Paprsek ze tmy Prosinec 2018

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Prosinec 2018

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

2. prosince slavíme Světový den počítačové gramotnosti, 3. prosinec Mezinárodním dnem zdravotně postižených, 9. prosinec je Mezinárodním dnem boje proti korupci, 10. prosinec Mezinárodním dnem lidských práv. 11. prosinec je Světovým dnem dětství a Mezinárodním dnem hor, 18. prosinec je Mezinárodním dnem vystěhovalců, 20. prosinec Mezinárodním dnem lidské solidarity, 24. 12. je Štědrý den, 25. a 26. 12. První a druhý svátek vánoční.

Úplněk nastane 22. 12. v 18.48 hodin.

Tabulka státních svátků v roce 2019, zavřené obchody označeny písmenem (Z):

  • 1.1.2019 - úterý: Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok (Z)
  • 19.4.2019 -pátek: Velký pátek
  • 22.4.2019 - pondělí: Velikonoční pondělí (Z)
  • 1.5.2019 - středa: Svátek práce
  • 8.5.2019 - středa: Den vítězství (Z)
  • 5.7.2019 - pátek: Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • 6.7.2019 - sobota: Den upálení mistra Jana Husa
  • 28.9.2019 - sobota: Den české státnosti (Z)
  • 28.10.2019 - pondělí: Den vzniku samostatného Československa (Z)
  • 17.11.2019 - neděle: Den boje za svobodu a demokracii
  • 24.12.2019 - úterý: Štědrý den (Z)
  • 25.12.2019 - středa: 1. svátek vánoční (Z)
  • 26.12.2019 - čtvrtek: 2. svátek vánoční (Z)
  • 31.12.2019 - úterý: Silvestr – není svátek ani volno

Den české státnosti je v sobotu 28. září. Stoprvé výročí od vzniku samostatného československého státu vychází na pondělí, takže si užijeme solidní podzimní prodloužený víkend. Den boje za svobodu a demokracii, tedy 30. výročí Sametové revoluce vychází na neděli, takže kdo chce, může na náměstí sentimentálně zavzpomínat a zazvonit klíči. Na Vánoce 2019 budeme mít volno od úterka do středy – Štědrý den vychází na úterý, a pokud si vezmete v pondělí či v pátek volno můžete si užít rodiny i vánočních pohádek. Silvestr sice není svátek, ale připomeňme si, že vychází na úterý a Nový rok 2020 bude překvapivě ve středu.

Na které svátky musí mít obchody zavřeno? Od roku 2017 platí zákon, který omezuje prodej ve velkých provozovnách během vybraných svátků. Zákon omezuje obchody větší než 200 metrů čtverečních, a ty tak zůstanou zavřené například na Vánoce, Velikonoční pondělí nebo na svatého Václava. Nezapomeňte si proto nakoupit. Naopak nakoupit si můžete v obchodech menších než 200 metrů čtverečních nebo na benzinových pumpách, lékárnách, obchodech na letištích, nádražích a v nemocnicích. Kdy musejí na svátek velké obchody zavřít?

  • 1. Nový rok
  • 22. 4. Velikonoční pondělí
  • 8. 5. Den vítězství
  • 28. 9. Den české státnosti
  • 28. 10. Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. 12. Štědrý den (od 12:00)
  • 25. 12. 1. svátek vánoční
  • 26. 12. 2. svátek vánoční

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Senioři si o pomoc často neřeknou, pak tomu strádají a rychleji ztrácejí sílu

Každý se zřejmě někdy setkal s reakcí starších lidí, že pomoc nepotřebují a že na vše stačí sami. Realita tomu ale často neodpovídá. V řadě případů si sami senioři nejsou ochotni připustit potřebu pomoci, stydí se za ni a často proto předstírají, že je vše v pořádku. Je tedy zapotřebí být všímavý a nikdy nečekat na to, až senior o pomoc požádá. Ptejte se a nenechte se odbýt neurčitými nebo vyhýbavými odpověďmi. Je navíc mnoho ukazatelů, kterých si můžete sami všimnout. Nic dobrého nevěstí úbytek na váze, spánek po většinu dne, uzavření se do sebe, ztráta zájmu, nápadné zpomalení chůze, obtížné vstávání ze sedu a další.

