Paprsek ze tmy Duben 2023

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Duben 2023

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Aplikace používané osobami s postižením sluchu (jaký tarif)

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif. Spíše, než na používané aplikace, bych to pojal podle potřeb. Podle mě není až tak vypovídající to, jaké používáme aplikace, ale to, co se dělá. A zejména upload a download. Například video ve znakovém jazyce, lze nahrávat všude možně (WhatsApp, Facebook, Skype, Youtube atd.) Komunikace ve videu je vždy upload velkého množství dat. Začnu tedy tím nevětším žroutem, videi ve znakovém jazyce.

Videohovory (chat) - Uživatelé znakového jazyka si spolu většinou nepíší, ale komunikují ve videohovoru, kde si navzájem znakují. To je za dobu hovoru mnoho posílaných a stahovaných relativně krátkých videí. A nekomunikují mezi sebou pouze kamarádi, ale volá se tak třeba i do organizace neslyšících. K tomu slouží různé instantmessengery, které videohovory podporují (WhatsApp, Skype, Messenger Facebooku a další).

A ke komunikaci „face to face“ s někým kdo neovládá znakový jazyk (třeba s poštovní doručovatelkou), prostřednictvím on-line tlumočení, se přenášejí zase videa (sdělení ve znakovém jazyce), třeba přes aplikaci „Tichá linka“, na přetlumočení do mluveného českého jazyka a zpět od tlumočníka/tlumočnice do zařízení uživatele. V tomto případě jde dokonce i o zvukové přenosy dat.

Komunikace e-mailem - Často je k textu přiložen odkaz na video ve znakovém jazyce, které je třeba na Youtube. Autor takového e-mailu naznakuje video, to musí na Youtube nahrát a příjemci jej zase stahují. A pokud to je třeba tříminutové video je to už dat docela dost. A když chce někdo ve znakovém jazyce odpovídat, dělá totéž (nahrává někam video a ostatní jej stahují). Ohluchlí a nedoslýchaví sice komunikují písemně, ale protože víceméně „pouze písemně“, tak je to mnohem více pošty, než ti, kteří slyší.

Příspěvky na sociálních sítích - Uživatel znakového jazyka natočí video (sám sebe), kde odznakuje své sdělení, nahraje jej třeba jako nový příspěvek ve skupině na Facebooku. Na video se podívá 300 (všichni ho musí stahovat) jiných uživatelů znakového jazyka a z toho 20 odpoví (opět video). To je obrovský rozdíl v datech, než když se používá Facebook víceméně jen ve formě psaní + nějaká ta fotka.

Youtube - Leckdo by si mohl říci, že Youtube je „zábava“. Jenže na Youtube se právě dávají videa ve znakovém jazyce, která jsou velká, jako příloha k e-mailu, videa, která bývají součástí webových stránek (překlad stránky do znakového jazyka), různá instruktážní videa, nebo stream z konference (zrovna INSPO 2022 – komplet on-line https://www.youtube.com/watch?v=awXmRRnF8QQ) stream sledují (stahují data – video) i uživatelé simultánního přepisu.

Hlasová komunikace (ohluchlí a nedoslýchaví) - Při používání aplikací, na převod mluvené řeči, se používají nejvíce eScribeDroid od sociální firmy Transkript a „Okamžitý přepis“ od Google. V obou aplikacích jde o zvukový datový přenos.

https://www.e-kos.cz/aplikace-a-zarizeni-na-prevod-reci-do-pisemne-podoby-pro-osoby-s-postizenim-sluchu/

Lokace, navigace a cestování - Mapy a navigace používá kde kdo. Avšak pokud se nelze (kvůli postižení sluchu) na ulici nikoho zeptat, používají se třeba i k navigaci „za roh“. Často se používají i všelijaké aplikace, související s hromadnou dopravou. Rozdíl je však ten, že člověk s postižením sluchu, neslyší hlášení nádražního rozhlasu a pouští si mnohem častěji (třeba i na nástupišti) aplikaci „Na Vlak“.

