Paprsek ze tmy Prosinec 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Prosinec 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

1. prosinec je Světovým dnem boje proti AIDS, 2. prosinec Světovým dnem počítačové gramotnosti a Mezinárodním dnem boje za vymýcení otroctví. 3. prosinec je Mezinárodním dnem lidí s postižením, 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků a 9. prosinec Mezinárodním dnem proti korupci. 8. prosince 1890 se narodil český hudební skladatel Bohuslav Martinů. 10. prosinec je Dnem lidských práv, 11. prosinec Světovým dnem dětství a Mezinárodním dnem hor. 17. prosince 1887 se narodil Josef Lada, český spisovatel a malíř. 18. prosinec je Mezinárodním dnem migrantů, 20. prosinec Mezinárodním dnem lidské solidarity, 20. prosince 1890 se narodil Josef Heyrovský, chemik, nositel Nobelovy ceny. Vánoční svátky počínaje Štědrým dnem 24.12. letos připadají na úterý – čtvrtek. Silvestr bude rovněž v úterý, Nový rok 2020 ve středu.

Úplněk nastane 12.12.2019 v 6.12.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Nedovol, aby Tě strach z prohry vyřadil ze hry!

Motto, podle kterého se snažím držet. Myslím si, že mě i dost popohání dopředu a nevzdávat se. Sedíme s mými rodiči v SPC. Paní psycholožka si povídá s rodiči a já vyplňuji inteligenční testy. Vše splněno dobře a s časovým předstihem. Řeší se moje střední škola. Ptají se mě, co bych ráda. Odpovídám, že nechci strávit život za počítačem. Ráda bych byla mezi lidmi. Ale kdo z nás ve 14 letech věděl, co skutečně chce dalších několik desítek let dělat? (popisuji, co si pamatuji, s mými pocity a z mého pohledu)

Pohled paní psycholožky byl asi takový: co si to přeji? Pracovat s lidmi? Jakože já se sluchovým postižením bych měla dělat s lidmi? No to snad nemyslím vážně, ne? Snaží se povýšeným, ale slušným způsobem rodičům vysvětlit, že v takovém zaměstnání spokojená nebudu. Vždyť neslyším všechno, tak jak mohu jít pracovat do sociálního oboru? Vybavuji si, jak říká: „Jak bych vám to vysvětlila... představte si dceru v pozici slečny bez nohy, která touží být baletkou. To prostě nejde, že?“ Ani nevím, jak mám své pocity napsat na papír. Byla jsem proti nim maličká. Ale tak naštvaná. Jak mě může přirovnávat k baletce bez nohy? Rodiče stáli za mnou. Vysvětlili paní psycholožce, že mě vlastně nezná a nemůže tvrdit, že za počítačem budu spokojenější. Nedali se a já jsem s radostí nastoupila na Střední školu informačních technologií a sociální péče v Brně.

Bohužel jsme se tu setkali s vedením a lidí podobných paní psycholožce. Evidentně věděli, co je pro mě nejlepší. Nerozuměla anglickému odposlechu. A to byl jeden jediný důvod k tomu, aby se proti mně postavilo celé vedení školy. Domluvili mi místo na jiné střední škole zaměřenou na počítače. Tvrdili, že jejich nároky nezvládnu, a že nás čeká jako první státní maturita, kterou určitě nezvládnu. Ze schůzky s vedením jsme odcházeli s pláčem. Řekla jsem si, že v žádném případě mě z té školy nikdo nevyhodí. Neudělala jsem nic, za co by mě oni měli vyloučit. Z SPC jsem získala potvrzení o osvobození z klasifikace odposlechu z anglického jazyka.

