Paprsek ze tmy Červenec a Srpen 2022

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Červenec a Srpen 2022

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Otázky a odpovědi ohledně zrakového postižení

  1. Pokud má člověk zrakové postižení, tedy mu zrak chybí, má nějaké jiné lepší schopnosti – představivost, sluch či speciální dovednosti…? Jedním z mýtů, co si lidé často myslí, je, že ten, kdo nevidí, zákonitě velmi dobře slyší. Pravidlo to samozřejmě není. Je to spíše tak, že pokud chybí zrak, pak je člověk nucen využívat naplno ostatní smysly, které mu nahradí vjem vizuální, nejčastěji to tedy bývá sluch. Ten není zpravidla lepší, ale spíše více trénovaný než u lidí bez zrakového hendikepu. Neplatí tedy, že ztráta zraku vede ke zlepšení ostatních smyslů.
  2. Je-li člověk nevidomý (špatně vidí), je jeho pohyb „normální“ ve smyslu toho, zda chodí úplně stejně jako zdravý člověk či je chůze něčím jedinečná? Tato otázka byla míněna ve smyslu motorickém, to znamená, že tazatel chtěl vědět, zda našlapujeme úplně normálně jako člověk, který se pohybuje bez bílé hole. Tady je třeba si uvědomit, že nějaké speciální techniky chůze se nepoužívají, ale používají se techniky chůze s bílou holí. Takže člověk kráčí tak, jak je zvyklý. Někdo se pohybuje poměrně svižně, jiný je opatrnější. Někteří nevidomí však mohou při chůzi působit nejistě, jelikož mají obavy z kroků do neznámého, do prostoru, který nevidí. Chůze pak působí houpavě, nemotorně či nekoordinovaně. To však nelze aplikovat na všechny zrakově postižené.
  3. Proč a jak se učíme psát všemi deseti?  Tato dovednost bývá velkou záhadou. Jelikož stále panuje přesvědčení, že když člověk nevidí, to znamená, že je mu zapovězena výpočetní technika, že rozhodně nemůže pracovat s počítačem. Opak je samozřejmě pravdou. Lidé se zrakovým hendikepem dnes standardně pracují s informačními technologiemi – využívají zvětšovací programy, odečítače obrazovky či hmatové výstupy v podobě braillských řádků – o řádku více informací zde: Braillovo bodové písmo – pomůcky. Pro lidi bez zrakového hendikepu je vždy těžké si představit, že budou pracovat s počítačem bez myši a bez zapnutého monitoru. Ano, tohle je realita a i praxe. Lidé zcela nevidomí si velmi často monitor nezapínají. Ti, co mají zbytky zraku, využíváme možnost si pomocí speciálního programu zvětšit obsah obrazovky. Často musejí mít zapnutý hlasový výstup. Tudíž lze kombinace všech zmiňovaných možností. Ale vždy je třeba znát dokonale rozložení klávesnice, jelikož počítače/notebooky ovládáme pomocí klávesových zkratek. Týká se to jak operačního systému, tak i speciálních softwarů. Je tedy třeba znát dokonale umístění všech kláves na klávesnici, abyste mohli efektivně se svým softwarovým vybavením pracovat. Posléze je možné za pomocí počítače provádět vše, co dělají lidé, kteří ke své práci s počítačem využívají svůj zrak. Tudíž, než se člověk rozhodne, že bude pracovat s počítačem, a neumí psát všema deseti, tak je žádoucí tento kurz absolvovat. Na výuku kurzu existují skripta a metodiky, kurz je možné absolvovat v rámci služeb sociální rehabilitace v Tyfloservisu, o.p.s. Ale také existuje aplikace Psaní hravě, což je aplikace na výuku psaní na klávesnici, která je přístupná i uživatelům se zrakovým postižením. 
  4. Je braillský kód všude stejný? Studenty zaujalo Braillovo bodové písmo, kdy si zkoušeli napsat své jméno na Pichtově psacím stroji. Vysvětlili jsme si, že písmena jsou stejná, avšak zápisy se liší v různých státech speciálními znaky. V České republice jsou to písmenka s háčky a čárkami, v Německu mají např. přehlásky, Francouzi používají různé speciální znaky (ocásky u písmenek, obrácené čárky nad písmeny aj.). Bodové písmo se používá tedy po celém světě, zápisy mají však odlišnosti, v Anglii a Německu se používá tzv. zkratkopis. Objem textu vytištěného v Braillově bodopisu je mnohem objemnější než v černotisku.
  5. Existují přenosná zařízení na čtení textů? Studentům se zalíbily čtečky tištěné předlohy, které jim byly předvedeny. Pod čtečku Read Easy byl položen text v anglickém jazyce (studenti byli zahraniční), čtečka si text přelouskala a použila vhodný hlas pro čtení cizojazyčného textu. Díky tomu vyvstal dotaz, zda existuje něco, co se dá nosit při sobě, když tato čtečka je stacionární. Ukázali jsme si kamerový systém OrCam, který slouží primárně na čtení textů v terénu. Malá kamera sejme textovou předlohu a hlasový výstup ji přečte. Většina zrakově postižených také využívá OCR aplikace v mobilu, kterým si vyfotí předlohu a ta je jim posléze přečtena hlasovým výstupem v mobilním zařízení.