Osobně komunikuji mluvením a psaním, přičemž potřebuji ony datové přenosu zvuku. U operátora mám tarif 4 GB dat. Volání mám vypnuté a chodí mi SMS, které mohu za plnou cenu i posílat a jednu za tři měsíce skutečně pošlu. Takže to je v podstatě „datový tarif“, za který bez těch SMS platím 150 Kč/měs. Za pět let se mi stalo asi 2x, že mi přišlo upozornění a na týden jsem se omezil. Já se však všude, kde to jde, připojuji na Wi-Fi. Znám ale spoustu lidí s postižením sluchu, kteří používají mnoho SMS a připojit se třeba v knihovně na Wi-Fi, ani neumí. Ti mají spotřebu dat mnohonásobně větší, než já, ačkoli komunikují rovněž česky.

Autor článku: Ladislav Kratochvíl, zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003, autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz.


Úplněk nastal 6. 4. 2023 v 6.34 hod.

O čem přemýšlíme

Ze života zrakově postižených

Tento text je takovým vhledem do zkušeností, strastí, předsudků či nešvarů, které souvisí se životem se zrakovým znevýhodněním. Jsou to poznatky, se kterými se ve větší či menší míře potkala velká většina lidí s tímto postižením.

Vodicí pes - Za posledních pár dní jsem se setkala s tím, že se lidé nesprávně chovali vůči psovodovi a jeho svěřenci. Měla jsem psa, který byl hodně choulostivý na trávení. Moje kamarádka měla psa těžkého alergika, tak nemusím říkat, co by se mohlo stát, když by mu lidi tajně v domnění, že ten „slepý“ člověk to stejně nevidí, dávali do tlamy na přilepšenou náhodné jídlo. I mně se stávalo, že mi lidi tajně krmili psa v tramvaji. Když jsem se ohradila, tak mě nařkli z toho, že předstírám, že nevidím a že tomu psovi neuškodí, když dostane kousek salámu. Absolutně nechápu, jak si kdokoli může dovolit dávat jídlo cizímu psovi. Přece bez dovolení cizí psy nehladíme, nekontaktujeme, a už vůbec nekrmíme.  To, že je vodicí pes roztomilý a pán vás pravděpodobně nevidí, není povolení dovolit si k psu, co vás napadne. 

Zrovna tak, když si chcete vodicího psa hladit, tak se zeptejte. Hodně nevidomých nechce, aby byl pes hlazen, když pracuje, tj. když má na sobě postroj. Pokud pes běhá bez postoje, venčí se, tak si klidně psa hladit můžete. Samozřejmě za situace, že požádáte o svolení majitele. Jak komunikovat se pánem a jeho vodicím psem se dozvíte na tomto odkaze: Komunikace s člověkem, kterého vede vodicí pes + dovednosti vodicího psa (blindicka.com).

Slyším věci padat - Lidé, kteří nemají zrakovou kontrolu, velmi často snadno najdou předmět, který jim upadne. Již jsem se setkala s tím, že ho musím přece vidět, když neomylně sáhnu přesně na místo, kam onen předmět upadl. Opravdu ho nevidím, ale když se stane, že mi padá věc na zem, tak se soustředím na zvuk, kam dopadne, směr, kam padá a toto mi velmi pomůže zaměřit místo dopadu. Prostě fixuji dopadovou dráhu. Tohle není nic, s čím by se člověk narodil. Také nevidomé děti musí tuto dovednost od mala trénovat. Místo očí se naplno učíme využívat sluch. (Pozn. redakce: Uvědomte si, prosím, že hluchoslepí možnost nahradit zrak sluchem nemají.)