Byly to pro mě nejlepší 4 roky na škole. Částečně jsem tam našla sebe samu – přijetí mého handicapu, nebojovala jsem proti němu. Získala jsem přátele a jiný pohled na svět. Bohužel ne všichni jsou otevření novým věcem a situacím. A když něco neznají, zaujmou obranný postoj a nechtějí to – v tomto případě sluchový handicap a jejich nechtění porozumění problému vyvrcholil v neustálý boj o mé místo na škole. Někteří dělali, že tam nejsem. Nikdy se mě nezeptali, jak to vlastně zvládám. Našli se i tací, kteří mi házeli klacky pod nohy a na můj nedostatek upozorňovali. Ale každopádně jim děkuji za takovou zkušenost :) Nebála jsem se prohry a vyhrála jsem! Přeji krásné podzimní časy v kruhu rodiny a přátel. Nedejte se!

Lucie Ulrichová

Ohnivé peklo v Praze. Co může za smrt invalidní Veroniky?

Byl to požár, jaký Černý Most nepamatuje. V noci z 13. na 14. listopadu začalo hořet v jednom z bytů obytného domu v ulici Kapitána Stránského. I přes rychlý zásah a srdnaté nasazení policistů, hasičů i záchranářů v něm bohužel vyhasl mladý život invalidní Veroniky (†35). Požár odhalil nesoulad ve správě domu při takovýchto událostech, i nedostatky požárního zabezpečení. Výtahy v domě byly neschopné přepravy invalidních osob dolů, mimo požár. Hasiči i policisté se však vyznamenali. V prvním sledu na místo zamířilo 5 jednotek, které provedly evakuaci celého domu. Celkem se jednalo o cca 100 obyvatel, téměř polovina byla na vozíčku. Evakuovaní lidé si velmi považovali, že jim hasiči zachraňovali i domácí mazlíčky (10 asistenčních psů, 4 kočky, papouška a ještěra). První na místě byli policisté, kteří hned upozorňovali spící a rozespalé obyvatele domu na požár. 5 policistů skončilo v péči záchranářů, protože se při záchraně nadýchali zplodin.

Co bylo příčinou požáru? Vyšetřování nadále pokračuje, nejvíce v takových typech objektů bývá příčinou požáru buď nedbalost nebo technická závada elektrického spotřebiče. Veronika několikrát žádala o nový sporák, protože ten její byl vadný. V domě chyběly požární hlásiče i nouzové osvětlení. Rovněž výtahy je nutné vyměnit. Zcela zničeny byly dva byty, další domácnosti byly poškozeny včetně nezbytného vybavení, které handicapovaným obyvatelům pojišťovny neuhradí. Několik týdnů budou ještě ohroženi všichni nájemníci, kteří zažili požár, a to akutní psychickou újmou a nedostatkem životních potřeb.

Zdroj: blesk.cz

Úhrady inko pomůcek od 1. 12. 2019

Aktuální informace ke změnám úhrad inkontinenčních pomůcek. V rámci novely zákona č. 48/1997 Sb., o zdravotním pojištění, prosadila asociace CZEPA ve spolupráci s odbornými společnostmi zvýšení množstevního limitu cévek pro intermitentní katetrizaci z průměrných 5 ks na 7 ks/den. Termín uvedení legislativní změny do praxe se již blíží. Z vyjádření České urologické společnosti pro uživatele inkontinenčních pomůcek:

  • Každý měsíc (vždy 20. den) bude Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydávat aktualizované přehledy zdravotnických prostředků s úhradou zdravotních pojišťoven pro následující měsíc, včetně přiřazených kódů.
  • Nově je zavedena spoluúčast pacientů na financování inkontinenčních pomůcek (na poukaz vystavený před 1.12.2019, ale vyzvednutým po datu 1.12.2019 již pojištěnec platí spoluúčast).
  • Pro stanovení stupně inkontinence moči je zákonem stanovena metodika (např. mimovolný únik moči nad 200 ml/24 hodin znamená III. Stupeň inkontinence). Stupeň inkontinence bude nově zaznamenán na poukazu, je zásadní pro určení výše spoluúčasti pojištěnce.
  • Cévky pro intermitentní katetrizaci může předepsat urolog či nefrolog bez schválení revizním lékařem, v maximálním limitu 210 ks/měsíc, bez spoluúčasti pojištěnce, maximálně na tři měsíce.
  • Množstevní limit pro urinální sáčky se zvýšil z 10 na 15 ks/měsíc, množství urinalů zůstává stejné (30 ks/měsíc).

