Paprsek ze tmy Leden 2020

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Leden 2020

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Vážení přátelé,
dovolte mi, abych Vás pozdravil na počátku nového roku 2020. Rád bych Vám popřál hodně zdraví, štěstí, pohody a lásky. Zároveň bych nám všem členům KPČH rád popřál, abychom všichni měli radost z akcí, které KPČH bude v tomto roce realizovat. Moc bych si přál, abychom se setkávali na našich společných akcích v hojném počtu. Jedině tak má činnost našeho klubu smysl.

Těším se na setkání s Vámi na některé z našich akcích.

Marek Müller – tajemník KPČH

Báseň pro výuku měsíců

Leden je měsíc plný ledu, únor zavolá skřivánka,
březen dá první lžičku medu, v dubnu se čistí studánka,
květen si říká podle kvítí, červen si na svět sluncem svítí.
Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí,
zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.
Červenec po jahodách voní, srpen si bleskem zakřeše,
v září se sejdem pod jabloní, v říjnu déšť pleská po střeše,
listopad svléká stromům šaty, v prosinci zrajou hvězdy zlatý.
Dvanáct je měsíců a každý z nich jinou čepici nosí,
zima nám do dlaní nasype sníh, v létě běháme bosi.

Úplněk nastal 10. ledna ve 20.21 hodin.

O čem přemýšlíme

Většina diabetiků přichází o zrak zcela zbytečně

V České republice stoupá počet pacientů s diabetickou retinopatií. Vada zraku v důsledku špatně léčené cukrovky postihuje více než 100 000 diabetiků a jejich počet každoročně roste asi o 2 %. Přibližně 2 500 lidí přišlo v současné době zcela o zrak. Je možné se tomuto trendu bránit a pokud ano, jak? Cukrovka je v průmyslově vyspělých zemích nejčastější příčinou slepoty u lidí v produktivním věku. Laser by mohl zachránit zrak až 90 % těchto lidí. Ale diabetici o problému málo vědí. Diabetická retinopatie je jednou z velmi častých chronických komplikací, které postihují pacienty s diabetem. Retinopatií v různém stupni závažnosti po dvaceti letech trvání cukrovky trpí 65 až 99 % diabetiků. Jedná se o nezánětlivé onemocnění sítnice.

Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá především v jeho nenápadnosti. Zpočátku totiž pacient nepociťuje prakticky žádné příznaky. Když je pocítí, bývá už pozdě. Jedinou účinnou prevencí tak zůstává pravidelná kompenzace cukrovky podle pokynů lékaře, tzn. udržování potřebné hladiny krevního cukru (jehož optimální hodnota je 5,5 mmol/l) a vyvarování se dramatických vzestupů a pádů této hodnoty. Dále je vhodné hlídat si cholesterol i krevní tlak.

Nejdůležitější prevencí ale zůstávají zmiňované pravidelné prohlídky u očaře. Ten, když problém včas odhalí, může rozvíjející se vadu zraku zarazit nebo alespoň zpomalit její postup.

Zdroj: www.ctidoma.cz

Téměř polovina seniorů nad 75 let je zdravotně postižených

Nebudeme si asi namlouvat, že stáří přináší jen moudrost, klid, radost a pohodu. Doprovází jej často také celá řada neduhů, třeba v sociální oblasti, ovšem nejčastěji se týkají zdravotního stavu. Nejde přitom pouze o konkrétní nemoci, ale také různá zdravotní omezení či invaliditu. Jaký je tedy ve skutečnosti počet lidí ve vyšším věku s určitým zdravotním postižením ve srovnání s ostatními věkovými skupinami?

Je zřejmé, že počet osob se zdravotním postižením v populaci roste spolu s věkem a přicházejícími nemocemi. U mladých mezi 15 a 24 lety tvoří 2 %, v kategorii seniorů nad 75 let už je mezi zdravotně postiženými skoro polovina. Při podrobnějším zkoumání zjistíme, že tři čtvrtiny zdravotně postižených jsou starší 55 let a lidé přes 75 let tvoří třetinu ze všech zdravotně postižených. Mírně přitom převažují ženy, což je dáno i jejich větším zastoupením ve starších věkových skupinách. Obtížnější je pro zdravotně postižené rovněž získání vyššího vzdělání. Zhruba dvě třetiny z nich mají pouze základní nebo střední vzdělání bez maturity. Do určité míry je to dáno velkým podílem seniorů nad 75 let, u kterých je nižší vzdělání častější.

