Paprsek ze tmy Březen 2020

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Březen 2020

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Vážení čtenáři,
dovolte mi, abych Vás blíže seznámil s Poradnou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Poradna NRZP ČR poskytuje registrovanou sociální službu dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách – odborné sociální poradenství, jehož cílem je řešení nepříznivé sociální situace pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Cílem poradny je poskytnout klientovi pomoc a podporu k řešení jeho nepříznivé sociální situace, do které se dostal v důsledku zdravotního postižení či věku. Na poradnu se mohou také obrátit rodinní příslušníci či pečující osoby z okolí osob se zdravotním postižením či seniorů. Služba je poskytována zdarma občanům celé ČR a je poskytována bezplatně. Můžete se na nás obrátit osobně, telefonicky či e-mailem.

Poradna NRZP ČR poskytuje specializované poradenství vztahující se ke zdravotnímu postižení zejména v oblasti nemocenského, zdravotního a důchodového pojištění, dávek státní sociální podpory, dávek pomoci v hmotné nouzi, průkazů osob se zdravotním postižením. Dále se věnuje problematice zaměstnávání osob se zdravotním postižením, omezení svéprávnosti, občanského práva, dluhového poradenství, a to ve vztahu k osobám se zdravotním postižením. V neposlední řadě také poskytuje konzultace v oblasti odstraňování architektonických bariér a problematice bydlení pro osoby se zdravotním postižením, včetně kompenzačních pomůcek, výběru vhodné sociální sužby v regionu, konzultace ke smlouvě o poskytování sociální služby a oblasti vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Bližší informace o poradnách naleznete na webových stránkách www.nrzp.cz, včetně kontaktů na jednotlivé Poradny NRZP ČR a konzultační hodiny.

Pro osobní návštěvu doporučujeme se předem objednat. Rádi Vám poskytneme pomoc a podporu při řešení Vaší situace. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Marek Müller

Poradna NRZP ČR v Českých Budějovicích
Staroměstská 2608, České Budějovice
Tel: 736 751 209, 603156321
e-mail: poradnacb@nrzp.cz

29.3. brzy ráno se mění zimní čas na letní. Úplněk nastane 9. března v 18.47 hodin

O čem přemýšlíme

Hlavně žádnou paniku, hlavní je osobní hygiena, vzkazuje epidemiolog

Koronavirus hrozí zejména starším lidem a osobám, které mají nějaké chronické onemocnění a oslabenou imunitu. Podle odborníků ale není třeba propadat panice, důležité je pečlivě dodržovat zásady osobní hygieny. Virus podle epidemiologa Rastislava Maďara napadá hlavně plíce. To znamená, že jsou více ohrožení lidé, kteří mají nějakou plicní nemoc, například chronickou obstrukční plicní nemoc nebo nemoc srdce a cév, diabetes nebo astma a vysoký krevní tlak. Samozřejmě tito lidé by měli co nejméně chodit tam, kde se shlukuje velké množství lidí, například do nákupních center. Není ale třeba vyvolávat paniku. V Česku zatím nic takového nehrozí. Pro vlastní ochranu udělá každý nejlépe, když bude důsledně dodržovat hygienická pravidla, jako je časté mytí rukou či pravidlo nedotýkat se rukou nosu, tváře ani očí.

Pomůže dezinfekce alkoholovým gelem. Je však nutné, aby se tento gel nanesl z obou stran rukou, to znamená na dlaň i hřbet ruky, a aby dezinfekce zde působila přibližně 20 až 30 sekund. Množství gelu také musí být dostatečné, aby ruce navlhčilo. Opakovat nanesení gelu by se mělo poté, co přijdeme do styku s nějakými předměty, které by mohly být kontaminované. Ale nic takového zatím u nás není. Virus se nejvíc přenáší vzdušnou cestou do dvou metrů. Znamená to tedy vyhýbat se někomu, kdo kašle a smrká. Ten ovšem může mít „pouze“ chřipku nebo jiné respirační onemocnění. I v těchto případech to je ale vhodné. Tyto hygienické prostředky jsou zatím většinou bez problému k dostání v lékárnách i dalších obchodech.

