Paprsek ze tmy Červen 2020

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Červen 2020

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Jak vznikly měsíce

Víte, proč říkáme pondělku právě pondělí? A tušíte, podle čeho získala své pojmenování třeba taková sobota? Pojďme se společně podívat, jak vznikly názvy jednotlivých dnů v týdnu. Etymologie některých z nich je celkem zřejmá, u jiných nám však původ slova tak jasný být nemusí.

Pondělí: V případě prvního dne v týdnu je původ slova, které jej označuje, poměrně zřejmý. Jedná se prostě o „den po neděli“.

Úterý: I úterý má z etymologického hlediska souvislost se sváteční nedělí. Název, který dnes používáme, byl totiž odvozen od praslovanského slova v?tor?, které znamenalo „druhý“. Své pojmenování tedy úterý dostalo na základě toho, že se jedná o druhý den po neděli.

Středa: Když chodíme do práce či do školy, středa stojí uprostřed našeho pracovního týdne. A právě proto jí také říkáme právě středa. Čeština (a také řada dalších slovanských jazyků) se při pojmenování tohoto dne inspirovala v němčině – v té se středa řekne Mittwoch (= „střed týdne“).

Čtvrtek: Také etymologie slova čtvrtek je celkem zřetelná. Podobně, jako je úterý druhý den po neděli, je zase čtvrtek dnem čtvrtým.

Pátek: Tento nejoblíbenější den pracovního týdne dostal své pojmenování rovněž na základě svého postavení v ustáleném pořadí dnů. Pátek se jmenuje pátek proto, že je to pátý den v našem týdnu.

Sobota: Název prvního dne víkendu schválně porovnejme se slovem šabat či šábes, které označuje judaistický svátek (pro Židy jde o sedmý den v týdnu a také den odpočinku). Že jsou si obě slova podobná? Není divu – sobotě říkáme sobota právě po vzoru slova šabat (resp. po vzoru starších podob tohoto slova).

Neděle: Neděle je tradičním křesťanským názvem pro sedmý den v týdnu – den nepracovní. Název získala neděle podle toho, že se během tohoto dne nic nedělá (netvoří se žádné dílo).

Úplněk nastane 5. června ve 21.12 hodin.

O čem přemýšlíme

S lidmi s postižením je třeba komunikovat jako s rovnocennými partnery

Zástupkyně ombudsmana zveřejnila doporučení nejen pro média, jak mluvit a psát o lidech s postižením a jak s nimi komunikovat. S lidmi s postižením je podle ní třeba mluvit jako s rovnocennými partnery, přizpůsobit podmínky i způsob vedení rozhovoru konkrétnímu člověku s postižením. Cílem doporučení je přispět k tomu, aby byly jazyk i způsob zobrazování lidí s postižením v médiích více respektující.

„Média výrazně ovlivňují postoje a chování lidí. Představují určitý vzor, a jejich role při kultivaci společnosti je tedy nezastupitelná. Věřím, že pokud si nejen novináři osvojí námi navrhovaný způsob prezentace lidí s postižením, přirozeně tím ovlivní i pohled celé veřejnosti na ně,“ vysvětluje zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková důvod vydání manuálu. Za úplně nejdůležitější zásadu přitom považuje vnímat lidi s postižením v první řadě jako lidi a při komunikaci s nimi nebo o nich je respektovat: „Důležité je vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení, což znamená mluvit například o člověku s postižením, a ne o postiženém člověku. Stejně tak je lepší vyhýbat se například jednoslovným označením jako nevidomý, vozíčkář, autista, protože tím se identita člověka také redukuje pouze na jeho postižení.“

Dobré je vyvarovat se příliš dramatického vyjadřování, například nezobrazovat lidi s postižením jako oběti, které je třeba litovat, nebo naopak jako hrdiny, že s nějakým postižením dokážou žít. Stejně tak je lepší vyhnout se bezmyšlenkovitě používaným zaužívaným obratům, jako je např. „trpí postižením“, „upoután na vozík“, které opět naznačují, že postižení je něčím dramatickým nebo politováníhodným.