Co vás dále může upozornit, že se seniory není něco v pořádku:

  • Nižší zájem o vlastní vzezření.
  • Prázdná lednice, absence čerstvých potravin.
  • Nepořádek v domácnosti.
  • Přeplněná poštovní schránka.
  • Nahromaděné špinavé prádlo.

Pokud vypozorujete některé z těchto signálů, neotálejte a reagujte. Mluvte se svými blízkými a pokládejte jim věcné a konkrétní dotazy. Proč sis nedošla nakoupit? Bolí tě nohy? Bojíš se, že nebudeš mít sílu na cestu zpět? Dokud si oni sami nepřiznají, že potřebují pomoc, bude jednání dost obtížné. Důležité je ale myslet na to, že čím déle budou zapírat a nepřipouštět si pravdu, tím horší pak bude zvrácení nastalého stavu.

O čem se seniory mluvit:

  • Co měli k snídani či obědu.
  • Co dělali celý den.
  • Co dělají jejich přátelé.
  • Jaké mají plány.
  • Co viděli nebo slyšeli zajímavého.

Ideální je začít s určitou pomocí staršímu člověku, ještě když je soběstačný a aktivní. Pokud si senioři zvyknou na občasné návštěvy a výpomoc ze strany pečovatelů, v pozdějším věku nebudou mít již problém přijmout další pomoc, nebude to pro ně taková změna.

Rozpoznání prvních změn je na rodinných příslušnících. Důležitá je i fyzická a mentální aktivace, nezastupitelnou úlohu má také výživa. Ta dodává energii, chrání před negativními vlivy prostředí a působí preventivně proti nemocem. Měla by být vyvážená a obsahovat dostatek plnohodnotných bílkovin. Problémy s příjmem potravy vedou k podvýživě (malnutrici), jejímž důsledkem může být i ztráta soběstačnosti. Pokud člověk není schopen přijmout denní doporučenou dávku všech potřebných živin, doporučuje se zařadit vysokoenergetickou výživu tzv. nutriční nápoje, které obsahují všechny důležité živiny v optimálním poměru a nezatěžují organismus. Je možné je podávat i dlouhodobě, neobsahují lepek a jsou dostupné v různých chuťových variantách.

Pravidelné sledování stavu výživy seniora by mělo být součástí vyšetření u lékaře. Existuje řada typů screeningu. Zahrnují různě podrobné informace, zejména o váze člověka a jejím vývoji, ale i další údaje. Nutriční screening provádějí jak lékaři, tak nutriční terapeuti. Pokud tedy chcete znát opravdový stav svůj či vašeho blízkého, obraťte se na odborníky.

Zdroj: novinky.cz

Čeho se důchodci v Česku děsí nejvíc? Nedostatek peněz je netrápí?

Více jak třetina Čechů nevnímá jako největší problém seniorů špatné zdraví nebo finanční situaci, ale jejich zranitelnost hackery a šmejdy. Ti se ve svých nekalých praktikách právě na starší lidi často zaměřují. Své oběti se snaží obrat o peníze různými podvodnými emaily, nabídkami, nebo se vydávají za prodejce autorizovaných bezpečnostních zámků, kontrolory kotlů či třeba kominíky. To totiž v lidech vzbuzuje důvěru a dává tak podvodníkům větší šanci na úspěch. Z výzkumu společnosti Doro vyplývá, že Češi za největší problém seniorů překvapivě nepovažují finance (20 %), zdraví (25 %) nebo to, že jsou často sami (16 %), ale fakt, že jsou snadným terčem šmejdů, podvodníků a podobných nekalých praktik (39 %).

Mezi ty patří například podvodné emaily a spamy, které se snaží ze seniorů vylákat peníze. Dalším častým trikem podvodníků je podomní prodej nebo různé kontroly a opravy. Vyhlídnutou obětí se nechají vpustit do bytu či domu, kde jí následně okradou. Poslední případ okradení seniora se stal druhý říjnový týden v Ostravě. Muž zde dvakrát okradl 83 letou seniorku, která ho poprvé domů vpustila jako opraváře, který jí opraví světlo. V druhém případě se podvodník vydával za policistu, který přišel vyšetřit předchozí krádež. Šmejdi a podvodníci pro své krádeže často volí uniformu, protože v lidech vyvolává důvěru a respekt.

