Paprsek ze tmy Duben 2021

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Duben 2021

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Úplněk nastane 27.4.2021 v 5:31 hod.

O čem přemýšlíme

Informace č.:31–2021(Poslanecká sněmovna schválila novelu zák. č. 329/2011 Sb.)

Informace č.:31–2021(Poslanecká sněmovna schválila novelu zák. č. 329/2011 Sb.) Poslanecká sněmovna schválila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, který výrazně usnadní lidem se zdravotním postižením prodloužení platnosti průkazu ZTP anebo ZTP/P po vypršení stanovené doby. Návrh zákona, který podali poslanci Vít Kaňkovský, Václav Klaus a další, byl původně vypracován Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, v reakci na situaci, kdy musí žadatel, ač je jeho zdravotní stav neměnný, projít novým posouzením u posudkového lékaře OSSZ, při žádosti o prodloužení platnosti. Tím dochází k velmi výraznému a naprosto zbytečnému prodloužení vystavení nového průkazu.

Praxe způsobuje, že u žadatelů o prodloužení platnosti průkazu situace, kdy se při skončení platnosti jejich původního průkazu musí obejít, někdy 3 až 4 měsíce zcela bez průkazu. To působí držitelům průkazu značné problémy především v jejich dopravě (slevy na jízdném, parkovací průkaz apod.), ale i v dalších situacích.

Novela zákona obsahuje výčet zdravotních stavů, u kterých nebude požadováno opětovné posouzení posudkovým lékařem při žádosti o prodloužení platnosti průkazu. To znamená, že průkaz s prodlouženou platností bude vydán velmi rychle, maximálně do jednoho měsíce. Jedná se o zdravotní stavy, například anatomické ztráty končetin, nebo části končetin, větší ztráty sluchu, zraku, ztráta funkčnosti končetin, střední těžká nebo hluboká mentální retardace, ztráta duševní kompetence, některá další neurodegenerativní postižení.

Zdroj: nrzp.cz

Informace č.: 32–2021 (Nejnovější informace o očkování chronických pacientů)

Od 24. 3. 2021 budou stanoveny kódy pro očkování lidí nad 70 let, ale také lidí s chronickým rizikovým postižením. Kód na přihlášení osoby s chronickým postižením poskytne jednotlivým pacientům:

  • ambulantní specialista
  • specializované pracoviště, kde se chroničtí pacienti léčí
  • praktický lékař, kde jsou chroničtí pacienti registrováni
  • ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče, kde se chroničtí pacienti léčí

Na tomto odkaze najdete další podrobnosti.

Informace č.:31–2021(Poslanecká sněmovna schválila novelu zák. č. 329/2011 Sb.)

Ve dnech 27. 3. 2021 – 9. 4. 2021 se uskuteční online sčítání lidu, domů a bytů, které se pravidelně opakuje vždy jednou za 10 let. Toto sčítání lidu bude přes internet. Pro lidi, kteří nezvládnout sčítání prostřednictvím internetu, tak bude probíhat listinné sčítání, a to ve dnech 17. 4. 2021 – 11. 5. 2021.

V odkazech pod textem vám posíláme prezentaci Českého statistického úřadu a dále přepis semináře, který se k tomuto tématu konal v online podobě ve středu 17. 3. 2021. Posíláme vám tuto informaci, abyste věděli, jak postupovat při sčítání lidu, domů a bytů.

Zdroj: nrzp.cz

Informace č.: 36 – 2021 (Sčítání 2021 – podpora pro osoby se sluch. postižením)

Od soboty 27. 3. 2021 začíná sčítání lidu, domů a bytů 2021. Český statistický úřad nás informoval, že na YouTube kanále Českého statistického úřadu již kromě záznamu webináře najdete také video nápovědy pro vyplnění elektronického a listinného sčítacího formuláře v českém znakovém jazyce. – Elektronický sčítací formulář.

Zdroj: nrzp.cz

Tohle udělejte hned, když vás naočkují proti covidu

V mnoha zemích světa přibývá počet naočkovaných lidí proti covidu-19. Odborníci v této souvislosti upozorňují, co byste měli udělat poté, co na vás přijde řada. Jednoduché kroky a opatrnost vám totiž mohou v budoucnu ušetřit spoustu starostí a nepříjemných otázek. Vakcína proti onemocnění covid-19 a vydávání očkovacích průkazů se stává běžnou realitou. Pokud už jste očkování absolvovali, experti doporučují několik věcí, na které byste neměli zapomínat.

