Paprsek ze tmy Květen 2021

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Květen 2021

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Původ názvu pražských čtvrtí

PRAHA 8

  • Kobylisy: Pravděpodobně šlo o nějaké přezdívkové jméno původních obyvatel. Uvažuje se o tom, že šlo o ves lidí, kteří se lísali ke kobám, tedy ke krkavcům.
  • Bohnice: Název zněl původně Bohemice nebo Boemice. Jméno vychází z latinského osobního jména Bohemus. Bohemus byl Čech, šlo tedy o ves lidí Bohemových
  • Čimice: Jméno vychází z osobního jména Čám, šlo o ves lidí Čámových.
  • Libeň: Název vychází ze staročeského osobního jména Ljuben a označoval Ljubnův dvůr. Jméno Ljuben se vykládá jako milovaný.
  • Karlín: Pojmenovali ho na počest české královny Karolíny Augusty.

PRAHA 9

  • Vysočany: Název označoval původně ves Vysočanů, tedy lidí žijících na nějakém vyvýšeném místě, nebo lidí, kteří přišli z nějaké obce s názvem Vysoká.
  • Prosek: Jméno znělo staročesky prósek a slovo prósek mělo stejný význam jako naše slovo průsek, tedy nějakou prosekanou cestu v lese.
  • Střížkov: Název vychází z osobního jména Střížek nebo staročesky Střiežek, stál tu Střížkův dvůr.
  • Hrdlořezy: Šlo o přezdívkové jméno tamních obyvatel. Lidem se tam říkalo hrdlořezy, protože šlo o nějaké rváče, násilníky.

PRAHA 10

  • Vršovice: Název vychází pravděpodobně z osobního jména Vrš nebo Vrša, šlo tedy o ves lidí Vršových. Uvažovalo se o nějaké souvislosti s kmenem Vršovců, ale to se nepodařilo prokázat.
  • Záběhlice: Označují ves lidí zaběhlých, tedy lidí, kteří se skryli v údolí Botiče.
  • Strašnice: Název označoval ves lidí Strašnových, jméno vychází z osobního jména Strašen.
  • Malešice: Původně se nazývaly Mališice, šlo o ves lidí Mališových. Název vychází z osobního jména Mališ či Mališa.

PRAHA 11

  • Chodov: Název vychází z osobního jména Chod a šlo o Chodův dvůr.
  • Háje: Byly pojmenovány podle hájů, tedy menších lesíků, které se zde nacházely.

Úplněk nastane 26.5.2021, ve 13.30 nastane zatmění měsíce.

O čem přemýšlíme

Jak zajistit odbor. péči, když pacient již nezvládne samostatně docházet k lékaři

Jestliže pacient není schopen samostatné chůze, je potřeba doprovod a často také vozíček. Nemusí se však nutně jednat pouze o seniory ve vysokém věku. Na pomoc druhého mohou být, byť dočasně, odkázáni i relativně mladí lidé, např. v důsledku mozkové příhody, roztroušené sklerózy nebo úrazu. Všichni potřebují pravidelnou lékařskou péči, mnohdy dosti intenzivní. Samozřejmě nejjednodušší je, pokud se v rodině najde někdo, kdo pacienta odveze k lékaři autem. A právě to je problém. Jednou za čas se to zvládnout dá. Ale pokud se máte jako doprovod uvolňovat z práce každý týden, po čase zjistíte, že to přestává být únosné, protože vám začínají docházet fyzické i psychické síly a zaměstnavateli trpělivost.

Má lékař povinnost přijet za takovým pacientem domů? Ochota lékařů zpravidla nebývá velká. Jako důvod uvádějí časovou náročnost a údajně nízké úhrady ze strany zdravotních pojišťoven. Jenže návštěvou lékaře vše nekončí. Zpravidla je potřeba provádět pravidelné odběry krve, fyzioterapii a mnohdy také zajistit psychologickou pomoc.