Předstírání nepřítomnosti - Nejsem sama, komu se opakovaně stalo, že osoba myslela, že když nebude odpovídat na pozdravy a vyzvání, že jako nevidící si řeknu, že je místnost prázdná a odejdu. Není tomu tak. Situace: Přišla jsem do obchůdku s tím, že jsem potřebovala poradit s vyhledáním jedné provozovny. Pozdravila jsem, čekala na odpověď. Řekla jsem, že bych potřebovala radu… Nicméně odpověď jsem nedostala. Můžu s určitostí říci, že tam osoba, možná osoby, byla. Jednak jsem slyšela dech, a navíc je prostor vyplněn přítomností.

Někteří nevidomí od narození mají rozvinutý smysl pro echolokaci, orientují se pak jako netopýři – nasloucháme ozvěnám odraženého zvuku. Stačí, aby si louskali třeba na prsty, a orientují se tak v prostoru. Tato metoda se dá naučit, ale určitě ji neovládají všichni ti, co nevidí. Nicméně nějaký způsob, jak vnímat zaplněnost prostoru, když nevidíte, má po delším životě bez zrakové kontroly velká část lidí se zrakovým postižením.

Nepochopení zrakového postižení - Velmi častým prohřeškem v komunikaci se zrakově postiženým je zpochybňování jeho zrakové vady, jeho postižení. Toho, koho se to týká, to pak velmi mrzí. Neboť se musí neustále obhajovat a dokazovat, že opravdu na dané činnosti nemá dostatečnou zrakovou ostrost. Pro intaktní veřejnost je velkou záhadou „praktická nevidomost“. Často slýcháme tvrzení ve smyslu, ale ty nejsi nevidomá, proč se tak nazýváš, když ještě něco vidíš? Praktická nevidomost není úplná nevidomost. U praktické slepoty má člověk zachované malé množství zrakové ostrosti, které se projevuje např. světlocitem, viděním obrysů či výrazných barev…Nejedná se však o nic konkrétního, ani nelze tyto zbytky zraku efektivně využívat ať k sebeobsluze či k samostatnému pohybu. Proto lidé s praktickou slepotou nosí bílé hole, chodí s vodicím psem, využívají mluvící kompenzační pomůcky a čtou bodovým písmem.

Neupínat se na zázraky - Ti, kteří stále ještě vstřebávají svůj hendikep, ještě jej nepřijali, stále s ním nějakým způsobem pracují, často hledají různé zázraky, na které se zbytečně upínají. Ať se jedná o různé zázračné oční kapky, ezoterické techniky či futuristické technologie. Jsem pro to, aby člověk vyzkoušel vše, co by mu mohlo pomoci, ale v rámci zdravé sebereflexe, racionality a logiky. Určitě není záhodné vyzkoušet bezhlavě vše, co se nabízí, pokud by nám to mohlo nějakým způsobem ublížit ať fyzicky, tak psychicky. Tím, že si člověk bude stále stavět vzdušné zámky, může promarnit velkou část svého času, který mohl věnovat efektivní činnosti na svůj seberozvoj, např. v rámci zpracování svého hendikepu. Sama jsem věřila, že další a další operace přinesou zlepšení a že bude můj stav alespoň takový jako před rokem 2001. Jenže se tak nestalo, ba naopak, od té doby se stav ještě mnohem více zhoršil. Neupínám se na nic, co by mohlo být, ale pracuji s tím, co je aktuálně.

Zdroj: blindicka.com

Klubové aktivity

Poznávání neznámého

Prvního dubna 2023 proběhla exkurze na Letišti Václava Havla Praha, a to i v neveřejných prostorách. Zúčastnilo se jí 13 členů Klubu přátel červenobílé hole.

Po kontrole osobních dokladů před exkurzí se nás ujala průvodkyně Katka. Abychom mohli vstoupit na letištní plochu, všichni jsme absolvovali kontrolu bezpečnostním rámem. Kontrolovaly se veškeré kovové předměty, kabelky dokonce i bonbony, boty a následovala i osobní kontrola.