Podle zástupkyně ombudsmana je důležitá už samotná příprava na psaní článku nebo na rozhovor s lidmi a o lidech s postižením: „Je třeba věnovat pozornost nejen jazykové stránce, ale také přípravě podmínek pro natáčení nebo setkání. Novinář by se měl předem zeptat na povahu postižení a z toho vyplývající potřeby a podle toho vybrat místo, které je například bezbariérové, bez rušivého hluku, s potřebným osvětlením. Myslet je třeba i na to, jestli člověk s postižením nebude potřebovat přítomnost někoho dalšího, třeba tlumočníka do znakového jazyka.“

Vlastní komunikace či rozhovor s člověkem s postižením může mít svá specifika, s nimiž by novináři měli počítat, ale současně by se podle zástupkyně ombudsmana takové komunikace neměli bát. Stačí vstřícnost a respekt k člověku s postižením jako k rovnocennému partnerovi. Není proto například vhodné ani zdvořilé mluvit na člověka s postižením prostřednictvím jeho doprovodu (osobní asistent, tlumočník do znakového jazyka apod.), nikoli přímo na něj. Doporučení vzniklo ve spolupráci se speciálními pedagogy, lingvisty, neziskovými organizacemi, novináři, ale především se samotnými lidmi s postižením. Přináší řadu praktických rad a doporučení pro komunikaci s lidmi s různým typem postižení a zástupkyně ombudsmana věří, že otevře veřejnou diskusi o zobrazování lidí s postižením v médiích. Na podzim připravuje konferenci na toto téma a uvítá na ní nejen novináře, zástupce dalších médií, ale i odborníky z oboru lingvistiky aj. „Není třeba se bát ani komunikace s člověkem s mentálním postižením nebo s poruchou autistického spektra. Stačí pouze dodržovat určitá pravidla a řídit se radami z našeho manuálu, přizpůsobit tempo i slovník, snažit se o maximální srozumitelnost,“ uzavírá zástupkyně ombudsmana Šimůnková.

Zdroj: inspirante.cz

Umělé oko vyvinuté v Hongkongu možná lidem nejen vrátí zrak, ale uvidí i potmě

Vědci vyvinuli umělé oko, které by mohlo v budoucnosti dát schopnost vidění humanoidním robotům, nebo dokonce fungovat jako bionické oko pro zrakově postižené lidi. Vědci z Hong Kong University of Science and Technology vyvinuli takzvané ElectroChemical Eye – přezdívané EC-Eye, které se velikostí a tvarem podobá biologickému oku. Má ovšem mnohem větší potenciál. Oko napodobuje lidskou duhovku a sítnici, a to pomocí čočky pro zaostření světla na pole nanočástic citlivých na světlo. Informace jsou poté předány spoji ke zpracování do počítače.

Během testů byl počítač schopen rozeznat písmena „E“, „I“ a „Y“ promítnutá na objektiv.

Umělé oko by teoreticky mohlo být spojeno s očním nervem a předávat informace lidskému mozku, uvádějí vědci. A nejen to. Zároveň by bylo možno tyto „oči“ ještě vylepšit. „Biologické oči jsou pravděpodobně nejdůležitějším smyslovým orgánem pro většinu tvorů na této planetě,“ píší vědci v referátu popisujícím tento výzkumný průlom. „Systémy umělého vidění napodobují lidské oči a jsou důležité u autonomních technologií, jako je robotika. Zejména u humanoidních robotů by se měl vizuální systém podobat lidskému, aby umožnil přátelskou interakci mezi člověkem a robotem a měl vynikající vlastnosti.“

Testované zařízení má zatím nízké rozlišení, protože každý ze 100 nanowirů použitých při jeho konstrukci představuje pouze jeden pixel. (Nanowire je nanostruktura s průměrem v řádu nanometru.) Vědci však uvedli, že další vývoj by mohl umožnit, aby umělé oko mělo ještě lepší rozlišení než lidské. Potenciálně lze použít až 10krát více nanowirů, než je tomu u biologických fotoreceptorů, takže by umělé oko mohlo rozlišovat mezi námi viditelným světlem a infračerveným zářením. Jeho lidský uživatel by tak mohl vidět menší objekty a na delší vzdálenost a zároveň by získal schopnosti pro noční vidění.

Zdroj: independent.co.uk

Lidé často příznaky mrtvice podceňují, upozorňují jihočeští lékaři

Před několika dny, přesně 15. května, byl Světový den proti mozkové mrtvici, která je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Jihočeští lékaři patří do české i evropské špičky v její léčbě. Ve specializovaném centru českobudějovické nemocnice přijmou ročně kolem 1 200 pacientů s mrtvicí. V Jihočeském kraji jsou dvě pracoviště, která se zaměřují na péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Písecké iktové centrum každoročně ošetří okolo 500 pacientů s touto diagnózou, v českobudějovickém specializovaném centru jich přijmou kolem 1 200. Budějovická nemocnice je tak největším centrem pro léčbu pacientů s mozkovou příhodou na jihu Čech.