Pokud dotyčná osoba sama kašle, neměla by kašlat do ruky, ale do předloktí nebo do kapesníku. Když kašleme do ruky a pak podáme ruku někomu jinému, může dojít k přenosu infekce. Dotyčný si totiž rukou může sáhnout do oka a virus se na něj přenese. Virus obecně může nějakou dobu vydržet i na předmětech, například na klikách či madlech. Podle Maďara může být určitou ochranou i běžně dostupné Savo, které se používá k dezinfekci domácností: Je možné tím vyčistit byt, umýt kliky u dveří a podobně.

Pokud má člověk nějaké příznaky nemoci, například horečku nebo hodně kašle, měl by zůstat doma a konzultovat s lékařem svůj zdravotní stav po telefonu. Pokud by bylo podezření na koronavirus, protože dotyčný nemocný se potkal s někým, kdo se vracel z postižené oblasti, lékař bude věc konzultovat s hygienickou stanicí a postupovat podle jejích pokynů. Rozhodně by tedy neměl pacient sedat do prostředku hromadné dopravy a vydávat se k lékaři.

Zdroj: www.novinky.cz

Nevidomí a jejich hlasitost projevu

Vidící člověk automaticky přizpůsobuje sílu svého hlasu prostoru, v němž se nachází. Nevidomý se to však musí učit. Někomu to jde lépe, někomu hůře.

  • Pokud nevidomý mluví příliš hlasitě nebo příliš potichu, nedívejme se na něj jako na někoho, kdo nám to dělá schválně. Možná o tom vůbec neví.
  • Nevidomý, který mluví příliš nahlas, nemusí být automaticky agresivní, panovačný nebo sebestředný. Možná se jen snaží, aby byl pro druhé dobře slyšitelný a oni se nemuseli namáhat. Nedávejme tedy na první dojem a zkusme dotyčného nejdříve poznat.
  • Pro nevidomého nemusí být samozřejmostí, že by na svém problému měl pracovat. Může naopak jako problém vnímat tišší nebo hlasitější hlas někoho jiného.
  • Pokud tedy má něco změnit, musíme ho dobře motivovat. Odmítavé či naštvané reakce mohou zapůsobit přesně opačně.
  • Dospívajícímu či dospělému nevidomému dejte zpětnou vazbu, jak jeho hlas působí přímo na vás, např. "působilo to na mě rušivě, nemohla jsem se soustředit na to, co říkáš.".
  • Dítě upozorňujme na přítomnost a potřeby jiných lidí, dejme najevo, že dobře slyšíme (může se to obejít bez poznámek typu "Nejsem hluchá!).
  • V žádném případě nespojujme projev nevidomého s agresivitou, bezohledností či jinými negativními vlastnostmi. Pokud už máme takové podezření, je třeba si je důkladně ověřit! I nevidomý se silným hlasem může být velice citlivý.

Zdroj: http://simona-nemcova.blog.cz/2002/

Stáří s podvýživou. Senioři jedí nezdravě, často jim na kvalitní stravu chybí peníze

Ráno rohlík a káva, k obědu knedlík s omáčkou, večer pak, co zbude. Denní menu českých seniorů mívá k pestrému jídelníčku daleko. Výsledkem bývá podle lékařů podvýživa, která vede ke zhoršení zdravotního stavu. Systémové řešení problému ale chybí. Kromě věku, nemocí a špatných stravovacích návyků jsou podle výživových specialistů na vině nízké důchody. Nezdravé jídlo plné cukrů vychází nejlevněji.

