Paprsek ze tmy Prosinec 2020

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Prosinec 2020

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Vážení čtenáři Paprsku ze tmy.
Přeji vám v tomto adventním i vánočním čase hodně zdraví, dobrou náladu a slunce v duši. Věřím, že se i v příštím roce 2021 sejdeme zase všichni nejen u Paprsku, ale také znovu na akcích našeho Klubu.

Zvyky a tradice českých Vánoc

Vánoce bez vánočního stromku, cukroví nebo štědrovečerní večeře si už neumíme ani představit. Jaké jsou známé tradice a zvyky? Podívejte se na 12 zvyků a tradic českých Vánoc, které patří mezi ty nejznámější u nás. Dodržujete je všechny?

Vánoční stromek

Ozdobený vánoční stromek, u kterého se rodiny schází a pod kterým nachází na Štědrý den dárky, už patří neodmyslitelně k Vánocům. Bývá to většinou jehličnan – smrk, borovice nebo jedle, který je ověšený ozdobami v různých barvách a vánočním osvětlením. Může být živý nebo umělý.

Jmelí

Dalším rozšířeným zvykem je jmelí. Větvička jmelí patří k vánoční výzdobě, zavěšuje se tak, aby bylo možné pod ním projít nebo se pod ním políbit. Dvojici má polibek pod jmelím přinést lásku po celý další rok. Pokud někomu jmelí věnujete, ochrání ho před nemocemi a do domu přinese štěstí. Jedna z křesťanských legend o jmelí praví, že bylo původně stromem, ze kterého Josef vyrobil kolébku pro Ježíška a později byl z toho samého stromu vyroben kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom studem uschl a rozpadl se na větvičky a tím, že lidem nosí štěstí, odčiňuje svou vinu.

Betlém

Betlém je vyobrazení scény narození Ježíše Krista. Uprostřed jsou jesličky, ve kterých leží Ježíšek, kolem něj je Marie s Josefem, osel, vůl, pastýři se stádem ovcí a tři králové. Betlémy dnes mají mnoho podob, jsou v životní velikosti na náměstích nebo malé z papíru, dřeva nebo jiných materiálů umístěné například v domácnostech.

Štědrovečerní večeře

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem.

Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí. Ten, kdo během večeře vstane, podle pověry příští rok spolu s ostatními u stolu sedět nebude. Po večeři se rozbalují dárky, které jsou pod vánočním stromkem.

Půlnoční mše

Štědrý den vrcholí v kostelech na půlnoční mši, kde se zpívají koledy. Koná se v předvečer svátku narození Krista, který je 25. prosince.

Cukroví

Mezi jednu z nejrozšířenějších tradic Vánoc patří pečení cukroví. Mezi nejoblíbenější cukroví se řadí například to z lineckého těsta, vanilkové rohlíčky nebo vánoční perníčky.

Vánočka

Vánočka patří k tradičním symbolům a pokrmům českých Vánoc. Její tvar připomíná Ježíška v povijanu – ozdobný pás sloužící k převazu peřinky s kojencem. Věřilo se také, že křížové pletení plní ochranářskou funkci a chrání před zlými silami lidi sedící u stolu.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.

Lití olova

Jednou z vánočních tradic je i lití rozžhaveného tekutého olova do nádoby s vodou. Ze vzniklého odlitku se pak dotyčnému věští budoucnost. Zakoupit se dají přímo sady na lití olova, ve většině z nich se včetně všeho potřebného nachází i nápověda, co vzniklé tvary mohou znamenat.

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou v míse nebo umyvadle s vodou patří mezi oblíbené vánoční tradice. Dokáže odpovědět na otázku nebo předpovědět budoucnost. Důležité je, aby ten, co otázku pokládá, vyrobil lodičku z ořechu sám a sám ji pustil na vodu. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny. Pokud se nějaká vzdálí, ten, jemuž příslušná lodička patří, se vydá do světa. Pokud zůstanou u sebe, bude rodina pohromadě.

Kapří šupiny

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.

Házení střevícem

Dívka se postaví do chodby zády ke dveřím a hodí botou nebo pantoflem přes rameno. Pokud míří bota či pantofel špičkou ke dveřím, znamená to, že se dívka provdá a odejde z domova. Pokud špička neukazuje ke dveřím, tak se neprovdá a zůstane doma.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Úplněk nastane 30. prosince ve 4.28 hodin.