„Všichni mají mozkovou příhodu, ale ne všichni jsou vhodní pro akutní léčbu – i proto, že část pacientů stále přijíždí pozdě,“ říká vedoucí lékařka českobudějovického centra Miroslava Nevšímalová. U mrtvic se totiž podle zkušené neuroložky nevyplatí otálet. Mozkové buňky v jádru příhody jsou schopné přežít bez kyslíku jen čtyři minuty, buňky v takzvaném ischemickém polostínu pak maximálně čtyři a půl hodiny. Do té doby je potřeba podat nitrožilní lék, který sraženinu v ucpané mozkové tepně rozpustí. „Speciální látku podáváme ve formě jednohodinové infuze. Pacient se pak při dobrém průběhu začíná hýbat, začíná mluvit přímo na emergency. To je první a nejčastější metoda akutní léčby,“ vysvětluje lékařka.

Při uzavření velkého kmene mozkové tepny přistoupí lékaři k výkonu, kdy s pomocí speciálních mikrochirurgických nástrojů sraženinu vytahují z mozku přes stehenní tepnu na sále v místním znecitlivění. „V těžkých případech přichází anesteziolog pacienta uspat. Po následném výkonu, který trvá průměrně kolem půl hodiny, začíná být mozková tkáň za uzávěrem znovu prokrvená. Pacient se tak při optimálním nekomplikovaném průběhu léčby opět vrací do života bez následků. V průměru pak za tři až čtyři dny odchází z nemocnice domů,“ upřesňuje Nevšímalová. Jenže tím jeho léčba nekončí. Nastupuje doléčení a rehabilitace, péče logopeda či psychologa nebo také pobyt v rehabilitačních ústavech nebo lázních, které se na uzdravování pacientů po mrtvici specializují. Návrat do běžného života trvá řadu měsíců.

Jihočeští lékaři patří v léčbě mrtvice do špičky. V hodnocení iktových center v Česku i v Evropě se umisťují v čele srovnávacích žebříčků. „Stojíme na nejvyšších místech jak v rychlosti podání léčby, tak v počtu léčených pacientů,“ říká Nevšímalová.

Za tímto úspěchem stojí sehraná spolupráce lékařů specializovaných iktových center nemocnic s posádkami záchranné služby. Jakmile posádka záchranky diagnostikuje mozkovou příhodu, volá na takzvaný iktový telefon do nemocnice, kde se na příjezd pacienta připraví a do deseti patnácti minut po jeho převzetí zahajují léčbu.

„Naše spolupráce je příkladná, budějovičtí neurologové dokonce objíždějí dvakrát ročně všechny naše posádky po celém kraji a školí je. Byli první v republice, kdo s tím začal,“ chválí kolegy z nemocnice šéf jihočeské záchranky Marek Slabý.

Největší spektrum pacientů s mozkovou příhodou jsou lidé kolem sedmdesáti let. Onemocnění se však netýká jen seniorů, ale postihuje i mladé lidi, výjimkou nejsou třicátníci nebo čtyřicátníci.

„Jen za letošní leden až květen jsme transportovali 550 pacientů s mrtvicí, zatímco loni to bylo za stejné období 711 lidí. Fakt je, že lidé se při nástupu koronavirové epidemie báli, že je nakazíme my nebo se nakazí v nemocnici. A tak buď nevolali, nebo volali pozdě,“ srovnává Slabý. Sám při výjezdech často vidí, že lidé příznaky cévní mozkové příhody bagatelizují. Navzdory dnešní moderní léčbě se tak spousta pacientů dostává do péče lékařů pozdě a končí doživotně upoutaní na lůžko nebo s vážnými trvalými následky. „Náhle vzniklý pokles ústního koutku, porucha řeči, porucha hybnosti ruky jsou hlavní příznaky, při nichž je třeba volat záchranku a nespoléhat na to, že je rozchodíte,“ apeluje šéf záchranky.

Zdroj: www.idnes.cz

Klubové aktivity

Práce pro osobu se sluchovým handicapem

Transript online. s.r.o., nabízí zaměstnání na pozici komunitní manažer. Sociální podnik Transkript online s.r.o. se sídlem v Praze a s celorepublikovou působností hledá do svého týmu kolegu na pozici komunitního manažera, který má postižení sluchu. Naše společnost poskytuje online služby komunikační přístupnosti pro osoby se sluchovým handicapem (simultánní přepis mluvené řeči, tlumočení mezi češtinou a českým znakovým jazykem) a služby přepisu audiozáznamů mluveného slova do textové podoby.