Praktik a návštěvní služba. Povinnost navštívit své pacienty doma je stanovená zákonem pro praktické lékaře pro dospělé a dále také pro praktické lékaře pro děti a dorost. Tento problém upravuje zákon 372/2011 Sb., o zdravotních službách, a to konkrétně v § 7 odst. 3, který výslovně uvádí: „Součástí primární ambulantní péče poskytované registrujícími poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost je vždy návštěvní služba.“ Podmínkou poskytnutí zdravotní péče v domácím prostředí pacienta je ovšem skutečnost, že není zapotřebí speciálních vyšetření, které praktik na návštěvě není schopen provést, např. ultrazvuk, rentgen.

Návštěva specialisty. S návštěvou praktického lékaře obecně nebývá takový problém jako s návštěvou specialisty. Osobně jsem sama několikrát vyslechla sdělení specializovaného lékaře, že za málo pohyblivým pacientem přijede, avšak vyšetření i dopravu si budeme muset uhradit sami, jelikož návštěvní služba není jeho povinnost. Dle přílohy k vyhlášce č. 134/1998 Sb. může návštěvu lékaře u pacienta vykázat zdravotní pojišťovně také specializovaný lékař, ale pouze na základě žádanky vystavené praktickým lékařem pacienta. V případě návštěvy v době od 19 do 06 hodin nebo v den pracovního volna a pracovního klidu musí žádost obsahovat také datum a čas návštěvy. Co se týká času stráveného dopravou za pacientem v rámci návštěvy, lékař ho pojišťovně vykazuje vždy za každých dokončených 10 minut. Na 1 km vzdálenosti lze vykázat nejvíce 2 minuty času.

Odběry krve a převazy. Pokud je například potřeba pacientovi odebrat krev nebo převázat ránu, pojišťovna rovněž hradí návštěvu všeobecné sestry. Opět však musí být vystavena žádanka ošetřujícím lékařem. Jedná se o tzv. domácí péči. Dnes existuje celá řada společností, které se jí zabývají a, pokud máte žádanku od lékaře, jejich služby nebudete muset platit. Rehabilitace nebo psychiatrická péče. Zdravotní pojišťovna rovněž proplácí návštěvu fyzioterapeuta nebo sestry pro péči v psychiatrii. Nutností je opět žádanka vystavená ošetřujícím lékařem. Opět se jedná o formu domácí péče. Akutní vs. neakutní ošetření. Pokud se nejedná o akutní zhoršení zdravotního stavu, kdy je nutné volat tzv. záchranku (155 – zdravotnická záchranná služba), pak nejčastěji řešíme prohlídku praktickým lékařem či specialistou, odběry krve nebo také převazy.

Zdroj: novinkykraje.cz

Už dávno neplatí, že cukrovka „počká“ do seniorního věku

S cukrovkou se můžete potkat téměř v jakémkoliv věku a bohužel se počet lidí, kteří si od lékaře vyslechnou diagnózu diabetes, neustále zvyšuje. Existuje mnoho typů cukrovky, ale nejčastěji se jedná o diabetes 2. typu a 1. typu. V produktivním věku onemocnění většinou souvisí s genetickými předpoklady podpořenými nezdravým životním stylem. S prodlužující se délkou života zároveň narůstá i počet starších pacientů. Alarmující je, že nárůst se dá pozorovat i u těch nejmenších dětí do pěti let věku. Diabetika tak má mezi svými blízkými téměř každý z nás.

Pravidelné sledování hladiny glukózy. Lidí, kteří by si měli pravidelně měřit hladinu glukózy a kompenzovat své onemocnění, bylo už v roce 2018 více než milion, tedy zhruba 10 % populace. Jen od přelomu milénia se jejich počet během 18 let navýšil o více než 364 000 a současný trend je nadále vzrůstající. Je tedy důležité onemocnění předcházet již v mladším věku, a u stávajících pacientů s diabetem 1. i 2. typu dbát na pravidelné sledování hladiny glukózy, které je spolu s vhodnou léčbou pro kontrolu cukrovky zásadní. Důležitost měření každoročně připomíná i Světový den monitoringu diabetu, který připadá na 14. dubna.