Zdroj: www.vozejkov.cz

Seniorská obálka má pomoci při záchraně lidského života

Kartičky v plastové obálce umístěné v domácnosti na dobře viditelném místě by měly pomoci se záchranou lidského života. Do projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Seniorská obálka se zapojí také Novostrašečtí. Karta bude obsahovat důležité informace pro záchranáře. Nová karta, která nese označení I. C. E. (In Case of Emergency), bude obsahovat řadu užitečných informací pro záchranáře. V době zásahu, kdy jde mnohdy o lidský život a je rozhodující každá minuta, tak pomůže záchranářům zjistit nemoci pacienta. Karta obsahuje datum narození, upozornění na alergie, základní nemoci seniora, ale také například užívané léky a kontakty na praktického lékaře a osoby blízké. Především u osamoceně žijících seniorů, kteří se dostanou do mimořádné nouze, bude takováto rychlá informace pro záchranáře užitečnou informací. Senioři ke kartě rovněž obdrží plastovou obálku s magnetem. Vyplněnou kartu je poté potřeba umístit na viditelné místo při vstupu do bytu, domu – například na lednici, poblíž vchodových dveří a podobně. Účast v projektu nezatíží městskou kasu. Náklady na realizaci projektu nese ministerstvo, Středočeský kraj by se na něm měl podílet částkou zhruba 150 tisíc korun. Kartičky mohou senioři získat prostřednictvím obcí, kde žijí, ale také u svých praktických lékařů nebo u záchranné služby. V Novém Strašecí pak přímo v domově seniorů, kde se nachází kontaktní místo projektu POSEZ (Pomoc seniorům zdravotně a tělesně postiženým).

Zdroj: https://rakovnicky.denik.cz

Klubové aktivity

Poslední říjnový pátek jsme využili nabídku Klubu a vypravili se na výstavu chovatelských potřeb, drobných domácích zvířat, ale hlavně exotického ptactva. Výstava se konala v Lysé nad Labem. Naše skupinka, která se sešla na Masarykově nádraží byla spíš komorní, cestovali jsme jen ve čtyřech. Tedy manželé Eliášovi a my. Ale společný výlet jsme si opravdu užili. Cesta nám příjemně uběhla a než jsme si stačili užít pohodlí vláčku, byli jsme na místě. Byl krásný prosluněný den, venkovní prostory výstaviště byly plné stánků s občerstvením a spoustou zboží k zakoupení. Dali jsme si rozchod a domluvili si hodinu kdy se sejdeme. Mne lákali hlavně papoušci, tolik rozmanitých druhů jsem pohromadě snad ještě neviděla. K vidění byli také kanárci nebo andulky. V další hale bylo možné vidět vodní ptactvo, ale i exotické hady nebo opičky. Na hady bylo možné si sáhnout. Když jsme se sešli na smluveném místě, bylo o čem si vyprávět. Hezkých dojmů bylo spoustu. Společně jsme se občerstvili a Anička nám pomohla najít expozici kde prodávali krásné kalendáře s papoušky. "Aničko, kalendář už nám zdobí pokoj a moc se líbí". Děkujeme za pěkný výlet. Zdravíme všechny čtenáře Paprsku a přejeme již nyní hezký nadcházející adventní čas.

Jana a Jan Šajnerovi

Dne 29.11. proběhlo v Liberci v Centru Vlasty Buriana klubové setkání a vernisáž Vánoční výstavy našeho Klubu. Bylo to příjemné setkání. Škoda, že přišlo tak málo lidí. Určitě by se potěšili pohledem na náš Betlém, který byl nově doplněn oslem, kterého vyrobil Ladislav Berky. Také výrobky Jarušky Žákové stály za povšimnutí, jak byly precizně vyrobeny. Příjemné prostředí pro nás vytvořila vedoucí Centra, paní Ivana Plechatá.