O čem přemýšlíme

Pandemie se podepisuje také na zraku! Lékařka radí, jak očím ulevíte

Řada lidí v době pandemie tráví mnohem víc času u počítače. A to se často podepisuje na jejich zraku. Platí to i pro školáky, kteří mají distanční výuku. S oční lékařkou Lucií Valešovou moderátoři úterní Snídaně s Novou mluvili o tom, jak očím ulevit. Počítače, tablety, mobily, televize. Ty jedou v době covidové na plné obrátky a naše oči trpí více než kdy jindy. A pokud máte skrytou nebo malou oční vadu, právě teď můžete problém pocítit.

"Pokud někdo pracuje osm hodin denně, do blízka na počítači musí mít minimálně jedny stěžejní brýle, kvalitní, správně předepsané dioptrie, protože nejde jen o dioptrie, ale jde i o vzdálenost zorniček. Každý má jinak od sebe vzdálené oči a brýle jsou vyrobeny univerzálně. Ty z drogerií nejsou kvalitní,“ tvrdí lékařka Lucie Valešová.

Řada lidí v době pandemie tráví mnohem víc času u počítače. A to se často podepisuje na jejich zraku. Platí to i pro školáky, kteří mají distanční výuku. S oční lékařkou Lucií Valešovou moderátoři úterní Snídaně s Novou mluvili o tom, jak očím ulevit. Počítače, tablety, mobily, televize. Ty jedou v době covidové na plné obrátky a naše oči trpí více než kdy jindy. A pokud máte skrytou nebo malou oční vadu, právě teď můžete problém pocítit.

"Pokud někdo pracuje osm hodin denně, do blízka na počítači musí mít minimálně jedny stěžejní brýle, kvalitní, správně předepsané dioptrie, protože nejde jen o dioptrie, ale jde i o vzdálenost zorniček. Každý má jinak od sebe vzdálené oči a brýle jsou vyrobeny univerzálně. Ty z drogerií nejsou kvalitní,“ tvrdí lékařka Lucie Valešová.

Valešová zároveň dodala, že podle ní jsou brýle daleko lepší než čočky. "Já osobně jsem odpůrce kontaktních čoček, protože lidé si neuvědomují, jak je to rizikové a nebezpečné. Lidé nosící čočky mají výrazně vyšší riziko vředu rohovky," upozornila.

Často se v souvislosti s elektronickými zařízeními s displejem hovoří o tzv. "modrém světle", které má údajně ničit zrak. "Modré světlo ovlivňuje mozek, serotonin, mediátor bdělosti, což vadí zásadně mozku. Očím to zas tolik nevadí,“ uzavřela Valešová.

Zdroj: tn.cz

Hluchoslepý chilli maniak z Radošova překonal bolestivý rekord

Český a světový rekordman Radim Řehůřek je doslova chilli maniak. Nejen, že se tak sám označuje na sociálních sítích, ale ve čtvrtek stanovil v Pelhřimově nový rekord. Chilli mu navíc mírní projevy nevyléčitelného Usherova syndromu, kvůli kterému přichází o sluch a zrak. Kapky z pálivých papriček a bylin si kape přímo do očí.

Zatímco dřív vnímal muž z Radošova na Třebíčsku jen světlo, nyní dokáže rozeznat obrysy. Překvapeni úspěchem léčby jsou i lékaři, kteří ho pravidelně sledují, řekl ve čtvrtek novinářům v Pelhřimově Řehůřek. V sídle Agentury Dobrý den ustavil nový český rekord, když dokázal během deseti minut sníst 93 gramů (13 kusů) papriček druhé nejvyšší pálivosti na světě.

V takzvané Scovilleho stupnici (SHU) má pálivost papričky hodnotu přes dva miliony. Znamená to, že kapka jejího roztoku musí být rozředěná dvěma miliony kapek vody, aby přestal být pálivý. Feferonky mají hodnotu přibližně 1000 SHU. Pálivost paprik způsobuje alkaloid kapsaicin.

