Paprsek ze tmy Prosinec 2021

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Prosinec 2021

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Úhrada bílých a červenobílých holí z veřejného zdrav. pojištění od ledna 2022

1. září 2021 prezident republiky podepsal důležitý zákon,

„Zákon kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,

a některé další zákony“.

Jde o předpis, který upravuje počet bílých a červenobílých holí, na něž lze získat příspěvek z veřejného zdravotního pojištění a také výši tohoto příspěvku.

V roce 2019 proběhlo klíčové jednání iniciované tajemníkem Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením Pavlem Ptáčníkem a SONS s ministerstvem zdravotnictví a posléze i zástupci zdravotních pojišťoven, dále jednání komise pro kategorizaci zdravotnických prostředků a bylo dohodnuto, že nevidomí a slabozrací mají mít nárok na úhradu až tří bílých holí za rok a dohodnuty byly i následující výše úhrad:

  • bílé hole opěrné – 435 Kč
  • bílé hole signalizační a orientační - 807 Kč
  • červenobílé hole pro hluchoslepé – 807 Kč

Tyto částky jsou uvedeny bez daně z přidané hodnoty a upřesněny jsou v rámci registrace konkrétních zdravotnických prostředků jejich výrobci či dodavateli na český trh.

Sněmovna schválený návrh předala do Senátu v červnu 2021 a Senát využil svého práva vrátit návrh zpět s pozměňovacími návrhy. Naštěstí Poslanecká sněmovna stihla zákon vrácený Senátem projednat a na své 118. schůzi dne 14. září schválit.

Výsledkem je, že od 1. ledna 2022 budou mít nevidomí či těžce slabozrací opět možnost, která by měla být využívána opravdu jen ve výjimečných případech, získat úhradu tří holí za rok a nyní účtovaný doplatek u některých holí by mohl opět zmizet.

Upravený a zkrácený článek z informační právní poradny SONS 11/2021

Ota Pačesová

Mohou lidé bez zraku snít?

Po Světovém dni zraku a Mezinárodním dni bílé hole si lidé na celé planetě připomněli také Mezinárodní den nevidomých. Ten je věnován památce francouzského zakladatele prvního vzdělávacího institutu pro nevidomé, Valentina Haüy, který svůj život zasvětil právě dětem s touto formou postižení.Za pozadím tohoto svátku se ale skrývá mnohem víc než jen upozornění na hlavní problémy nevidomých. Jde především o apel na prevenci zraku a také smutná skutečnost, že lidé chodí k očnímu lékaři pozdě. „Přitom včasné vyšetření může pacienta zachránit před komplikacemi se zrakem, a někdy dokonce zabránit slepotě. Prevence je lepší než následná léčba. Oční specialisté v optikách FOKUS doporučují nezanedbat preventivní prohlídky, a to především po čtyřicátém roce života u očního lékaře či optometristy alespoň jednou ročně. Jen tak se dá předejít vážným onemocněním, jako je například zelený zákal, jenž může vyústit až do praktické slepoty,“ vysvětluje Martin Slaný, odborný oční garant optik Fokus.

Na světě žije 39 milionů lidí zcela nevidomých, u nás je to 74 tisíc

Dle dostupných údajů Světové zdravotnické organizace se s těžkým postiženým zraku musí vypořádat po celém světě 285 milionů lidí, z toho 39 milionů nevidí vůbec. V České republice jde o čísla neméně závažná, neboť se zde eviduje přibližně 74 tisíc případů slepoty. Smyslem Mezinárodního dne nevidomých a dalších jim podobným svátkům je proto přiblížit tuto problematiku i odlišnost života lidí potýkajících se s tak závažným hendikepem a zároveň poukázat na důležitost včasné prevence.

Přestože si spousta z nás život o slepecké holi představí jen těžko, zajímavostí může být, že i tito lidé “vidí”, jen odlišným způsobem než my. Přestože jsou někteří považováni za nevidomé, stále dokážou rozeznat hru světla a stínu. Jiní, kteří přišli o zrak v průběhu života, si mohou pamatovat vizuální vjemy, a tím pádem rozeznat velké objekty nebo známé osoby. Naopak, ostatní, kteří jsou od narození slepí a nemají žádné vizuální vjemy, nevidí ani černě nebo bíle – nevidí vůbec nic.

Na druhou stranu vědci zjistili, že si nevidomí lidé díky silnějšímu zapojení ostatních vjemů dokážou vytvořit určitou 3D prostorovou mapu prostředí, které je obklopuje. Podobné výzkumy navíc ukázaly, že i mozek osob, které se narodily bez schopnosti reagovat na vizuální podněty, přesto interpretují určité informace jako vizuální. Člověk s vrozenou slepotou tedy může snít, ve spánku ale primárně nevyužívá obrazy, ale ostatní smysly jako chuť, čich, sluch nebo hmat. Čím později pak přijde o zrak, tím je vyšší pravděpodobnost, že bude zažívat i vizuální sny.