Ota Pačesová

Aktuálně před uzávěrkou

Změna limitů doplatků na léčiva nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely

Od 1. ledna 2020 vstupuje v účinnost ustanovení § 16 b, zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, které stanoví limit na doplatky za léky nebo potraviny pro zvláštní lékařské účely. Zpozornět by měli příjemci invalidních důchodů ve III. stupni a dále osoby, kterým sice byla přiznána invalidita II. a III. stupně, ale pro nesplnění podmínek jim není invalidní důchod vyplácen. Pokud příjemci invalidních důchodů (ID) chtějí, aby od 1. 1. 2020 měli limit na doplatky na léky pouze ve výši 500 Kč ročně, musí splnit základní podmínku, a to že do 31. 12. 2019 předloží svojí zdravotní pojišťovně kopii rozhodnutí o přiznání ID. Pokud jde o osoby, kterým byl přiznán II. nebo III. stupeň invalidity, ale pro nesplnění podmínek jim není vyplácen ID, musí svojí zdravotní pojišťovně dát kopii příslušného posudku o posouzení zdravotního stavu. NRZP ČR dále upozorňuje, že zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění stanoví, že každý pojištěnec, který má limit na doplatky na léky, musí do 8 dnů nahlásit svojí zdravotní pojišťovně změny, které se týkají ID III. stupně, případně změny ve II. a III. stupni invalidity.

Zdroj: www.vozka.org

Kdy dostane barvoslepý řidičský průkaz?

Dotaz: Jsem částečně barvoslepý a byl jsem u očního. Ten mi udělal vyhodnocení a do zprávy napsal, že jsem schopný být řidič jako amatér. Dále zprávu musím předat svému praktickému lékaři. Tímto je asi zcela jisté, že řidičák skupiny B dělat můžu?

Odpověď: Částečná porucha barvocitu (barvoslepost) zpravidla není překážkou k získání řidičského průkazu s podmínku (např. že se nemůže stát profesionálním řidičem). Řidičský průkaz obvykle nedostanou osoby s úplnou barvoslepostí. Barvocit se při posuzování schopnosti řízení motorových vozidel určuje jako schopnost rozpoznat signální světla. V praxi to znamená, že zkoušený by měl rozpoznat odlišné barvy na vojenské baterce se zasunovatelnými filtry. Musí s jistotou poznat červenou a zelenou barvu, ačkoli je ve skutečnosti nevidí zcela jako zelenou a červenou. Nicméně při částečné poruše barvocitu je schopen rozeznat rozdíl mezi těmito dvěma signálními barvami a správně danou barvu určit. Částečnou i totální poruchu barvocitu lze vyhodnotit i na pseudoisochromatických tabulkách, které slouží přesnému určení typu vady.

Zdroj: invarena.cz

Informace č. 79-2019 /Sleva na jízdném pro ID III. stupně.

Vážení přátelé, často se na nás obracíte, jak je to se slevami u jízdného veřejnými hromadnými prostředky u příjemců invalidních důchodů III. stupně. Uvádíte, že tyto slevy byly zrušeny. Vše jsme řádně ověřili a zjistili jsme následující. Celá záležitost začala v souvislosti s návrhem Vlády ČR na 75 % zlevnění jízdného ve vlacích a autobusech pro děti a seniory nad 65 let. Příjemci ID III. stupně se na nás začali obracet, že na ně se sleva nevztahuje, a že je to nespravedlivé.