Prediabetes – poslední varování, že byste se sebou měli něco dělat.  Diabetu 2. typu často předchází stav označovaný jako prediabetes. Bývá odhalen náhodou při preventivních prohlídkách u praktického lékaře nebo jiného specialisty. Charakterizuje ho vyšší hladina cukru v krvi (nalačno se pohybuje mezi 5,6 až 6,9 mmol/l), která ale není dostatečně vysoká na to, aby splňovala kritéria pro diagnózu diabetu 2. typu. Zvýšená hodnota může mít různé příčiny, včetně genetických, ale u prediabetu se vesměs jedná o nezdravý životní styl spojený s obezitou. Přibližně u čtvrtiny případů se neprojeví žádné příznaky a pacient v tomto stadiu může zůstat po zbytek života. Až u poloviny prediabetiků se však do deseti let vyvine diabetes 2. typu.

Pozor na sedavý životní styl. Do rizikové skupiny pro vznik prediabetu se řadí lidi starší 45 let a ti, kteří mají již v rodině blízkého s cukrovkou 2. typu nebo kardiovaskulárním onemocněním. Lékaři však potvrzují, že v jejich ordinacích rapidně narůstá i počet třicátníků, kterým je přímo diagnostikována cukrovka 2. typu. Zásadním rizikovým faktorem pro vznik prediabetu a rozvoj diabetu je sedavý životní styl, nulová nebo minimální fyzická aktivita a s ní spojená nadváha, obezita či vysoký tlak. Do rizikové skupiny se řadí i ženy s těhotenskou cukrovkou, nebo ty, kterým byl diagnostikován syndrom polycystických ovarií. K prediabetu jsou náchylnější ale i pacienti trpící poruchami spánku atd. Ve fázi prediabetu je důležité omezit všechny rizikové faktory, zejména snížit příjem cukrů a tuků, vyhýbat se alkoholu a cigaretám a pravidelně se hýbat. Optimální je alespoň třicet minut pětkrát v týdnu. Prediabetici, kteří zhubli už o pět až sedm procent své tělesné hmotnosti, oddálili riziko cukrovky až o 58 procent.

Nedílnou součástí života s cukrovkou je měření hladiny glukózy. Pokud se i přes veškerou snahu prediabetes promění v diabetes 2. typu, nebo je pacientovi některý z typů cukrovky v průběhu života diagnostikován přímo, čekají ho různé větší, či menší změny v životě. A to v životě nejen jeho, ale i jeho nejbližších. Kromě dodržování léčebného plánu stanoveného lékařem (většinou se jedná o dietární opatření, užívání léků tzv. antidiabetik či denně injekčně podávaný inzulín) je nedílnou součástí života s cukrovkou také pravidelné měření hladiny glukózy. Od prapočátků měření uplynulo už téměř 100 let a moderní způsoby významně usnadňují diabetikům život se svým onemocněním. Diabetici se například už nemusí pravidelně píchat do prstu, aby si mohli cukr v krvi změřit.

Zdroj: trendyzdraví.cz

Klubové aktivity

Nový Svět

Středa 5.května, 12.30, Pohořelec. Scházíme se před tramvajovou zastávkou. Není nás moc, ale aspoň dodržíme koronavirová opatření. Doufám. Jdeme směrem k Loretě a kapucínskému klášteru. To je ten, kde bývá vždycky o Vánocích vystaven betlém, který milují zvlášť děti. Můžou si ho projít a když hodí příspěvek do kasičky, poděkuje jim ovečka. Aspoň myslím, že ovečka, už dlouho jsem tam nebyla. Klášter míjíme, naším cílem je Nový Svět, kouzelný kousek Hradčan, kam se turisté bez průvodce málokdy podívají. Ne proto, že by to bylo zakázané, ale protože je to, díky jejich okouzlení Hradem, prostě nenapadne.