Obvyklé příčiny zdravotního omezení? Někteří lidé se bohužel se zdravotním postižením již narodí, onemocnění pak způsobí zdravotní omezení 85 %, úraz zhruba 12 % osob. Mezi staršími jedinci hrají jednoznačně hlavní roli nemoci, často bohužel v kombinaci s úrazem. Statistiky rovněž zajímalo, jak lidé čelí potížím spojeným se zdravotním omezením. Zjistili, že takzvané kompenzační pomůcky obecně používá 54 % zdravotně postižených. 3 % z nich pomůcku nemají, ale potřebovali by ji, 16 % by potřebovalo pomůcku další nebo jinou. Celkem tak chybí kompenzační pomůcky zhruba 220 tisícům (19 %) zdravotně postižených. Téměř 600 tisíc jich využívá pomoc druhé osoby, vesměs příbuzných. Podle očekávání nejvíce senioři nad 75 let – jedná se o téměř 3/4 z nich. Trocha optimismu na závěr: senioři se zdravotními obtížemi na otázku co jim schází uvedli například finance, lepší dopravní dostupnost lékaře či bezbariérové prostory. Ovšem nejčastější reakce byla taková, že jim i přes zdravotní omezení nic výrazně nechybí.

Zdroj: www.i60.cz

Jak se vypočítává vdovský důchod?

Dotaz: Počítá se vdovský důchod pouze z invalidního důchodu manžela nebo ze všech jeho příjmů, tedy i z výdělečné činnosti? Sama mám rovněž invalidní důchod III. stupně.

Odpověď: Podle zákona o důchodovém pojištění se vdovský důchod vypočítává z invalidního důchodu manžela a jiné příjmy se již do základu pro tento výpočet nezahrnují. Vdovský důchod se skládá ze dvou složek:

  1. Ze základní, která od 1.1.2018 činí 2700 Kč.
  2. Z 50 % z procentní výměry invalidního důchodu III. stupně.

Pokud oba manželé pobírali invalidní důchod, pak by měl ten nejvyšší invalidní důchod být vyplácen celý a redukce by se měla týkat zbývajícího invalidního důchodu. Pokud obecně není splněna některá ze zákonných podmínek, vyplácí se tento vdovský důchod pouze po dobu 1 roku. Vzhledem k tomu, že jako pozůstalá sama pobíráte invalidní důchod III. stupně, splňujete automaticky jednu z těchto zákonných podmínek a vdovský důchod vám bude vyplácen trvale. Ovšem o vdovský důchod je třeba si zažádat, neboť není vyplácen automaticky, ale pouze na základě příslušné žádosti podané na ČSSZ. Vdovský důchod poté ČSSZ vyplatí i zpětně od data podání žádosti k měsíci úmrtí manžela.

www.invarena.cz

Zemřela nejstarší obyvatelka Česka, bylo jí 108 let a žila v Kroměříži?

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová z Kroměříže, které letos v březnu bylo 108 let. Narodila se ještě před vznikem Československého státu za Rakousko-uherské monarchie, konkrétně v březnu 1911 v Rakousku. O skonu Magdaleny Kytnerové v neděli informovala Česká televize. Kytnerová předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi.

Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas. Nebránila se ani moderním technologiím, používala mobilní telefon a prostřednictvím aplikace Skype byla v kontaktu s dcerou, která žije v zahraničí. Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner. Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Nejstarším člověkem narozeným v České republice byla podle dostupných údajů Marie Míková, která se narodila v květnu 1882 v Chýnově u Tábora a zemřela v listopadu 1994 ve věku 112 let a 178 dní. Jelikož žila a zemřela ve Vídni, je pod jménem Maria Mika považována i za nejstaršího občana Rakouska.

Nejstarším žijícím člověkem vůbec je Japonka Kane Tanakaová, které je 116 let. Tanakaová se narodila 2. ledna 1903. Před ní byla nejstarším člověkem Čijó Mijaková rovněž z Japonska, která zemřela loni v červenci ve věku 117 let.