Pak už jsme vyrazili na vlastní prohlídku. Průvodkyně Katka nás dovedla k připravenému autobusu a odjeli jsme k místům, kde přistávají i odlétávají letadla různých společností. Během jízdy nám povídala něco o historii, technologiích a bezpečnosti cestujících. Informovala nás o jednotlivých budovách, rampách a přistávacích drahách. Řidič nás dovezl na místo zvané ''OHRÁDKA''. Tam jsme sledovali přílety i odlety letadel. Všechny nejvíce zaujalo přistání obrovského letadla Emirátů pro cca 400 cestujících. Rychle jsme vyběhli z ohrádky a autobusem popojeli k velkému letadlu, abychom zblízka sledovali výstup cestujících.

Dále jsme viděli velké vrtulníky, dílny, hangáry a také část starého letiště. Katka nás potom dovedla na místo, které je velice důležité. Je to hala s veškerou požární technikou. Povídání bylo velice poutavé a poučné. Po prohlídce jsme se s řidičem a průvodkyní Katkou srdečně rozloučili, rozjeli se do svých domovů a pomalu vstřebávali nové poznatky.

A+F Eliášovi

Aktuálně před uzávěrkou

Braillovo písmo na kontejnerech na tříděný odpad

V ulici Wolkerova budou takto označené popisky na nádobách na odpad.

TyfloCentrum Olomouc o.p.s. – Regionální pracoviště Prostějov oslovilo, s podnětem občana, Odbor správy a údržby majetku města Magistrátu města Prostějova se žádostí o možnost umístit na kontejnery na tříděný odpad, na stanovišti ve Wolkerově ulici, popisky v Braillově písmu.

„Centrum nechalo plastové popisky vyrobit na dva kontejnery na plast a dva kontejnery na papír. Označení byla se souhlasem Statutárního města Prostějova v minulém týdnu na kontejnery instalována. Další značení kontejnerů popisků v Braillově písmu bude pokračovat dle potřeby a zájmu občanů,“ konstatoval náměstek primátora pro komunální oblast Jiří Pospíšil.

Braillovo slepecké písmo je speciální druh písma určený pro nevidomé, slabozraké a osoby se zbytky zraku. Funguje na principu plastických bodů vyražených do materiálu, které čtenář vnímá hmatem.

Postižení očí patří mezi časté komplikace diabetu – o zrak přijde až 5 % pacientů

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů člověka, proto je důležité o něj v průběhu života dobře pečovat. To u diabetiků platí dvojnásob, jelikož oční onemocnění patří mezi poměrně časté komplikace cukrovky a jsou příčinou slepoty až u 5 % diabetiků. Mezi nejzávažnější komplikaci diabetu patří retinopatie – onemocnění, při kterém dochází k poškození cév vyživujících sítnici oka. V České republice se s retinopatií léčí 100 tisíc osob. Mezi další oční komplikace související s cukrovkou patří i šedý a zelený zákal. Oční problémy často vůbec nebolí a mohou se u diabetiků projevit za řadu let, kdy již může být poškození zraku závažné a trvalé.

Dlouhodobě zvýšený obsah cukru v těle negativně ovlivňuje orgány i drobné cévy – a ani oči nejsou výjimkou. Riziko postižení očí se zvyšuje s věkem. Rizikovým faktorem je i kouření – dle průzkumu si více než polovina diabetiků 1. typu dopřává cigarety. Diabetici by neměli podceňovat pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře, a to minimálně jednou ročně. Zpočátku totiž nemusí pozorovat příznaky zhoršení zraku – pak už ale může být pozdě. Na vyšetření však nechodí asi 40 % diabetických pacientů.

Zákeřné onemocnění sítnice - Retinopatie je jednou z nejčastějších chronických komplikací, která postihuje lidi s diabetem. Statistiky uvádějí, že až 45 % diabetiků I1. a 2. typu postihne určitý stupeň této choroby. Sítnice je velmi tenká a nesmírně důležitá část oka, která zachycuje obraz a zrakovým nervem jej následně posílá do mozku. Při špatné kompenzaci hladiny krevního cukru dochází k poruše prokrvování sítnice, což může vést k jejímu odchlípení se závažným poškozením zraku.