1. Vyfoťte si doklad o prvním očkování

Je velmi užitečné vyfotografovat si doklad o tom, že jste byli naočkováni. A to pro případ, že byste dokument náhodou ztratili. „Je důležité, aby lidé měli záznam o tom, kdy jim byla podána vakcína,“ vysvětluje doktorka Krutika Kuppalliová z amerického výzkumného centra Johnse Hopkinse.

2. Očkovací průkaz vám může v následujících měsících ulehčit život

Podle odborníků může úplné očkování vrátit lidi do normálního života. Očkovací průkaz vám v budoucnu pravděpodobně ulehčí cestování a zároveň je dokladem, že se zřejmě nebudete muset nechávat testovat. Uchovejte proto průkaz tak, jako jiné důležité doklady. Zatím sice není jasné, na jakém principu budou fungovat takzvané covid pasy. Do té doby, než se politici domluví na konkrétních podmínkách a pravidlech jejich používání, bude očkovací průkaz nejspolehlivější způsob, jak dokážete, že jste naočkovaní.

3. Pokud průkaz omylem ztratíte, požádejte o nový

V případě ztráty očkovacího průkazu experti doporučují vrátit se tam, kde vám byla vakcína podána a požádat o vystavení náhradního dokladu.

Zdroj: yookee.cz

Velikonoce: Kdy podle tradic cinkat mincemi a kdy péct?

I letošní Velikonoce budou kvůli koronaviru jiné. To ale neznamená, že si je nemůžete i tak užít. A třeba i objevit některé z klasických zvyků. Velikonoce jsou pro křesťany největšími svátky, připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Slavily se ale i dříve, Židé si připomínali vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví, pohané zase návrat jara. A i když ne všechny tradice půjde letos realizovat, je zajímavé si je připomenout.

Svatý týden

Velikonoce nejsou jen pondělí, kdy je pomlázka. Věřící se soustředí na Svatý týden, který pondělku předchází. Je posledním časem Ježíšova pozemského života. Připomeňme si zvyky jednotlivých dní tohoto týdne i s datem, kdy se slaví právě letos. Velikonoce jsou totiž pohyblivým svátkem.

Květná neděle (28. března)

Květná neděle je poslední neděle čtyřicetidenního půstu. Křesťané si připomínají příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma, kterého lidé vítali palmovými ratolestmi. V chrámech se začínají zpívat pašije, lidé tam nosí větvičky kočiček k požehnání.

Zvyky velí začít s úklidem – dům se vymetal zelenými ratolestmi, aby se vyhnaly neřesti a nemravnosti. Zapovězeno bylo cokoli péct, protože by se tím přivolala neúroda.

Modré pondělí (29. března)

V tento den by se nemělo pracovat, to ovšem neplatí pro hospodyně. Ty mohou pokračovat v pořádném úklidu domácnosti. A proč Modré? Zřejmě jde o překlad z německého „blau“, to ale kromě „modrý“ znamená také „neschopný práce“ nebo i „podnapilý“.

Šedivé úterý (30. března)

Kromě pokračování v úklidu a vymetání pavučin nebylo na programu nic zásadního. Úterý má někde označení Šedivé a někde Žluté – v obou případech se název odůvodňuje počasím typickým pro tuto dobu.

Sazometná nebo Škaredá středa (31. března)

Podle historie je středa dnem, kdy Jidáš zradil Ježíše. Prý není dobré se tento den mračit, protože by vám to mohlo vydržet celý rok, odtud název Škaredá. Všechny stesky a splíny šlo zaplašit třeba tradičním vymetáním komína po zimním vytápění, odtud zase plyne označení Sazometná. Podávalo se „škaredé jídlo“ – často to byl bramborák, který se ale natrhal na kusy, aby nevypadal dobře, i když dobře chutnal. Pozor, nejedná se o Popeleční středu, tou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi.