Ale my, majíce průvodce (tím myslím Eliášovy), se směle vrháme mezi krásy starých uliček, kde hledala klid a pohodu celá řada umělců. Namátkou jmenujme Jana Zrzavého, Jakuba Arbese, Arnošta Lustiga, Otu Pavla, Rudolfa Frimla, Karla Hašlera či režiséra Karla Kachyňu. Omlouvám se všem, na které jsem zapomněla. Tak to máme osobnosti spjaté s Novým Světem. Ale Nový Svět by nebyl Novým Světem lákajícím umělce, kdyby jeho domy a uličky neměly v sobě ono zvláštní kouzlo, které dnes na návštěvníka dýchne a přenese ho na chvíli do dávných časů.

Třeba dům zvaný U Raka je jediným zachovalým roubeným stavením v historickém centru Prahy. Kdysi vedlo koryto potoka Brusnice v místech jeho dvora a asi tu bylo hodně raků – odtud jméno. Dnes se, máte-li hodně peněz, můžete U Raka i ubytovat. No a máme tu další domky: U Zlatého pluhu, U Zlaté hvězdy, U Zlatého beránka, nebo U Zeleného křížku. Dnes jsou domy i očíslované, ale někdy se v tom turista nevyzná. Třeba číslo 6 tu můžete najít hned třikrát. A jsme skoro na konci. Ještě se podíváme do kostela S. Jana Nepomuckého, který dnes patří armádě. Víte, že je to první církevní stavba K.I.Dienzenhofera? Projdeme Hradčanským náměstím, kde si na lavičkách (nejsou tu turisté, tak je volno) uděláme na sluníčku hodnotící pauzu.

A závěr? Nový Svět se musí v klidu projít. Jen tak jste schopni zachytit atmosféru, která k němu neodmyslitelně patří. Jen tak si člověk uvědomí, co ve starém Novém Světě Pražané mají. Když si odpočineme, vydáváme se přes Hrad k tramvaji. Cestou nás ještě zlákají znovu otevřené královské zahrady, a tak nastupujeme na tramvaj až u Belvedéru. Bylo to velmi příjemné odpoledne. Díky organizátorům.

Hana Kůrková

Aktuálně před uzávěrkou

Návštěvy lékaře odkládá až pětina chronicky nemocných

Přibližně 10% obyvatel České republiky trpí diabetem a je pravděpodobné, že toto číslo bude v budoucnosti ještě narůstat1. Pro lidi žijící s touto nemocí je nutné udržovat zdravý životní styl a nepodceňovat prevenci, i proto ale v poslední době lékaři v Česku bijí na poplach – až pětina nemocných stejně jako při první vlně koronaviru na jaře minulého roku odkládá preventivní kontroly4. To může mít přitom v mnoha případech vážné důsledky na náš zdravotní stav. Věděli jste, že diabetiky postihuje infarkt 3x a mrtvice dokonce 4x častěji než běžnou populaci? Diabetes je totiž jedním z nejčastějších spouštěčů kardiovaskulárních problémů, na které ve výsledku zemře až 2/3 diabetiků nad 65 let věku2.

Nevyhýbejte se lékaři. Právě proto je pro diabetiky (ale i další chronicky nemocné) zvláště důležité nezanedbávat prevenci, nechat si u lékaře pravidelně měřit tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Pozor je třeba dávat i na přidružené komplikace doprovázející cukrovku, jako je hladina lipidů nebo obezita. Pro ty, kdo mají na cukrovku podezření, je zásadní diabetes diagnostikovat včas a snažit se obtížím předcházet změnou životního stylu a pravidelnými kontrolami. Ty mohou ve výsledku prodloužit i zachránit životy.