Jako problém vidí nedostatek bílkovin, na něž jsou bohaté luštěniny, mléčné výrobky či maso. Staří lidé ale mají umělé zuby, které jim třeba nedrží, zubaře nechtějí otravovat, proto se masu vyhýbají. Někdy trpí nechutenstvím. I chutě se mění spíš dosladka a dotukova, takže si radši dají jen knedlík s omáčkou nebo těstoviny. Senioři s nízkými důchody nemají na kvalitní potraviny peníze. Nekoupí si šunku s 90 procenty masa, ale půjdou a koupí lacinou, proto si starší lidé často pořizují sacharidové výrobky, které jsou levnější. Zároveň ovšem i lépe stravitelné, což z nich činí oblíbenou součást jídelníčku seniorů.

Při dlouhodobé konzumaci ale mohou způsobit malnutriční obezitu čili otylost z podvýživy. Na pohled je senior obézní, ale laboratorně vykazuje nízkou hladinu bílkoviny a albuminu jako známky podvýživy. Prevencí podvýživy by podle odborníků měla být větší spolupráce praktických lékařů, nutričních terapeutů a pečovatelských služeb. Do seniorského věku se postupně dostávají ti, kteří po roce 1989 přestali být zaměstnanci a jako OSVČ využili možnost neplatit si důchodové pojištění či hradili minimální možnou částku – nyní tak mohou pobírat nízký starobní důchod. Kdo si naspořil, ten problém nemá. Ale komu se nedařilo a je naopak ještě třeba zadlužený, ten čelí daleko horší situaci, na jídlo mu skutečně zbývá jen velmi málo.

Výše průměrné penze činí po lednovém přidání zhruba 14 400 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) před časem v ČT uvedla, že „polovina důchodkyň nemá ani 13 tisíc měsíčně.“ Dle dat České správy sociálního zabezpečení pobírala v roce 2018 téměř desetina seniorů důchod nižší než deset tisíc korun. Strava je přitom u seniorů klíčová. Neodpovídá-li jejich potřebám, klesá u nich kvalita života. Podvýživa je častá zejména u osamělých seniorů; s vyšším věkem se například snižuje schopnost obstarat si potraviny a uvařit. Někdy si problému nevšimnou ani rodinní příslušníci. Podvýživa se u seniorů rozvine také jako důsledek nediagnostikované demence – zapomínají se najíst – anebo kvůli pohybovému omezení, při kterém ztrácejí schopnost dojít si sami nakoupit. Ohroženi podvýživou jsou i lidé s depresemi či sociální deprivací. Příčinou však může být také probíhající chronická choroba ovlivňující trávení.

Podvyživení pacienti-senioři v nemocnicích, kterých je dle odhadů celosvětově 40 procent, mají podstatně vyšší procento komplikací než pacienti dobře živení. Riziko infekce je u pacientů s podvýživou třikrát vyšší, přitom obecně platí, že senioři se léčí déle. I proto ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se stravováním ve špitálech sestavilo pracovní skupinu, jež se podvýživou hospitalizovaných pacientů zabývá.

www.lidovky.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Epidemie cukrovky nepolevuje. Lékaři vkládají naděje do nové léčby

V dnešní době zažíváme epidemii cukrovky a situace se podle diabetologa Martina Haluzíka, zástupce přednosty Centra diabetologie IKEM, nelepší. S nemocí se pojí obezita a srdeční onemocnění, na něž umírá téměř 50 procent diabetiků. Lékaři nyní vkládají naděje do nové léčby.

Počet léčených diabetiků v České republice překročil v loňském roce milion, což znamená nárůst o třetinu během posledních deseti let. Další nárůst je bohužel pravděpodobný. Stoupá zejména výskyt cukrovky 2. typu. Cukrovka 2. typu je typické civilizační onemocnění, za které může zejména nezdravé stravování a nedostatek pohybu vedoucí k obezitě. Dlouhodobě se životní styl české populace spíše zhoršuje a bohužel nadále ubývá především fyzické aktivity. Dalším problémem je zvýšený výskyt obezity v dětství. Z obézních dětí jsou obvykle obézní dospělí, kterým se cukrovka 2. typu nevyhýbá ani v mladším věku.