Senioři by měli svou domácnost pečlivě zamykat, a to ať už jsou pryč, nebo jsou doma sami. Základem je nepouštět do domu nikoho cizího, žádné opraváře, kominíky, prodejce a další, pokud si jejich služby předem neobjednali. Byty a domy seniorů většinou nebývají nijak zvlášť zabezpečené a podvodníci to moc dobře vědí. Okrádání seniorů je bohužel stále velmi časté. Podvodníci jsou kreativní a neustále přichází na nové způsoby, jak seniory okrást nebo se jim dostat do domu či bytu. Sází na důvěřivost a zranitelnost starých lidí, umí být velice přesvědčiví a neodbytní.

Je důležité, aby byli senioři opatrní a v případě podezření, že se je někdo snaží okrást, si dokázali včas zavolat pomoc. V dnešní době už jsou na trhu telefony, které přivolají policii nebo zalarmují rodinu jedním zmáčknutím tlačítka.

Zdroj: globe24.cz

Přehled dávek pro osoby se zdravotním postižením

Osobám se zdravotním postižením se poskytují speciální dávky, které jim umožňují zlepšení jejich života díky využívání různých pomůcek. Podmínky, za kterých se tyto dávky poskytují, jsou od roku 2012 upraveny v zákoně č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů.

Dávky pro osoby se zdravotním postižením Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením upravuje:

  • příspěvek na mobilitu,
  • příspěvek na zvláštní pomůcku,
  • průkaz osoby se zdravotním postižením a některé benefity, které z něj vyplývají.

Před sociální reformou, tedy do konce roku 2011, bylo osobám se zdravotním postižením poskytováno mnohem více druhů dávek, např.:

  • jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu,
  • příspěvek na zakoupení, na celkovou opravu motorového vozidla a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu,
  • příspěvek za zvýšené životní náklady, příspěvek na úhradu za uživání bezbariérového bytu a garáže, příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům a bezúročné půjčky.

Tyto dávky již nelze získat a od roku 2012 je nahrazuje příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku, jimiž se nově pokryla většina dříve poskytovaných dávek.

Zdroj: finance.cz

29.10. - světový den mrtvice. Jak poznáte prvotní příznaky zákeřné nemoci?

Za třemi písmeny CMP se skrývá jedna z nejzákeřnějších a nejčastějších příčin úmrtí nezpůsobených úrazem. Cévní mozkové příhody či také mrtvice jsou onemocnění, která přicházejí znenadání, neprojevují se bolestí a jejich prvotní příznaky lidé velmi často podcení. Mrtvici způsobuje sraženina, která brání průtoku krve do části mozku. Následkem může být ochrnutí, či dokonce smrt. Denně takto v Česku zemřou téměř tři desítky lidí. Při záchraně pacienta rozhodují minuty, zásadní je včasné rozpoznání příznaků a kontaktování zdravotnické záchranné služby na lince 155. K typickým projevům mrtvice patří náhlé postižení a zhoršení řeči, pohybu (typicky jedné poloviny těla) a koordinace, pokles koutku úst, necitlivost tváře, porucha vidění, zmatenost.

Při podezření na cévní mozkovou příhodu neváhejte s přivoláním záchranné služby. Tísňovou linku volejte i tehdy, pokud si nejste jistí, zda se o mrtvici jedná – naši zkušení dispečeři jsou kvalifikovaní zdravotníci, kteří vám díky přesným instrukcím pomohou situaci rychle posoudit a případně k vám pošlou pomoc. U člověka postiženého mrtvicí postupujte dle instrukcí operátora linky 155 a kontrolujte především vědomí a dýchání. Při zhoršení stavu pacienta během čekání na příjezd záchranné služby volejte znovu na linku 155. Včasná pomoc rozhoduje o co nejmenších následcích a zachování šance na kvalitní život. Většina pacientů (až 70 procent) se po prodělané mrtvici zcela zotaví, pokud jim je léčba poskytnutá do jedné hodiny. Záchrana pacienta je tedy souboj s časem, který pomůžete vyhrát vaší rychlou reakcí.

Zdroj: nasregion.cz

Šikovní chlupáči pomáhají hendikepovaným. Co se takový pes musí naučit?