Zelený čtvrtek (1. dubna)

Poslední den, kdy se rozeznějí zvony a varhany, pak je nahradí zvuk řehtaček. Zvony prý odlétají do Říma pro požehnání a vracejí se až v sobotu večer, aby stihly zvěstovat zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro křesťany je to den odpuštění. Večerní mší začíná nejdůležitější část liturgického roku, velikonoční třídení. Při mši svaté se připomíná Poslední večeře Páně, před kterou myl Ježíš učedníkům nohy. Uprostřed bohoslužby tedy kněz symbolicky umývá nohy dvanácti lidem.

„Zelený“ čtvrtek vznikl také zřejmě z německého „Grűndonnerstag“, staré sloveso „greinen“ znamená „plakat“. Podle jiných pramenů pochází označení od zelených rouch, která se tento den nosí pří bohoslužbě. Každopádně jídelníček má být tento den hlavně zelený. Zkuste salát z pampelišek, špenát, zelí. Barevně odpovídají i hráškové karbanátky. Po zimě skvělá příležitost doplnit vitamíny. Hospodyňky pekly jidáše a pokračovala úklidová šichta – ještě před východem slunce musely zamést dům a vynést smetí. Bylo zvykem namazat krajíc chleba medem. Snězený před východem slunce chránil na rok před uštknutím hadem i bodnutím vosou, hozený do studny měl zajistit dostatek vody. Pokud byste chtěli být při penězích, měli byste si počkat na poslední zvuk zvonů a přitom zacinkat mincemi.

Velký pátek (2. dubna)

Den ukřižování a smrti Ježíše Krista je dnem rozjímání a ticha. Bohoslužba na Velký pátek má tři části: bohoslužbu slova, uctívání kříže a přijímání. Tento den se ovšem nese i ve znamení tajemna – země měla podle pověr vydávat poklady, vodníci se proháněli na souši na koních a čarodějnice vás mohly uhranout. Bylo zvykem vstát brzy a omýt se v potoce, aby se vás drželo zdraví. Nebylo dobré nic půjčovat ani si půjčovat. Půjčená věc mohla být očarovaná. Bylo zakázáno hýbat se zemí a pracovat na poli nebo v sadech. Také se nesmělo prát, protože by se prádlo nenamáčelo do vody, ale do krve Krista.

Bílá sobota (3. dubna)

Bílá sobota znamenala konec půstu. Opět se uklízelo, ale také bílilo (asi aby po celotýdenním úklidu bylo zas co cídit). Od toho prý název Bílá sobota. Druhé vysvětlení je, že to je podle roucha nově pokřtěných. Napilno bylo v kuchyni, vařilo a peklo se na Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí. Na pole se nosily křížky z ohořelých dřívek, aby přivolaly úrodu. Dívky a ženy zdobily vajíčka, chlapci a muži pletli pomlázky z čerstvého proutí. Po západu slunce začíná velikonoční vigilie, nejdůležitější bohoslužba celého liturgického roku. Před kostelem se světil oheň, od kterého si mohli věřící zapálit svíčku a odnést si posvěcené světlo domů. Od ohně také kněz zapálí paškál, velikonoční svíci symbolizující Krista a jeho vítězství nad smrtí, a od té pak svíce všech věřících. Následují další části velikonoční liturgie. Této noci, při které křesťané bdí a modlí se, se říká velká noc, odtud název celých svátků.

Velikonoční neděle čili Boží hod velikonoční (4. dubna)

V noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle, tedy Boží hod velikonoční. Dříve to byla příležitost vzít si nové oblečení. Beránek, mazanec, vejce a další velikonoční dobroty se nechávaly světit a každý, kdo přišel na návštěvu, z nich kus dostal. V některých krajích jedli svěcené jídlo vestoje v kostele, jindy jím hospodář z části podělil i zahradu a studni, aby byla úroda a voda.

Velikonoční pondělí (5. dubna)

V našich zemích je tento den zhruba od 14. století ve znamení tradiční pomlázky. Cílem vyšlehání má být omlazení, krása a zdraví dívek a žen. Za odměnu za výprask dostávali muži barevné pentle na pomlázku, zdobená vejce a alkohol, chlapci třeba i sladkosti. V některých oblastech chlapci polévali děvčata vodou, jinde to bylo naopak. Mezi zvyky Velikonočního pondělí bylo i objímání stromů, což mělo člověku dodat sílu. Součástí tradic byl i bohatý oběd.