Mezi rizikové faktory vzniku retinopatie patří kouření i časté výkyvy velmi nízké nebo naopak vysoké hladiny glykémie. Pozor by si měli diabetici dávat i na vyšší krevní tlak. Retinopatie se projevuje rozmazaným viděním, zvýšenou citlivostí na světlo, náhlými výpadky zorného pole, výjimkou nejsou ani problémy s rovnováhou nebo čtením. Mezi další projevy nemoci patří napadení oka žlutou skvrnou (diabetická makulopatie). Při včasném odhalení může správná léčba zabránit ztrátě zraku. V pozdější fázi onemocnění pomohou laserové nebo chirurgické postupy či aplikace biologické léčby injekčně přímo do oka – ty mohou zpomalit či snížit riziko slepoty.

Plíživý zloděj zraku - S cukrovkou mohou jít ruku v ruce i další oční komplikace. Podle studie čínských vědců mají například diabetici až o 36 % zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Proto není radno podceňovat jakékoli příznaky, ale ani prevenci. Neléčený zelený zákal, odborně zvaný glaukom, vede k poškození zrakového nervu, a v pozdější fázi dochází k poruchám vidění a slepotě.

Šedý zákal neboli katarakta je onemocnění, při kterém dochází k zakalení zdravé čiré oční čočky. Pacienti, kteří trpí kataraktou si často stěžují, že vidí méně ostře a jakoby přes špinavé okno. Udává se, že šedý zákal vzniká zejména v souvislosti se stárnutím oka a postihuje lidi starší 65 let, ale objevit se může i u děti a mladších jedinců.

Zde je zásadní včasná diagnóza, jelikož jedinou možnou léčbou je operační zákrok, při němž se zakalená oční čočka zcela odstraní a nahradí se čočkou umělou. U diabetiků je riziko vzniku šedého zákalu až o 60 % vyšší oproti zdravé populaci. Kolísáním hladiny cukru v krvi se totiž může měnit tkáňová struktura čočky a kvůli tomu se oko může předčasně zakalovat.

Prevence je základ

  1. Pokud pracujete na počítači, věnujte se každou hodinu očnímu cvičení. Mrkejte, přeostřujte nebo vyzkoušejte některý z dalších cviků oční jógy.
  2. Investujte do kvalitních slunečních brýlí. UV záření je nebezpečné a může způsobit či zhoršit celou řadu onemocnění očí.
  3. Podívejte se na Amslerovu mřížku. Jednoduché cvičení vám pomůže včas odhalit poruchy zraku.
  4. Zvlhčujte oči. Kromě dlouhodobých chronických onemocnění jsou diabetici také náchylnější k infekcím očí a takzvanému syndromu suchého oka.
  5. Mějte svůj krevní tlak pod kontrolou. Poškození očí bývá také často způsobeno vysokým krevním tlakem.
  6. Nezapomínejte na pravidelné kontroly zraku. Pacienti s diabetem by měli podstoupit jednou ročně oční vyšetření, které má zahrnovat i vyšetření očního pozadí.

Odborník radí – doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská - Nejdůležitější prevencí očních komplikací u diabetika je kompenzace cukrovky – tedy pravidelný selfmonitoring glykémií s adekvátní reakcí při nedosahování cílových hodnot. Pacienti mohou kontrolovat hladiny krevního cukru pomocí glukometru nebo moderními senzory, které měří hladinu cukru v podkožní tkáni kontinuálně a bez nutnosti vpichů do prstů. Na českém trhu je momentálně dostupných několik druhů senzorů – například značky Dexcom nebo Freestyle Libre. Dále je třeba dbát na pestrý a vyvážený jídelníček a dostatek fyzické aktivity. Diabetici by se měli zcela vyhnout kouření.  Zhoršení zraku často bývá už příznakem rozšířené choroby.