Ve zdraví srdce je Česko na chvostu Evropy. Pokud žijete s diagnózou diabetu, je třeba chodit pravidelně k lékaři i přes to že máte pocit, že máte nemoc pod kontrolou. A pokud se navíc objeví i příznaky ukazující na potíže se srdcem, rozhodně se je nevyplatí přecházet. Zadýcháváte se při chůzi do schodů? Pozorujete zrychlený nebo nepravidelný tlukot srdce? Trápí vás bolest na hrudi? S obtížemi tohoto typu je třeba neprodleně vyhledat odbornou pomoc a nečekat, že samy odezní, protože když přijde na srdce, často se hraje o minuty a potíže tohoto typu jsou častější, než by kdekdo očekával – kardiovaskulární onemocnění v Česku přímo bují. V počtech nemocných na 100 000 obyvatel jsme třetí nejhorší v Evropě.

Kardiologové předpovídají, že případů srdečního selhání brzy výrazně přibyde, což je zapříčiněno nejen odkládáním preventivních prohlídek, ale také neochotou lidí jet do nemocnice nebo si zavolat záchranku, když se jejich srdeční potíže vystupňují. Po prodělání infarktu je přitom potřebná péče klíčová pro naději pacienta na přežití. Šance na nákazu koronavirem při preventivní prohlídce je minimální. V posledních pěti letech se počet lidí trpících srdečním selháním zvedl o 50 % a až u 40 % z nich šlo o diabetiky. Kardiologové si dali za cíl tento hrozivý trend zvrátit, ale k tomu je potřeba aktivní přístup pacientů. Pamatujte na důležitost prevence i na to, že šance na nákazu koronavirem v nemocnici při preventivní prohlídce je při zachování všech bezpečnostních opatření minimální, protože nakažení pacienti se nachází na speciálních kovidových odděleních, která jsou zpravidla oddělená od dalších částí nemocnic

Zdroj: stastnezeny.cz

Špatně vidíte a řídíte? Nepodceňujte bezpečí na cestách!

VZhoršený zrak, omezené periferní vidění či zelený zákal. To je jen několik nepříjemností, kterými mohou řidiči trpět a nemusí o tom ani vědět. Myslete proto především na bezpečnost svou a svého okolí. Řízením se zhoršeným zrakem ohrožujete sebe, své blízké, ale i další účastníky silničního provozu. Bezchybný zrak je pro řízení velmi důležitý. Podle veřejných statistik se nejvíce smrtelných dopravních nehod stane večer a v noci. Východ a západ slunce, šero, tma či mlha namáhají soustředění řidiče, stejně tak jako jeho zrak. V případě, že trpí nějakou oční vadou, počasí tuto vadu ještě více zvýrazní a zhorší. Výsledkem je únava či ztráta koncentrace. To jsou přitom nejčastější příčiny dopravních nehod.

Jakmile si nejste jistí, jestli je váš zrak v pořádku, můžete si udělat jednoduchý test. Zkuste na autech před sebou za dobrých světelných podmínek přečíst jejich SPZ nejméně ze vzdálenosti 25 metrů. Jde přibližně o pětinásobek délky vašeho auta. Jamile SPZ dokážete bez větších nepříjemností přečíst, váš zrak je v pořádku. V případě, že se musíte při čtení značky namáhat a zaostřovat, je lepší vyhledat optometristu či lékaře.

Pozor na binokulární vidění

Jedním z častých problémů řidičů je i binokulární viděni, tedy schopnost vidět předmět oběma očima současně a koordinovaně. Ve skutečném životě se porucha projevuje jako špatný odhad vzdálenosti, rozostření zraku anebo bolestí hlavy. Špatný odhad vzdálenosti je problémem především při parkování či předjíždění aut. Porucha binokulárního vidění se vyskytuje i u lidí, kteří na první pohled vidí bezchybně. Zjištění této poruchy je náročnější, protože často nebývá předmětem preventivních prohlídek. Požádejte proto svého lékaře či optometristu i o toto vyšetření

Posouzení lékařem

Vyšetření oči je podmínkou pro získání řidičského oprávnění. Jak váš zrak není v pořádku a potřebujete nějakou dioptrickou pomůcku, na řidičském oprávnění máte tuto skutečnost zaznamenanou.