Aktuálně před uzávěrkou

Ředitel nemocnice radí: O lék od firmy Regeneron si řekněte sami

Od minulého pátku je v České republice nový lék proti nemoci covid-19. Lidé, kteří mají o lék od americké firmy Regeneron zájem, by měli sami kontaktovat svého praktického lékaře. Žádat by o něj měli rizikoví pacienti, které ochrání před těžkým průběhem nemoci. Lék proti covidu-19 s názvem Regn-Cov2 dorazil do České republiky v pátek 26. března. Jde o přípravek, kterým se léčil například bývalý prezident Spojených států Donald Trump. Do Česka by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mělo dorazit celkem až 12 tisíc dávek léku. V první dodávce byly dovezeny čtyři tisíce dávek. Lidé, kteří ho budou chtít využít, mají zavolat svému praktickému lékaři. "Rizikoví pacienti by měli kontaktovat svého praktického lékaře a ten by je měl poslat na zhruba hodinovou infuzi do nemocnice," uvedl ředitel fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Díky tomuto léku by se podle Ludvíka lidé vyhnuli hospitalizaci na JIP a případně smrti. "Pokud se najdete v seznamu rizikových pacientů, tak neváhejte a kontaktujte svého praktického lékaře a požádejte ho, ať vás pošle na infuzi. Přípravku je v Česku dost," dodal Ludvík. Na seznamu lidí, kteří mají na lék nárok jsou podle hlavního lékárníka Petra Horáka pacienti po transplantacích, pacienti, kteří užívají léky, které oslabují imunitu, dále onkologičtí pacienti, lidé s poškozením plic, revmatologičtí pacienti, diabetici nebo morbidně obézní lidé. Lék je určen pro lidi starší 12 let.

"Vzhledem k relativně krátkému časovému oknu na začátku onemocnění, kdy je přípravek třeba podat, je dobrá informovanost a rychlá reakce zcela zásadní," dodal Horák. Lék zatím nikde ve světě není registrován. Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA) na začátku února zahájila jeho průběžné hodnocení. Je tak určen pro experimentální léčbu. Podle Ludvíka jsou ale jeho výsledky slibné a je o něj ve světě velký zájem. O jeho distribuci v Česku rozhoduje nemocnice Motol a fakultní nemocnice v Brně. Lék si tak jednotlivé nemocnice budou u nich objednávat. FN Motol bude REGN-CoV2 poskytovat nemocnicím v Praze, dále ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji. Ostatní budou zásobovány z FN Brno.

Zdroj: tn.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa koček

Hmatové vousky pomáhají kočkám orientovat se v prostoru. Na tvářích jich mají 24 (ve dvou řadách po 6 fouscích na každé straně). Další pak mají nad obočím, na bradě a nad na zadní straně předních nohou. Jejich kořínky sahají až k nervových zakončením. Když pak kořist svým pohybem způsobí jemné proudění vzduchu, kočka ji díky hmatovým vouskům okamžitě zaregistruje. Hmatové vousy ale slouží i k jinému účelu. Kočky je používají jako měřítko. Jsou široké stejně jako jejich tělo, takže když se chce kočka protáhnout malým otvorem, nejdříve do něj párkrát strčí hlavu, aby se ujistila, že se do něj vejde. Poškození vousů jí zásadně snižuje orientaci. Toho využívají některé úzkostné kočičí.

Pranostika

I když slunko v dubnu hřeje potichoučku, nezapomeň na pole jít v kožoušku.

Rady našich babiček

Mimo dřevěné uhlí je možné jako palivo při grilování použít suché šišky.

Nabídka pro čtenáře

Graves Robert – Já Claudius

Osudy téměř hluchého, kulhavého a koktavého vnuka slavného vojevůdce Marca Antonia, který se stane římským císařem. Marcus Antonius se svou slávou téměř vyrovnal slavnému Caesarovi. Byl politikem, vojákem a státníkem, známe jeho románek s egyptskou královnou Kleopatrou i jeho neslavný konec sebevraždou. Claudiova babička Livia chtěla za každou cenu dosadit na trůn svého syna a otrávila velkou část rodiny. Nejdříve manžela Augusta, poté i další. Kulhavý Claudius byl díky svému handicapu ušetřen. Když se jí podařilo dostat na trůn svého syna Tiberia, kterého chtěla ovládat, Tiberius její moc značně omezil.