Podle Miroslava Marka z Agentury Dobrý den je Řehůřkův osud příkladem toho, že pojídání papriček nepatří nutně jen do kategorie gastronomické zábavy. „Věc se má jinak. Tenhle příběh nás dovedl k informacím, které souvisejí s léčením i třeba zraku poškozeného nejen Usherovým syndromem,” řekl Marek.

Za misku s papričkami usedl osmačtyřicetiletý Řehůřek vybaven kapesníky a potítky, do kterých si utíral orosené čelo. Běžně během konzumace pojídá sýr, který neutralizuje chuť. Mléčná bílkovina navíc odstraňuje kapsaicin, a mírní tak pálivost. Součástí rekordu bylo vynechání veškerého zajídání či zapíjení. Po prvních čtyřech papričkách začal Řehůřek poprvé smrkat.

„Přiznám se, že už to pěkně hoří,” řekl po dalším snězeném kousku. Když polkl třináctý kus, do konce limitu mu zbývala minuta. „Oheň jako blázen, to už nedám, necháme to na 13, nebudu to hrotit,” řekl Řehůřek a otřel si uslzené oči.

Ostrá jídla miloval od dětství, nevadila mu cibule, česnek ani křen. V pojídání pálivých papriček i soutěží, rád testuje ostrosti omáček a jiných dochucovadel. Kvůli chorobě, kterou trpí, jsou pro něj pálivé papričky ale především léčebnou metodou.

Jako bývalý zdravotník, který se zajímá i o bylinkaření, připravuje vlastní kapky nebo mazání, která má podle něho blahodárné účinky na cévy a sliznice. Jejich aplikaci konzultuje s několika lékaři. „Jsou překvapeni, že není žádný vedlejší účinek, že to nerozežírá očí, že sliznici trávící soustavy mám v uvozovkách jako malé dítě,” řekl Řehůřek.

Zdroj: novinky.cz

Pozn. redakce (raději to nezkoušejte)

Klubové aktivity

Naše aktivity bohužel přerušila korona-virová karanténa.

Aktuálně před uzávěrkou

8 technologických tipů, které nevidomým výrazně ulehčí život

24. listopadu, Praha – V České republice žije zhruba 85 000 nevidomých, kteří dennodenně naráží na překážky v důsledku svého postižení. Přitom existuje spousta technologií a aplikací, které zrakově handicapovaným pomáhají bariéry překonat, ať už při komunikaci, cestování, vyhledávání informací nebo finančních záležitostech. České startupy – Twisto, Reservio a Qerko vytvořily společně seznam s technologickými tipy, které pomohou nevidomým stát se v životě víc soběstačnými. Pro společnou osvětu se spojily do výzvy #naslouchamenevidomym a až do konce roku mají naplánované různé aktivity pro zvýšení povědomí této problematiky.

Nevidomí lidé mají spousty možností, které jim ulehčí život, jen o nich v závalu informací neví. „Technologické vymoženosti 21. století nám umožnily nebýt tak moc závislí na svém okolí. V mnoha ohledech můžeme dokonce úplně samostatně fungovat,“ říká Karel Giebisch, nevidomý tester společnosti Twisto a Qerko. „Navíc většinou k tomu stačí jen chytré zařízení a stažená aplikace zdarma,“ dodává Giebisch.

  1. Elektronika od Apple

Telefon nebo třeba počítač – každý produkt značky Apple má v sobě zabudované funkce pro lidi s poruchou zraku. Vize společnosti totiž nezapomíná na zákazníky s různými zdravotními handicapy. Nevidomí především ocení čtení obrazovky, vyslovování písmen při psaní nebo zvukové popisy u sledování videa. K využívání těchto funkcí není potřeba žádné dodatečné instalace či doplácení peněz navíc.

  1. Aplikace pro orientaci v terénu

Lazarillo je aplikace, která pomocí GPS usnadňuje orientaci nevidomých v terénu. Díky zvukovým zprávám mají postižení neustálé povědomí o prostředí kolem sebe. Každý tak přesně ví, po které cestě kráčí nebo kde se nachází vlak, v němž zrovna sedí. Navíc je možné přes aplikaci a její napojení na mapy vyhledávat konkrétní trasy. Dotyčný mimo to získá i simulaci o tom, jak to na daném místě zhruba vypadá. Lazarillo je zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android.