Tento text přinesl pouze část otázek, které studenty nejvíce zajímaly. Další otázky a odpovědi se budou objevovat postupně v dalších nových textech na blogu.

Zdroj: blindicka.cz

Úplněk nastane 14.6.2022 ve 13.51 hod., 13.7.2022 ve 20.37 hod., 12.8.2022 ve 3.35 hodin.

O čem přemýšlíme

Příspěvek na koupi auta

Příspěvek upravuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Pokud dále píšeme o zákonu, myslíme tento. Najdete ho třeba na www.zakonyprolidi.cz.

Mohu dostat příspěvek na auto? Příspěvek můžete dostat, pokud

  • máte některé ze zdravotních postižení vyjmenovaných v zákoně,
  • jsou vám alespoň 3 roky,
  • pravidelně cestujete třeba kvůli práci, studiu nebo k lékaři (předložíte čestné prohlášení),
  • můžete řídit auto nebo vás někdo může vozit (váš zdravotní stav nebrání převozu).

Které ze zdravotních postižení musím mít? Příspěvek můžete dostat, pokud máte buď

  1. těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí vyjmenovanou v zákoně a zde:
  2. anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,
  3. funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  4. funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
  5. ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,
  6. ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,
  7. těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,
  8. disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,
  9. anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,
  10. anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování,
  11. anatomické ztráty horních končetin na úrovni obou zápěstí a výše nebo vrozené či získané vady obou horních končetin s úplnou ztrátou základní funkce obou rukou (úchopu a přidržování) závažně narušující posturální funkce těla, nebo
  12. těžkou nebo hlubokou mentální retardaci nebo stav na rozhraní těžké mentální retardace.

Co když mám jiné než v zákoně vyjmenované postižení? Pokud máte jiné než vyjmenované postižení, příspěvek nemůžete dostat, i kdyby vaše postižení bylo podobné (stejně závažné) jako vyjmenované. Zákon bohužel pamatuje jen na problémy způsobené vadou nosného nebo pohybového ústrojí. Příspěvek proto nemůžete dostat, pokud máte problémy s chůzí z jiného důvodu, třeba kvůli poškození mozku (roztroušená skleróza, demence, Parkinsonova nemoc…). To platí, i kdybyste se mohli pohybovat jen na invalidním vozíku.

Co když nemám mentální retardaci, ale demenci? Pokud máte demenci, příspěvek nemůžete dostat. Retardace je vrozené postižení nebo postižení získané nejpozději do dvou let věku. Demenci způsobuje poškození mozku po druhém roce života.

Kolik dostanu? Nezletilí dostanou 200 000 Kč. Dospělí dostanou 100 000 Kč až 200 000 Kč podle výše příjmů (svých nebo celé rodiny, pokud nežijí sami). Podrobnosti jsou v § 10 odst. 5 zákona a zde:

příjem podle násobků životního minima jednotlivce nebo rodiny

= příspěvek

nepřekročí 16násobek

200 000 Kč

nad 16násobek, ale nepřekročí 17násobek

180 000 Kč

nad 17násobek, ale nepřekročí 18násobek

160 000 Kč

nad 18násobek, ale nepřekročí 19násobek

140 000 Kč

nad 19násobek, ale nepřekročí 20násobek

120 000 Kč

nad 20násobek

100 000 Kč

Životní minimum jednotlivce (pokud žijete sami) je 4 620 Kč měsíčně.