Nejstarším žijícím mužem je Japonec Čitecu Watanabe, kterému je 112 let. Narodil se 5. března 1907. Do letošního října byl nejstarším mužem světa Němec Němec Gustav Gerneth, který zemřel krátce po 114. narozeninách. Watanabe je až 31. nejstarším žijícím člověkem, na prvních 30 místech jsou ženy. Ve světových statistikách je vedena jako nejdéle žijící člověk Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech. Calmentová přežila 17 francouzských prezidentů, dvě světové války i zrod a pád komunismu. Na samém sklonku života už sice byla slepá, téměř hluchá a na invalidním vozíku, ale ještě ve 110 letech žila sama ve svém bytě v Arles, ve sto letech jezdila na kole a do 115 kouřila, ale nikdy ne víc než dvě cigarety denně.

www.aktualne.cz

Klubové aktivity

Vánoční setkání KPČH

V sobotu 14. prosince jsme se sešli v klubovně České unie neslyšících, v Praze v Dlouhé ulici. Počasí bylo celkem příznivé, na polovinu prosince bylo velmi teplo. Nebyla ledovka, a tudíž nebezpečí uklouznutí, proto byla účast velmi hojná, přes 35 osob. Přijeli přátelé až z Moravy, z Liberce a dalších koutů republiky. Což nás potěšilo. Paní Ota Pačesová zajistila občerstvení i obsluhu v podobě třech moc šikovných mladých dívek Lucie, Simony a Terezy. U baru připravovali kávu, svařáček a čaj paní Katka s Lacem. Na stolech byly mísy s cukrovím, které přinesli členové Klubu a také pro nás upekla, jako každý rok, Judita, sestra Laca. Na ukulele zahrála a zazpívala koledy Lucie, Ota je odznakovala neslyšícím. Chlebíčky všem moc chutnaly, stejně jako svařené víno, káva nebo čaj. Členové Klubu si spolu rádi popovídali, protože mnozí se neviděli celý rok. Slíbili jsme si, že se zase brzy setkáme na některé z klubových akcí a že účast na nich bude v příštím roce vyšší. Atmosféra byla veselá a všichni spolu rádi poseděli, zavzpomínali a pobavili se. Po třech hodinách se pomalu rozcházeli. Někteří se šli ještě projít na blízký vánoční trh na Staroměstském náměstí. Tím svou návštěvu Prahy zdárně zakončili.

Ota Pačesová, Jana Rzepecká

Aktuálně před uzávěrkou

Příspěvek na sluchadla se zvýší

Od 1. 12. 2019 začala platit novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která řeší úhradu zdravotnických prostředků z veřejného zdravotního pojištění.

Mezi tyto prostředky patří i naslouchadla, na která dostávají pacienti s postižením zraku a sluchu (hlucho-slepoty) příspěvek od zdravotní pojišťovny, u které jsou pojištěni. Po dlouhé době došlo k navýšení příspěvků na naslouchadla, která jsou pro hluchoslepé osoby nezbytným zdravotnickým prostředkem. Výše příspěvku na naslouchadlo činí 7000 Kč, pokud má pacient sluchovou vadu kompenzovánu jedním naslouchadlem. Příspěvek na jedno naslouchadlo může být poskytnut jednou za pět let. Sluchadlo v takovém případě může na poukaz předepsat lékař z oboru foniatrie nebo lékař se specializací ORL (ušní, nosní, krční), který má osvědčení od Společnosti ORL, které ho opravňuje k přidělování naslouchadel hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Pokud má pacient sluchovou vadu kompenzovánu dvěma naslouchadly a jedná se o hluchoslepého pacienta, činí výše příspěvku 7000 Kč na jedno sluchadlo, ale u těchto pacientů bude příspěvek zdravotní pojišťovnou poskytnut na pořízení obou naslouchadel. Příspěvek lze i v tomto případě poskytnout jednou za pět let. Naslouchadla by hluchoslepým pacientům měl předepsat lékař z oboru foniatrie nebo lékař z oboru ORL (ušní nosní a krční), který má oprávnění od Společnosti ORL naslouchadla předepisovat. V obou výše popsaných případech je nutné, aby lékaři, kteří sluchadla předepisují, měli uzavřenu smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které je pacient pojištěn.

Zatím nemám informaci, zda v případě hluchoslepých pacientů budou naslouchadla hrazena na základě memoranda (vyjádření foniatra a očního lékaře určeného zdravotní pojišťovnou) nebo zda sluchadla budou moci předepsat lékaři z oborů foniatrie či ORL. V každém případě však doporučuji pořízení nových naslouchadel konzultovat se svým foniatrem, který by měl mít přesnější informace o tom, jak předepisování sluchadel bude probíhat v praxi. Určitě nepokazíte nic tím, když svému foniatrovi ORL lékaři předložíte zprávu od Vašeho očního lékaře, ve které bude přesně popsáno Vaše zrakové postižení.