  1. Pomocník na telefonu Be My Eyes

Nastavit správnou teplotu trouby nebo zjistit, zda jsou rozsvícená světla – takové úkoly pomůže vyřešit aplikace Be My Eyes, která prostřednictvím videohovoru propojuje nevidomé s vidícími dobrovolníky z celého světa. Kromě nich lze dostat také rady od zkušených odborníků, kteří poslouží především při složitých úkolech. Zároveň jde aplikaci využívat i jako pomocníka při navigování v terénu. Tuhle vychytávku si nevidomí stáhnou rovněž úplně zdarma.

  1. Fotografování i bez zraku s TapTapSee

Pokud nevidomí někdy zatoužili po focení, tak díky aplikaci TapTapSee se jejich přání stává skutečností. Aplikace totiž ke všem pořízeným fotkám vytváří textové popisy. Zrakově postižení mají tedy ihned představu o tom, co zrovna na svém telefonu zachytili. Zdarma lze stáhnout pro iOS i Android.

  1. Reservio pro podnikání bez závislosti na druhých

Navzdory svému handicapu se komunita postižených nebojí podnikat. Dnes jsou takřka běžností nevidomí maséři, programátoři nebo vyučující cizího jazyka. Podnikání pro ně však nadále zůstává nelehkou výzvou. Přitom některé aplikace chod vlastní živnosti výrazně usnadňují, jednou takovou je třeba byznysová aplikace Reservio. „Nevidomí nemusí řešit zbytečné starosti ohledně hotovostního placení, protože peníze od zákazníků přijímají online. Dokonce si ani nelámou hlavu s rezervacemi svých klientů, protože i to za ně zvládá sám systém,“ říká Pavel Ondra, nevidomý tester společnosti Reservio, který právě působí i jako masér. “Pro nás, nevidomé, je aplikace zcela zdarma,” dodává Ondra.

  1. Vždy správná bankovka

Aplikace Cash Reader přijde vhod, pokud si dotyčný není jistý, jakou bankovku u sebe zrovna drží. V takovém případě stačí namířit telefon směrem k platidlu a přitom ani nezáleží pod jakým úhlem či světlem. Perfektně nastavená aplikace totiž zvládá okamžitě vyslovit hodnotu peněz. Navíc pro českou měnu zcela zdarma.

  1. QR kódy

Placení je pro zrakově postižené náročným úkolem, především pokud k němu dochází na veřejných místech. Nevidomí totiž mnohdy přesně netuší, za co ani jakou částku platí. V nejčernějších scénářích se pak kolem objevují tací, kteří by jejich stížené situace rádi využili. Současně v některých případech lze naprosto bezpečně a bez obav platit oskenováním QR kódů. Nevidomí tento způsob mohou využít např. ve více než 300 restaurací u nás, kde je podporována aplikace Qerko.

  1. Blind notch na platební kartě

Placení bylo dlouhou dobu pro nevidomé velkým strašákem, naštěstí s příchodem moderních technologií se i jim zjednodušila situace. Z bezpečnostního hlediska je rozhodně výhodnější použít kreditní kartu, která není napojena na vlastní účet a tak nehrozí při její ztrátě možnost zneužití vlastních financí.  Je dobré si vyzkoušet, jestli je platební aplikace plně kompatibilní i právě pro lidi se zrakovým postižením. Existují také platební karty s tzv. blind notch, což je malý výřez, který pomáhá zrakově handicapovaným s nimi lépe manipulovat. V České republice poskytuje tyto výhody například společnost Twisto. Tento startup má několik dalších funkcí, které nevidomí výrazně ocení  – jako třeba Twisto Snap, s nimž lze jednoduše zaplatit své složenky či faktury pouhým vyfocením nebo přeposláním emailem.

Audioknihy nejen baví, ale i zachraňují životy

Přišli o zrak. Někteří postupně, někteří téměř ze dne na den. Mnozí z nich velmi rádi četli. Nebýt současné velké nabídky audioknih, jejich už tak těžké životy by byly ještě těžší. Jenže audioknížky se nyní staly fenoménem. Vstoupily do našich životů a udělaly je prostě příjemnější.