Potkala jsem je na jedné obecní charitativní slavnosti. Byli tam dva a byli naprosto úžasní. Se svým cvičitelem nám ukázali, co dokážou a jak umí pomáhat. Byli trpěliví, klidní a hraví. Nevadila jim hlasitá hudba ani neustálé objímání od všudypřítomných dětí i dospělých. Velcí chlupáči, kteří nejsou jen tak obyčejnými psy. Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky o. p. s. byla založena v únoru 2001. Od počátku působení se zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů, kteří pak putují do dlouhodobého užívání k tělesně postiženým, ale i k lidem nevidomým či pacientům se záchvatovými a kombinovanými onemocněními.

Než se stane opravdovým hrdinou, za něhož je asistenční pes považován, projde dlouhou průpravou. Po dovršení pohlavní dospělosti psa, kolem třináctého měsíce věku, se stěhuje do domácnosti trenéra, kde absolvuje povahové a zdravotní testy a zahajuje intenzivní speciální trénink. „Tomu předchází pohovor s klientem, aby byly zjištěny jeho potřeby, tělesný a psychický stav. Trenér musí vědět, jak má pes pomáhat a jaké úkony bude vykonávat. Během speciální přípravy, obvykle sedm až dvanáct měsíců, žije pes v domácnosti cvičitele. V rámci výcviku v terénu navštěvují místa, která bude pes se svým pánem pravděpodobně navštěvovat. Jsou to nákupní centra, kadeřník, lékař, úřady, ale také školy, kostely, divadlo, kino, restaurace či fotbalové klání. Při denním tréninku je pes připravován na speciální úkony, v životě člověka naprosto běžné, jako je vyhledání zvonícího telefonu, sundávání ponožek a rukavic, otvírání a zavírání dveří, pračky a lednice, otvírání šuplíků, zvednutí ruky člověka na ovladač, podání berlí či přivolání pomoci.

Součástí práce je i krmení, péče o srst, venčení a aktivity, nutné pro relaxaci psího pomocníka. Pes potřebuje mít řád, pracovat i odpočívat a neptá se, zda je pán zdráv nebo třeba unavený po včerejší oslavě, denně potřebuje všechno, na co je zvyklý.

Když má za sebou větší část výcviku, je na základě jeho schopností, povahy a temperamentu vytipován ke klientovi, jemuž by se mohl hodit nejlépe. Nastává fáze docvičování a teprve potom přechází do rodiny natrvalo. Secvičování je ukončeno složením mezinárodně uznávaných testů, předáním označení pro psa a průkazky asistenčního týmu.

Pracovníci Pomocných tlapek mají právo při svých cestách po republice kdykoli požádat o setkání se psem. Cílem není zasahovat do rodiny, ale občas prověřit kondici a prostředí, ve kterém žije. Dbáme na dobrý zdravotní stav a výživovou kondici. Za dobu činnosti se nevyskytl problém se špatným zacházením se psa, či jeho zanedbáním. Jen spokojený a zdravý pes, ke kterému se klient chová laskavě a důsledně poskytuje s oddaností svému pánovi pomoc. Asistenční psi jsou určeni pro pomoc všem postiženým osobám. Nejstarším, a u nás poměrně rozšířeným je výcvik vodicích psů pro nevidomé. S výcvikem pro tělesně postižené se začalo v sedmdesátých letech minulého století v USA a odtud se tato praxe rozšířila do celého světa.

Zatímco výcvik psů pro nevidomé hradí stát, výchova a příprava asistenčních psů pro postižené, která je náročnější a trvá delší dobu, musí být financována ze sponzorských darů a dotací.

    Co který umí?
  • Asistenční psi pro tělesně postižené jsou cvičeni podle konkrétního postižení. Jejich úkolem je pomoci k větší samostatnosti a se zvládáním pohybu mimo domov.
  • Šikovní společníci pomáhající osobám pečujícím o postiženého. Jsou umisťováni do domácností s velmi těžce postiženými klienty, kteří jim nemohou sami dávat povely. Nedílnou součástí jejich pobytu v domácnosti je canisterapie.
  • Vodící psi pro nevidomé jsou vycvičeni k bezpečné navigaci v prostoru. Umí najít určené místo a převést nevidomého.

