Paprsek ze tmy Březen 2023

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Březen 2023

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Víte, jaké bonusy můžete v roce 2023 čerpat u své zdravotní pojišťovny?

Zajímá vás, na jaké benefity máte nárok u své zdravotní pojišťovny (ZP)? Podívejte se na přehled čtyř nejpopulárnějších pojišťoven a jejich benefitů, které poskytují svým pojištěncům.

Každá ZP v ČR poskytuje pro své pojištěnce finanční benefity, kterými se je snaží podpořit v oblasti zdravotní prevence. Jednotlivé příspěvky jsou zpravidla jednorázové a vyplácejí se na základě podání žádosti pojištěnce nebo jeho zákonného zástupce.

V tabulkách najdete benefity čtyř nejpopulárnějších ZP v ČR. Pro více informací o samotných benefitech a žádostech o ně lze navštívit konkrétní stránky dané ZP, odkaz na ni je vždy uveden. Pro proplacení jednotlivých benefitů si nezapomeňte uschovat dokumenty o proběhlé platbě za danou službu či výrobek. Žádost ZP musíte zpravidla podat do konce prosince aktuálního roku.

  • Všeobecná ZP České republiky
  • Vojenská ZP České republiky
  • Česká průmyslová ZP
  • ZP ministerstva vnitra České republiky

Všeobecná ZP České republiky

Ke komunikaci se Všeobecnou ZP České republiky můžete využít její elektronickou aplikaci.

Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky

Vojenská ZP České republiky

Ke komunikaci s Vojenskou ZP České republiky můžete využít její elektronickou aplikaci.

Zdroj: Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

Česká průmyslová ZP

Ke komunikaci s Českou průmyslovou ZP můžete využít její elektronickou aplikaci.

Zdroj: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ZP ministerstva vnitra České republiky

Ke komunikaci se ZP ministerstva vnitra České republiky můžete využít její elektronickou aplikaci.

Zdroj: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Stát podpořil zkrác. úvazky. Kdy zaměstnavatel uplatní slevu 5% na soc. pojištění?

Od 1. 2. 2023 si mohou zaměstnavatelé uplatnit slevu na sociálním pojištění za vybrané skupiny zaměstnanců podle schválené novely zákona. O které skupiny zaměstnanců se jedná? Využitím slev na pojištění u některých skupin zaměstnanců chce stát podpořit zaměstnanost těchto lidí a zároveň zaměstnavatele, aby rozšířili nabídku zkrácených úvazků. „Rodina a její stabilita je důležitou hodnotou a pro vládu významnou prioritou, proto podpoříme flexibilnější pracovní úvazky rodičům, nabídneme větší možnosti, jak sladit rodinný a profesní život, aby si lidé mohli dovolit věnovat více času dětem a péči o blízké,“ stojí v důvodové zprávě schválené novely zákona č. 589/1992 Sb.

I přesto, že má Česko celkem vysokou míru zaměstnanosti (podle ČSÚ v listopadu 2022 činila u mužů 81,5 % a u žen 68,5 %), stále existují skupiny obyvatel, kde je procento zaměstnanosti nižší. Jedná se často o ženy s malými dětmi, osoby se zdravotním postižením, starší, nebo naopak mladé lidi. A právě na tyto skupiny se Ministerstvo práce a sociálních věcí zaměřilo v novele zákona.

Skupiny osob, na které může zaměstnavatel uplatnit od 1. 2. 2023 slevu na pojistném. Nově si budou moci zaměstnavatelé snížit odvody pojistného na sociální zabezpečení o 5 %. V takovém případě musejí sjednat s danou osobou zkrácený úvazek v rozsahu 8 až 30 hodin týdně. Výjimku mají zaměstnanci do 21 let, u kterých zaměstnavatelé mohou tuto pětiprocentní slevu využít při jakémkoliv rozsahu pracovní doby, tedy i při klasickém hlavním úvazku. Stát tak chce podpořit uplatnění absolventů, kteří mají často kvůli nulové praxi nižší šanci najít si stabilní zaměstnání ve svém oboru.