Příčin slepoty může být spousta. Drtivou většinu z nich jde ale léčit

Přestože se člověk bez zraku může narodit, případně o něj náhle přijít při nejrůznějších úrazech či nehodách, radno není podceňovat ani dopady zeleného zákalu nebo nebezpečných zánětů spojivky či rohovky, jež patří k nejčastějším onemocněním vedoucí k trvalému poškození zraku. „Při nedostatečné ochraně očí může dojít ke vzniku zánětu spojivek, poškození rohovky, ale také k závažnějším poškozením zraku, která se mohou projevit až s odstupem času. Z toho důvodu je více než žádoucí navštěvovat nejen pravidelné preventivní prohlídky, ale také používat správné pomůcky, které oční vadu pomohou korigovat,“ komentuje Martin Slaný.

Právě zelený zákal je pak celosvětově nejčastější příčinou poruchy zraku, která při neléčení vede až ke ztrátě tohoto nejdůležitějšího smyslu. „Bohužel ale v méně rozvinutých zemích vedou ke slepotě i podstatně lehčí onemocnění, jako je Cataracta neboli šedý zákal. Je to z toho důvodu, že lidé nemají možnost podstoupit diagnostiku a operaci,” vysvětluje Slaný.

Zatímco šedým zákalem v Česku trpí půl milionu lidí a u pacientů starších 60 let ohrožuje každého druhého, jeho odstranění je u nás celkem běžným zákrokem. Ročně se zde provede okolo sto tisíc operací. Naopak, v případě zeleného zákalu neboli Glaukomu člověk zprvu začíná medikamentózní léčbou. V některých případech, kdy pacient nemůže brát oční kapky nebo jsou u něj neúčinné, je možná i celkem bezpečná laserová léčba. Jen minimum osob podstupuje hned po stanovení diagnózy chirurgický zákrok. Důvodem je hlavně vysoké riziko vzniku komplikací. Lékaři tento typ léčby upřednostňují jen pokud výše uvedené nelze aplikovat.

O čem přemýšlíme

Ztráta sluchu zvyšuje riziko demence a prohlubuje sociální izolaci seniorů

Podle aktuálních statistik ČSÚ tvoří věková skupina 65 + již pětinu obyvatel ČR. Vyšší věk přitom přináší kromě pozitivních aspektů i zdravotní problémy typu zhoršení sluchu nebo demence. Na prohlubování zmíněných negativ má nemalý podíl hluk. Ten samozřejmě ovlivňuje i zdravé a mladé lidi, ale jeho dopad na seniory se zdravotními obtížemi je ještě větší. Pro ilustraci: každých 10 decibelů ztráty sluchu zvyšuje riziko demence u této skupiny až o 27 %. Jak tedy můžeme seniory před hlukem lépe chránit?

Podle odhadů se počet lidí trpících demencí zvýší z 50 milionů registrovaných v roce 2018 na 152 milionů v roce 2050, což představuje nárůst o závratných 204 %. Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, kterou trpí až polovina lidí nad 85 let. Mají potíže s vyjadřováním, rozhodováním a jsou často dezorientováni. Studie prestižní Johns Hopkins University potvrdila, že každých 10 decibelů ztráty sluchu zvyšuje až o 27 % riziko, že se u pacienta vyvine demence.

Studie odhalila také spojitost mezi změnami v chování těchto pacientů a velkým hlukem. Studie tak jednoznačně potvrdila důležitost vhodného akustického prostředí. Hluk duševně nemocným pacientům zkrátka škodí. Předpokladem efektivního léčení duševních poruch je kromě jiných opatření i zajištění zvukového komfortu. Nadměrný hluk se šíří v podobě tlakových vln a způsobuje vibrace, které v těle vyvolávají stres, zvyšují krevní tlak a často způsobují únavu, deprese a úzkosti. Naopak v příjemném zvukovém prostředí mají pacienti pocit bezpečí a snáze mohou navazovat kontakt s okolím.

Hluk „hubí“ souhlásky a zhoršuje sociální izolaci seniorů. Dalším zásadním problémem, který vysoká hladina hluku prohlubuje, je snižování srozumitelnosti řeči. V hlučném prostředí častěji zanikají souhlásky, a senioři pak mají větší problém porozumět konverzaci i se do ní zapojit. To může vést k sociální izolaci a osamělosti. Týká se to velkého počtu seniorů, neboť až dvě třetiny lidí ve věku nad 80 let mají oslabený sluch.

Zdroj: life4you.cz

Výuková videa o první pomoci jsou určena i neslyšícím

Tonutí, dušení, dopravní nehoda. Podobné kritické situace mohou potkat každého z nás. Fakulta zdravotnických studií ZČU proto natočila sérii videí, která učí, jak si v takových chvílích poradit. Videa jsou přetlumočena do znakového jazyka, potřebné informace proto poskytnou i neslyšícím.