Výzva na závěr: Pomocné tlapky hledají dobrovolníky pro výchovu našich štěňat od 2 do 12 měsíců. Kontaktní email: predvychova@pomocnetlapky.cz

Zdroj: nasregion.cz

Klubové aktivity

Výlet do Nelahozevsi a Kralup nad Vltavou

V listopadu, v době předvánočních trhů, jsme navštívili města Nelahozeves a Kralupy nad Vltavou. Jeli jsme autobusem spolu s výletníky z Prahy 3, takže cesta byla jednoduchá a pohodlná. Nejdříve jsme přijeli do Nelahozevsi, která leží asi 30 km na sever od Prahy, kde se na vrcholu tyčí krásný a majestátný zámek. Patří rodu Lobkowiczů, jejichž kořeny sahají až do roku 1568. Vstupné se, bohužel, platilo i před zámkem, protože tam byly rozmístěny vánoční trhy. Ale ty připadaly k návštěvě až na odpoledne. Zámek Lobkowiczů je opravdu nádherný, zvenku i zevnitř. S průvodcem jsme prošli asi sedmi komnatami, z nichž si pamatuji knihovnu, hudební pokoj, dámskou ložnici s koupelnou, jídelnu, rodinnou kapli, pánskou ložnici, zbrojířskou místnost a chodbu s trofejemi. Rod Lobkowiczů hrál po více než 600 let významnou roli v historii střední Evropy. Zástupci tohoto rodu se honosili tituly knížat Svaté říše římské, kancléřů Království českého, vévodů roudnických a rytířů Řádu zlatého rouna. Současnou hlavou rodu je kníže Jaroslav, v pořadí již 14. generace Lobkowiczů. Působil v české politice, byl poslancem za KDU-ČSL a za TOP09.

Po absolvování prohlídky nelahozeveského zámku jsme odjeli do Kralup nad Vltavou na oběd. V restauraci bohužel nebyli na tak velký počet strávníků připraveni, proto obsluha trvala poměrně dlouho. S jídlem však byli všichni spokojeni. Po obědě a nějakém tom pivku jsme se vrátili do Nelahozevsi a měli jsme necelé dvě hodiny volného programu. Část se odebrala do muzea – rodného domu – skladatele Antonína Dvořáka, část šla rovnou prozkoumat vánoční tržiště. Expozice o životě a díle známého skladatele je zařízena s důrazem na dobu jeho dětství a mládí, které strávil v Nelahozevsi. Památník byl zpřístupněn veřejnosti roku 1951. Současná stálá expozice podle původního scénáře Karla Mikysy z roku 1971 byla aktualizována u příležitosti výročí Dvořákova narození roku 1991. Roku 1997 proběhla rekonstrukce druhé budovy Památníku (bývalého krámu) do podoby z času skladatelova života. Přestože se autentických památek ze skladatelova dětství a mládí dochovalo velmi málo, působí osobní kontakt s prostředím, které A. Dvořáka ovlivnilo na celý život, velmi silným dojmem.

Vánoční trhy v Nelahozevsi byly poměrně rozsáhlé a stánky dobře zásobené. Všude zněla známá vánoční hudba, nechybělo ani slavnostní osvětlení. Stánky nabízely od různých vánočních ozdob, sošek, svíček a andělíčků po produkty lahodící chuti i vůni. Vonné tyčinky, svíčky, různé druhy klobás a uzenin, mnoho druhů sušeného ovoce, čaje, kávy, grog, medovinu, bylinky a produkty z nich a další pochoutky. V nabídce bylo také oblečení včetně různých módních i historických doplňků. Sraz u autobusu jsme měli až v půl páté odpoledne, takže každý stihl nakoupit i prohlédnout si vše dle libosti. Když jsme odjížděli, byla již tma jako v pytli a doma jsme byli až v podvečer. Ale myslím si, že nikdo stráveného času nelitoval a každý si výlet užil

Aktuálně před uzávěrkou

Nová pravidla pro úhrady zdravotnických prostředků

Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění schválil Senát Parlamentu ČR, zbývá podpis prezidenta. Novela zajistí širokou dostupnost pomůcek pro pacienty.

Senát Parlamentu ČR dnes schválil novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nový systém úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz. Nová úprava zákona zajistí širokou dostupnost plně hrazených zdravotnických prostředků a zároveň minimalizuje ekonomické dopady do systému veřejného zdravotního pojištění.