Slevu 5 % na pojistném mohou zaměstnavatelé uplatnit na tyto skupiny zaměstnanců:

  • osoby starší 55 let,
  • rodiče dětí do 10 let věku nebo osoby nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu o děti mladší 10 let,
  • osoby pečující o blízkou osobu závislou na pomoci jiné osoby,
  • osoby studující na střední škole nebo vysoké škole,
  • osoby se zdravotním postižením na nechráněném trhu práce,
  • osoby na rekvalifikaci.

Jestliže bude mít zaměstnanec více zkrácených pracovních úvazků, může slevu na pojistném uplatnit pouze jeden zaměstnavatel, a to ten, který ohlásí svůj záměr uplatnit slevu na ČSSZ jako první. Pokud zaměstnanec pracuje souběžně na více zkrácených úvazků pro jednoho zaměstnavatele, je rozhodnutí na zaměstnavateli, na který zkrácený úvazek slevu na pojistné uplatní. Do vyměřovacího základu vstupuje pouze ten zkrácený úvazek, na který je sleva na pojistném uplatňována.

Jaké podmínky musí zaměstnanec splnit, aby si na něj zaměstnavatel mohl slevu uplatnit? Pro uplatnění slevy je podmínkou, aby maximální vyměřovací základ nebyl vyšší než 1,5násobek aktuální průměrné mzdy v ČR. V současnosti je průměrná mzda v ČR ve výši 40 324 Kč. Takže zaměstnavatel, jehož zaměstnanec si za měsíc vydělá více než 60 486 Kč (40 324 × 1,5), nebude moci slevu na pojistné využít.

Limitována je i hodinová sazba. Jestliže úhrn vyměřovacích základů u jednoho zaměstnavatele překročí 1,15 % průměrné mzdy (463,726 Kč), nebude moci zaměstnavatel slevu využít.

Odpracovaná doba ze všech úvazků u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit hranici 138 hodin za měsíc. Zaměstnavatel odvádí za každého pracovníka sociální pojištění ve výši 24,8 % z jeho hrubého výdělku. Pojďme se podívat, jak 5% sleva ovlivní výsledný odvod na sociálním pojištění.

Příklad: Jirkovi je 56 let a pracuje na zkrácený úvazek u jednoho zaměstnavatele jako správce e-shopu. Jeho týdenní pracovní doba je 20 hodin. Hodinová odměna je stanovena na 200 Kč. Jirka tedy splňuje podmínky pro to, aby si jeho zaměstnavatel mohl uplatnit slevu na pojistném. Jirkův vyměřovací základ je 16 000 Kč. Z něho se vypočítá náklad na sociální pojištění pro zaměstnavatele, který činí 3968 Kč. Z této vypočtené částky si může zaměstnavatel odečíst onu 5% slevu. Na sociálním pojištění za zaměstnance utratí zaměstnavatel po uplatnění slevy a zaokrouhlení (3968 ? 198,4) 3770 Kč. Z hrubé mzdy je pak ještě strháváno sociální pojištění přímo zaměstnanci, na to už se ale daných 5 % nevztahuje.

Jak může zaměstnavatel uplatnit slevu za zaměstnance?

Zaměstnavatel oznamuje záměr začít uplatňovat slevu na sociálním pojištění pomocí formuláře Oznámení záměru uplatňovat slevu na pojistném za zaměstnance. Díky evidenci zaměstnanců, na které je uplatňována 5% sleva, si může zaměstnavatel předem v e-Portálu ČSSZ ověřit, zda na daného zaměstnance již tuto slevu nějaký zaměstnavatel využívá. Nejdříve může zaměstnavatel tento záměr zaslat 1 měsíc před tím, než tuto slevu začne uplatňovat.

Slevu zaměstnavatel může uplatnit jen ve lhůtě pro podání přehledů o výši pojistného (formulář Přehled o výši pojistného). Tato lhůta je od prvního do dvacátého dne následujícího kalendářního měsíce.

Uplatnění slevy je pro každého zaměstnavatele pouze právem, ne povinností.

Zdroj: finance.cz

O čem přemýšlíme

Nepravdy a omyly o zrakovém postižení

V posledních pár dnech jsem narazila napříč sociálními sítěmi na několik mýtů stran zrakového postižení. Ti, kteří tato tvrzení pronášeli, byly vcelku přesvědčení, že jsou pravdivá a daná. Pojďme si tedy opět pár mýtů osvětlit.