Obrátili jsme se tudíž dopisem na předsedu vlády pana Andreje Babiše a upozornili jsme na skutečnost, že především příjemci ID III. stupně nejsou mezi uvedenou skupinou, na kterou se vztahuje zlevněné jízdné. Předseda vlády předal dopis bývalému ministru dopravy Danu Ťokovi. Pan ministr D. Ťok nám odpověděl, že nepočítají s rozšířením skupiny lidí k uplatnění 75 % slevy na jízdném, a to z těchto důvodů: „Zaváděná sleva byla v případě seniorů nastavena čistě jako benefit vázaný na věk. Pokud stát garantuje určitým skupinám cestujících slevu z jízdného, není možné její uplatnění omezit pouze na občany ČR. Jako členové EU jsme se zavázali respektovat též právo EU, jsme tudíž povinni slevu z jízdného poskytnout všem občanům EU za rovných podmínek. Otevření systému pro obdobně postavené občany ostatních členských států je velmi obtížně představitelné, a to z důvodu praktické doložitelnosti a kontrolovatelnosti obdobného statutu v rámci různorodých systémů sociální podpory členských států EU.“ Pan ministr v zásadě řekl, že by bylo velmi obtížné kontrolovat občany ze zemí EU, zda pobírají obdobnou dávku, jako je invalidní důchod, aby měli slevu na jízdném v ČR. Dále pan ministr uvedl, že příjemci ID mají další jiné slevy a benefity, takže nejsou znevýhodněni.

Žádný zákonný předpis nestanoví a ani nikdy nestanovil slevu na jízdném u příjemců III. stupně invalidního důchodu. Stanoví pouze slevu na jízdném u osob, kterým byl přiznán průkaz ZTP nebo průkaz ZTP/P. Největší problém spočívá asi v tom, že České dráhy po zavedení zlevněného jízdného pro určité skupiny cestujících (senioři a studenti) se rozhodly částečně omezit slevy pro příjemce ID III. stupně. Přesto, podle našich informací, ČD poskytují asi 50 % slevu na jízdenky, jak jsou na tom ostatní dopravci, nevíme. Dále, každá města, která mají veřejnou hromadnou dopravu, si stanoví v zásadě sama slevy na jízdném pro určité skupiny občanů. Například v Praze u Lítačky je u příjemce ID III. stupně sleva ve výši 50 %. Cestující si však musí dojít na výdejní místa, předložit rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu a potvrzení z OSSZ, že stále pobírá ID III. stupně a na základě toho mu je přiznána sleva. Toto potvrzení by měl občan s sebou nosit pro případ kontroly. Prakticky pokaždé, když bude cestující chtít koupit Lítačku na další období, tak musí přinést potvrzení, že pořád pobírá ID III. stupně. Je to proto, aby systém nebyl zneužívaný. V Pardubicích město stanovilo slevu pro příjemce ID III. stupně na 60 % u lítačky a postup je úplně stejný.

Snažili jsme se prohledat celou legislativu a našli jsme Výměr MF ČR ze dne 28. 11. 2018, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami, Příloha č. 6 - určení podmínky v železniční, veřejné, vnitrostátní dopravě a ani zde není regulovaná cena pro příjemce ID III. stupně. To znamená, že toto jízdné není nijak celostátně regulováno a záleží pouze na dopravcích nebo na městech, zda takovou slevu poskytne.

Zdroj: nrzp.cz

Informace č.: 84–2019 (Příspěvek na bydlení)

Návrh nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2020 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení. Příspěvek na bydlení je poskytovaný ze systému dávek státní sociální podpory podle § 24 a násl. zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o státní sociální podpoře“). Nárok na tento příspěvek a jeho výše jsou závislé na výši rozhodného příjmu a na výši nákladů na bydlení. Náklady na bydlení se porovnávají s normativními náklady na bydlení danými zákonem. Vzhledem k tomu, že výše nákladů na bydlení se průběhem času mění, je vláda v § 28 zákona o státní sociální podpoře zmocněna stanovit nařízením vlády vždy k 1. lednu pro období do 31. prosince téhož roku výši:

  • nákladů srovnatelných s nájemným,
  • částek, které se započítávají za pevná paliva,
  • částek normativních nákladů na bydlení.

Tato právní úprava umožňuje každoročně stanovit výši nákladů na bydlení a normativních nákladů na bydlení tak, aby jejich výše a jejich dopad na příspěvek na bydlení odpovídaly aktuálním nákladům na bydlení, popř. cenám v oblasti bydlení.