Značka

Vysvětlivka

01.01

Brýle

01.02

Kontaktní čočky

01.06

Kombinace brýlí a čoček

Jakmile vás zastaví policie a vy máte shodou okolností kontaktní čočky, ale na řidičském průkazu máte vyznačené, že nosíte brýle, mohou vás pokutovat. Po získání řidičského oprávnění zákon vyžaduje další oční prohlídku až po dovršení 65. roku života. Po dovršení tohoto věku jsou řidiči povinni každé dva roky chodit na preventivní kontrolu svého zraku. „S přibývajícím věkem naše oči ztrácí schopnost zaostřovat nebo rozlišovat detaily za šera, stejně tak, jako těžko snášíme v noci světla protijedoucích aut. K tomu se mohou přidat i onemocnění, jako je zelený či šedý zákal,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková optometristka Alensa.cz.

Nejvíce nehod se děje v noci

Dopravní nehody se nejčastěji dějí mezi 18. hodinou večerní až 6. hodinou ranní. Důvody jsou jednoduché. „Stmívání a šero způsobuje, že vlnová délka světla se zkracuje. Světlo se tak více láme. Výsledkem je stav, kdy se vám dočasně zhorší vidění do dálky. Je proto vhodné používat polarizované sluneční brýle. Jestliže nosíte dioptrické brýle, pak fotochromatické brýle. Dobrým pomocníkem je i antireflexní vrstva,“ konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz.

Speciální úpravy skel

Polarizovaná skla – když řídíte, polarizované brýle byste měli mít vždy po ruce. Speciální filtr zabraňuje nepříjemnému odrazu slunečního světla přímo do očí a následnému oslepení. Tato situace vás totiž nutí přimhouřit oči. Sluneční paprsky tak snižují viditelnost a vidění může být v některých situacích nejasné a dokonce až bolestivé. Polarizované brýle zabraňují tomu, aby horizontální záření pronikalo do očí, a tím i chrání váš zrak. Díky této užitečné funkci můžete vidět jasnější barvy, máte lepší kontrast a eliminujete odlesky. Polarizované brýle můžete mít jednak jako sluneční ale i jako dioptrické.

Fotochromatická (samozabarvovací) skla – mnoho z nás volí samozabarvovací dioptrická skla. Důvod je velmi jednoduchý. Jedny brýle můžete používat při různých světelných podmínkách, a to i v případě, že je slunečné počasí, ale i tma, nebo vyjíždíte z tunelu. Dioptrické brýle s takovými vlastnostmi se dokáží ztmavit až na úroveň slunečních brýlí. Když se ocitneme v přítmí, brýle vyblednou do původní podoby.

Antireflexní vrstva – řízení v noci je namáhavé pro vaše oči. Dobrým pomocníkem je právě antireflexní vrstva. Ta efektivně eliminuje odrazy a záblesky světel, zvyšuje kontrast vidění a snižuje únavu očí. Tato úprava skel současně odpuzuje mastnotu na sklech. Díky tomu tak budou brýle čistější po delší dobu. Antireflexní vrstva může být přidaná na všechna dioptrická skla.

Zdroj: tojesenzace.cz

Resort zdravotnictví najal tlumočnici. Přeloží brífinky do znakové řeči

Tiskové konference ministerstva zdravotnictví se poprvé účastnila tlumočnice do znakového jazyka. Ministerstvo ke kroku inspirovaly jiné země, ve kterých se tlumočníci hojně používají, uvedla mluvčí Jana Schillerová. Další ministerstva, která redakce iDNES.cz oslovila, zatím zavedení tlumočníků neplánují. Ministerstvo zdravotnictví na své tiskové konferenci poprvé použilo tlumočnici do znakového jazyka. (23. dubna 2021). Ministerstvo počítá s tím, že se překlad stane běžnou součástí tiskových konferencí.