Z pohledu vysoké četnosti cukrovky a rizik, která vyplývají z jejich neuspokojivé kompenzace (kardiovaskulární onemocnění, poškození očí ledvin a nervů), lze jistě mluvit o epidemii. Důsledky mohou být velmi závažné pro pacienta i pro společnost.

Co můžeme do budoucna očekávat? Budeme mít více mladších nemocných s komplikacemi, což bude zvyšovat náklady na léčbu, budou stoupat i požadavky na její nejdražší a nejnáročnější formy, jako je například transplantace ledvin u lidí, u kterých dojde k jejich selhání. Celkově bude do budoucna stoupat počet komplikovaných pacientů. Devět z deseti diabetiků 2. typu trpí nadváhou a obezitou. Znamená to, že se máme tak dobře, až si sami způsobíme nemoc? Dá se to tak říci. Obezita, která je s cukrovkou těsně spojena, je skutečně problémem až posledních desítek let. Významná část populace žije nezdravě, přejídá se a tento zvýšený příjem energie neodpovídá fyzické aktivitě, proto dochází ke vzniku obezity. Je to opravdu tak trochu nemoc z nadbytku.

Zvýšená hladina cukru nebolí, a tak se někomu může zdát, že vlastně tolik nevadí. To je ovšem velmi nesprávný přístup, protože neuspokojivě kompenzovaná cukrovka může vyvolat řadu vážných komplikací, například postižení ledvin vedoucí až jejich selhání vyžadující hemodialýzu. Obávanou komplikací je také postižení zraku, které může být příčinou až slepoty, či postižení nervů. Nejlepší prevencí je dobrá kompenzace cukrovky a také dalších přidružených onemocnění, jako je vysoký krevní tlak či zvýšená hladina lipidů. Zcela zásadní je zanechání kouření a snížení hmotnosti. Velmi důležitý je zdravý životní styl – zvýšení fyzické aktivity a zdravá strava. V poslední době se navíc ukazuje, že některé skupiny léků na cukrovku výskyt cévních komplikací přímo snižují. Příkladem je tzv. léčba založená na podávání GLP-1 agonistů, látek, které působí na podobném principu jako tělu vlastní střevní hormon GLP-1 (glukagonu podobný peptid 1).

Tyto léky jednak zvyšují sekreci inzulinu (hormonu snižujícího hladinu glykémie) a zároveň snižují sekreci jiného hormonu glukagonu. Ten glykémii normálně zvyšuje. Navíc významně snižují chuť k jídlu a vedou k poklesu hmotnosti. Působí zřejmě také přímo v cévách, kde zpomalují rozvoj aterosklerózy. Tato kombinace – zlepšení cukrovky, snížení hmotnosti a krevního tlaku a zpomalení vzniku aterosklerózy – pak společně významně snižuje riziko cévních komplikací. A to je z hlediska dlouhodobé prognózy pacienta zcela zásadní. Léky na bázi GLP-1 může předepsat diabetolog, jejich úhrada je však bohužel pojišťovnami do značné míry omezená, někdy je předpis možný jen s doplatkem, nebo s plnou úhradou pacientem. Tyto léky jsou vhodné pro většinu pacientů. Hlavním omezujícím faktorem je vyšší cena léků a fakt, že je pojišťovny plně hradí jen poměrně malé části nemocných.

Zdroj: denik.cz

Manuál k bezpečnému cestování osob se zdravotním postižením na železnici

V souvislosti s liberalizací železniční dopravy a nástupem nových dopravců došlo v poslední době k několika událostem, kdy osoby se zdravotním postižením byly odmítnuty z přepravy. Národní rada zdravotně postižených v ČR ve spolupráci s Českými drahami vypracovala manuál k zajištění bezpečného cestování osob se zdravotním postižením na železnici.