Stávající způsob úhrad zdravotnických prostředků totiž přestane platit posledním dnem letošního roku v důsledku nálezu Ústavního soudu, podle kterého nebyla dosavadní pravidla zcela transparentní a měla prokorupční potenciál. Klíčovou přílohou novely je seznam zdravotnických prostředků, v němž jsou pro jednotlivé úhradové skupiny stanoveny úhradové limity a další podmínky úhrady. Nové zdravotnické prostředky budou zařazovány do systému úhrad každý měsíc a nikoli jen jednou za půl roku, jako doposud. Pacienti se tak ke svým zdravotnickým pomůckám dostanou mnohem rychleji. Každoroční aktualizaci kategorizačního stromu bude provádět Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků.

Senátem schválená verze zákona obsahuje také zvýšení úhrady u mechanického vozíku, který je předepsán současně s exteriérovým elektrickým vozíkem, a to z 16 100 Kč na 20 000 Kč, a stejně tak stanovení úhrady pro opravy vozíků, které zůstávají ve vlastnictví pojištěnce. Rovněž byl dříve Poslaneckou sněmovnou schválen návrh vedoucí ke snížení limitu započitatelných doplatků na částečně hrazené léčivé přípravky pro poživatele invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně na 500 Kč ročně. Novela zákona bude nyní předána k podpisu prezidentovi republiky. Předpokládaný termín nabytí účinnosti novely je 1. ledna 2019. .

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Stovky tisíc Čechů pečují o své blízké, ale někdy potřebují sami odpočinek. Odlehčit jim mohou centra neformální péče

Až 300 tisíc lidí pečuje v Česku o rodinu nebo své blízké. Obětují jim vlastní čas, práci i koníčky. Sami ale potřebují pomoc, která se jim často nedostává. Ve většině případů se o blízké starají ženy ve středním věku: mnohdy se tak starají zároveň o děti i nemocné rodiče. Jenže toto náročné období může trvat léta. Nově proto začala vznikat Centra neformální péče a další podporu plánuje i stát. Laickým pečujícím se u nás věnuje církevní Diakonie, která jim radí i školí. „Za ideální kombinaci považujeme kombinaci domácí péče, která je dělána laiky a organizované profesionální pomoci, protože péče je často dlouhodobá,“ zdůrazňuje mluvčí Diakonie ČCE Pavel Hanych.

V Havířově funguje centrum neformální péče půl roku, nové se otevřelo v Praze 4. Stejně jako lidé v práci, tak i pečující by měli mít nárok na dovolenou i oddych. Odlehčovací služby jsou ale v Česku dostupné jen zlomku lidí. Postupně ale vznikají Centra neformální péče. První se otevřela v Havířově, Uherském Brodě a další teď v Praze. V Havířově testuje novou službu Česká asociace pečovatelské služby už zhruba půl roku a za tu dobu ji využilo přes 100 lidí. V Česku startuje až čtvrtroční placené volno na péči o blízké. Přečtěte si, jak o něj požádat

Nové Centrum neformální péče se teď otevřelo i v Praze 4, naplno se jeho služby rozjedou od ledna 2019. Pro rodiny a blízké budou zdarma. Pět milionů korun získal ústav sociálních služeb z evropských fondů. Do týmu teď přibírají psychologa, právníka a také sociálního i finančního poradce. Pečující totiž mnohdy padají do dluhů. „Budeme mít v týmu pracovněprávního poradce, který bude pomáhat s návratem do práce,“ vysvětluje vedoucí kanceláře ředitele Dana Zichová. „My potřebujeme podporovat, aby sami lidi pečovali o příbuzné, ale musíme jim pomoci, aby se nezhroutili,“ konstatuje ředitel, Ústav sociálních služeb v Praze 4 Jan Schneider. Pokud bude potřeba – budou pečujícím radit přímo doma.

Od června si lze žádat o ošetřovné. Systémová podpora rodinné péče stále chybí, přesto došlo k několika zásadním posunům. Od června lze žádat o dlouhodobé ošetřovné, kdy pečující mají nárok až na tříměsíční placené volno. V průběhu pěti měsíců bylo vyplaceno přes 1700 dávek: častěji u žen než u mužů. Výdaje státu za toto období činily zhruba 16 milionů korun. Získat lze také příspěvek na péči. Nemocný z něj může platit službu nebo člověka, který se o něj stará. Podle rozsahu péče se dělí do čtyř kategorií. U dospělých to může být až 13 200 korun za měsíc. Sněmovna teď aktuálně řeší navýšení příspěvku u lidí s těžkým handicapem, bez pomoci by totiž museli žít v ústavech.