O zavedení tlumočnice diskutovala také vláda. Tam však zavedení brání technická stránka věci. „U nás to je problém v tom, že na tiskových brífincích máme často více ministrů. Museli by tedy být zabíráni pořád vcelku. Tlumočnice se navíc nemůže neustále přesouvat od jednoho k druhému,“ řekla mluvčí vlády Jana Adamcová. Vládní tiskové konference tedy překládá do znakového jazyka Česká televize.

Redakce oslovila s dotazem na zavedení tlumočníka také ministerstvo školství. To v současné době tento krok neplánuje. „Nicméně pokud by se osvědčil, nevylučujeme, že o něm nebudeme také uvažovat,“ uvedla jeho mluvčí Aneta Lednová. Zavedení tlumočnice zatím nemá v plánu ani ministerstvo zahraničních věcí, uvedla jeho mluvčí Zuzana Štíchová.

V březnu loňského roku si na absenci překladu do znakového jazyka u tiskových konferencí stěžoval Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR. Premiérovi Andreji Babišovi tehdy napsal otevřený dopis. V tom mu vytýkali, že neslyšící nemají stejný přístup k informacím o pandemii koronaviru jako slyšící lidé. Neslyšících je v České republice asi 10 000 a ke komunikaci používají znakový jazyk. Titulky, které u zpravodajských pořadů běží, pro některé z nich problém neřeší.

Zdroj: idnes.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa koček

Vůně mrouskající se kočky je vzrušující nejen pro kocoury v plné zbroji, ale i pro ty vykastrované. A dokonce i pro jiné samičky. Pokud máte doma dvě kočky, může se vám v klidu stát, že ta, která se nemrouská, zaujme funkci kocoura a šílenou "vrkající" a mňoukající kočku bude zezadu okusovat. Ta to bude přijímat masochisticky slastně. Podobně kočkám voní šanta kočičí a kozlík lékařský. Hračky a polštářky naplněné těmito bylinkami přivádějí kočky do extáze. Podobnou reakci mohou prý vyvolat i zelené olivy.

Pranostika

Bujný květ – plný úl.

Rady našich babiček

I mokrá bříza se dá použít jako dříví na topení. Velice snadno a rychle hoří. Březová kůra je místo papíru na podpal.

Nabídka pro čtenáře

Styron William – Sophiina volba

Amerika roku 1947. Mladý redaktor a začínající spisovatel Stingo se rozhodne přestěhovat do brooklynského penziónu Růžový palác, kde se chce věnovat jen psaní knih. Pozná tam okouzlující polskou emigrantku Sophii a jejího přítele Nathana. Do Sophie se Stingo ihned zamiluje, její přítel v něm však vyvolává smíšené pocity. Je vtipný a sympatický, ale mívá podivné nálady a zdá se, že není psychicky v pořádku. Po čase vyjde najevo, že bere drogy a často bývá agresivní. Se Sophií se však sblíží a ta mu často vypravuje příběh svého života. Prošla si peklem nacistické Osvětimi, kde pracovala jako sekretářka Rudolfa Hesse a často vzpomíná na svou rodinu i na situace, které v Hitlerem okupovaném Polsku musela prožít. Líčí ale i mnohé zážitky z polského Krakova před válkou i během ní.

Jednou zase Nathan Sophii napadne a ta se rozhodne utéci se Stingem na jih Spojených států. Je zoufalá, protože Nathana miluje a nedokáže si představit život bez něj. Nejde to ale ani s ním. Mají spolu zvláštní, až patologický vztah a Stingo krok za krokem odhaluje, proč. Z nezdařeného útěku se Sophie vrací zpět do New Yorku za svým Nathanem. Stingo se vydá ji hledat a nachází oba milence v náručí a mrtvé. Onu zásadní a krutou volbu, kterou musela Sophie v Polsku rozhodnout, se čtenář dozví ve druhé polovině příběhu. Nicméně zasáhne ho natolik, že do konce knihy jen doufá, že konec bude právě takový, jaký skutečně byl. Protože jiné východisko po Sophiině volbě zřejmě není. Nacismus a válka stavěly člověka před nesčetné množství těžkých voleb (týkajících se morálky, charakteru, empatie, volby mezi zlem a ještě horším zlem apod.) a Sophie si prošla mnohými z nich, nakonec i tou nejtěžší. V roce 1982 natočil slavný americký režisér Alan Pakula stejnojmenný film s Meryl Streepovou v hlavní roli. V něm proběhne ona „volba“ na konci a vzpomínám si, že z kina odcházelo více než sto diváků úplně mlčky.