Piktogramy v jízdním řádu. Při plánování vaší cesty doporučujeme sledovat přístupnost zvolených vlaků podle piktogramů v platném jízdním řádu. Pokud je v piktogramu symbol vozíčkáře v bílém poli, je vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku, ale není vybaven zvedací plošinou. Pak dopravce musí přistavit pojízdnou zvedací plošinu nebo je nástupiště v takové výšce, že stačí pouze nájezd. Pokud je piktogram vozíčkáře v tmavém poli, je vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku – je vybaven zvedací plošinou. Dále tento piktogram signalizuje, že u tohoto vlaku je zároveň zajištěna přístupnost stanice nástupní a výstupní (případně přestupní) – snadno se dostanete k pokladnám, čekárnám atd. Při vyhledávání spojení stačí rozkliknout název stanice a rozbalí se vám všechny důležité informace o přístupnosti a službách v dané železniční stanici.

Vlaky ČD. Ve vlacích ČD jsou standardně vyhrazena místa pro cestující se zdravotním postižením. Pokud cestující nepotřebuje žádnou asistenci zaměstnanců ČD, například plošinu apod., nemusí svoji cestu předem objednávat.

Cestující, kteří vyžadují vyšší míru pomoci, si v rámci objednávky mohou objednat asistenci proškoleného zaměstnance ČD nebo Správy železnic (dříve SŽDC). Asistent Správy železnic vykonává tyto činnosti:

  • pomůže odbavit cestujícího například tím, že zakoupí jízdní doklad;
  • doprovází jej v areálu železniční stanice;
  • případně pomáhá z nádražní budovy na nástupiště apod.;
  • nebo zajistí pohyblivou nástupní plošinu.
    Asistent dopravce by měl zajistit:
    - nástup do vlaku a výstup v cílové stanici,
    - použití mobilní zvedací plošiny nebo vozidlové plošiny:
  • přímo ve vlaku,
  • při přestupech z vlaku do vlaku nebo do autobusu, který je jako náhradní spoj, pokud doprava na železnici je přerušená. Za tyto služby neplatí cestující žádné poplatky.

Termíny pro uplatnění požadavků na přepravce. Požadavek na přepravu osob se zdravotním postižením (OZP) ve vlacích dopravců a požadavek na asistenci je třeba uplatnit nejpozději 24 hodin před odjezdem vlaku.

V případě požadavku na zařazení vhodného vozu, pokud vlak nemá bezbariérový vůz, je potřeba tento požadavek vznést již 48 hodin před odjezdem vlaku. (Uvědomujeme si, že je to dlouhá doba a věříme, že postupně budou všechny vlaky vybaveny jedním bezbariérovým vozem tak, aby si mohli cestující objednat pouze asistenci.)

Kde uplatnit požadavky na přepravu. Požadavky na přepravu vlakem dopravců je třeba uplatnit přímo u daného dopravce. Při kombinaci více dopravců využijte objednávkový systém OneTicket Asistence, který provozuje státní podnik Cendis. Zdůrazňujeme, že pokud nemůžete svoji objednanou přepravu nakonec uskutečnit, je třeba provést storno objednávky.

Jak při problémech. Pokud budete mít nějaké problémy při cestování na železnici, doporučujeme abyste komunikovali s jednotlivými dopravci a Správou železnic na uvedených kontaktech:

  • OneTicket Asistence – kontaktní bod CENDIS s.p.: všechny případy, zejména při cestách s více dopravci. Kontakt: https://oneticket.cz/asistence – webový objednávkový systém, e-mail: asistence@oneticket.cz, tel. 222 266 755, aktuálně pondělí–pátek 7.30–19.00 h (od května postupně rozšíření na celotýdenní provoz).