Jejich velký boom je dalším dokladem toho, jak se naše společnost mění, co se týká věku obyvatelstva. „Projevuje se, že se populace stárne, že se lidé dožívají čím dál vyššího věku. Ten přináší problémy se zrakem,“ říká Briana Čechová z Knihovny pro nevidomé K. E. Macana v Praze. „Jednu dobu jsem si mysleli, že nevidomých čtenářů bude časem ubývat, protože mnohé oční nemoci se už nyní dají léčit, zatímco dříve byly neléčitelné. Například ubývá nevidomých dětí. Naopak přibývá lidí vyššího věku, kteří mají takové problémy se zrakem, že už nemohou číst,“ vysvětluje.

Knihovna K. E. Macana je středobodem světa lidí, kteří chtějí číst, ale zdraví jim to nedovoluje. Její součástí jsou studia, ve kterých vznikají nahrávky knihy. Vzniká jich tak sto padesát ročně, další knihovna kupuje, vybírá je mezi těmi, který každý rok vznikají ve vydavatelstvích. A těch je spousta. Nyní prakticky většina nově vydaných knih vzniká vedle papírové podoby i v té zvukové. Namlouvají je známí a oblíbení herci, takže mnozí čtenáři se těší nejen na děj, ale i na zajímavé hlasy umělců, které mají rádi.

„Audioknížky mě zachránily,“ říká Marcela Pittermanová, bývalá dramaturgyně na Barrandově. Dáma, která stála za vznikem řady filmů a pohádek, byla zvyklá vnímat svět jako sled obrazů. O tuto schopnost přišla. Je jí osmdesátsedm let a nevidí. „Byla to velká rána, ale právě díky audioknihám má můj život stále smysl. Dokonce, když poslouchám některé herce, kteří je namlouvají kvalitně, je to větší zážitek, než kdybych četla,“ říká.

Podobně audioknížky změnily život řadě lidí. Knihovnice Kateřina Ševčíková, která pracuje ve zvukové knihovně pro nevidomé a slabozraké v Ostravě, je v kontaktu se spoustou čtenářů, kteří jsou na audioknížky naprosto odkázáni. Telefonuje si s nimi, poslouchá jejich příběhy, vybírá jim knihy, o kterých si myslí, že by se jim líbily, pak nimi probírá, jestli to tak bylo. Některým pro ně chodí příbuzní, některým je knihovníci posílají, někteří nevidomí jsou schopni si pro ně přijít sami. „Pro většinu těchto čtenářů jsou audioknihy doslova záchranou. Někteří po ztrátě zraku měli pocit, že pro ně vše končí, když nebudou moct číst.  Teď díky audioknihám často získávají znovu chuť do života,“ říká Kateřina Ševčíková.

Právě nabídka audioknížek v knihovnách je pro mnoho lidí záchranou, protože ne každý má na to kupovat si nové audioknihy. Pro ty, kteří tu možnost mají, je pak skvělou zprávou, že jejich nabídka je rok od roku větší.

„Současný velký boom audioknih začal asi tak před sedmi lety v souvislosti s rozvojem aplikací do chytrých mobilů,“ vysvětluje Jakub Horák, který vede web Naposlech.cz věnující se recenzím audioknih a zajímavostem, které se jich týkají. „Vznikli digitální distributoři, kteří nabízejí audioknihy ke stažení. Člověk si je může stáhnout do smartphonu a poslouchat prakticky kdekoli. Aplikace už nyní fungují tak, že když čtení vypne, knížka se mu pak příště začne odehrávat přesně v místě, kde číst přestal. Audioknihy se tak staly jednoduše dostupné a to se promítlo v jejich stoupající oblibě,“ říká.