Také Claudiův otec Tiberius byl slavným vojevůdcem. Claudius byl jiný. Narodil se 10 let před naším letopočtem se spoustou tělesných nedostatků. Většina lidí jím kvůli jeho handicapům opovrhovala, žil v ústraní, ale o to lepší byl pozorovatel. Měl skvělé učitele, kteří ho zasvětili do historie a naučili ho vyrovnat se s postižením. Claudius komentoval všechno dramatické dění v Římské říši a nakonec se, díky náhodě a proti své vůli, stal císařem a později imperátorem. Neobyčejně zajímavě přibližuje celou řadu historických postav se vší spletitostí jejich vzájemných vztahů, hostiny i války, triumfy i popravy, zápasy gladiátorů a další události. Z Claudiovy korespondence vyplývá, že se znal s vládcem Judeje Herodem, který dal z obavy narození Mesiáše vyvraždit všechny novorozené chlapce. Později dal Pilát Pontský jednoho muže zvaného Ješua ukřižovat za pobuřování.

Claudius se po smrti své lásky oženil s nehezkou Urgulanillou, kterou mu dohodila babička. Stal se z něho historik a zabýval se náboženskými reformami císaře Augusta, adoptivního syna slavného Caesara. Augustus byl po smrti senátem prohlášen na Boha a za jeho vlády říše vzkvétala. V té době se Claudiovi narodil syn Drusilus, kterého dala později Claudiova babička Livia zabít. Uškrtili ho a do krku mu nacpali hrušku. Z vraždy byla obžalována hrušeň, která byla za trest vyvrácena z kořenů a spálena. Později se Claudius oženil s Aelií, ale byl to politický sňatek. Žil však na svém statku s nevěstkou Akté a později s její dcerou Calpurnií.

Obě ženy ovládaly nejen jeho majetek, ale i jeho. Claudiův bratr Germanikus, slavný vojevůdce a dobyvatel území, měl 6 dětí. Jedním z nich byl i slavný Caligula, který s pomocí babičky Livie zavraždil svého otce, císaře Tiberia a mnoho dalších lidí, aby se dostal na trůn. Caligulova vláda byla mnohem horší než Tiberiova. Svého koně prohlásil Caligula za římského občana a senátora. Spáchal mnoho skrytých i veřejných krutých vražd. Caligula byl zavražděn pretoriány, kteří na jeho místo prosadili koktavého Claudia. V té době byl Claudius už potřetí ženatý, tentokrát s Messalinou, kterou nade vše miloval. Ta ve vraždění a intrikách pokračovala, stejně jako neblaze proslulá Livie.

Literární okénko

Amelia Rosselli - Celý svět je vdovec

Celý svět je vdovec, jestli je pravda že dosud kráčíš
celý svět je vdovec, jestli je pravda! Celý svět
je pravdivý, jestli je pravda že dosud kráčíš celý
svět je vdovec, jestliže umíráš! Celý svět
je můj, jestli je pravda že nejsi živ ale
jen lampa je pro moje šikmé oči. Já zůstala slepá
od tvého narození a význam nového dne
je jenom v noci, v které jsi vzdálen. Jsem slepá,
protože ty kráčíš dosud! Jsem slepá, že kráčíš
a svět je vdovec a svět je slepý jestliže kráčíš
dosud se vpíjeje do mých blankytných očí.

Výročí

V měsíci dubnu oslavili narozeniny Čuban Jiří, Flaumová Bohumila, Müller Marek, Žáková Jaroslava, svátek pak Čuban Jiří, Machovičová Marcela, Müller Marek. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

  • Když se dva perou, třetí se směje.
  • Jedna vlaštovka jaro nedělá.
  • Dvanáctero řemesel, třináctá bída.
  • Kdo šetří, má za tři.
  • Nula od nuly pojde.