„Slepci“ a mobilní telefony

Velmi častým přesvědčením intaktní veřejnosti je tvrzení, že je přece slepý, tak nemůže používat mobilní telefon. „Kouká přece do telefonu, tak není pravda, že nevidí.“ Mobilní telefony, tablety či výpočetní technika jsou opatřeny speciálním softwarem tak, aby tyto technologie byly zpřístupněny uživatelům s těžkým zrakovým postižením. Je tedy jedno, zda je člověk nevidomý zcela či má jinou formu zrakové vady, může používat mobilní telefon se všemi jeho funkcemi. I když člověk nevidí, stále drží telefon v ruce a pracuje s ním tak, že vypadá, že do telefonu kouká. Já sama na obrazovce žádný text, fotografie ani další prvky nerozeznám. Identifikuji jasné světlo, popř. barvy, ale i tak držím telefon před obličejem a pracuji s ním. Na jeho obsluhu však využívám sluch nikoli zrak. Poslouchám hlasový výstup, který čte obsah obrazovky. Velmi často nevidomí lidé mají aktivovanou clonu obrazovky, a tak to vypadá, že pracují s vypnutým mobilem. Šetří baterii, ale také jim nikdo nekouká na obsah toho, co si pomocí hlasového výstupu prohlíží…

Ale platí to i obráceně. Ti, co vidí na obsah obrazovky, mohou mít také těžkou zrakovou vadu, která jim sice umožní rozpoznat předměty na blízkou vzdálenost, ale v prostoru se orientují za pomoci bílé hole či vodicího psa. I zde není na místě zpochybňovat něčí zrakové postižení.

Alternativní popis

Setkala jsem se s komentářem, kdy diskutující psal pod tweet, proč paní popisuje něco, co je očividné, co přece každý vidí… Opravdu každý na sociálních sítích nevidí. Proto Facebook, Instagram, ale i Twitter nabízí možnost alternativního popisu fotografií, aby i ti, co nemají zrakovou kontrolu, věděli, co na fotce je. Zde se popis týkal obsahu videa, který mě velmi potěšil, protože autorka myslela na to, že má mezi sledujícími někoho, kdo nevidí. V tom samém komentáři padlo právě také tvrzení, že slepí lidé nevlastní mobilní telefony. Jak jsem již vysvětlila výše, tak samozřejmě nevidomí vlastní mobilní telefony. Jsou to nejen dotyková zařízení, ale i zpřístupněné telefony tlačítkové jako např. Blindshell či Kapsys.

Slepí vs. Vidící

Stále panuje přesvědčení, že jsou lidé, kteří nevidí nic, nosí černé brýle, hůl a mají někdy i psa. Pak jsou ti, co vidí, kteří „přihrávají“ svůj zdravotní stav, protože přece něco vidí…Podle klasifikace WHO rozlišujeme pět stupňů zrakových vad, a to od střední slabozrakosti až po úplnou slepotu. Pokud nejsou lidé tedy zcela nevidomí, tak v nějaké míře mají zachovanou zrakovou ostrost, a tak něco vidí. Avšak míra vidění se odvíjí právě od různých podmínek – světlo, tma, oslnění, přechod ze světla do tmy, aktuální zdravotní stav aj. Takže jsou dny, kdy daný člověk něco vidí, ale následující den nemusí rozpoznat to, co viděl den předtím. Není to tedy jeho rozmar, ale typ jeho zrakového znevýhodnění.

A většina těch, kdo má jednu ze zmiňovaných zrakových vad, využívají mobilní telefon. Někdo čte obsah obrazovky s lupou, někdo využije možnosti nastavení kontrastního zobrazení, další využije hlasový výstup, a dokonce jiný použije tzv. hmatové (braillské) zobrazení. A dle možností naší zrakové ostrosti můžeme využívat kombinaci zde popsaného.

Někteří zrakově hendikepovaní mají svá mobilní zařízení jako pracovní nástroj. Píší e-maily, vyplňují tabulky, plánují schůzky, pořádají online setkání, překládají texty, vyučují jazyky, skládají hudbu, stříhají videa, píší recenze, testují přístupnost… To vše dělají bez zrakové kontroly za pomoci asistivních technologií. Neplatí tedy: Pokud člověk drží před obličejem mobilní telefon, vypadá, že do něj kouká, není nevidomý. Neplatí dále: Je nevidomý, nemůže pracovat s mobilním telefonem. Anebo: Nemůže být slepý, jelikož využívá mobilní telefon.

