušila jsem, jak lidé budou tiše poslouchat, smát se a děkovat nám s obrovským potleskem, měla jsem úžasný pocit a ukončila jsem to zamáváním a děkováním s úsměvem na rtech.

Pan Rosák a paní Kociánová byli nadšení, moc mně děkovali, dostala jsem i pusu od pana Rosáka, nechali se se mnou vyfotit, a to je co říci, děkoval mi také pan president ASNEP Mgr. Vysuček a František Půlpan mne moc pochválil. Celé to natáčela na kameru Česká televize a bude se to vysílat v Televizním klubu neslyšících.

Myslím, že my hluchoslepí bychom se neměli stydět za červenobílou hůlku, naší nejvěrnější kamarádku, ať už vypadá jako závora nebo klandr, prostě červenobílá nás opravňuje být zviditelněni, aby se o nás vědělo, tak jako se ví o všech ostatních.

Ťukalinka

Aktuálně před uzávěrkou

Dne 23.10.2013 odvysílala Česká televize v Televizním klubu neslyšících reportáž z Mezinárodního dne neslyšících. V reportáži je zmíněn i náš Klub přátel červenobílé hole a je zde i krátká ukázka z našeho vystoupení. Pokud jste tento pořad neviděli, je možné ho najít v archívu České televize na webových stránkách: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096066178-televizni-klub-neslysicich/.

Martina Hanusová

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa zvířat: Některé žáby mohou být zmraženy a zase rozmraženy a přesto žijí dále.

Pokud hovoříme o slepicích, mnohého člověka jistě zajímá snáška. Ta je z čistokrevných plemen nejvyšší u leghornek a dosahuje až přes 230 vajec za rok. Se snáškou souvisí i barva vaječné skořápky, která nemusí být jen bílá nebo nahnědlá. Například u francouzského plemene maranska je tmavě červenohnědá nebo modrozelená či olivově zelená u jihoamerických araukan.

Pranostika: Jsou-li v září noci jasný a suchý, nebude po houbách ani potuchy.

V říjnu mráz a větry - leden, únor teplý.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Legátová Květa - Jozova Hanule

Mladá lékařka Eliška se aktivně účastní protifašistického odboje a po zásahu Gestapa je svou buňkou vyslána do neznámé vesnice Želary s téměř neznámým mužem. Jde o jejího uzdraveného pacienta, kterého si má vzít a žít v jeho domě. Přestože má Eliška strach, dostatečně si nebezpečí okupantů neuvědomuje a teskní po svém kolegovi lékaři, do kterého je zamilovaná, a který musel ze stejného důvodu emigrovat. Muž, který jí byl „přidělen“ za manžela, se jmenuje Jozef, všichni mu říkají Joza, a mladé ženě připadá nesmírně nevzdělaný a primitivní. Ona sama dostala nové jméno Hana. Vesničané ji mezi sebe přijmou velmi vlídně, přestože život tam je tvrdý, zvláště za války. Také její nový manžel se k Haně chová přívětivě, ba i něžně. Dostane přezdívku Jozova Hanule a stále více propadá kouzlu venkovského života i svého muže. Má tendenci srovnávat ho se svým uprchlým milencem a Joza vždy vyhrává. Do Želar však přišli Rusové. Nejdříve jako osvoboditelé a přátelé, později vesnici vypálili. Boje trvaly několik dní a Hana ošetřovala raněné. Jozu však zachránit nedokázala, na těžká zranění zemřel. Hana se vrací zpátky do města a do nemocnice. Setkává se se svým bývalým milencem Richardem, s nímž se nedávno rozvedla americká manželka. Richard požádá Hanu o ruku, ta však po prožitých válečných událostech spojených s vesničanem Jozou, odmítne.