Nový kvíz:

Pokuste se doplnit číslovku do níže uvedených rčení (popř. přísloví) tam, kde je vynechané místo. Můžete doplňovat číslovky různých druhů (základní, řadové, druhové i násobné. Pokuste se vymyslet další rčení a úsloví, kde se vyskytuje nějaká číslovka a které zde nebylo uvedeno.

  • ... opakovaná lež se stává pravdou.
  • Ve ... rada, ve ... zrada.
  • Když ... dělají totéž, není to totéž.
  • Lepší ... vyhořet, než se ... stěhovat.
  • ... nic umořilo osla.

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Bylinkové špagety se smetanou

1 svazek pažitky, 2 svazky petrželky, 1 středně velká cibule, 250 g špaget, sůl, 1 střik oleje, 1 střik citrónové šťávy, 20 g másla nebo margarinu, 1/2 l smetany, mletý bílý pepř

Bylinky jemně usekáme, rovněž tak cibuli. Uvaříme špagety "al dente". Během vaření špaget podusíme 2-3 lžíce bylinek na másle či margarinu. Přidáme smetanu, vmícháme 1-2 lžíce bylinek a za stálého míchání vaříme 5 minut. Špagety slijeme, propláchneme a necháme dobře okapat. Promícháme s připravenou smetanou a zbylými bylinkami a dle chuti ochutíme.- Kdo má rád, může přidat ještě utřený stroužek česneku

Výborná bábovka

Suroviny: 200g másla, 250g moučkového cukru, 4 vejce, 250g polohrubé mouky, 1 balíčku prášku do pečiva, 2 lžíce mléka, 200g mletých ořechů, 100g strouhané čokolády na vaření

Postup: Máslo utřeme s moučkovým cukrem a postupně přidáváme celá vejce. Dobře vyšleháme. Potom opatrně přidáváme polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva, mléko, mleté ořechy, a nakonec zlehka vmícháme nastrouhanou čokoládu. Připravené těsto nalijeme do tukem vymazané a hrubou moukou vysypané bábovkové formy a ve vyhřáté troubě pomalu upečeme. Hotovou bábovku vyklopíme a posypeme moučkovým cukrem.

Beránek tvarohový

Ingredience: 190 g másla či rostlinného tuku (3/4 kostky), 230 g moučkového cukru (1 1/4 hrnečku), 3 vejce, 250 g měkkého tvarohu (1 kostka), 6 PL mléka, 300 g polohrubé mouky (2 hrnečky), 1/2 balíčku kypřícího prášku do pečiva, ztužený tuk na vymazání formy, hrubá mouka (nebo strouhaný kokos) na vysypání formy, moučkový cukr na posypání

Příprava: Formu na beránka dobře vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhaným kokosem. Změklý tuk dáme do misky a s moučkovým cukrem utřeme do pěny. Potom postupně přidáváme jeden žloutek za druhým a stále třeme. Do napěněného základu vmícháme měkký tvaroh a vlažné mléko. Do středně hustého těsta nakonec přidáme prosetou polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva spolu s pevně ušlehaným sněhem z bílků, zlehka promícháme.

Těsto rozetřeme do připravené formy, stěrkou nahrneme k okraji formy a vložíme do středně vyhřáté trouby. Po krátkém zapečení příkon tepla zmírníme a pečeme zvolna asi 40 minut dozlatova. Upečeného beránka vyndáme z trouby, na několika místech propíchneme, aby příliš neklesl, a necháme trochu vychladnout. Opatrně vyklopíme, pocukrujeme, nazdobíme a krájíme až zcela vychladlého.

Jiná verze Beránka

250 g margarinu, 250 g krupicového cukru, 250 g netučného tvarohu, 250 g polohrubé mouky, 3 vejce, 1/2 prášku do pečiva, strouhaná citrónová kůra, 50 g jader vlašských ořechů

Margarin a tvaroh dobře utřeme s vejci a cukrem. Přidáme mouku, prášek do pečiva, usekaná ořechová jádra a citrónovou kůru. Formu na beránka si vymažeme tukem a vysypeme moukou, potom ji naplníme připraveným těstem. Přiklopíme a pečeme ve vyhřáté troubě asi 45 minut. Ihned po vyjmutí z trouby vyklopíme a bohatě pocukrujeme.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)