Zdroj: tichezpravy.cz

Chůze naboso není vždy zdravá. Zvlášť pro osoby s cukrovkou je nebezpečná

Podle mnohých lidí je chození naboso zdravé. A často je to pravda, je ale třeba vnímat všechna ALE. Zatímco pro zdravého člověka může mít bosá chůze doma nebo i po venku zdravotní přínosy, pro některé jedince je pěkně nebezpečná.

Podle serveru Biolékař má chůze naboso mnoho výhod. V České republice se stává čím dál oblíbenější, a v létě tak vidíte i venku v parku často někoho bez bot. Doma navíc nosí boty málokdo a často se procházíme po pokoji jen v ponožkách nebo s úplně bosýma nohama.

Výhody chůze naboso

Při chůzi bez bot využíváme méně používané svaly, které pomáhají udržet rovnováhu našeho těla. Díky tomu se zlepšuje krevní oběh, potvrzuje studie z roku 2018. Chůze naboso také snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a zlepšuje celkový postoj i rovnováhu, potvrzuje i článek ze serveru Pulse.

Překvapivou informací pro mnohé možná je to, že má chůze naboso pomáhat dokonce i se zlepšením zraku. Na vidění má údajně vliv palec, proto je dobré chodit naboso například v trávě, kdy dochází k jeho přirozenému masírování.

Dále pak chůze naboso pomáhá snižovat stres a úzkosti, zbavuje vás staré nemocné kůže na nohou a pomáhá vám doplňovat vitamín D.  Ačkoli má očividně řadu výhod, je stále pro mnohé osoby nebezpečná. Po přečtení následujících řádků tak možná zvážíte pořízení nějakých papučí i na doma.

Nebezpečná pro osoby s cukrovkou

První skupinou lidí, kteří by měli vždy chodit minimálně v ponožkách, ideálně však v botách i doma, jsou osoby, které trpí cukrovkou. Při dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi dochází k poškození funkce nervů. Tomuto stavu se říká diabetická neuropatie, popisuje Zdraví Euro. Právě z těchto důvodů by si diabetici měli dvakrát rozmyslet, jestli se vydají na zahradu jen tak bez bot. Podle lékařů by si naopak měli minimálně pantofle nasadit už jen při chůzi po bytě.

Zdravotní problémy nohou

Chůze naboso především po domácnosti se pak může podepsat na nohách jedinců, kteří mají přirozeně k problémům s dolními končetinami předpoklady. Při chůzi bez bot doma vzniká riziko zhoršení problémů s plochýma nohama nebo patní ostruhou. Pokud máte problémy s plochýma nohama, je důležité, abyste měli dobrou oporu v botách. Při chůzi naboso dochází k přetěžování nohy, což může vést k bolestem nejen nohou, ale i zad, krční páteře, hlavy, kolen či kyčlí.

Patová ostruha pak vzniká v případě, že je přetížen vazivový aparát v nohách. I u patní ostruhy je tedy důležité nosit vhodnou obuv a vyhýbat se dlouhodobému chození naboso po tvrdém, nepřirozeném povrchu, píše server AA zdraví.

Zdroj: blindicka.com

Limity pro vracení doplatků za léčiva

Dle ustanovení § 16b z.č. 48/1997 Sb. má pojištěnec nárok na vrácení částky, kterou uhradil na doplatcích nad zákonem stanovený limit. Limit spoluúčasti pojištěnců na doplatcích je stanoven vždy pro kalendářní rok, a to následovně: 

1000 Kč – u dětí mladších 18 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršily 18. rok věku, a u pojištěnců starších 65 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršili 65. rok věku 

500 Kč – u pojištěnců starších 70 let, včetně kalendářního roku, ve kterém dovršili 70. rok věku 

500 Kč – snížený limit 500 Kč se uplatní i u pojištěnců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu (ID) pro invaliditu třetího stupně a doložili tuto skutečnost kopií rozhodnutí o ID pro invaliditu třetího stupně, u pojištěnců, kteří byli uznáni invalidními ve druhém nebo třetím stupni, ale nejsou poživateli ID z jiných důvodů, a doložili tuto skutečnost kopií posudku o posouzení zdravotního stavu, 