Zdroj: www.freestylelibre.cz

Ztratil sluch kvůli hlasité hudbě. Teď varuje mladé na besedách

Robert Gruss začal v dospělosti pomalu ale jistě ztrácet sluch. Nyní jezdí na besedy, aby varoval ostatní před zanedbáváním ochrany sluchu. Přinášíme vám jeho příběh.

Ztráta sluchu - To, že ztrácí sluch, si třiapadesátiletý Robert Gruss z Ostravy začal uvědomovat ve svých 25 letech. Podle jeho slov to přišlo nenápadně a nejdříve si to ani nechtěl připustit. Zlom nastal, když zjistil, že po natočení se jinou stranou k rádiu najednou nic neslyší. Jeho manželka Markéta si toho prý všimla dříve, protože přestal vnímat, nereagoval a střídavě si zacpával uši. Robert na konto manželky vtipkuje, že po svatbě přestává slyšet každý chlap.

Hlasitá hudba i dědičnost - Robert Gruss tvrdí, že má genetické předpoklady, neboť jeho matka i sestra měly také problém se sluchem. Dodává však, že si za svůj stav může i sám. V mládí miloval hlasitou hudbu, kterou si pouštěl do sluchátek. Také odmítal nosit špunty do uší v práci, kde byl kvůli strojům velký hluk. Za vinu to dává i střelbě na vojně, kde též nikdo neřešil ochranu sluchu.

Zhoršení sluchu - Když v roce 2007 dostal svá první sluchadla, měl ztrátu na pravém uchu 25 % a na levém 50 %. Sluch se mu však začal rychle zhoršovat a nyní už má ztrátu na obou uších přes 80 %. Navíc se přidal i tinnitus. Čím větší má ztrátu, tím je podle svých slov citlivější na hluk a záměrně se proto vyhýbá hlasité a velké společnosti.

Robertova rodina - Robert Gruss není jediný s handicapem. Jeho nejstarší syn Daniel má od dvou let diagnostikovanou Duchennovu svalovou dystrofii a je odkázán na invalidní vozík a péči svých nejbližších. Přes všechna úskalí však Robert neztrácí životní optimismus.

Besedy s mladými - Besedovat s mladými jezdí Robert proto, aby je upozornil, že třeba hlasitá hudba v sluchátkách může nevratně poškodit sluch. Sám přiznává, že si v mládí často hrál “na hrdinu” a ignoroval jakoukoliv ochranu sluchu před nadměrným hlukem. Chce proto ostatním na svém příkladu ukázat, že prevence by se neměla zanedbávat.

Zdroj: www.tichezpravy.cz

Nehladit, pracuji! Jak se chovat k asistenčním psům a jejich pánům

Potkat na ulici či v dopravním prostředku člověka s asistenčním psem už dávno není výjimečná situace. Víte ale, jak se k takové dvojici chovat, abyste jí co nejvíce usnadnili život?

Asistenční pes je pro svého pána neocenitelným společníkem. Pomáhá mu najít správnou cestu a udržet si duševní pohodu, představuje pro něj zdroj bezpečí a někdy i zdravotního dohledu. Člověk se zdravotním postižením a jeho pes jsou proto nerozlučnou dvojicí, která se všude pohybuje společně. Asistenčního psa poznáte podle postroje s označením společnosti, která ho vycvičila, a také podle mimořádně klidného počínání. Byla by však chyba si toto počínání vykládat jako pozvánku k drbání za ušima nebo jinému kontaktu. Abychom nenarušovali jejich práci a schopnosti, měli bychom se k psím pomocníkům chovat podle pravidel.

O ta nejdůležitější se s námi podělila Zuzana Daušová, ředitelka Centra výcviku psů pro postižené Helppes, která je zároveň trenérkou psích pomocníků a zkušenou znalkyní jejich duše.