Literární okénko

Arthur Rimbaud - Večerní modlitba

Jsem jako anděl v rukou kadeřníka
a držím džbánek piva se žlábky,
mám v ústech dýmku, světlo bliká,
nebe je jako plachta kocábky.

Mé sny jak trus, jenž dýmá z holubníka,
mně tvoří sladké připáleniny
a ze srdce mí něžná pěna stříká
jak temné zlato z květu kaliny.

Když snědl jsem své snění ke chlebu
a když jsem vypil jsem dvacet-třicet džbánků,
chystám se na malou potřebu.

A milý jako bůh ve svatostánku
močím do výše a kupředu
se souhlasem svých slunečnic a vánků.

Výročí

V měsíci květnu oslavili narozeniny Jana Brožková, Jaroslava Dvořáková, Martina Hanusová, Stanislava Kníchalová, Jana Šajnerová, Jan Šajner, svátek pak Monika Růžičková, Jana Kroulová, Jana Brožková, Jana Rzepecká, Jana Jungmannová, Jana Šajnerová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

  • Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
  • Ve dvou rada, ve třech zrada Když dva dělají totéž, není to totéž.
  • Lepší třikrát vyhořet než se jednou stěhovat.
  • Stokrát nic umořilo osla.

Nový kvíz:

Pokuste se doplnit číslovku do níže uvedených rčení (popř. přísloví) tam, kde je vynechané místo. Můžete doplňovat číslovky různých druhů (základní, řadové, druhové i násobné. Pokuste se vymyslet další rčení a úsloví, kde se vyskytuje nějaká číslovka a které zde nebylo uvedeno.

  • ... měř, ... řež.
  • ... vyhrání z kapsy vyhání.
  • Pro ... kvítí slunce nesvítí.
  • Kůň je ... hříbětem, člověk ... dítětem.
  • ... jsi dole, ... nahoře.

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Nudle s játry

Ingredience: 375 g nudlí, zvláště širokých, 1 karotka, 1 cibule, 1 stonek celeru, 50 g másla nebo margarinu, 2 lžíce olivového oleje, 250 g jater, 2 cl suchého sherry, sůl, pepř, 1 lžíce rajčatového protlaku, 50 g parmazánu

Postup: Karotku, cibule a stonek celeru usekáme a v polovině másla a oleje osmahneme. Dáme vařit nyní nudle. Omytá, blan zbavená játra nakrájíme na malé kousky a přidáme, zalijeme sherry, osolíme, opepříme a dusíme několik minut. Přidáme rajčatový protlak. Nudle scedíme, propláchneme, necháme řádně okapat. Vmícháme máslo a ragú a podáváme se sýrem.

Banánová bábovka

Suroviny: 100g másla, 250g moučkového cukru, 3 vejce, 4 středně velké banány, 8 polévkových lžic smetany, 400g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 1 šálek čokoládové polevy na polití, trochu kokosu na posypání

Postup: Máslo utřeme s moučkovým cukrem a žloutky do pěny. Banány rozmixujeme a polohrubou mouku smícháme s práškem do pečiva. Do utřeného másla postupně po částech přimícháme banány, mouku a smetanu. Nakonec lehce vmícháme pevný sníh z bílků. Bábovkovou formu vymažeme tukem, vysypeme strouhankou, připravené těsto do ní nalijeme a ve vyhřáté troubě pomalu upečeme (45-60 minut). Hotovou bábovku vyklopíme na mřížku a dáme vychladit. Nakonec celou bábovku polijeme čokoládovou polevou a posypeme kokosem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)