5000 Kč – u pojištěnců výše neuvedených 

Zdravotní pojišťovna vyplácí částku překračující limit do 60 kalendářních dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl limit překročen. V případě, že vypočtená částka nepřesáhne 200 Kč, nebude vyplacena a bude převedena do dalšího kalendářního čtvrtletí v rámci daného roku. Obdobně budou převedeny i přeplatky zasílané pojištěnci poštovní poukázkou, které si nestihl na České poště vyzvednout. Zmíněný převod nevyplacených přeplatků do dalších kalendářních čtvrtletí, probíhá ale pouze během jednoho kalendářního roku. Pokud si pojištěnec nestihne vyzvednout přeplatek poukázaný složenkou ani po uzavření roku, tedy přeplatek vypočtený za 4. čtvrtletí (vyplácený v únoru následujícího roku), musí si pak o opětovnou výplatu sám aktivně požádat na nejbližším pracovišti ZP MV ČR a optimálně nahlásit svůj bankovní účet, aby se pro příště zamezilo obdobným komplikacím. Zásadou ale je, že se pojištěnci vrací přeplatek pouze v případě, že v rámci kvartálu přesáhl částku 200 Kč (tedy dosáhl 201 Kč a více). 

Zatímco o snížený limit z důvodu věku není třeba žádat (pojištěnce, kterých se situace týká, si zdravotní pojišťovna vyhodnocuje sama a automaticky jim výslednou částku odešle na bankovní účet nebo složenkou), o snížený limit 500 Kč z důvodu invalidity je nutné požádat a doložit potřebné písemnosti. Rovněž je žádoucí sdělit zdravotní pojišťovně číslo účtu, na který mají být finanční částky poukazovány (formulář "Žádost o vypořádání výplat nadlimitních částek za poplatky a doplatky na bankovní účet" je k dispozici v sekci "Formuláře pro pojištěnce" a na každém pracovišti; popřípadě je možné účet nahlásit v rámci portálu E-komunikace v oddílu nazvaném "Samoobsluha"). 

Ustanovení o snížení limitu z titulu invalidity se týká pojištěnců, kteří mají: 

přiznaný ID pro třetí stupeň invalidity 

přiznaný druhý stupeň invalidity bez výplaty ID 

přiznaný třetí stupeň invalidity bez výplaty ID. 

Ustanovení o snížení limitu z titulu invalidity se netýká tedy pojištěnců, kteří jsou invalidní v prvním stupni (bez ohledu na to, zda pobírají ID či nikoliv), a pojištěnců, kteří pobírají ID pro invaliditu druhého stupně. S účinností od 1.1.2022 se ustanovení o sníženém limitu z důvodu invalidity vztahuje i na invalidní osoby, které vzhledem k dosaženému věku začaly namísto ID pobírat důchod starobní. 

Pro snížení limitu doplatků pojištěnec předkládá následující doklady: 

Pokud je pojištěnec zařazen ve třetím stupni invalidity a pobírá důchod pro tuto invaliditu, předloží kopii rozhodnutí o přiznání tohoto důchodu. 

Pokud je pojištěnec zařazen ve druhém stupni invalidity, ale důchod pro tuto invaliditu nepobírá, předloží kopii posudku o posouzení zdravotního stavu. 

Pokud je pojištěnec zařazen ve třetím stupni invalidity, ale důchod pro tuto invaliditu nepobírá, předloží kopii posudku o posouzení zdravotního stavu 

K doložení postačuje prostá kopie uvedených rozhodnutí a posudků, není vyžadována ověřená kopie. K doložení stupně invalidity nejsou dostačující potvrzení ZTP a ZTP/P z Úřadu práce. Pojištěnec od ZP MV ČR obdrží písemné vyrozumění o nastavení sníženého limitu s uvedením dne, od něhož se snížený limit počítá. Pojištěnec je následně povinen hlásit změny, které mají vliv na nastavení sníženého limitu (změnu stupně invalidity, přiznání důchodu apod.). Dokládat znovu potřebné skutečnosti je nutné i při každé změně zdravotní pojišťovny.

Zdroj: zpmvcr.cz

Klubové aktivity

Invalidní důchod – jak dlouho se pobírá

Na základě lékařského posudku může občan České republiky zažádat o uznání důchodu 3. stupně. Existuje však nějaká doba, po kterou může člověk pobírat dávky nebo po nějaké době musí znovu zažádat?