Kdo má nárok čerpat dlouhodobé ošetřovné?

  • Partner nemocného: Manželka, manžel nebo registrovaný partner či partnerka (druh či družka pouze v případě, že bydlí ve společné domácnosti).
  • Příbuzný nemocného: příbuzný v přímé linii s ošetřovaným (matka, otec, syn, dcera atp.), sourozenec, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc.
  • Partner příbuzných: O nemocného smějí pečovat i protějšky uvedených příbuzných, pokud bydlí s pacientem ve stejné domácnosti.
  • Jiná osoba: Nárok na ošetřovné má i osoba bez příbuzenské či partnerské vazby, opět ale platí, že s ošetřovanou žije ve společné domácnosti.

Zdroj: ct24.cz

Zajímavosti

Zajímavosti z vesmíru

Horoskop je astrologická tabulka nebo diagram (obrazec) zachycující postavení nebeských těles pro daný okamžik a konkrétní místo na Zemi. Původ slova je odvozován z řeckého horoskopos (= znamení času). Babylónští kněží - astrologové jsou považováni za první, kdo rozdělili roční pouť Slunce zvěrokruhem mezi dvanáct souhvězdí, či spíše astrologická znamení po 30°. Je jim připisováno také sestavení prvních horoskopů. Nejstarší dochovaný horoskop je diagram z r. 410 př. n. l. Jedná se o horoskop syna babylónského panovníka Šuma Usa, který se narodil 29. dubna 410 př. n. l.

Pranostika

Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.

Rady našich babiček

Pečením vysušené pečivo dáme rychle z plechu a přikryjeme utěr¬kou. Pečivo zvlhne.

Nabídka pro čtenáře

Ježková Alena – 77 pražských legend

Sbírka legend o staré stověžaté matičce Praze a jejich domech. Povídka o orloji a osudu jeho tvůrce, kterého radní oslepili, aby nemohl své dílo zopakovat. O Turkovi z Ungeltu a jeho pomstě zhrzené lásce. O třech divoších, na které si hráli chudí pacholci. O duchovi zlého lichváře, který straší v Karlově ulici. O lakomé obchodnici, kterou dostihla kletba staré žebračky. O ztraceném chlapci, který se oženil s vlastní matkou. O uplakané dívce v Anežském klášteře. O pokladu v domě U zlaté studny. O Karlově mostě z vajec a tvarohu. O staviteli Karlova mostu a jeho smlouvě s ďáblem. O pokladu na Karlově mostě. O králi Václavovi a lazebnici Zuzaně. O zapomenutém pokladu Jezuitů v Klementinu.

O Hladové zdi a Karlu IV. O mnichovi s hlavou v podpaží. O ostatcích zavražděného knížete Václava. O zázračném obrazu, který připlaval po Vltavě. O kostlivci s hřebem v hlavě. O zvonku, který ohlašoval neštěstí. O krásné Lauře bez hlavy. O kouzelníku Žitovi. O moudrém Palečkovi, šaškovi krále Jiřího z Poděbrad. O zvonu na svatovítské věži. O zázračné zlaté lampě na Pražském hradě. O Lvím dvoře v Jelením příkopě. O Zlaté uličce a alchymistech. O střevíčcích z chlebového těsta. O Židovském městě a nejstarší pražské synagoze. O Golemovi a moudrém rabínu Löwovi. O vodníkově nevěstě. O Faustově domě. O vodníkových dětech. O katově meči. O Libuši a Přemyslovi. Tyto a mnoho dalších legend z knihy Aleny Ježkové vám jistě zkrášlí dlouhé zimní večery.

Literární okénko

Halas František – Stínohry

Had s korunkou a Meluzína
V tom lese stříbrném,
Sněhurku záblo, ó ta zima
V tom lese stříbrném.
Vzali jí míru na kožíšek
V tom lese stříbrném
A postavili domek z šišek
V tom lese stříbrném.
Pan Měsíček se na to díval
V tom lese stříbrném
A větrům měchy pozašíval
V tom lese stříbrném.
Ach Sněhurka jen štěstím vzdychá
V tom lese stříbrném
A hromská zima honí bycha
V tom lese stříbrném.