Náplní práce komunitního manažera bude:

  • vyhledávat potenciální uživatele online služeb přepisu řeči, prakticky je seznamovat s mobilní aplikací eScribeDroid a s možnostmi jejího využití v situacích každodenního života
  • zapojovat se do přípravy a realizace PR aktivit, osvětových, prezentačních a vzdělávacích akcí sociálního podniku
  • prezentovat komunikační potřeby osob se sluchovým handicapem různým profesním skupinám a pracovníkům institucí (subjekty veřejné správy, zdravotnická zařízení, vzdělávací instituce, poskytovatelé sociálních služeb, zaměstnavatelé všech sektorů)
  • podílet se na přípravě elektronických a tištěných informačních či propagačních materiálů z oblasti online služeb komunikační přístupnosti pro osoby s postižením sluchu, včetně publikování na sociálních sítích a v online médiích
  • aktivně se účastnit testování služeb sociálního podniku.

Profil vhodného kandidáta:

  • má kultivovaný písemný i ústní projev v českém jazyce, srozumitelně mluví
  • dovednost komunikovat v českém znakovém jazyce je výhodou, nikoli podmínkou
  • umí a je ochotný pracovat samostatně, ale i v týmu
  • je komunikativní, těší ho pracovat s lidmi
  • je trpělivý a vstřícný v kontaktu s klienty, ochotný učit se a respektovat specifické potřeby klientů či kolegů s různými typy zdravotního handicapu.

Nabízíme:

  • zaměstnání v hlavním pracovním poměru (0,5 úvazku)
  • práci v úspěšném a respektovaném sociálním podniku
  • výborné technické zázemí pro výkon práce
  • odborné zaškolení a průběžné vedení, kurzy dalšího profesního rozvoje
  • prostor pro realizaci vlastních nápadů
  • možnost pracovat částečně z domova - organizace práce dle vzájemné dohody
  • soudržný a vstřícný pracovní tým.

Zájemce o tuto pracovní pozici prosíme o zaslání profesního životopisu na e-mailovou adresu: outratova@transkript.cz.

Pracovní nabídky pro OZP sociálního podniku Transkript online

Rádi uveřejňujeme zajímavé pracovní nabídky, určené pro OZP, osoby se zdravotním postižením.

Přepisovatel mluvené řeči – Sociální podnik Transkript online s.r.o. se sídlem v Praze a s celorepublikovou působností hledá do svého týmu kolegu/yni na pozici přepisovatele/ky mluvené řeči, který/á je osobou se zdravotním postižením.

Naše společnost poskytuje online služby komunikační přístupnosti pro osoby se sluchovým handicapem (simultánní přepis mluvené řeči, tlumočení mezi češtinou a českým znakovým jazykem) a službu přepisu audiozáznamů mluveného slova do textové podoby.

    Profil vhodného kandidáta:
  • píše na klávesnici rychlostí min. 400 úhozů za minutu
  • výborně ovládá gramatiku českého jazyka (dále vítáme zejména sj, příp. aj a nj)
  • je komunikativní, má kultivovaný ústní i písemný projev
  • je trpělivý a vstřícný v kontaktu se zákazníky, ochotný učit se a respektovat komunikační specifika klientů se sluchovým handicapem.

    Nabízíme:
  • zaměstnání v hlavním pracovním poměru (0,5 úvazku s možností navýšení)
  • práci v dynamicky se rozvíjejícím a respektovaném sociálním podniku
  • výborné technické zázemí pro výkon práce
  • odborné zaškolení a vedení, kurzy dalšího profesního vzdělávání
  • možnost pracovat částečně z domova (kancelářské prostory firmy nejsou bezbariérové)
  • soudržný a kreativní pracovní tým.

Zájemce prosíme o zaslání profesního životopisu na e-mailovou adresu outratova@transkript.cz.

Online tlumočník českého znakového jazyka

Sociální podnik Transkript online s.r.o. se sídlem v Praze a s celorepublikovou působností hledá do svého týmu pracovníka na pozici online tlumočníka českého znakového jazyka, který je osobou se zdravotním postižením.

Naše společnost poskytuje online služby komunikační přístupnosti pro osoby se sluchovým handicapem (simultánní přepis mluvené řeči, tlumočení mezi češtinou a českým znakovým jazykem) a služby přepisu mluveného slova do textové podoby.

Náplní práce tlumočníka bude:

  • poskytovat klientům s postižením sluchu tlumočení mezi češtinou a českým znakovým jazykem online formou
  • tlumočník s postižením sluchu bude převádět řeč slyšících z jejího přepisu, který mu budou simultánně zajišťovat nevidomí přepisovatelé.