Invalidní důchod (ID) pro invaliditu 3. stupně náleží po dobu, po kterou jsou splněny podmínky nároku. Ovšem dojde-li ke změně zdravotního stavu, může mít tato změna vliv na stupeň invalidity a výši ID. Změnu stupně invalidity konstatuje lékař lékařské posudkové služby pověřený posuzováním zdravotního stavu pro příslušnou OSSZ, a to v rámci lékařské prohlídky, která se provádí buď z podnětu orgánu sociálního zabezpečení nebo z podnětu samotného důchodce.

Dojde-li lékař posudkové služby k závěru, že se zdravotní stav změnil natolik, že již člověk není invalidním ve třetím stupni, to znamená, že došlo ke změně stupně invalidity, není třeba žádat o přiznání ID pro invaliditu nově stanoveného stupně. Změnu ID provede ČSSZ automaticky z moci úřední, a to tak, že důchodce obdrží rozhodnutí úřadu. Pokud s rozhodnutím nebude souhlasit, může podat námitky.

Naopak pokud se po provedené lékařské prohlídce zdravotní stav zlepší a člověk bude mít přiznaný ID pro invaliditu 1. nebo 2. stupně a dojde-li v průběhu času ke zhoršení zdravotního stavu, nic nebrání tom se dostavit na OSSZ příslušnou podle místa trvalého pobytu a podat žádost o změnu výše ID z důvodu zhoršení zdravotního stavu. Ovšem subjektivní pocit hodnocení zdravotního stavu bývá někdy odlišný od objektivního hodnocení posudkového lékaře. Bude-li v rámci posouzení zdravotního stavu konstatováno zlepšení na nižší stupeň invalidity, může být ID z moci úřední snížen, respektive odňat.

Invalidní důchod – obecně

Pro mnoho osob s trvalým zdravotním postižením je ID záchranným lanem, které poskytuje finanční podporu a stabilitu. ID je státem financovaná dávka, která je k dispozici osobám, které nemohou pracovat z důvodu zdravotního postižení nebo zdravotního stavu. Je důležitým zdrojem příjmu pro ty, kteří kvůli svému postižení nemohou pracovat, a může jim pomoci žít nezávisleji.

Výše ID, který člověk pobírá, závisí na závažnosti jeho postižení a na druhu postižení, které má. Obecně platí, že čím je postižení závažnější, tím vyšší ID člověk dostane. Kromě toho může výše ID záviset také na druhu zdravotního postižení. Například osoby s tělesným postižením mohou dostávat vyšší ID než osoby s mentálním postižením.

Kritéria nároku na ID se v jednotlivých státech rovněž liší. Obecně platí, že žadatelé musí mít trvalé zdravotní postižení, které jim brání v práci, a musí splňovat určité požadavky na příjem a majetek. Kromě toho mohou být požádáni o předložení důkazů o zdravotním postižení, jako jsou lékařské záznamy, testy a posudky.

Proces žádosti o ID může být zdlouhavý a je důležité, aby se žadatelé seznámili se všemi potřebnými požadavky a náležitostmi. Žadatelé mohou být rovněž vyzváni, aby se zúčastnili lékařských vyšetření a pohovorů za účelem zjištění jejich způsobilosti. Po schválení je ID obvykle vyplácen přímo žadateli v měsíčních splátkách.

Pro osoby se zdravotním postižením může ID zajistit finanční stabilitu a klid. Může jim pomoci pokrýt základní životní náklady a žít nezávisleji. Může jim také pomoci získat přístup ke službám a podpoře, které potřebují k lepší kvalitě života. Pro osoby se zdravotním postižením je důležité, aby znaly různé možnosti ID stejně jako nárok na dávky v nouzi, které mají k dispozici. To jim může pomoci zajistit finanční podporu, kterou potřebují pro kvalitnější život.