Kontakty na dopravce:

ČESKÉ DRÁHY

Objednávkový systém na

HTTPS://WWW.CD.CZ/OBJEDNAVKA-CESTY-VOZICKARU/

INFO@CD.CZ INFO@CD.CZ

221 111 122

RegioJet

helplinka@studentagency.cz

539 000 235, 800 100 300

RegioJet ÚK (Ústecký kraj)

platí všechny kontakty na dopravce RegioJet + kontakt na infocentrum v Postoloprtech

postoloprty@regiojet.cz

702 276 157

GW Train Regio

infolinka@gwtr.cz

R25 Plzeň-Most: 734 640 410

regionální vlaky Šumava: 733 785 009

ostatní regionální provozy: 602 179 003

ARRIVA

info@arriva.cz

725 100 725

Leo Express

Leo Express Tenders

info@le.cz info@le.cz

220 311 700

Die Läderbahn (DLB)

Ústecký kraj

informace@laenderbahn.com

478 479 202

Trilex (Die Länderbahn)

Liberecký kraj

Info.Trilex@laenderbahn.com

484 800 595

AŽD Praha

podpora@svestkovadraha.cz

266 062 626

601 080 080

Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD)

office@jhmd.cz

384 361 165

KŽC Doprava

doprava@kzc.cz

774 592 018

Zdroj: vozka.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa hmyzu

Zdá se, že komárům chutnají některé krevní skupiny více než jiné. Podle jisté studie sedají dvakrát častěji na lidi s krevní skupinou 0 než A. Skupina B se pak co do „popularity“ nachází někde uprostřed.

Pranostika

Napadlý sníh březnový oseníčku nehoví.

Rady našich babiček

Na špičku nože kyseliny borové dáme do litru mléka a tím ho chráníme dva dny před zkysáním.

Nabídka pro čtenáře

Flaubert Gustave – Paní Bovaryová

Emma je dcerou bohatého sedláka a sní o romantickém a dobrodružném životě. Karel je již vdovcem, když si Emmu bere za ženu. Je to věrný, obětavý a milující manžel, ale zároveň je dosti konzervativní a nudný. Tyto méně povzbudivé vlastnosti se s průběhem času v očích Emmy stále zvětšují. Emma chce chodit do společnosti, bavit se a prožívat vášnivou lásku s vášnivým mužem. Její manžel však celé dny není doma, společnost nevyhledává a přátele domů nezve. Nejdříve chodí Emma na dlouhé procházky a přemýšlí, proč se vlastně vdala. Manžel ji stále vroucně miluje a poté, co se ze zdravotních důvodů přestěhují do menšího města, narodí se jim roztomilá dcera Bertička.

Emma je zklamaná, chtěla chlapce. Dítě odloží kojné a příliš se o ně nezajímá. Brzy po porodu začne Emma vyhledávat milostná dobrodružství mimo domov. První milenec, Leon, je stejně romantický jako Emma. Leon ji však opustí ve chvíli, kdy se rozhodnou spolu utéct. Odchází sám do Paříže, kde chce studovat. Manžel dal Emmě plnou moc k penězům, což se jí brzy stane osudným. Další milenec Rudolf si ji vyhlédl právě proto, že byla bohatá. Rudolf miluje večírky, drahé dárky i ženy. Nechává se od ní vydržovat a Emma se postupně dostává do finančních potíží. Přesto si stále kupuje nové, často předražené věci, a neplatí za ně včas.

Rudolf Emmu brzy opustí, protože si našel bohatší milenku. Emma se znovu setkává s Leonem, tentokrát kupuje dary i jemu a dluh stále roste. Jednou jí přijde dopis od obchodníka, že pokud ihned nezaplatí 3000 Franků, bude jí i jejímu manželovi zabaven majetek. Prosí o pomoc Leona i Rudolfa, ale marně. Po chvíli beznaděje se Emma rozhodne ukončit svůj život. Na smrtelné posteli se cítí konečně šťastná, protože jí žádné další trápení nehrozí. Podobně tragicky končí i její manžel a dcera, která je od dětství nucena pracovat, aby si zajistila nuzný život.