Zdroj: prima.iprima.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

To, že Lajka byla prvním psem, který vzlétl do kosmu, ví většina z nás. Kdopak ale ví, že americký prezident J. F. Kennedy měl teriéra, který se stal otcem štěňat, jejichž matkou byla Lajčina dcera?

Pranostika

Je-li prosinec deštivý, mírný a proměnlivý, není se kruté zimy třeba báti.

Rady našich babiček

Mléko neuteče a ani se nepřipálí, když se hrnec před upotřebením na dně i na stěnách (vrchním okraji) potře lehce máslem.

Nabídka pro čtenáře

Petiška Eduard – Příběhy starého Izraele

Eduard Petiška předkládá ve čtrnácti kapitolách dějiny izraelského národa jak o nich píše Starý zákon. Mnohé věci přibližuje a vysvětluje běžnému čtenáři, protože studium Bible je náročné. Seznamujeme se tedy se stvořením světa, potopou světa a Noemovou archou, se stavbou Babylonské věže, s Kainem a Ábelem, s praotcem Abrahámem a jeho synem Izákem, s osudy měst Sodoma a Gomora, s egyptským otroctvím Židů i s jejich vyvedením do země zaslíbené, s Josefem, jehož bratři prodali do egyptského otroctví, s deseti ranami, které vyslal Hospodin na egyptského faraóna, se silákem Samsonem a krásnou Dalilou, s králi Saulem a Šalamounem, s prorokem Jonášem, který skončil v břiše velryby, s krásnou Juditou, která zachránila své město před nepřáteli, s králem duchů Asmodeem, s osudy hříšných měst Sodomy a Gomory a s mnoha dalšími historickými událostmi a osobnostmi.

Zřejmě nejdůležitější postavou knihy je Mojžíš, který vyvedl Židy z egyptského otroctví, předal jim Deset přikázání boha Jahve, která měli dodržovat a pak znepokojen sledoval, jak se Židé stále klaní zlatému teleti, které si sami zhotovili. Rouhali se a několikrát se chtěli vrátit zpět do Egypta, kde jim život přišel jednodušší. Za trest je Jahve přinutil bezcílně putovat pouští 40 let a hledat svou zemi zaslíbenou. Mojžíš se návratu do Svaté země nedožil, Židy dovedl na místo až jeho nástupce Jozue. Kniha končí návratem Židů z babylonského zajetí zpět do své země. Je podána velice srozumitelnou formou, díky níž obsah Bible pochopí i děti.

Myrer Anton – Poslední kabriole

Kniha je generační výpovědí pěti amerických kamarádů, kteří se znají od studentských let. Dnes jsou to vážení otcové rodin, ale nebývalo to tak vždycky. Ve čtyřicátých letech minulého století spolu studovali na Harwardu a jediné, co je zajímalo, byl jazz, bary, večírky, děvčata a jejich společné auto, zelený kabriolet. Ten používal vždy ten, kdo ho potřeboval. K čemu, to se jistě čtenář s fantazií dovtípí. Pak ale přišla válka a bezstarostný studentský život vystřídal boj o holé přežití. Během válečného nasazení, kdy byli rozděleni, si stále psali. Část knihy je tedy formou dopisů z války. Někteří psali z Tichomoří, jiní z Evropy.

Brzy padne jeden z pěti přátel, právě ten, který zelený kabriolet kdysi koupil a dozvídají se o smrti dalších spolužáků. Viděli umírat své druhy v boji, v šoku zjišťovali, že domů se navrátí jen ti šťastnější. A z těch jen ti nejšťastnější dokáží žít dál jako dříve, po všech těch prožitých traumatech a děsech. Jeden z této pětice, George, vzpomíná nejen na veselé studentské mládí, ale i na svatbu, narození dětí, celoživotní lásku a setkání se spolužáky po 25 letech. Hlavním důvodem je to, že si jeho dceru chce vzít chlapec, kterému jeho matka řekla, že právě George je jeho otcem. Díky tomu se staneme svědky okouzlujícího vyprávění nejen o pěti přátelích, ale částečně také o historii USA a o životě lidí tam v různých dějinných údobích.