Zdroj: www.vdenik.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Bílá hůl a mrznoucí ruce

Ti, kteří využívají při prostorové orientaci a samostatném pohybu bílou hůl a vodicího psa, tak často pociťují diskomfort v oblasti svých rukou. Prsty na rukou jsou velmi často prokřehlé a zmrzlé, a to nemusí být pouze v období zimních měsíců, ale prakticky celý rok, když jsou teploty během dne nižší. Zhoršuje se cirkulace krve v konečcích prstů. Také může zkondenzovat vlhkost či pot v rukavicích, co nosíme. Voda totiž vede teplo mnohem efektivněji než vzduch, a tak se zima zvenku snadněji přes promočený textil dostane k našim prstům. Přinášíme tedy pár tipů, jak si zkvalitnit chození s bílou holí či vodicím psem v chladnějších dnech roku.

Rukavice

Někdo je na chladnější teploty citlivější, jiný to snáší lépe. Nicméně se shodneme na tom, že ruce do kapes si lidé, co využívají bílou hůl, prostě nedají. Je jasné, že pro pevný a pohodlný úchop hole se nehodí kluzké, pletené, tlusté rukavice. Ani palčáky a fleesové rukavice nejsou úplně vhodné k efektivnímu držení hole. Jedná se však o doporučení, jelikož jsou mezi námi ti, kteří chůzi s takovými rukavicemi zvládají.

Mnoho lidí má rádo kožené tenké rukavice se zateplením uvnitř, pro držení hole určitě obstojí, problém nastává, pokud je mokré počasí a rukavice nasáknou vodu. Proto instruktoři prostorové orientace Tyfloservisu doporučují rukavice prstové, nejlépe z moderních materiálů s membránou proti vodě a větru. Dají se dobře koupit ve sportovních potřebách (např. Decathlon), kde se dají pořídit za přijatelnou cenu.

Dají se vybírat v sekci pro běžecké lyžování, často mají na spodní straně prstů protiskluzovou úpravu + na ukazováčku kousek materiálu na kontakt s obrazovkou dotykového telefonu. To pak umožňuje přijmout hovor bez sundání rukavice, avšak na delší práci na obrazovce to není. Pozornost si jistě zaslouží rukavice na střelbu ze zmíněného Decathlonu od firmy Solognac. Tyto rukavice jsou tenké, takže kontakt s holí více připomíná úchop bez rukavice.

Pro milovníky módy zmiňme i barvu rukavic. Pro běžecké lyžování a sportovní střelbu jsou rukavice často černé, pro loveckou střelbu jsou v barvě khaki, což nemusí být pro každého esteticky přijatelné. Zvláštní kategorii tvoří rukavice tříprsté, tedy hybrid mezi palčáky a prstovými rukavicemi. I s těmito rukavicemi se dá bílá hůl dobře držet, jde o teplejší rukavice, zde však může být rozhodující cena – ta je vyšší.

Hřejivé polštářky

Při snaze zahřát si ruce, můžeme také použít hřejivé polštářky (jednorázové) – k zakoupení také v Decathlonu (www.decathlon.cz). Je lepší pořídit polštářky malé velikosti. Ideální je, aby byly balené v páru. Další doporučení na polštářky (www.aurashop.cz). Naopak se neosvědčily gelové hřejivé polštářky, jsou velké a je s nimi složitá manipulace.  Dalším tipem pro ty, kteří opravdu trpí hodně zmrzlými prsty, jsou vyhřívané rukavice prstové (www.ecoprodukt.cz).

Je potřeba zvolit raději typ prstový s nepříliš tlustou vrstvou, která by bránila kvalitnímu držení rukojeti bílé hole (www.bezdoteku.cz). Obecně platí, že je lepší si produkt vyzkoušet přímo na prodejně, jak nám sedí či vyhovuje. Avšak v dnešní době nabízejí e-shopy vrácení zboží zdarma zpět na prodejnu, tak není třeba se bát objednat i online. I tak se osvědčuje, že kolikrát v terénu pomůže i kombinace výše zmiňovaného, např. kvalitní rukavice + mít v případě potřeby polštářky pro zahřátí.

Zdroj: www.blindicka.com

Zajímavosti

Zajímavosti z planety Země

Přibližně 70 % zemského povrchu je pokryto vodou. Pitná voda však tvoří pouhé 1 %.

Pranostika

Březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit.

Rady našich babiček

Rybí příchuť se odstraní nebo ztlumí, jestliže rybu po očištění pokapeme citrónovou šťávou nebo octem a necháme několik hodin ležet.