    Profil vhodného kandidáta:
  • ovládá český znakový jazyk
  • srozumitelně mluví
  • je komunikativní, má kultivovaný ústní i písemný projev
  • je trpělivý a vstřícný v kontaktu se zákazníky, ochotný učit se a respektovat komunikační specifika klientů či kolegů se smyslovým postižením.

    Nabízíme:
  • zaměstnání v hlavním pracovním poměru (0,5 úvazku)
  • práci v respektované sociální firmě
  • výborné technické zázemí pro výkon práce
  • odborné zaškolení a průběžné vedení, kurzy dalšího profesního rozvoje
  • možnost pracovat částečně z domova (kancelářské prostory firmy nejsou bezbariérové)
  • soudržný a kreativní pracovní tým.

Zájemce o tuto pracovní pozici prosíme o zaslání profesního životopisu na e-mailovou adresu: outratova@transkript.cz.

Aktuálně před uzávěrkou

Co nabízejí mobilní operátoři držitelům ZTP/P?

Máte nevýhodnou smlouvu se svým poskytovatelem mobilních služeb? Od dubna 2020 je vypovězení takové smlouvy jednodušší a rychlejší. Oslovili jsme hlavní poskytovatele ve snaze zjistit nabídky určené vozíčkářům. Poslanci schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích, která má zákazníkům ulehčit odchod od operátora a snížit pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Nemusíte už hradit celou výši závazku za všechny zbývající měsíce, ale za každý z nich zaplatíte jen jednu dvacetinu minimálního měsíčního plnění. A to pouze v případě, že smlouvu zrušíte před uplynutím 3 měsíců od platnosti závazku.

Oslovili jsme tři hlavní poskytovatele a začali zjišťovat, jestli v nabídce svých služeb myslí také na vozíčkáře. U všech oslovených operátorů jsme se nejprve pustili do průzkumu webu a posléze kontaktovali pracovníka na informační lince. Velkým překvapením pro nás byla nedostupnost, respektive ne úplná propagační viditelnost těchto informací. Speciální nabídky určené držitelům ZTP/P nejsou firmami prezentované jako přednost, či snaha pochlubit se, ale spíše jako něco, co nemá být zas až tak vidět.

U společnosti T-Mobile je nabídka dostupná „pouze“ na infolince. Z jiného informačního zdroje se o možnosti slevy nedozvíte. Není dokonce zasílána ani emailem. V případě, že vás oslovit pracovníka infolinky nenapadne slevu nečerpáte, i když podmínky splňujete. Společnost Vodafone informace na webu sice má, ale nejsou součástí hlavní informační lišty, i když nabídku určenou seniorům tam najdeme. Je to určitě škoda, protože jde o nabídku hodnou pozitivní propagace. Firma nabízí vstřícné podmínky jak v případě internetových, tak mobilních služeb.

U společnosti O2 je sice nabídka dohledatelná poměrně dobře, ale web vás po proklikání identifikačních kroků odkáže na pobočku. Postrádáme nabídkový souhrn, nebo modelový příklad. Hodil by se, protože O2, jako jediný z operátorů, kombinuje státní příspěvek (200 Kč) a firemní příspěvek (41 Kč).

Informační linky doporučujeme, v určitém časovém odstupu, kontaktovat i po podepsání smlouvy, bez prvotního záměru operátora změnit. Ceny nabízených tarifů i tarify samotné se poměrně často mění, a ne vždy jste svým poskytovatelem informováni, že se vaše služba stala zastaralou a může pro vás tak být nevýhodná. A nyní už k nabídkám jednotlivých poskytovatelů.

T-Mobile

Infolinka: 800 733 733

Potřebné doklady: občanský průkaz, průkaz ZTP

Způsob sjednání: na prodejně nebo po telefonu

Dostupnost nabídky: pouze na zákaznické infolince

Tarif pro ZTP/P: T-Mobile sice má speciální tarify určené pro hendikepované a seniory, ale neuvádí je v oficiální nabídce. Vždy je třeba zavolat na infolinku, kde vám sdělí právě platnou nabídku. V den vydání článku společnost nabízí dva výhodnější tarify. První je určen pro střídmější uživatele. Obsahuje sto volných minut a 1 GB dat internetu s měsíční platbou necelých 400 Kč. Druhý je o stokorunu dražší, a nabízí neomezené volání i SMS do všech sítí s možností využít až 1,5 GB dat. V případě, že tohoto poskytovatele hodláte využívat nebo tomu tak je, a hodláte provést změnu využívaných služeb, využijte infolinku s dotazem na nejaktuálnější podmínky pro ZTP/P.

Vodafone

Infolinka: 800 77 77 77

Potřebné doklady: občanský průkaz, průkaz ZTP/P. Podrobněji zde .