Literární okénko

Heyduk Adolf – Co jsem?

Co jsem, signorino, mne se ptáte?
Čech jsem, pravý Čech a mřít chci za to,
Leč už dřív než krásný jih jsem shlédnul,
Bylo srdce vlašským ohněm vzňato.

Co jsem? Nuž vězte: Krev jsem bujná,
Létnu časem světem, všecko zírám,
Z vrchů, strání, z dolů, řek a hájů,
Z rosných kapek, z růží písně sbírám.

Co jsem? Vězte všecko: Jelen mladý,
Zjevy srdce přiodívám nachem,
Víte, co je věrnost? V té jsem Čechem,
A co láska, víte? V té jsem Vlachem.

Výročí

V měsíci prosinci oslavila narozeniny Hana Procházková, svátek pak Albína Heislerová, Barbora Tesková, Blanka Berkyová a Dana Ťukalová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

S tichou bolestí v srdcích oznamujeme všem přátelům z Klubu smutnou zprávu, že nás 12.11.2019 ve věku 59 let navždy opustila naše milovaná dcera, slečna Jitka Menclová.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

Řízek, valčík, káva – Vídeň
Škvorecký, jezero Ontario, Maple Leafs – Toronto
Aréna, balkón, Romeo a Julie – Verona
Karneval, gondoly, laguna – Benátky
Rybářská bašta, ulice Váci, termální lázně – Budapešť

Nový kvíz:

Lenin, Kreml, obchodní dům Gum
Dudácká muzika, Rumpál, Fezko
Lední hokej, dostihový sport, perník
Špilberk, veletrhy, Masarykův okruh
Masné krámy, Budvar, Koh-i-noor

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Novoroční čočka na kyselo

Na Nový rok obědvejte čočku – nosí peníze!
Počet porcí: Pro 4 osoby
Doba přípravy: Do hodiny
Ingredience: 350 g čočky (hnědé nebo zelené), 3 lžíce oleje nebo 1,5 lžíce sádla či másla, 20 g cibule najemno nasekané, 25 g hladké mouky, cca 175 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru, 1 bobkový list, špetka tymiánu, sůl a čerstvě mletý pepř, jemný ocet nebo citrónová šťáva podle chuti.

K podávání: uzené maso nebo ježci z dobrých špekáčků nebo klobásy, případně volská oka, opečená cibulka a kyselá okurka.

Příprava jídla:

  1. Čočku přebereme, propláchneme ve studené vody a na dvě až čtyři hodiny namočte do studené vody.
  2. Nasáklou čočku slijte. Zalijte ji novou vodou (nejlépe svařenou a vychladlou do vlažna) tak, aby čočka nebyla zcela ponořená. Zakryjte pokličkou a uvařte doměkka, trvá to asi 3 hodiny až hodinu.
  3. Na tuku v rendlíku opečte cibuli a mouku tak, abyste získali jíšku světle zlatavé barvy. Postupně za stálého míchání zalijte vývarem, rozmíchejte a přiveďte k varu. Přidejte bobkový list a tymián. Deset minut povařte, pak vyjměte bobkový list a vsypte uvařenou čočku. Chuť dolaďte octem nebo citrónovou šťávou, osolte, opepřete, a ještě chvilku povařte.
  4. Na Nový rok se čočka tradičně podává s uzeným masem nebo uzeninou, ale dát si ji můžete s čímkoli, na co máte chuť. Na stůl můžete dát ještě čerstvý chléb.
  5. Čočku na kyselo můžete ochutit také strouhanou citrónovou kůrou, pak ale vynechte tymián a bobkový list. Vařenou čočku nemusíte nutně zahušťovat jíškou, stačí ji jen ochutit třeba citrónovou šťávou v kombinaci s česnekem a římským kmínem /ten stejně jako bylinky, například saturejka, zlepší její stravitelnost/. Čočka potom poslouží jako skvělá příloha k rybě, nejlépe pečené, pošírované (vařené pod bodem varu) nebo vařené v páře.