Protože se jedná o nový systém předepisování naslouchadel, je možné, že bude delší dobu trvat, než se všichni lékaři s novou právní úpravou seznámí. I přes zvýšení úhrad naslouchadel však bude docházet k tomu, že pacienti budou za lepší naslouchadla doplácet. Pokud budete někdo potřebovat, neváhejte se na mne obrátit, rád Vám pomohu s vyplněním žádosti o příspěvek na pořízení naslouchadel u některé z nadací, které osobám se zdravotním postižením poskytují příspěvky na pořízení různých kompenzačních pomůce.

Mgr. Marek Müller, tajemník KPČH

Implantát pro neslyšící proplatí od ledna pojišťovny i dospělým

Přelom roku přinese několik změn pro lidi s vadami sluchu. Nově jim například pojišťovny budou proplácet sluchadla na obě uši. Změny se od nového roku dotknou i zaměstnavatelů lidí s handicapem, kterým stát bude přispívat více. Kochleární implantát na obě uši dnes dostávají proplácený od pojišťoven pouze děti, a to od roku 2014. Teď na dvojici implantátů dosáhne i většina dospělých. Oboustranná kochleární implantace pro perspektivního pacienta je věc, která dramaticky zlepšuje rozumění v hlučném prostředí, umožní návrat prakticky bez omezení do normálního života. Kochleární implantát neboli malé digitální zařízení za uchem, které komunikuje s implantátem v uchu, totiž dokáže vrátit sluch těm, kterým už nic jiného nepomáhalo.

Co je kochleární implantát?

  • Systém kochleárního implantátu je zařízení, které obchází tu část ucha, která nefunguje správně, a vysílá signály přímo na sluchový nerv. Skládá se z implantátu a zvukového procesoru.
  • Elektroda implantátu se neslyšícímu zavede do kochley (hlemýždě), kde stimuluje nervy vnitřního ucha a nahrazuje tak jeho funkci. Zvukový procesor je pak umístěn zvenku za uchem. Odborná společnost proto s pojišťovnami o jejich úhradách debatovala celý podzim. Nakonec se dohodli na stoprocentním pokrytí. Pro jednoho člověka je to zhruba 200 tisíc korun. Navíc se zkrátila doba pro výměnu jedné z částí implantátů. Měnit se teď bude řečový procesor jednou za sedm let, ne za desetiletí jako dosud. Řečový procesor jako technologická pomůcka totiž stárne úplně stejně jako to, co běžně používáme, třeba jako mobilní telefony. V Česku má implantát přes tisíc lidí a každý rok přibude zhruba 120 dalších. Podle lékařů by číslo mohlo být vyšší. Problém je, že i po více než 30 letech se o metodě málo ví.

Zdroj: ct24.cz

Přehled dávek pro osoby se zdravotním postižením.

Osobám se zdravotním postižením se poskytují speciální dávky, které jim umožňují zlepšení jejich života díky využívání různých pomůcek. Podmínky, za kterých se tyto dávky poskytují jsou od roku 2012 upraveny v zákoně č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů.

Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením upravuje:

Před sociální reformou, tedy do konce roku 2011, bylo osobám se zdravotním postižením poskytováno mnohem více druhů dávek, např.:

  • jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu...
  • příspěvek na zakoupení, na celkovou opravu motorového vozidla a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu...
  • příspěvek za zvýšené životní náklady, příspěvek na úhradu za užívání bezbariérového bytu a garáže, příspěvek úplně nebo prakticky nevidomým občanům a bezúročné půjčky...

Tyto dávky již nelze získat a od roku 2012 je nahrazuje příspěvek na mobilitu a příspěvek na zvláštní pomůcku, jimiž se nově pokryla většina dříve poskytovaných dávek.

Zdroj: finance.cz

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu je dávka určená lidem se zdravotním postižením, aby jim kompenzovala náklady na zajištění nutné dopravy. Kdo má nárok na příspěvek na mobilitu? Příspěvek na mobilitu je určen osobě starší 1 roku, která:

  • je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P (k průkazu TP příspěvek na mobilitu nenáleží),
  • se opakovaně v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována,
  • nevyužívá pobytové sociální služby, jako domov pro osoby se zdravotním postižením, v domov pro seniory, domov se zvláštním režimem nebo zdravotnické zařízení ústavní péče (těmto osobám může být příspěvek přiznán z důvodů hodných zvláštního zřetele – např. jezdí s někým z rodiny pravidelné k lékaři, na rehabilitace apod.).