  • Psí asistenty nelitujte. Nejsou to žádní nevolníci trpící pod bičem otrokáře, nýbrž zodpovědní pomocníci. Svou práci milují a ochota pomáhat byla jedním z hlavních předpokladů pro jejich výběr do výcviku. Na oplátku dostávají to, co je pro každého psa nejvyšší hodnotou – společnost a pozornost jejich pána. Jsou spolu čtyřiadvacet hodin denně, chodí spolu do práce, za vzděláním i za zábavou. Pejskům je dopřáván také plnohodnotný psí život – procházky, volný pohyb, hry s lidmi i psími kamarády.
  • Asistenčního psa nikdy nevyrušujte od práce. Nevolejte na něj, nepískejte ani nemlaskejte, nesahejte na něj, i když vám připadá roztomilý a přátelský. Pokud si chcete psího pomocníka pohladit, vždy se zeptejte jeho držitele bez ohledu na jeho handicap. A nemějte mu za zlé, pokud vám to nedovolí – jistě má své důvody. Pes přece není veřejným majetkem, na který si může sahat každý, komu se zlíbí.
  • V žádném případě psí pomocníky nekrmte. Za prvé byste je odváděli od jejich úkolu, za druhé nemůžete vědět, zda pejsek nemá nějaké dietní omezení. V dobré víře byste tak mohli vážně poškodit jeho zdraví, což by ovlivnilo i život jeho pána se zdravotním postižením.
  • Chcete-li být člověku s postižením nápomocni, vždycky se ho nejprve zeptejte, zda vaši pomoc potřebuje a chce. Nesnažte se svou pomocí nahrazovat práci psa, i když máte pocit, že daný úkon zvládnete lépe. Pes dobře ví, co dělá, a se svým pánem je perfektně sehraný. Kromě reálné pomoci dává pes svému člověku i pocit nezávislosti a soběstačnosti, o který ho svou nevyžádanou pomocí naopak připravujete.
  • Jak se chovat k člověku s asistenčním psem, naučte i své děti. Ani ony by se neměly na pejska vrhat, i když s dobrými úmysly. Své vlastní psy držte od psího asistenta dál a rozhodně jim nedovolte, aby ho rozptylovali, či dokonce obtěžovali.

Držitelé psích pomocníků mají zákonem zaručen vstup i do míst, která jsou běžně psům nepřístupná, například do zdravotnických zařízení nebo restaurací. Proto je naprosto nevhodné napomínat člověka s asistenčním psem, že se nachází někde, kam podle vás pes nepatří. Je to stejné, jako byste vozíčkáři řekli, že nesmí vjet do prostor na svém invalidním vozíku, protože by mohl zašpinit koberce. Asistenční pes také není povinen nosit v dopravních prostředcích náhubek. Pokud například neslyšícímu upadne nějaký předmět na zem, pes mu ho automaticky podá, což by s náhubkem nemohl.

Na člověku s postižením nemusí být jeho handicap na první pohled patrný, přesto má svá práva a zaslouží si ohledy stejně tak jako jeho psí pomocník.

Zdroj: www.ijournal.cz

Zajímavosti

Zajímavosti z planety Země

Nejvyšší vlna byla zaznamenána v okolí japonského ostrova Ishigaki v roce 1971. Dosahovala výšky 85 metrů.

Pranostika

Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.

Rady našich babiček

Ryby syrové v létě uchováme tím, že je zabalíme do vlhkých kopřiv.

Nabídka pro čtenáře

Dahl Roald – Karlík a továrna na čokoládu

Karlík žije s rodiči a prarodiči v polorozpadlém domečku, kam se stěží vejdou. K jídlu mají pouze zelí a Karlík každý den toužebně obrací zrak k obrovské továrně na čokoládu, která se nachází poblíž. Kdysi to byla největší a nejslavnější továrna na celém světě, Wonkova čokoládovna. Willy Wonka byl nejznámějším vynálezcem všech možných čokoládových dobrot. Jednoho dne však továrnu zavřel, protože mezi dělníky byla spousta špiónů, kteří mu chtěli ukrást jeho tajemství. Jednou vydal Willy Wonka prohlášení, že pěti dětem umožní návštěvu ve své továrně snů. Kdo objeví na jeho čokoládě jeden z pěti zlatých kupónů, je srdečně zván do kouzelné továrny. Karlík je smutný, dostává vždy jen jednu čokoládu za rok – k narozeninám. Jakou může mít šanci.