Potřebné dokumenty: Žádost o poskytování Zvláštního cenového plánu

Způsob sjednání: na prodejně nebo po telefonu

Dostupnost nabídky: https://www.vodafone.cz/ztp/ nebo infolince

Tarif pro ZTP/P: I společnost Vodafone nabízí speciální nabídku pro vozíčkáře. Ale ani v tomto případě ji neuvidíme „na první dobrou“. Je dostupná pod tzv. Zvláštním cenovým plánem, který najdete pod výše uvedeným odkazem. V případě zájmu je třeba doložit vyplněnou žádost a uvedené doklady. Tarif „Pro náročné“ obsahuje neomezené volání a SMS do všech sítí spolu s 40 GB internetu a Roaming v EU zdarma, 1000 minut do zahraničí. Měsíční poplatek činí 549 Kč. Kompletní nabídku najdete zde .

Společnost O2

Infolinka: 800 02 02 02

Potřebné doklady: občanský průkaz, průkaz ZTP

Potřebné dokumenty: Žádost o přiznání nároku zdravotně postižené osoby

Způsob sjednání: doporučujeme na prodejně. Lze to samozřejmě i na infolince, ale nemine vás posílání dokumentů poštou a návštěva kurýra.

Dostupnost nabídky: http://www.o2myslimena.cz/ztp/

Tarif pro ZTP/P: Společnost 02 nabízí držitelům průkazu ZTP/P dvě formy snížení základní ceny: státní příspěvek a slevu na některou ze služeb. Celkově jde o 249 Kč. Slevu lze využít na jednu službu. Státní příspěvek ZTP můžete uplatnit na pevnou linku, nebo na kterýkoliv mobilní tarif s měsíční cenou aspoň 249 Kč s DPH. Vždy je potřeba si vybrat, na kterou službu chcete Státní příspěvek ZTP čerpat. Nemůžete ho čerpat na obě služby zároveň. Jeden příspěvek můžete vždy využít jen pro jednu osobu a jedno telefonní číslo. Když zrušíte službu, příspěvek se zruší společně s ní. Příspěvek není možně uplatnit na předplacenou kartu. Slevu pro držitele ZTP/P je možné uplatnit až poté co se stanete zákazníky 02 a je přeneseno číslo. Proto doporučujeme navštívit prodejnu O2, celý proces to urychlí. Ale samozřejmě je možné využít poštovní služby a kurýra, který je zpoplatněn stokorunou.

Jak probíhá přenos telefonního čísla?

Dnes je přenos telefonního čísla k jiné společnosti vcelku jednoduchou záležitostí. Nejprve je nutné oznámit ukončení spolupráce stávajícímu poskytovateli. V rámci úkonů s tím spojených je vygenerován přenosový kód - tzv. OKU kód, případně ČVOP. Nejčastěji jej obdržíte formou SMS. Přesné datum přenosu si domluvte s novým poskytovatelem stejně tak způsob dodání nové SIM. Jde to i poštou. Celý proces by měl probíhat v řádu dnů a samotné číslo je nefunkční pouze pár hodin v nočních hodinách.

Zdroj: www.vozejkov.cz

Česká pošta se vrací k běžné otvírací době, obnoven bude i víkendový provoz

Všechny pobočky České pošty se od 25. května vrátí k běžné provozní době, která platila před zavedením opatření proti šíření koronaviru. Na všech poštách bude také obnoven dřívější víkendový provoz. Od pondělí se ruší i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP, sdělil ve čtvrtek mluvčí pošty Matyáš Vitík. Většina poboček fungovala ve standardním režimu od 4. května. Výjimkou byly pošty tvořící tzv. kritickou infrastrukturu státu, které měly omezenou provozní dobu do 16:00 hodin od pondělí do pátku a v sobotu do 12:00 nebo 13:00 hodin. O nedělích bylo dosud na všech poštách zavřeno.

Od příštího týdne také skončí možnost posílat průhledné zásilky s rouškami po ČR zdarma. Zákazníci poslali od 19. března do středy zhruba 220 000 zásilek s rouškami. Na poštovném tím ušetřili přes pět milionů Kč. Česká pošta provozuje celkem 3200 vlastních nebo partnerských poboček.

Zdroj: www.lidovky.cz

Před 65 lety přišel Wichterle (†84) s převratným materiálem

Vyměnit brýle za kontaktní čočky je dnes běžnou záležitostí. Dříve byly ale vyráběny ze skla a plexiskla, což pro nošení nebylo příliš příjemné. Převrat přišel díky českému vědci Otto Wichterlemu (†84), který před 65 lety získal patent na hydrofilní gel. Patent číslo 91918 získal společně se svým nejlepším žákem a asistentem Drahoslavem Límem (†77). Na vývoji vhodných polymerů do kontaktních čoček spolu pracovali v letech 1952 až 1955.