Kdo nemá nárok na příspěvek na mobilitu. Nárok na příspěvek na mobilitu zaniká, pokud:

  • je příjemce hospitalizován v nemocnici nebo podobném zdravotnickém zařízení po dobu delší než 1 (kalendářní) měsíc nepřetržitě
  • při skončení platnosti průkazu OZP ZTP nebo ZTP/P

Výše příspěvku na mobilitu: Příspěvek na mobilitu činí 550 Kč měsíčně a úřady práce je vyplácejí zpětně. Příspěvek na mobilitu je vyplácen buď na účet nebo složenkou nebo hotově. Obvykle se vyplácí 1x měsíčně, ale žadatel může požadovat i výplatu vždy souhrnně jedenkrát za čtvrt roku. Žádost o příspěvek na mobilitu je nutné podat na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce.

Zdroj: www.kurzy.cz

Uznání snížení limitu na léky. Podmínky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra

Od 1. ledna 2020 bude limit na úhradu léků pro lidi s přiznanou invaliditou III. stupně snížen na 500 Kč. Jaké podmínky si stanovila Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra?

Ustanovení o snížení limitu z titulu invalidity se týká pojištěnců, kteří mají:

  • přiznaný invalidní důchod pro třetí stupeň invalidity
  • přiznaný druhý stupeň invalidity bez výplaty důchodu
  • přiznaný třetí stupeň invalidity bez výplaty důchodu
  • Ustanovení o snížení limitu z titulu invalidity se netýká pojištěnců, kteří mají přiznán starobní důchod (v tomto případě je rozhodující věk)

Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra je třeba doložit:

  • kopii rozhodnutí o přiznání tohoto důchodu
  • Pokud je pojištěnec zařazen ve třetím stupni invalidity, ale důchod pro tuto invaliditu mu nebyl přiznán, předloží kopii posudku o posouzení zdravotního stavu. Stejně je tomu, pokud došlo k přiznání druhého stupně invalidity.

K doložení postačuje prostá kopie uvedených rozhodnutí a posudků, není vyžadována ověřená kopie. K doložení stupně invalidity nejsou dostačující potvrzení ZTP a ZTP/P. Doklady pošlete na níže uvedený email. Nezapomeňte uvést číslo účtu. Kontakt a podrobnější informace:

  • web: zpmvcr.cz
  • Telefon: 844 211 211,
  • Email: info@zpmvcr.cz:

Zdroj: www.vozejkov.cz

Za invaliditou stojí z 95 % nemoc. Jak si ji pojistit?

Trvalá invalidita znamená pro nemocného i jeho rodinu obrovskou finanční zátěž. Znamená totiž vyšší výdaje a současně propad v příjmu. Tento nepoměr může pomoct vyrovnat pojištění pro případ invalidity. Nabídky pojišťoven si ale pečlivě porovnejte, mohou se totiž dost lišit. Zvláště, pokud už nějakou nemoc máte, byť třeba zatím jen v lehké formě.

Česká správa sociálního zabezpečení aktuálně vyplácí více než 420 tisíc invalidních důchodů. 170 tisíc těchto důchodů připadá pro lidi s přiznaným I. stupněm invalidity, více než 75 tisíc má II. stupeň invalidity. Téměř 175 tisíc lidí má pak přiznaný nejtěžší, tedy III. stupeň invalidity. Jedno mají všechny tyto případy společné. Znamenají pro člověka těžší život, mají nemalý dopad na jeho rodinu a nesou s sebou i finanční zátěž, protože s invaliditou jsou spojeny další výdaje na zdravotní péči a současně s tím dochází k propadu v příjmu.

V případě prvních dvou stupňů invalidity nemusí být propad tak výrazný, protože je v mnoha případech možné třeba alespoň částečně pracovat. V případě III. stupně invalidity však může být dopad velmi krutý. Invalidní důchod je nízký, tvoří přibližně 60 procent čisté mzdy. Vyrovnat rodinný rozpočet může v těchto případech životní pojištění. Přičemž základními riziky, které by mělo vždy zahrnovat, je úmrtí a invalidita, především ta z důvodu nemoci. Ty totiž za invaliditou stojí v 95 procentech případů. Úrazy představují pouze 5%. Z určitého úhlu pohledu si větší pozornost zaslouží právě invalidita. Riziko trvalé invalidity je pro člověka v produktivním věku více pravděpodobnou událostí oproti úmrtí. A finančně má na rodinu mnohem vyšší dopad.