Výročí

V měsíci prosinci oslavila narozeniny Hana Procházková, svátek pak Albína Heislerová, Blanka Berkyová, Barbora Tesková a Dana Ťukalová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz

rudá – hnědá – bílá - černá

Nový kvíz

Pozorně si přečtěte následující věty. V dalších čtyřech jsou ukryty názvy částí lidského těla. Zjištěné slovo zapište vždy do řádku za větou.
1. Sousedova dcera Pavla sypala odpadky do popelnice.
2. Cestující zdvihla vak a vystoupila z vlaku.
3. K odklízení sněhu je zapotřebí lopata.
4. Byla pro něj jen jednou z mnoha.

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Proso je jedna z nejstarších kulturních rostlin na světě. Jeho pravlastí je a Indie Čína (tam patří mezi pět posvátných semen). Neloupané proso se používá jako krmivo pro exotické ptactvo, vyloupané obilky - malé žluté kuličky se nazývají jáhly. Již staří Egypťané a Řekové z nich dělali chléb, pivo a lihoviny. Proso bývalo jednou z hlavních součástí prosté lidové stravy. Slované jej denně používali na přípravu výživných kaší, polévek a placek. Pro dnešní generaci jsou jáhly bohužel chuťově nezvyklé. Když se je naučíte dobře uvařit a ochutit, jistě si tuto obilovinu oblíbíte. Je velká škoda, že rýže vytlačila tuto hodnotnou obilovinu z našeho jídelníčku.

Jáhly mají vysoký obsah fosforu, proto se velmi dobře hodí do dnešní doby, kdy ve světě vládne deprese a únava (nedostatek tohoto prvku se totiž podílí na vzniku těchto problémů). Dále jsou bohaté na hořčík, měď, vápník a vitaminy sk. B. Jáhly tedy působí proti depresím a únavě. Léčí žaludek, slinivku i slezinu, a proto jsou vhodné při cukrovce. Svým vysokým obsahem železa jsou výbornou potravinou pro chudokrevné děti i dospělé. Bohatostí minerálů jsou vhodné při stavech vyčerpanosti, po nemocech a úrazech, pro dietní stravu při alergiích, poruchách trávení.

Pokrmy z jáhel jsou velice výživné, syté a velmi dobře stravitelné. Jsou velmi vhodné zejména pro děti, starší lidi, studující a sportovce, těžce pracující. Obsah tuku v jáhlách je o hodně vyšší než mají ostatní obiloviny, o to je také příčinou kratší trvanlivosti prosných výrobků. Je proto dobré je po koupi co nejrychleji spotřebovat. Delším skladováním hořknou, což ale některým konzumentům naopak vyhovuje. V naší potravě přijímáme velmi málo hořké chuti, která podporuje správnou funkci srdce a tenkého střeva.

Významnou předností jáhel je, že nevyvolávají alergické reakce u konzumentů a intolerancí lepku, proto jejich význam v poslední době narůstá. Jsou tedy přirozeně bezlepkové a jako jediná obilnina působí v našem organismu zásadotvorně. To je dnes, kdy se konzumují jídla převážně kyselinotvorná velmi důležitým důvodem, proč jáhly zařadit častěji do našeho jídelníčku. Z hlediska trávení jsou vhodnější pro kombinaci s ovocem než rýže.

Jáhly se skořicí

Suroviny: 2 hrnky jáhel, 2 hrnky mléka, 2 lžíce skořice,2 lžičky medu, ovoce dle chuti

Postup: Jáhly spaříme alespoň dvakrát, aby ztratily hořkou chuť. Zalijeme částí mléka a na mírném ohni pozvolna za stálého míchání vaříme, dokud jáhly nezměknou, postupně přidáváme zbylé mléko, aby jáhly nebyly moc husté. Přidáme skořici a med a ke konci vaření dáme nakrájené ovoce. Až jsou jáhly měkké, odstavíme. Můžeme podávat teplé nebo i jako studenou kaši. Můžeme podle chuti posypat nasekanými ořechy (mandle, vlašské ořechy, dýňová semínka...)

Zdroj: recepty.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)