O něco více se prodávají audioknížky ve formátu mp3 ke stažení, tedy ty, které se dají umístit do mobilu, než ty na cédéčkách. V mobilech je poslouchají především lidé zdraví, kteří si je berou na cesty a všude, kde se jim nechce tahat s těžkou knížkou. Jenže ty na cédéčkách jsou mnohdy důležitější. Bez nadsázky se dá říct, že právě ony zachraňují životy. No jen si to představme, tady je příklad. Osmasedmdesátiletá Dana přišla loni o zrak prakticky během pár týdnů. Trpí vzácným revmatickým onemocněním, které lékaři nerozpoznali, poté léčba nezabírala a ve výsledku Dana má jen patnáct procent zraku v jednom oku. Co byla dříve její největší záliba? No jistě, čtení, vždyť je bývalá knihovnice. „Nebýt audioknížek, tak nevím. Nemůžu se dívat na televizi, rádio celý den poslouchat taky nejde. Po týdnech, kdy jsem koukala do zdi a přemýšlela, co bude, jsem se rozhodla, že ještě žít zkusím. Přestěhovala jsem se do domova pro seniory, příbuzní mě zásobují audioknihami a já se postupně učím bez zraku fungovat. A každý den se těším, co si pustím.  Nejhorší ovšem bylo sehnat přehrávač, který bych byla schopna obsluhovat. Pro mě nepřichází v úvahu knížky si stahovat, nejsem schopna manipulovat s chytrým mobilem. Už jen to, že jsem se naučila bez zraku vkládat cédéčka do přehrávače a vše si tam správně nastavit, trvalo dlouho a pořád mi to zabírá spoustu času,“ vysvětluje.

Pro někoho se audioknížky staly záchranou, pro někoho jen příjemným zpestřením na cestách, pro mnoho umělců zdrojem obživy. Jejich namlouváním se nyní živí spousta herců, každý rok se vyhlašují nejlepší interpreti, nejzdařileji zpracované knihy.

Vlastně je to všechno jedna velká dobrá zpráva. Zpráva o tom, že současné technické možnosti a ochota lidí pomáhat, dělá snesitelnější život lidem, kteří přišli o zrak. Je dobré to vědět, protože se to může stát komukoli.

Zdroj: i60.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa hmyzu

Kudlanky mají vynikající zrak, který uplatní i díky tomu, že dokážou otočit hlavu o 180°. Když spatří kořist, vyčkávají až do nejvhodnějšího okamžiku, a pak oběť pevně uchopí do předních nohou, které jsou vybaveny ostrými trny. Kudlanky se specializují na lov létavého hmyzu, ale dokážou ukořistit i mláďata menších druhů hadů nebo ještěrů. Při čekání na kořist trpělivě číhají a některé druhy svým vzhledem napodobují například větvičku nebo uschlý list. Kudlanka Pseudocreobotra wahlbergii se specializuje na lov v květech a číhá na hmyz vyhledávající květový nektar. Jde o malý druh (4–5 centimetrů), který pochází z východní Afriky. Samci i samičky jsou vybaveny křídly, ale letu je schopen pouze sameček, který je rovněž o něco kratší a štíhlejší než samička.

Pranostika

Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.

Rady našich babiček

Aby vajíčka při vaření nepraskla, propíchneme je na úzkém konci jehlou.

Nabídka pro čtenáře

Prus Boleslaw – Farao

Historický román polského autora se zabývá starověkým Egyptem v době vlády mladého faraona Ramsese XIII. (doba snad kolem 1300 před našim letopočtem, faraon Ramses XIII. je fiktivní postava). Ramses je proti neomezené moci kněžích ve státě, čímž je proti svému otci, který kněží ochraňoval a za nejvyššího rádce si zvolil velekněze Herhora. Země je zmítána válkami a lidé žijí ve velké bídě. Po smrti otce se Ramses ujímá vlády a snaží se začít s reformami, které mají postavení občanů zlepšit. Chce dát lidem půdu do vlastnictví a zavést sedmý den odpočinku. Finance chce získat válkou s Asýrií a podrobením bohatého kněžského stavu státu. Kněží však nabyli velké moci, možná větší, než má sám faraon a vlastní obrovský poklad ukrytý v labyrintu. Tento poklad by Ramsesovi umožnil provést všechny prospěšné reformy. Herhor spolu s dalšími zrádci proti Ramsesovi osnují intriky, aby v boji proti kněžím neměl šanci. Tajně se paktují s Asýrií, se kterou Ramses válčí a způsobují mu ztráty. Když je Ramses v boji, zavraždí jeho milou Sáru i jejího (a Ramsesova) syna.