Nabídky pojišťoven pečlivě porovnejte. Ví to i pojišťovny. Na pojistném plnění z rizika invalidity vyplácí ročně stovky milionů korun. Toto číslo každoročně roste. Lidé už dnes přece jenom více myslí na zadní vrátka. Ovšem aby pojistka správně zafungovala, musí být dobře nastavená. Při výběru pojištění se proto aktivně zajímejte o jeho parametry a nesrovnávejte nabídky jen podle ceny. V některých věcech se mohou lišit. Běžně již dnes umí pojišťovny pojistit všechny stupně invalidity. V tom, jak konkrétně, už je však jejich přístup odlišný. Lze se pojistit na jednu souhrnnou částku pro všechny stupně invalidity nebo na konkrétní částku pro každý stupeň. Také se můžete setkat s možností násobného plnění. Pojišťovna vám může vyplatit pevnou pojistnou částku nebo měsíční rentu.

Rozdíly jsou rovněž v čekací (karenční) době. Ta představuje období, v němž pojišťovna v případě pojistné události nevyplácí pojistné plnění. Karenční doba se pohybuje okolo 12 měsíců. Základní podmínkou, aby pojišťovna plnění z rizika invalidity vyplatila, je přiznání invalidity ČSSZ. Důležité jsou také diagnózy. Podle dat ČSSZ je nejvíce invalidních důchodů vyplacených na těchto pět skupin: novotvary (34 132 invalidních důchodců – k 31. 12. 2018), nemoci nervové soustavy (35 521), nemoci oběhové soustavy (35 705), nemoci svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně (116 170) a duševní poruchy a poruchy chování (102 027).

Při výběru pojištění invalidity si také ověřte, zda vám pojišťovna po prvním plnění může či nemůže vypovědět smlouvu. To by v případě, že byste získali plnění za I. stupeň invalidity a později „spadli“ na II. nebo dokonce III. stupeň, mohlo být velmi nepříjemné. Pak už by vám totiž pojišťovna nic nevyplatila. Například ČPP, Kooperativa, Česká pojišťovna či Uniqa pojišťovna deklarují, že pojistky po prvním plnění vypovědět nemohou. Na vás však je, abyste i nadále platili pravidelné pojistné. Proto se zajímejte i o možnost pojištění zproštění od placení pojistného. Např. Česká pojišťovna ho nabízí pro III. stupeň invalidity. Zeptejte si i na to, zda a jakou roli při sjednání hraje práce, kterou vykonáváte. Např. Uniqa pojišťovna rozlišuje 4 skupiny profesí podle rizikovosti.

Zdroj: www.idnes.cz

Zhoršený zrak může být závažným varovným signálem

Nepodceňujte ho, aby nebylo pozdě. S věkem nebo i z jiných důvodů se může stát, že najednou zjistíme, že písmena v novinách, v knize nebo na monitoru už nejsou tak ostrá jako bývala. Možná potřebujeme přijít blíž k informační tabuli, abychom ji přečetli, a také se zkracuje vzdálenost mezi autem a směrovkou v momentě, kdy je možné zaostřit a bez problémů určit směr. V tu chvíli je nutné pořídit brýle. Potřebujete brýle, ale chodit k lékaři se vám nechce? Někteří dokonce řeší „lékařské vyšetření“ vyzkoušením brýlí známého a pokud s nimi vidí lépe než bez brýlí, usoudí, že to jsou právě ty pravé. Potom už stačí dojít do drogérie, vybrat plus jedničky a problém je vyřešen. Opravdu?

Bez lékaře jde o risk. Kdy a kdo kupuje brýle bez lékařského vyšetření? Většinou jde o ty z nás, kteří se s vadou zraku teprve sžívají, lidé před padesátkou, kterým začíná dělat problém čtení, tedy ti, kteří přestávají dobře vidět na blízko. A na takové zákazníky jsou výrobci i prodejci brýlí bez receptu nejlépe připraveni. Jenomže právě taková rychlá pomoc se může do budoucna velice vymstít. Zvláštní souvislosti: Při očním vyšetření nezjišťuje lékař jen počet potřebných dioptrií, ale soustředí se i na ostatní možné oční vady, jako jsou změny zakřivení rohovky – tak zvaný astigmatismus – a může odhalit i jiná onemocnění, zdánlivě nesouvisející se zrakem. Jde dokonce o tak závažné choroby, jako je cukrovka nebo syfilis nebo tuberkulóza. V lidském těle je zkrátka vše provázané, a tak se určitě nevyplatí návštěvu očního lékaře vynechat.