U životního minima rodiny záleží na počtu lidí a věku dětí. K výpočtu můžete použít kalkulačku na webu MPSV (www.mpsv.cz: Působnost MPSV ? Příjmy a životní úroveň ? Životní a existenční minimum ? Kalkulačka…).

Například 200 000 Kč dostanete, když váš příjem nepřekročí 61 760 Kč, pokud žijete sami, a 171 040 Kč, pokud žijete s manželem/manželkou a dvěma dětmi do 6 let věku.

Dostanu příspěvek před koupí auta? Žádost o příspěvek můžete podat před nákupem auta nebo až 12 měsíců od jeho zakoupení. Mohu příspěvek po čase dostat znovu? Ano. Po sedmi letech. Přesněji po uplynutí 7 let (84 měsíců) od konce kalendářního měsíce, ve kterém vám úřad práce přiznal dřívější příspěvek (rozhodnutí nabylo právní moci). Dříve než po 7 letech můžete o příspěvek požádat, pokud jste dřívější příspěvek (nebo jeho část) vrátili, nebo vám úřad práce vrácení prominul.

Kdy musím příspěvek vrátit? Příspěvek budete muset vrátit, pokud:

  • příspěvek (nebo jeho část) nepoužijete ke koupi auta do 3 měsíců od vyplacení nebo ve lhůtě určené úřadem práce,
  • příspěvek použijete jinak, než jste měli podle rozhodnutí o jeho přiznání,
  • autem přestanete pravidelně jezdit nebo nebudete schopni převozu – auto přestanete používat před uplynutím 7 let po měsíci od vyplacení příspěvku,
  • o auto přijdete před uplynutím 7 let po měsíci od vyplacení příspěvku,
  • se prokáže, že jste v žádosti o příspěvek uvedli nepravdivé nebo zkreslené údaje.

Zvažte dobré pojištění auta. Příspěvek totiž budete muset vrátit, i kdyby vám auto ukradli nebo kdyby se zničilo při nezaviněné havárii. Jsou výjimky, kdy příspěvek nebudu muset vrátit? Ano. Příspěvek nebudete muset vracet, pokud:

  • autem přestanete pravidelně jezdit nebo nebudete schopni převozu, protože se změnil váš zdravotní stav,
  • zemřete (příspěvek nebudou vracet ani vaši dědicové),
  • vám úřad práce promine povinnost vrátit příspěvek nebo jeho poměrnou část.

O prominutí musíte úřad práce požádat. Žádost pečlivě zdůvodněte – vysvětlete, proč by vám úřad práce měl vrácení prominout. Úřad práce vám nemusí vyhovět. Udělá to, pokud uzná, že máte „důvody hodné zvláštního zřetele“.

Dá se ještě snížit cena auta? Mohu dostat zpět daň z přidané hodnoty?

Ano. Pokud dostanete příspěvek na pořízení auta, finanční úřad vám vrátí daň z přidané hodnoty, kterou jste zaplatili v ceně auta, pokud o to požádáte do 3 let od konce měsíce, ve kterém jste dostali příspěvek nebo koupili auto (podle toho, co bylo později). Podrobnosti najdete v § 85 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Zdroj: aktivnizivot.cz

Klubové aktivity

Malá Skála

Že ráda cestuji, je o mně známo. Poznala jsem opět nová, zajímavá místa i s nádhernou přírodou. V hotelu, vzhledem k vyšší inflaci, vařilo se tam dobře. Bazén jako doplněk moc potěšil, protože počasí docela přálo. Buřtíky opékané a Kačenkou podávané, to nemělo chybičku. Než někam jedu, jdu vždy alespoň na antigenní kovidový test. Doba je tomu nakloněna, taky, abych chránila sebe i druhé. Test byl negativní. Ale zpět. Z pobytu jsem si odvezla omikron. Naštěstí jsem sv blízké nenakazila, ale průběh jsem měla střední, hrůza. Vděčím za mnohé mojí dobrovolnici Dominice, která o mně pečovala. Těším se opět na další pobyt. Děkuji, Oto.

Dana Ťukalová

Malá Skála II

Na pobytu v Malé Skále se mi líbilo ubytování ve druhém patře hotelu Kavka. Dvojlůžkové pokoje byly s příslušenstvím. V hotelu bylo zajištěno stravování, výlety pořádané Klubem. Co by se mi nelíbilo, nevím.