Flaubertova kniha byla několikrát zfilmována. Asi nejlepším zpracováním je film Paní Bovaryová francouzského režiséra Claude Chabrola z roku 1991. V hlavní roli s Isabelle Huppertovou.

Literární okénko

Sládek Josef Václav – Má matička

Po dalekém moři
táhnou plachty bílé,
provází je vítr z břehů
na daleké míle.

Pluje bílá loďka
černotmavým mořem,
jen se vy mi neutrapte,
má matičko, hořem.

Má matička doma
jak jen lehá, vstává,
div že sobě nevypláče
oči do krvava.

Má matička stará
pláče jenom z ticha,
ale i přes dálné moře
srdce ji doslýchá.

Slyš, matičko, vítr
někdy plachty strhne,
a to tvoje naříkání
srdce mi utrhne.

Výročí

V měsíci březnu oslavili narozeniny Hana Marie Kurková, Jarmila Tarčincová, Jana Kellnerová, Marie Biedermannová a Jan Beneš svátek pak Miroslav Klemera. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Vzpomínka na Otíka Nepraše

12.2.2020 opustil naše řady Otík Nepraš. Bude nám chybět jeho suchý humor, už neuslyšíme jeho „Vezmeme to híčmo“. Bylo to dobrý společník, se kterým si mnoho z nás rádo popovídalo. Poslechlo si jeho vyprávění z dob minulých. Dovedl i poradit těm, co měli podobné problémy. Zejména nové příchozím do našeho klubu. Dokázal ukázat, že není vše tak černé, jak vypadá, a že i s tak těžkým handikepem se dá leccos zvládnout. Otíku byl jsi bojovníkem na dlouhé trati a vzpomínáme na tebe. Budeš nám chybět. Přátelé z KPČH.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

Správné odpovědi na předchozí kvíz:
Bílí tygři, Ještěd, botanická zahrada – Liberec
Lázně, Jurkovič, Vincentka – Luhačovice
Hněvín, uhlí, přestěhovaný kostel – Most
4 řeky, pivo, Škoda – Plzeň
Svatá hora, stříbro, Drda – Příbram

Nový kvíz:

Podle indicií uvedených níže se pokuste určit, o jaké město se jedná (české nebo zahraniční). Odpovědi zapište na volné řádky.

Boty, Gottwaldov, filmové ateliéry
Křížový vinný sklep, okurky, Dyje
Řeka Salzach, Mozart, hudební festival vážné hudby
Sherlock Holmes, Temže, Big Ben
Lázně, kapři, rybník Svět

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Čokoládová ořechová bábovka

Doba přípravy je cca 1 hodina.

Ingredience:
150 g másla nebo rostlinného tuku, 200 g cukru, 5 vajec, 450 g hrubé mouky, mléko pokojové teploty dle potřeby (cca 2 dl), 100 g strouhaných vlašských ořechů, 100 g strouhané čokolády na vaření nebo jiné hořké čokolády, 1 balíček prášku do pečiva, tuk a strouhanka či hrubá mouka na formu

Příprava:
Utřeme žloutky s máslem a cukrem do pěny (nejrychlejší je pracovat v robotu). Mouku, ořechy, čokoládu a prášek do pečiva smícháme. Do utřeného základu přidáváme střídavě moučnou směs, mléko a ušlehané bílky. Těsto vlijeme do vymazané a vysypané formy. Pečeme při 170 °C v elektrické troubě (v horkovzdušné troubě 150 °C), před dopečením teplotu snížíme. Po upečení necháme částečně vychladnout bábovku ve formě, potom vyklopíme a pocukrujeme. Můžeme též polévat čokoládovou tmavou či bílou polevou a zdobit vlašskými ořechy nebo čokoládovou polevu pocákáme ozdobně čárkami světlé polevy.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)