Není oko jako oko. Brýle, vyrobené na lince v továrně, mají vždy v obou sklech stejný počet dioptrií. Rozhodně ale není pravidlem, že je i pacientova vada stejná na obou očích. Často se stává, že lékař doporučí jiný počet dioptrií na každé oko, případně je nutné sklo speciálně upravit, s čímž si odborník v oční optice poradí, výrobci plastových brýlí v továrně s tím samozřejmě počítat nemohou. Nejen na čtení. Nikde není psáno, že pacient potřebuje brýle jen na čtení, a jiné v drogerii nebo supermarketu zkrátka nekoupí. Je logicky chybou snažit se upravit zrak jen při čtení a na dálku jej nechat bez korekce. Vada se tak jen zhoršuje. Pokud začínáte pozorovat, že vám dělá problém například čtení informací na dopravních tabulích, není na co čekat. Jde nejen o zrak, ale dokonce i o život.

Pokud již oční lékaři připustí využití levných brýlí zakoupených bez předpisu ve volném prodeji, jedná se opravdu jen o velmi omezené případy. Pokud je budete mít v kapse nebo v kabelce, abyste si mohli přečíst upozornění na úřadě nebo cenovku v obchodě, asi není nutné něco namítat. Rozhodně by ale neměly na očích zůstat o mnoho déle. Riskovali bychom mnohem větší újmu na kvalitě zraku, než jakou hodnotu má úspora několika stokorun oproti brýlím, koupených na základě lékařského vyšetření a doporučení ve specializovaném obchodě, kde každému zákazníkovi navíc brýle upraví podle speciálních potřeb.

Zdroj: www.ctidoma.cz

Příspěvek na mzdy lidem s handicapem vzroste

Lidé s vadami sluchu nebudou jediní, koho se dotknou novinky, které začnou platit od nového roku. Třeba příspěvky zaměstnavatelům na mzdy lidí se zdravotním postižením vzrostou o 800 korun až na 12 800 korun měsíčně. Stát tak pomáhá udržet pracovní místo asi 55 tisícům handicapovaných. Nějakým typem zdravotního postižení trpí každý osmý obyvatel Česka. Podle statistiků je to 1,152 milionu lidí. Nejčastěji mají pohybové potíže, z nich trpí vážným omezením při vykonávání běžných činností skoro 450 tisíc lidí.

Zdroj: www.ctidoma.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa hmyzu

Do čeledi komárovitých patří zhruba 3 500 druhů a neustále jsou objevovány další. Komáři se vyskytují prakticky na celém světě s výjimkou Antarktidy. V teplých a tropických regionech jsou aktivní po celý rok, zatímco v mírnějším pásmu během zimy hibernují.

Pranostika

Lednová zima i na peci je znát.

Rady našich babiček

Aby mléko nezkysalo, položíme na ně list divokého kořenu. Takovým způsobem zůstane i v létě mléko několik dnů sladké.

Nabídka pro čtenáře

Dousková Irena – Hrdý Budžes

Helenka Součková je žákyní druhé třídy základní školy v městečku Ničín. V zemi vládne tvrdá normalizace (70. léta minulého století), ale holčička vnímá dobu dětskýma očima. Nebouří se proti nesmyslům, které režim nařizoval, pouze je popisuje ze svého naivního pohledu a dává najevo, že jim nerozumí. Helenčini rodiče pracují v místním divadle a na normalizaci mají takřka disidentský názor. Helenku přitom ve škole učitelé učí opak a dítě je zmatené. Chtěla by chodit do Jiskřiček, ale maminka jí to zakazuje, protože podle ní jsou Jiskřičky malí komunisti.

Pamětníci jistě rádi zavzpomínají, mladí posluchači se poučí. Problémy doby se prolínají s osobními problémy Helenky, vznikají mnohé humorné situace. Kapitoly se jmenují: 1. Jak byla Olinka mrtvá, 2. Jak byl Pepíček v pekle 3. Jak mě málem sežrali vlci, 4. Jak jsme vyhrabali partyzána, 5. Jak začalo to spiknutí, 6. Jak Berenčičová vyskočila z okna, 7. Jak mě zradila Kačenka, 8. Jak si paní ňujorková vykloubila ruku a 9. Jak to všechno dopadlo. Podle knihy Ireny Douskové byla natočena stejnojmenná divadelní hra s Barborou Hrzánovou v hlavní roli, která je také velmi dobrá.