Honzík Beneš

Aktuálně před uzávěrkou

Mise proti epidemii obezity, cukrovky a onemocnění srdce

Vzniká Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) – historicky největší tuzemský projekt tohoto typu, který spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. V jeho rámci budou prestižní instituce pomáhat pacientům s civilizačními chorobami, které mají v součtu na svědomí násobně víc životů než nádorová onemocnění.

Týmy odborníků z IKEM, Fyziologického ústavu a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Masarykovy Univerzity v Brně a Univerzity Karlovy budou společně pracovat na hlubším poznání příčin vzájemně propojených chorob, na vývoji nových léků i větším zapojení moderních technologií v léčbě.

V Česku trpí diabetem přes milion lidí a na problémy spojené s tímto onemocněním jich ročně umírá více než 22 000. Kardiovaskulární choroby mají na svědomí více než 36 000 úmrtí ročně. To je hlavním důvodem, proč se spojují přední české vědecké a vzdělávací instituce do Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. „Cílem projektu je nejen účinněji předcházet těmto onemocněním, ale také je co nejefektivněji léčit. Díky němu budeme schopni mnohem rychleji do praxe promítat poznatky získané experimentálním výzkumem. Pacienti se tak snáze a efektivněji dostanou k novým léčebných postupům a opatřením,“ vysvětluje hlavní vědecký koordinátor a iniciátor celého projektu prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., přednosta Centra diabetologie IKEM. Projekt získal z evropských peněz podporu ve výši 1 012 062 000 korun.

Očekávané konkrétní přínosy pro pacienty. Například obézní pacienti s diabetem 2. typu budou moci díky projektu užívat inovativní léky, které by běžně i vzhledem k vysoké ceně vůbec nedostali. Zároveň dostanou možnost se zapojit do komplexního programu, včetně podrobného plánu fyzické aktivity a sledování pokroku i konzultací online. I další nemocní budou mít možnost se zapojit do nejnovějších studií. Diabetici se sníženou funkcí ledvin, kteří musejí aplikovat inzulin několikrát denně, dostanou k dispozici nejmodernější senzory na měření glykémie a bude možné jim s pomocí vědeckých modelů upravit a zjednodušit léčbu.

Zlepšení by výzkum měl přinést i skupině pacientů s diabetem 1. typu, kteří trpí syndromem nedostatečného rozpoznávání hypoglykémie (tedy nečekaného prudkého poklesu hladiny cukru v krvi, který může nemocného bezprostředně ohrozit na životě). I pro ně bude národní institut hledat řešení jejich problémů. Projekt se ještě více zaměří i na nemocné s obezitou a fibrilací síní, kterým se již v IKEM věnuje program HOBIT. Nové možnosti léčby onemocnění srdce a cév, včetně srdečního selhání a srdečních arytmií budou předmětem celé řady experimentálních i klinických programů tohoto institutu.

Každá zapojená instituce bude s ostatními spolupracovat na řešení úkolů, které by měly vést k efektivnějšímu zvládání „epidemie“ civilizačních onemocnění, zejména prostřednictvím hlubšího porozumění společným příčinám úzce souvisejících onemocnění, rychlejšího a efektivnějšího testování účinnosti a bezpečnosti nových léků, zapojení pacientů do nejnovějších studií, lepšího využití moderních technologií v léčbě, příležitosti pro mladé vědce a lékaře a účinnějších preventivních programů.

Zdroj: zezdravotnictvi.cz

Ceny energií budou pro soc. slabé nižší. Síkela chce úspor. tarif i pro střední třídu

Před podzimní topnou sezonou čeká seniory či invalidy s nízkými důchody a další sociálně zranitelné skupiny obyvatelstva finanční úleva. V rámci energetického balíčku chystají ministerstva práce, průmyslu a financí legislativní změny, které domácnostem s nízkými příjmy včetně rodin s dětmi nastaví zvláštní tarify za elektřinu a plyn. Analytici záměr vlády vítají. Pokud bude podle nich opatření skutečně adresné, další růst inflace nezpůsobí.

Šéf rezortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že půjde o kombinaci regulovaného tarifu se snahou o dosažení energetických úspor. „Netýká se to jen nejchudších, ale i střední třídy. Pracovně tomu říkáme úsporný tarif, snížíme cenu energií všem domácnostem, pokud budou motivováni k úsporám,“ dodal.