Zdroj: apetitonline.cz

Nepečené cukroví z kakaových sušenek a lískových oříšků.

Ingredience: 200 g másla, 200 g kakaových sušenek, 200 g jemně sekaných lískových oříšků, 150 g hnědého cukru, 100 g kakaa, 50-60 ml rumu, 2 bílky.

Postup: Do rozpuštěného, vychladlého másla vmíchejte nadrcené sušenky, 100 g lískových ořechů, cukr, kakao, bílky a rum. Vše vymíchejte do hladka. Z těsta vytvarujte váleček, který obalte ve zbytku oříšků, zabalte do folie a dejte na alespoň 2 hodiny do lednice. Váleček rozbalte a nakrájejte na plátky.

Bílé vánoční koule – nepečené cukroví na poslední chvíli

Ingredience: 250 g práškového cukru, 100 g vody, 1 másla, 100 g strouhaného kokosu, 200 g sušeného tučného mléka, loupané mandle, na obalení strouhaný kokos.

Příprava: Do menšího hrnce dáme vařit cukr s vodou asi na 5 min. Poté stáhneme z plamene a ihned vmícháme máslo. Dále přidáme kokos a sušené mléko. Takto připravenou hmotu dáme vychladit, nejlépe přes noc (občas ze začátku promícháme). Po vychladnutí v dlaních tvoříme kuličky a obalujeme v kokosu. Do každé kuličky můžeme přidat mandličku. Kuličky můžeme také vkládat do malých cukrářských košíčků.

Pár vánočních zvyklostí a tradic

Naši předkové nejspíš věnovali mnohem méně klíček hrachu má podobu kalichu a podle tradice spojoval všechny stolovníky v dobrém i zlém. Nejdříve hospodyně odebrala z mísy hrachu po lžíci pro každé z domácích zvířat, potom si podle vážnosti a stáří nabírali ostatní. Jako další chody následovaly: polévky pro sílu, čočka, aby byly peníze, kuba, masitý pokrm nebo ryba pro radost. Kosti se odkládaly na jeden talíř a po večeři se zakopávaly pod ovocné stromy, aby příští rok byla zase úroda. Jako sladká tečka štědrovečerní večeře se servírovala vánočka a cukroví. Pila se bílá káva, čaj, pivo, víno či pálenka pro dobré trávení. Pak zazvonil zvoneček a hospodář přinesl do místnosti stromeček ozdobený ořechy, perníčky, jablíčky, sušeným ovocem, cukrovím, řetězy a svíčkami, který přes den tajně ustrojil. Potom se zapálily svíčky a všichni zpívali koledy.

Lití olova: Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhavil kousek olova. To se pak vlilo do lavoru se studenou vodou. Podle tvarů, které vytvořilo, se odhadovala podoba či povolání ženicha.

Házení střevícem: Střevíc se házel přes rameno ke dveřím. Podle toho, kam směřovala jeho špička, se určovalo, zda se dívka příští rok vdá. Pokud špička směřovala ke dveřím, oznamovala vdavky.

Třesení bezem: Děvčata na venkově třásla bezem a vdala se tam, odkud se ozval psí štěkot.

Krájení jablka: Jablko se přepůlilo nožem napříč a podle tvaru jádřince se usuzovalo, zda budou všichni zdraví či někdo onemocní nebo zemře. Pokud jádřinec tvořil pěticípou hvězdu, sešli se všichni za rok ve zdraví. Pokud tvořil čtyřcípou (kříž) znamenalo to, že někdo z přítomných těžce onemocní nebo zemře.

Zvyky u štědrovečerní večeře: Chystal se jeden talíř navíc, pro náhodného hosta. Pod talíř se dával zlatý penízek nebo šupinky z kapra pro štěstí a peníze. Od štědrovečerní večeře se nevstávalo. Vrcholem Štědrého večera byla půlnoční mše v kostele, kde se zpívaly koledy.

Zdroj: www.braunoviny.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)