Literární okénko

Neruda Jan – Balada horská

„Řekněte mi, babičko má, to že rány svírá,
po čem člověk, těžce raněn, přece neumírá?“ –
„„Rány hojí otevřené na tom lidském těle
jenom čarodějná jarní šťáva z jitrocele.““

„Řekněte mi, babičko má, co se dobře dává,
je-li ochořelá hlava bolestí až žhavá?“ –
„„Na tak těžký úpal hlavy pomoc jiná není
nežli mladé listí z lesní jahodeni.““

Dítě z chaty vyskočilo do sousedních polí: –
„Daruj šťávy, jitroceli, na vše, co kde bolí!“
S pole spěchá ku lesině přes trní a hloží: –
„Dej mi to své mladé listí, jahodino Boží!“

Co kde chtělo, rychle mělo, ke kostelu běží,
na kříži tam pod oltářem Kristus rozpjat leží.
„Potírám Tvá svatá prsa, myju bok Tvůj svatý,
tělíčko zas uzdraví se, Ježíšku můj zlatý –

kladu čerstvé listí lesní na hlavu a líce,
nebude Ti hlavičky Tvé bodat úpal více!“
Nad kostelem velké zvony do okolí zvoní,
lid se sbíhá, v prsa bije, zázraku se kloní:

jak to dětská duše snila,
vůle Boží vyplnila.
Podnes mají v horské vísce obraz Trpitele:
nemá rány ve svém boku, nemá trnu v čele, –
bílá lilje v ranní záři po celičkém těle.

Výročí

V měsíci lednu oslavili narozeniny Albína Heislerová, Jana Kroulová a Jaroslava Navarová, Jana Skálová, Vilma Čubanová, Vítězslav Kryl, svátek pak Vilma Čubanová, Zora Hádek, Zdeněk Navara a Miloš Jungman. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Zdena Menclová

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

Lenin, Kreml, obchodní dům Gum – Moskva
Dudácká muzika, Rumpál, Fezko – Strakonice
Lední hokej, dostihový sport, perník – Pardubice
Špilberk, veletrhy, Masarykův okruh – Brno
Masné krámy, Budvar, Koh-i-noor – České Budějovice

Víte, že pro dobré zapamatování informací je také nezbytný dostatečný spánek? Ve spánku totiž dochází k přesunu informací z krátkodobé paměti do paměti dlouhodobé. Proto není vhodné, když se studenti učí celou noc a ráno jdou rovnou ke zkoušce.

Nový kvíz:

Podle indicií uvedených níže se pokuste určit, o jaké město se jedná (české nebo zahraniční). Odpovědi zapište na volné řádky.

UNESCO, otáčivé hlediště, Vltava
Jirásek, divadelní festival, Metuje
Rumcajs, Český ráj, Albrecht z Valdštejna
Becherovka, Vřídlo, filmový festival
Chrám sv. Barbory, stříbro, UNESCO

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Mramorová bábovka

Ingredience: 125g másla, 240g cukr krupice, 5 žloutků, citronová kůra, 250ml smetany, prášek do pečiva, 420g polohrubé mouky, sníh z 5 bílků, 60g strouhané čokolády nebo kakao rozmíchané v mléce na kašičku, 1 pol. lžíce citrónové šťávy, 1 strouhaná hořká mandle, máslo na vymazání a strouhanka na vysypání formy.

Příprava jídla:
Do utřeného másla přidáme cukr, žloutky, jeden po druhém, citronovou kůru a vše třeme 20-25 minut. Poté přidáváme po lžicích polovinu mouky a všechnu smetanu. Do zbytku mouky vmícháme celý prášek do pečiva. Z bílků ušleháme tuhý sníh, který přidáváme současně s moukou do žloutkovo-máslového základu. Lehce promíchané těsto rozdělíme na tři díly. První díl nalijeme do vymazané formy, do druhého dílu zamícháme strouhanou čokoládu nebo kakao, vlijeme do formy a do třetího dílu přikapeme citronovou šťávu a strouhanou hořkou mandli a přidáme opět do formy. Formu vložíme do předem předehřáté trouby a pečeme zvolna kolem 1 hodiny. Upečenou a prochladlou bábovku vyklopíme a pocukrujeme. Tak zní recept. Základní recepturu jsem dodržela, jen do třetího dílu jsem nasypala mleté vlašské ořechy a přidala Amaretto-Beatino. Chuťově je moc dobrá.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)