Daniela Fischerová - Duhová jiskra

Duhová jiskra je soubor 30 krátkých, humorně laděných povídek a pohádek, opírajících se o východní filozofii i o křesťanské moudrosti. Hovoří o stvoření světa, o andělech, sudičkách, jasnovidcích, o smrti, o duchovní cestě i osvícení. Povídka O smrti vypráví o mladém soudci, nastupujícím na místo starého, který se ptá, jak má soudit zlo. „Za všechno, co o spravedlnosti chápu, vděčím svému justičnímu omylu“, povídá starý soudce. Jeho samotného povolali z jiného města, aby nahradil starého soudce a převzal jeho případy. Soudní úředníci ho neviděli rádi, zlomyslně mu podstrčili starý, dávno uzavřený případ, aby stvrdil rozsudek. Vrah svou oběť zabil nožem, k činu se plně doznal a řada čestných lidí vraždu viděla. Mezi svědky byl i odsouzencův bratr, o vině nebylo pochyb. Náš soudce podepsal rozsudek smrti a dopustil se strašného omylu. Ne, nevraždil nikdo jiný, ani úředníci nezfalšovali lejstra, domnělá oběť neobživla. Soudce se však rozhodl odsouzeného před smrtí ještě vidět. S nesmírným zděšením zjistil, že ve vězení sedí siamská dvojčata. Kdyby vraha popravili, zahynul by s ním i jeho bratr, který nejen že nebyl ničím vinen, ale snažil se vraždě zabránit. Mnoho času a práce stálo soudce zrušit podepsaný rozsudek a dlouho byl celému městu pro smích. „Pochopil jste, že nesmíte soudit, neznáte-li celou pravdu?“, zeptal se mladý soudce starého. „Ne, celou pravdu nikdo nikdy nezná. Pochopil jsem, že soudím vždy dvě srostlé osoby. Jedna z nich bývá doopravdy vinna, ale ta druhá nechtěla zlo spáchat. Snad se mu i pokoušela zabránit. A já je musí soudit obě dvě.“ Stejně jako celé autorčino dílo, je i Duhová jiskra určena dětem, mládeži i dospělému čtenáři.

Jana Rzepecká

Literární okénko

František Halas - Kroky

Tichnoucí kroky v dáli, komu patříte.
Jak jsme vás milovali, vy to nevíte.
Patříte ženám snad, co měly rády nás,
Chvět se a nepoznat, která teď přešla z vás.
Přešla a víc se nevrátí, dobře že minula,
Toužení nezkrátí, když láska zhynula.
Tichnoucí kroky v dáli, komu patříte.
Snad jsme vás milovali, míjíte, mizíte.

František Halas - Já vím

Těch jemných stínů tvého těla,
jež poznával jsem drahný čas,
a hořkost chvil se ve mně chvěla,
abych tvou krásu nepropás.

Já nepropás ji, já ji jenom smlčel,
když bylo třeba zpívat hlasitě,
tu ústa sevřela se a jak bych klečel,
odprošuje krásu, nač slovy kazit tě.

Já vím, že jednou padnu tváří vzhůru,
modrem nad sebou se budu zalykat.
Útěcha, snad jedním jsem byl z kůru,
co život chválil a chtěl utíkat.

Básně vybrala Jana Rzepecká

Výročí

V měsíci září oslavili narozeniny otík Nepraš a Marie Váňová, svátek Marušky Váňová a Doležalová. V měsíci říjnu oslavili své narozeniny Lenka Klemerová, Marcelka Machovičová, Ota Pačesová, Honzík Lata a Jarmilka Latová. Svátek měla Věruška Vondráčková. Všem oslavencům srdečně blahopřejeme a přejeme vše nejlepší.

Co nám chutná

Houbařská sezóna končí, ale není důvod si houby nedopřát i tak. Dnes jsem vybrala z internetu recept na dršťkovou polévku z hlívy. Klasickou dršťkovou polévku nemá rád každý, takže hlíva je velmi dobrá a zdravá alternativa. Na polévku budeme potřebovat. 500 g hlívy ústřičné, 2 cibule, 1,5 l vody, 1 polévkovou lžíci oleje, VEGI VEGI (zeleninová delikatesa bez glutamanu sodného), mletá sladká paprika, majoránka, 2 stroužky česneku, 1 polévkovou lžíci hladké mouky.

Postup je následující. Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na úzké proužky nakrájenou hlívu a dusíme. Potom přimícháme papriku a hned zalijeme vodou, aby paprika nezhořkla. Přidáme zeleninovou delikatesu VEGI VEGI, lisovaný česnek a majoránku. Polévku necháme krátce povařit a za stálého míchání ji zahustíme hladkou moukou.

Z internetu vybrala Martina Hanusová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

 • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
  e-mail: Machovicova@seznam.cz
  telefon: 485 113 223
 • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
  e-mail: pacesova.ota@volny.cz
  mobil: 775 164 190
  telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)