Podle Jurečky by dotace na levnější teplo fungovaly na podobném principu jako slevy v dopravě pro děti, studenty a lidi starší 65 let. U zdravotně a tělesně postižených a dalších sociálně ohrožených skupin by stát zastropoval cenu energií a rozdíl mezi touto a tržní cenou by distributorům zaplatil. Stejným způsobem si dopravci nárokují doplatek za snížené jízdné.

„Dotyčný člověk by doložil distributorovi, že podle výčtu daného zákonem má nárok na levnější elektřinu nebo plyn. Například by se prokázal invalidním průkazem. Pomoc sociálně slabším domácnostem je určitě dobrá cesta boje s energetickou krizí a zdražováním. Tito lidé nemají možnost výraznějšího zvýšení příjmu. Zamýšlená pomoc nezpůsobí další růst inflace, jestliže bude zacílena na menší skupinu obyvatel. Mělo by se jednat o maximálně 15 procent populace. Kdyby měla sleva na energie trvalejší charakter, musí vláda podle odborníků motivovat příjemce pomoci ke snižování spotřeby elektřiny a plynu a rovněž k vybírání výhodných nabídek od distributorů.

Z důvodů energetické krize a inflace už vláda odsouhlasila zvýšení existenčního a životního minima od poloviny roku. Vzrostou v rozmezí od pěti do deseti procent. Přesně to stanoví spotřební koš sociálně nejzranitelnějších lidí, který ministerstvo práce v návaznosti na inflaci příští měsíc propočítá. Obě dávky se propisují do dalších osmi typů podpor, které nyní dostává asi 400 tisíc osob. Existenční a životní minimum letos stoupne už podruhé. Vláda má také do konce května přijmout zákon o jednorázovém pětitisícovém bonusu na dítě pro domácnosti s ročním hrubým příjmem do jednoho milionu korun. Příspěvek dostanou koncem prázdnin. Analytici i někteří vládní politici to však považují za populistické a nepromyšlené.

Zdroj: e15.cz

Covid linka přístupná i lidem se sluchovým handicapem

Pokud se chce neslyšící zeptat na doplňující otázky nebo něco lépe vysvětlit kolem tématu koronaviru, očkování, průběhu onemocnění a podobně, může nyní bezbariérově zavolat na covid linku.

Bezbariérový kontakt na covid linku. Během koronavirové pandemie byla zřízena Covid infolinka 1221, na kterou se lidé mohli dovolat a zjistit doplňující informace, které se na internetu nedočetli, nebo si je nechat více vysvětlit. Tuto Covid infolinku zřídilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Informační linka ke koronaviru 1221 je k dispozici každý den od 8 do 19 hodin.

Tichá linka je služba pro osoby se sluchovým postižením, která poskytuje bezbariérovou komunikaci se slyšícím světem. Poskytuje online tlumočení nebo online přepis mluvené řeči. Neslyšící nebo nedoslýchavý se spojí online s tlumočníkem nebo přepisovatelem a následuje komunikace v reálném čase.

Tlumočení. A právě online tlumočení Tiché linky je zpřístupněno na stránkách Ministerstva zdravotnictví, kde najdete tlačítko Tiché linky – online tlumočení.

Přepis. Osoby se sluchovým postižením, které nevyužívají ke komunikaci český znakový jazyk, se nemusí bát. Na stránkách Ministerstva zdravotnictví je zpřístupněn také přepis mluvené řeči, nejen tlumočení do českého znakového jazyka.

Zdroj: tichezpravy.cz

Zajímavosti

Zajímavosti o potravinách

Ve světě existuje více než 20 000 druhů piva.

Když dáte hrozny do mikrovlnné trouby, vybouchnou.

Pranostika

Červená se červenec, zraje každý pupenec.

Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.

Rady našich babiček

Blány z jater se lehčeji stáhnou, když je na chvíli vložíme do vařící vody.

Aby jaternice při opékání nepraskaly, vložíme je před pečením na chvíli do horké vody

Nabídka pro čtenáře

Körner Vladimír – Údolí včel

Příběh se odehrává ve 13.století ve středověké Evropě. Hlavním hrdinou je Ondřej z Vlkova, který po smrti své matky žije mezi včelími úly v lese. Jeho otec se znovu oženil a Ondřej se s tím nedokáže smířit. Maceše věnuje na svatební hostině koš s netopýry a otec ho zraní. Později lituje a pošle syna na výchovu do křižáckého řádu, kde se má zasvětit Bohu. Ujímá se ho Armín von der Heide, velmi zbožný a asketický rytíř, často až fanatik. Ondřej asketickou výchovu přijímá a stává se členem řádu. Jednou uteče jeden z bratrů Rotgier, který už nechce v řádu být. To je ovšem zakázáno a řádoví bratři se vydávají ho hledat. Vede je Armin a Ondřej ho doprovází. Ukrytého Rotgiera objeví právě Ondřej a dozvídá se od něm o jeho domově a životě, po kterém touží. Brzy na to je Rotgier chycen a bratři ho v táboře předhodí zdivočelým psům. Následuje půst, kdy jsou řádoví bratři uzamčeni do cel, kde mají rozjímat.