Největším Ramsesovým nepřítelem je nakonec jeho dvojník, Řek Lykon. Ten ho nakonec v královské zahradě zabije. Vlády se ujímá velekněz Herhor, který zakládá nový faraónský rod. S pomocí pokladu v labyrintu provede Ramsesovy reformy, kterými si získá úctu od lidí a věčnou slávu. Vláda Ramsese, který reformy skutečně vymyslel a chtěl realizovat, je navždy do dějin zapsána jako vláda pološíleného zhýralého mladíka, který Egypt málem přivedl do záhuby. Román je sice velmi obsáhlý, obsahuje však množství zajímavých a historicky podložených informací o životě ve starém Egyptě. Také se věnuje nátuře a náladám jeho obyvatel, emocím, intrikám i mocenským vazbám v zemi faraónů. V roce 1966 natočil polský režisér Jerzy Kawalerowicz stejnojmenný tříhodinový film. Byl nominován na Oskara, kterého však nezískal.

Literární okénko

Sládek Josef Václav – Nenaříkej

Nenaříkej, že v tom žití
je tak všechno pusté, chladné
a že člověk pro své bytí
nenalezá družby žádné.

Samoten že světem kráčí,
samoten že trpí, hyne
a co jeho srdce zračí,
že necítí žádné jiné.

Hledím k nebi hvězdnatému,
k žitím plné hledím zemi,
hledím k lidských srdcí tému,
což je cizo mezi všemi?

Jsme jak děti jedné matky,
každý svůj a ve své tváři,
však co každý žije, zpátky
z její všechněm líce září.

A kdo svou tvář nezakrývá,
tomu jiných není skryta,
cizím k tomu svět jen bývá,
kdo mu sám nic neposkytá.

Spí se to jináče,
když se člověk vypláče,
pookřeje po té velké nouzi

a tam já kde budu v snách,
choďte mi jen po špičkách,
ať mi nikdo nepláče,
ať mne nikdo ze sna neprobouzí.

Výročí

V měsíci prosinci oslavila narozeniny Hana Procházková a Ladislav Valnoha, svátek pak Lucie Bubeníková, Lucie Ulrichová, Albína Heislerová, Barbora Tesková, Blanka Berkyová, Bohumila Flaumová a Dana Ťukalová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

  • Kočka a kotě, ovce a jehně
  • Eiffelovka a Paříž, Šikmá věž a Pisa
  • Slepice a hejno, psi a smečka
  • Programátor a počítač, pilot a letadlo
  • Mongolsko a Asie, Bolívie a Jižní Amerika

Nový kvíz:

Nejprve se pokuste najít logickou souvislost mezi prvními dvěma slovy. Pak k dalšímu slovu doplňte analogicky chybějící slovo podle stejné logické souvislosti. Tato úloha procvičuje vaše logické myšlení a myšlení v souvislostech.

  • Lekníny a Monet, Slunečnice a …
  • Auto a volant, loď a …
  • Romeo a Julie, Oldřich a …
  • Mnich a klášter, voják a …
  • Dánsko a Kodaň, Island a …

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Vánoční cukroví: Myslivecké knoflíky

Cukroví z ořechů? Jistě máte nějaký svůj osvědčený recept, ale pokud budete mít zájem o změnu, nabízíme myslivecké knoflíky. Spodní těsto je podobné lineckému, náplň je z lahodné bílkovooříškové pěny, která se upeče dokřupava

Ingredience na dva plechy:
Na těsto potřebujete: 250 g hladké mouky, 80 g cukru moučka, 140 g měkkého másla, 3 žloutky Na náplň potřebujete: 3 bílky, 200 g mletých lískových oříšků, 200 g cukru moučka Na ozdobu potřebujete: 2 hrsti lískových oříšků

Postup:
Krok 1: Ze surovin na těsto vypracujte hladkou hmotu a nechte ji asi 2 hodiny odpočinout v lednici. Vál posypte hladkou moukou a vyválejte na něm asi 2 mm silné těsto. Z něj vykrajujte kolečka (nebo osmiúhelníky, podle nálady a také toho, jaké vykrajovátko máte doma) a ta potom pokládejte na plech na pečicí papír.

Krok 2: Pak vyšlehejte v míse sníh z bílků, přidejte mleté ořechy a cukr, důkladně hmotu promíchejte a navlhčenými prsty ji vršte na připravená kolečka – právě proto je dobré si vedle plechu dát hrníček s vodou, do kterého můžete průběžně prsty namáčet. Navrch lehce zamáčkněte celý lískový oříšek, vložte do trouby vyhřáté na 175 °C a pečte asi 7–10 minut dozlatova.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)