Směs vznikla náhodně. K objevu se váže historka, kdy jeden den Lím nestihl dokončit práci, kterou si naplánoval, a svůj syntetizovaný produkt nedodělal. Ráno zjistil, že se směs přes noc změnila v měkkou průhlednou hmotu. A právě ta se stala základním materiálem pro měkké kontaktní čočky. Poté, co vznikl patent na hydrofilní gel zvaný polyHEMA, vyráběli vědci čočky technikou odstředivým litím, čímž se snížily výrobní náklady. První přístroj pro výrobu se svou originalitou proslavil. Čočky totiž vznikaly na aparatuře sestavené z dětské stavebnice Merkur. Nejprve s dynamem z jízdního kola jako motorkem a poté i s motorkem z gramofonu. Postupně byly metody výroby dovedeny téměř k dokonalosti a zájem o čočky se zvyšoval. Patent na xerogelové čočky odkoupila americká firma Bausch & Lomb, jeden z nejvýznamnějších výrobců kontaktních čoček dnešní doby.

Víte, že první návrhy korekce refrakčních vad oka pocházejí z počátku 16. století z pera Leonarda da Vinciho? Vynálezce kontaktních čoček se málem nedožil dospělosti. Ve svých šesti letech spadl Otto do nádrže s močůvkou a ošetřující lékař mu tehdy dával maximálně rok života. Dva roky strávil na lůžku s horečkami, ale nakonec se plně zotavil. A i když ve škole zameškal spoustu času, jeho talent se začal brzy rozvíjet. Zkoušela je Naďa Urbánková. Kdysi pro ni byly brýle velkým handicapem, později na nich postavila svou kariéru. Naďa Urbánková (80) je nejslavnější českou brýlatou zpěvačkou. Aby ne, když za celý život jich vystřídala zhruba 150. Ale i ona je občas před kamerou odložila a nasadila čočky. „Byla jsem jedna z prvních, která zkoušela čočky panu profesoru Wichterlemu. Nosila jsem je i v Národním divadle,“ prozradila před lety Urbánková.

Objevil i silon. Otto Wichterle, který pocházel z Prostějova, byl světově proslulý český vědec a vynálezce. Mimo zdokonalení čoček se proslavil objevem silonu, umělého polyamidového vlákna. Život ale neměl vždy tak růžový. Za druhé světové války byl ve Zlíně zatčen. Jen díky štěstí a korespondenci s německým chemikem Langenbeckem nebyl poslán do koncentračního tábora, ale strávil jen čtyři měsíce ve vězení. Za totality zasedl do Sněmovny národů Federálního shromáždění jako bezpartijní poslanec.

Zdroj: www.ahaonline.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa hmyzu

Trávicí soustava komára se při jídle nafoukne, a komár tak dokáže pozřít množství krve odpovídající až trojnásobku jeho váhy. Krev pak postupně tráví: slouží mu jako zdroj proteinů pro tvorbu vajíček, která následně klade do vody.

Pranostika

Čím dříve před svatým Janem hřiby rostou, tím dříve před Vánocemi sněží.

Rady našich babiček

Proti plesnivějícímu sýru je dobré přibalit k němu pár kostek cukru. Starý sýr je chutnější, když se před upotřebením ponoří na delší dobu do mléka či vody.

Nabídka pro čtenáře

Braine John Gerard – Místo nahoře

Děj se odehrává v městečku Warley v severní Anglii bezprostředně po druhé světové válce. Joe Lampton je mladý ambiciózní muž, který ví, že v dělnickém městě Dufton, odkud pochází, ho žádná závratná kariéra nečeká. Považuje ho za špinavé a nudné, kde ho žádná kariéra nečeká. Dává si slib, že dosáhne všeho, co mají bohatí lidé. Drahé auto, přepych, krásné ženy. Město tedy opouští a vydává se do Warley, které je známo honosným životem smetánky a bohatých lidí. Ubytuje se v pronájmu u staršího páru, který je velmi přátelský a udělí mu mnoho užitečných rad do života. Joe jich však příliš nedbá, snaží se najít si dobrou práci a přátele. Na jednom divadelním představení ho noví přátelé Bob a Eva seznámí s 19letou herečkou Zuzanou Brownovou. Joe se do ní zamiluje na první pohled a dá si předsevzetí, že bude jeho. Zuzana je ovšem dcerou bohatého továrníka z Warley a jejím nápadníkem je letitý rodinný přátel Brownových, Jack Wales. Zuzana jeho lásku příliš neopětuje, je odtažitá a dává najevo svůj původ.