Nabídka pro čtenáře

Forsyth Frederick – Den pro Šakala

Tento nejznámější a možná i nejlepší Forsythův román se stal předchůdcem politického thrilleru, a to i v oblasti filmové. Francouzská Organizace tajné armády (OAS) byla teroristická skupina, která se snažila zabránit osamostatnění Alžírska, tehdejší francouzské kolonie. Skládala se převážně z legionářů, kteří bojovali v Alžírsku a samostatnost Alžírska pro ně znamenala zneuctění padlých spolubojovníků a zradu. Páchala bombové útoky ve Francii i v Alžírsku a roku 1961 se ve Francii pokusila o státní převrat, protože prezident de Gaulle akceptoval výsledky referenda a Alžírsku samostatnost přislíbil. OAS si tedy na prezidenta najala profesionálního zabijáka, kterým byl muž bez identity i bez emocí, zvaný Šakal. Nabídla mu vysokou sumu a Šakal se ihned pustil do příprav.

Na letišti ukradl několik pasů, nakoupil si různá oblečení, objednal speciální zbraň a odjel do Francie. Velitelé OAS se zatím skrývají v hotelu. Policie však zatkne poslíčka, který jim nosí poštu a při výslechu z něho vynutí doznání i připravovaném atentátu. Francouzská policie i tajná služba mají všechny informace o místě a době provedení, nikdo však neví ani přibližně, jak má pachatel vypadat. Případ dostane na starost inspektor Lebel a rozkaz zní „Nedopustit, aby se o něm dozvěděl prezident a znepokojil se“. Tajné služby spolupracují i na mezinárodní úrovni a jako první vypátrají pravděpodobné jméno teroristy – Charles Caltrop – zkratka Cha-Cal. Podaří se jim postupně odhalit dva jeho převleky, jeden za amerického studenta, druhý za dánského pastora.

Za Šakalem zůstávají první mrtví. Zabíjí baronku, která ho ukrývala a na místě nechává i nepotřebné auto a další věci. V Paříži zabíjí dalšího člověka, který mu pomohl. Byl jím homosexuál z baru, který ho u sebe nechal přespat. V den atentátu se Šakal převleče za válečného veterána a zbraň si ukryje do berle. Díky převleku se dostane na místo, odkud má skvělý výhled na kolonu, která doprovází prezidenta. Jenže inspektor Lebel je svědomitý a schopný a na Šakala přichystá zátah, při kterém jde o všechno. V roce 1973 natočil britský režisér Fred Zinnemann podle Forsythovy knihy film Šakal, případně Den pro Šakala s Edwardem Foxem v hlavní roli. Podle Forsythova hrdiny Šakala dostal přezdívku i skutečný terorista s mezinárodní působností, Venezuelec Ramirez Iljič Sanchez. Spáchal několik bombových útoků, únosy letadel i osob. Byl dopaden a ve Francii si odpykává doživotní trest.

Literární okénko

František Gellner - Píseň zhýralého jinocha

Nezemru já od práce, nezahynu bídou,
nezalknu se v oprátce, skončím sifylidou.
Nezemru já u holky ani na silnici.
Zemru volky nevolky klidně v nemocnici.
Nezískal jsem za živa lásky skutky svými.
Jeptiška jen šedivá oči zatlačí mi.
Nad mou mrchou stáhne clown tvář svou smutnou masku:
"Zemřel tady vilný Faun na nešťastnou lásku."

Výročí

V měsíci březnu oslavili narozeniny Jan Beneš, Hana Marie Kurková, Jarmila Tarčincová a Jana Kellnerová, svátek pak Miroslav Klemera. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Pikantní hovězí guláš z kližky

Suroviny: 600 g hovězí kližky, 4 cibule, 5 stroužků česneku, 50g slaniny, sůl, mletý pepř, 1 lžíce kečupu, 1-2 sterilizované okurky

Postup: Na rozškvařených kostičkách slaniny zpěníme drobně nakrájenou cibuli a nakrájený česnek. Vložíme hovězí kližku nakrájenou na větší kostky, osolíme, opepříme a osmahneme po všech stranách. Zalijeme trochou horké vody a dusíme za občasného míchání a přilévání horké vody doměkka. Když je maso měkké, přidáme kečup, okurky nakrájené na kousky a povaříme asi pět minut. Podáváme s houskovým knedlíkem a mrkvovým salátem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)