První kupón najde tlustý hltoun Němec August Gdoule. Druhý rozmazlená holčička Veruka, jejíž tatínek skoupil kila Wonkovy čokolády, protože Veruka si dupla a za každou cenu chtěla zlatý kupón mít. Třetí kupón objeví přebornice ve žvýkání Fialka Garderóbová, která neustále mele pusou a přežvykuje. Čtvrtým nálezcem je televizní maniak Miky Telekuk. Zbývá nalézt už jen jeden kupón, ale Karlík už ztratil naději. Dostal čokoládu k narozeninám předčasně, ale kupón tam nebyl. Dědeček dal Karlíkovi svůj jediný deseticent na další čokoládu, ale ani tam nebyl. Karlíkova tatínka, vyhodí z práce. Pak se ale stane zázrak a podvyživený Karlík najde ve sněhu dolar a utíká si koupit hned dvě Wonkovy čokolády, aby se pořádně zasytil. Ve druhé čokoládě, Karlík najde poslední pátý Zlatý kupón. V určený den se kromě davu zvědavců dostaví pět dětí a jejich rodičů před zamčenou bránu Wonkovy čokoládovny. Karlíka doprovází jeho dědeček Pepa.

Konečně se objeví pan Willy Wonka a zavede je do své továrny. Všechno v továrně je k jídlu – vyrobené z různých cukrovinek. Pan Wonka skupinu provází a prozradí jim, že teď zde místo dělníku pracují Umpa-Lumpové. Při prohlídce postupně děti odpadávají – podlehnou svým vášním a neřestem, až zbyde jen Karlík a jeho dědeček. Wonka oznámí, že Karlík vyhrál. Bude ho učit jeho tajemství výroby cukrovinek a po jeho smrti Karlíkovi továrnu přenechá. A tak se Karlík a celá jeho rodina přestěhuje do čokoládové továrny, aby ji jednoho dne mohl Karlík řídit.

Podle Dahlova románu natočil r. 2005 americký režisér Tim Burton stejnojmenný film s Johnny Deppem v hlavní roli.

Literární okénko

František Gellner - Už se mi k smrti protiví

Už se mi k smrti protiví ve svých citech se nimrat.
Už se mi k smrti protiví bolestí svou se šimrat.
Nejlépe bylo by přetrhnout všechna pouta a svazky,
minulost svoji zavrhnout, zříci se poslední lásky,

cynickým smíchem zabušit v marnou ješitnost svoji,
stesk svého srdce přehlušit bouřemi bídou a boji.
Nejlépe bylo by vzdálit se a nikdy se nenavrátit,
svým bližním a nejbližším ztratit se a sám sobě se ztratit.

Výročí

V měsíci dubnu oslavili narozeniny Jiří Čuban, Bohumila Flaumová, Marek Müller, Jaroslava Žáková, svátek pak Jiří Čuban, Marek Müller, Marcela Peterková, Marcela Machovičová, Miroslava Machková. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Fazolový guláš s uzeným bůčkem

Suroviny: 300 g bílých fazolí, 200 g uzeného bůčku, 2 lžíce tuku, 1 cibule, 1 lžíce hladké mouky, lžička mleté sladké papriky, sůl, česnek, 2-3 lžíce rajčatového protlaku, pažitka

Postup: Přebrané propláchnuté fazole namočíme na 3 hodiny do vody. Pak dáme vařit, přidáme na kostky nakrájené syrové uzené maso a vaříme společně. Když je obojí měkké, zahustíme růžovou cibulovou jíškou, přidáme podle chuti sůl, papriku, kterou jsme zpěnili na tuku, rajčatový protlak, utřený česnek a ještě chvíli povaříme. Do pokrmu můžeme dát před podáním několik lžic husté smetany. Sypeme pažitkou. Doplníme zeleninovým salátem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)