Ondřej přemýšlí o domově a začíná toužit po návratu do včelího údolí. Podaří se mu uprchnout a rytíř Armín ho pronásleduje. Cestou se projevuje Armínova nenávist ke všemu pohanskému i strach z lidí. Ondřej se ocitá mezi uhlíři, kteří mu nejdříve pomohou, ale pak ho chtějí zabít. Zachrání ho Armín, který se ocitl poblíž. Chce Ondřeje odvést zpět do řádu, ten ho ale cestou zraní a na jeho koni prchá domů. Tam zjišťuje, že jeho otec zemřel na lovu a ve snaze vykoupit Ondřeje zpět, zpustošil celý statek. Dvůr spravuje macecha Lenora, kterou její manžel často týral, protože jí dával za vinu Ondřejovo vyhnání. Ondřej se ujímá vedení statku, nechá zabít zdivočelé otcovy psy a zakládá nový chov. Je přísný a s Leonorou mají zpočátku špatný vztah. Postupně však k sobě nacházejí cestu a chtějí se vzít.

V předvečer svatby si vyjdou do lesa, kde objeví vyrytý řádový kříž. Armín je pravděpodobně blízko a přišel si pro Ondřeje. Při svatební hostině se Armín objeví ve dvoře. Nemá zbraň a zdá se, že vše proběhne bez konfliktu. Ondřej ho pozve ke stolu a nabídne mu, že může zůstat. Vyzve svou ženu, aby Armína políbila. Když hostina skončí, Lenora čeká v ložnici na svého muže. Objeví se však Armín a podřeže ji. Je zadržen, bit, ponižován a nakonec na něho Ondřej poštve své psy. Těžce nese obě tyto ztráty a zdá se, že jeho pobyt na rodinném statku končí …V roce 1967 natočil režisér František Vláčil stejnojmenný film s Petrem Čepkem a Janem Kačerem v hlavních rolích. Film patří do zlaté pokladnice české kinematografie.

Hosseini Khaled - Tisíce planoucích sluncí

Tento silný příběh o přátelství, lásce, nespravedlnosti, ztrátách, bolesti a válce se odehrává v Afghánistánu v minulém a tomto století. Patnáctiletá Marjam je nemanželské dítě, o které se stará její matka. Její otec vlastní ve městě Herát, v pohraniční provincii, kino, má tři manželky a devět dětí. Marjam má ráda a často ji navštěvuje, jeho rodina ji však nenávidí. Po smrti matky ji patnáctiletou rodina provdá za obchodníka s obuví, 45letého Rašída. Ten žije v Kábulu, který je od Herátu vzdálen stovky kilometrů. Rašíd svou ženu tyranizuje a bije. Chce po ní syna, ale jí se stále nedaří otěhotnět nebo dítě donosit. Druhá dějová linie popisuje život mladší Lajly, dcery Marjaminy sousedky. Ta vyrůstá v láskyplné rodině, má kamaráda Taríka, do kterého se zamiluje i on do ní.

V roce 1978 obsadí Afghánistán sovětská vojska a v zemi se vlády zmocní Talibán. To znamená vládu absolutního teroru a totality. Lajlina rodina zahyne při bombardování a její soused Rašíd ji vezme k sobě domů a vezme si ji za ženu. Lajla je těhotná s Taríkem, ale nikdo jiný to  neví. Marjam zprvu nese těžko novou spolubydlící, ale poté, co ji Lajla zachrání před dalším manželovým bitím, vznikne mezi oběma ženami přátelství. Lajle se narodí dcera a Rašíd tuší, že není jeho. Dozvídá se, že Tarík zemřel. Poté se Lajle narodí syn, kterého si Rašíd okamžitě zamiluje. Tarík se vrací z vězení, kde seděl sedm let, potkávají se s Lajlou a navrhuje jí, aby utekla za ním do Pákistánu. Lajla osnuje plán, chce s sebou vzít děti i Marjam, útěk se však nezdaří a Rašíd je krutě potrestá. Požár obchodu způsobí, že se rodina ocitne na mizině a Lejlina dcera končí v sirotčinci. Rašíd je stále agresivnější, obě ženy bije a při jedné potyčce ho Mirjam zabije. Obě ženy i děti jsou volné. Lejla i s dětmi prchá za Taríkem, Mirjam, aby je neohrozila, se jde sama udat a Talibán s ní krutě skoncuje.