Proto si Joe začne vztah se starší vdanou ženou Alicí. Jejich vztah přeroste v intimní, Alice se bezhlavě zamiluje a podvádí svého bohatého muže. Joe však vidí svou šanci u Zuzany, která by ho sňatkem mohla přivést do vyšší společnosti. Začne si s ní znovu a tentokrát úspěšně, přestože ji vlastně nemiluje, jen touží po jejím postavení. Zuzana mu neodolá a brzy plánují svatbu. Joe se ocitl konečně tam, kde vždy chtěl být. V lepší společnosti. Alice rozchod a Joeův sňatek neunese a spáchá sebevraždu. Joe dosáhl svého, má krásnou a bohatou ženu, stýká se s vysoce postavenými lidmi. Pan Brown mu slíbil místo v jeho firmě s platem, o kterém se Joeovi ani nesnilo. Přesto se však necítí šťastný. Vidina jeho nového života v bohatství se začíná realizovat, když v tom ho překazí nečekaná zpráva o Alicině smrti. Joe má pocity viny, bloudí ulicemi, pije nad míru, vyvolává konflikty. Zachrání ho až Bob s Evou, kteří ho hledají. Utěšují ho, že za nic nemůže a odvezou ho domů k Zuzaně, která si toho dne byla v Londýně koupit svatební šaty.

V roce 1959 natočil britský režisér Jack Clayton stejnojmenný film se slevnou Simone Signoret v roli Alice a Laurence Harveye jako Joe Lamptona. Film se soustředil na vztah stárnoucí Alice k mladému muži.

Literární okénko

Sládek Josef Václav – Neuměl bych zapomenout

Táhnou mraky ku západu,
kývají mi nad horami
a já hlavu v dlaně kladu. —
„Pojď zas, hochu, pojď zas s námi,
tam bys mohl zapomenout.“

Táhly mraky a já s nimi
přes hory a moře dálné,
letem cestu značily mi
mraky kalné — zraky kalné,
neuměl jsem zapomenout.

Krásno tam za oceánem,
srdce volná, šíje tuhy,
každý svým, jen bůh všech pánem,
krásné jsou ty volné luhy
těm, kdo umí zapomenout.

Stál jsem moře na pokraji,
díval jsem se přes vod pláni.
„A kdy byl bych zde jak v ráji“ —
přece jsem tam neměl stání,
neuměl jsem zapomenout.

Táhněte si ku západu,
mraky, lidé, tažní ptáci,
všech těch vašich u pokladů
naši bídu, naši práci
neuměl bych zapomenout.

Výročí

V měsíci červnu oslavili narozeniny Marie Kellnerová, Anna Eliášová, Helena Škramlíková, Marie Tesková, svátek pak Jan Beneš, Jan Šajner, Ladislav Berky, Ladislav Valnoha a Stanislava Kníchalová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

1d, 2c, 3e, 4b, 5a

Nový kvíz:

Pokuste se najít rčení s podobným významem, a to vždy jedno rčení pod číselným označením a druhé rčení označené písmenem.

6. Ten tomu dal korunu.
7. Má pod čepicí.
8. Má oči na stopkách.
9. Namočit se do něčeho.
10. Utáhnout si opasek.

F. Mít oči i vzadu.
G. Mít máslo na hlavě.
H. Ten to ale vymňouk.
I. Uskrovnit se.
J. Je všemi mastmi mazaný.

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Bábovka (nejen) pro diabetiky

Ingredience:
6 vajec, 3-5 odměrek tekutého sladidla vhodného pro pečení (např. Kandisin), 1 dcl oleje, 1 dcl (horké) vody, 250 g polohrubé mouky, 1 pudink (nejlépe dia), 1 lžíce kakaa, 2 lžíce rumu, citronová kůra, 1/2 prášku do pečiva

Příprava:
Žloutky utřeme se sladidlem, přidáme po částech olej a horkou vodu. Směs šleháme do zhoustnutí. Mouku smícháme s pudinkem, práškem do pečiva a spojíme s první směsí. Poté těsto zlehčíme hustým sněhem ušlehaným z bílků a citronové kůry. Z kakaa a rumu umícháme kašičku, kterou spojíme s částí těsta. Do vymaštěné a moukou vysypané formy lijeme střídavě světlé a tmavé těsto (kakaové). Pečeme na 180 stupňů asi 30 minut.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)