Literární okénko

Fráňa Šrámek - Píseň

Dvě stě malých cigaretek
na tu bolest prasklo.
Pramen rudý zvolna přetek,
pak to zase splasklo.

Vzteklý vítr cestou přehnal
baladické smetí,
štíplo v očích, osud žehnal
směšné síle dětí.

Snad nám trochu vlasy vlály
divadelní hrůzou.
Stará vojna... Dál jsme táhli
s prostřelenou blůzou.

Fráňa Šrámek - Curriculum vitae

Na doktora studoval jsem,
tatík po tom toužil,
císař pán, ten vzpomenul si,
abych jemu sloužil,
a ty zas chceš, moje milá,
bych se pro tě soužil.

Tatík lomil rukama,
já nelámal hlavu,
císař pán mi nechal ujít
jenerálskou slávu,
co moh ztratit, ztratil jsem,
s tebou ztratím hlavu.

Moji milí profesoři,
já vás pozdravuju,
také na vás, pane hejtman,
s kletbou pamatuju,
pro tebe se, moje milá,
k smrti umiluju.

Výročí

V měsíci červenci oslavili narozeniny Ladislav Berky, Lucie Bubeníková, František Eliáš, Linda Ingrišová, Jana Jungmannová, Alena Roidtová, Jana Rzepecká, Božena Valenová, svátek pak Anica Dvořáková, Jaroslava Dvořáková, Anna Eliášová, Martina Hanusová, Karla Jandlová, Vítězslav Kryl, Jaroslava Navarová, Olga Trégrová, Jaroslava Žáková. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

V měsíci srpnu oslavili narozeniny Blanka Berkyová, Anica Dvořáková, Zora Hádek, Zdeněk Navara, Barbora Tesková, Dana Ťukalová, svátek pak Hana Marie Kurková, Hana Procházková, Alena Roidtová a Helena Škramlíková. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Pažitková polévka

Postup: Do 1 až 1 1/2 I vody dáme vařit 3 až 4 brambory (podle toho, máme-li rádi polévku řidší nebo hustější), pár kmínů a sůl. Současně smažíme na oleji celý kopeček koupené pažitky (kdo ji má v zahrádce, může dát i o trochu víc) nadrobno nakrájené.

U smažící se pažitky stojíme a mícháme a dáváme pozor, aby se nesmažila tak dlouho, až začne hnědnout. Ještě zelenou nalijeme do vařící vody s brambory. Když jsou brambory měkké, přidáme trochu maggi pro chuť, brambory rozmačkáme, zašleháme 1 celé vejce, stáhneme z ohně a přidáme ještě menší hrst připravené čerstvě nakrájené pažitky.

Kyselá fazolková polévka s párkem

Suroviny: 200 g očištěných brambor, 1 velká sklenka fazolových lusků ve slaném nálevu (nebo čerstvé lusky), 40 g hladké mouky, 1/4 I kyselé smetany, sůl, ocet, kopr, bobkový list, 2 až 4 kuličky koření, 4 až 6 kuliček pepře, 4 vajíčka, 200 g dietních párků

Postup: Očištěné a umyté brambory pokrájíme na kostky, zalijeme vodou, přidáme koření a vaříme do poloměkka, pak přidáme fazolky. Mouku rozšleháme ve smetaně, přidáme do polévky a krátce povaříme, podle chuti přidáme sůl a ocet a ještě chvíli povaříme. Pokud chceme mít polévku vydatnější (aby nám nahradila i hlavní jídlo), přidáme do ní na kousky pokrájené párky a postupně rozklepneme vajíčka a velmi opatrně mícháme (abychom neoddělili bílek od žloutků). Nakonec můžeme přidat nadrobno nakrájený kopr. Jestliže polévku připravujeme z čerstvých lusků, tak nejdříve uvaříme do poloměkka lusky a teprve pak brambory. Další postup je stejný.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)