Sérii instruktážních videí o první pomoci vytvořili vyučující a studenti Fakulty zdravotnických studií. Mysleli i na to, aby byla videa přístupná pro neslyšící. Obsahují proto simultánní překlad do českého znakového jazyka. Celkem jde o dvanáct naučných videí na základní témata první pomoci – krvácení, mozková příhoda, dušení, zlomenina, popálenina, autonehoda, tonutí, resuscitace, pomoc u dětí, epilepsie, diabetes a alergie. Hlavními aktéry jsou sami studenti.

„Trénovali jsme tonutí, kde jsme vyjeli na přehradní nádrž Hracholusky, a o kousek dál jsme natáčeli dopravní nehodu. Následovala témata dušení, popáleniny a alergická reakce,“ popisuje jeden z natáčecích dnů studentka fakulty Simona Opatrná. „Nejtěžší je asi vžít se do dané situace, aby vypadalo reálně, že ve skutečnosti opravdu taková je.“

Osvětu v oblasti první pomoci provádí fakulta dlouho, a to napříč širokým spektrem posluchačů – od dětí až po seniorní populaci. V rámci naplňování třetí role univerzity však nový projekt fakulty zacílil na širší populační spektrum a trvalejší a zároveň udržitelnější formu předání základních informací nezbytných k tomu, aby byli lidé schopni v případě potřeby poskytnout druhému základní první pomoc a tím mu třeba dokázali zachránit život.

Obsah videí simultánně přetlumočila do českého znakového jazyka Kristýna Voříšková ze Spolku neslyšících Plzeň, p. s. Videa jsou k dispozici na YouTube kanálu Fakulty zdravotnických studií ZČU.

Zdroj: Inspirante.cz

Sociální služby by měly být dostupné všem. I neslyšícím

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN ČR), největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem, připravila ve spolupráci s agenturou Deaf Friendly a Centrem pro komunitní práci střední Čechy pohlednice a video určené pro slyšící sociální služby, aby se nebály přijímat osoby se sluchovým postižením.

Výzva banky k uhrazení dluhů, obsílky od soudů, jednání s úřady… To všechno jsou situace, které neslyšící občany, jejichž mateřským jazykem je jazyk znakový, mohou zaskočit. Na internetu totiž neslyšící často nenajdou informace ve znakovém jazyce. Stejně jako osmasedmdesátiletá Jana.

„Jsem od narození neslyšící, teď už žiji sama a nezvládám se o sebe postarat. Cítím se opuštěná, rodinu nemám, ráda bych se proto dostala do domova, kde budu mít všechnu péči. Na internetu jsou však všechny informace pro slyšící, až to vypadá, že pro neslyšící žádné domovy pro seniory nejsou. Ráda bych věděla, co kdo poskytuje, ale do všech zařízení se musí zavolat. Nikde nevidím představení služeb ve znakovém jazyce, abych se mohla dozvědět víc a zajistit si tlumočníka, se kterým bych pak obstarala zbytek.”

Paní Janě, ale i dalším neslyšícím (i nedoslýchavým) může pomoci kampaň, kterou připravil SNN ČR a zahrnuje právě pohlednice a video, které je určené sociálním pracovníkům a pracovníkům v sociálních službách, aby se nebáli přijímat osoby se sluchovým postižením.

„Zaměřujeme se v rámci kampaně na ‚slyšící‘ sociální služby – tedy ty, ve kterých nejsou primární cílovou skupinou osoby se sluchovým postižením, ale i tyto osoby je mohou v případě nepříznivé sociální situace využít – například domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, denní stacionáře, nízkoprahové kluby, pečovatelské služby, azylové domy či krizová centra. Tyto sociální služby občas osoby se sluchovým postižením jako klienty odmítají, pravděpodobně ze strachu z neporozumění a patrně také kvůli předsudkům,“ říká Helena Čápová, členka realizačního týmu za SNN v ČR.

Touto kampaní chce SNN ČR slyšícím sociálním službám poskytnout základní informace, jak s osobami se sluchovým postižením komunikovat.

Zároveň má za cíl pomoci překonat případné obavy a předsudky. Neslyšícím (a nedoslýchavým či ohluchlým) tím pomoci k tomu, aby mohli využívat všechny druhy/formy sociálních služeb a řešit s nimi svou nepříznivou sociální situaci včas například za pomoci tlumočníka či přepisu.

„Náš Svaz umí pomoci klientům v oblasti sluchového postižení, ale nemůže suplovat další služby. Tam můžeme klienta doprovodit, pomoci mu s komunikací a zajištěním služby, ale zásadní je, aby ho dotyčná sociální služba přijala. Jsme si vědomi, že je to pro mnohé sociální služby často velmi náročné, a proto jim s tím chceme pomoci,“ vysvětluje Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.  Zde je video spolu s dalšími informacemi. Pohlednice najdete na tomto odkazu.

Zdroj: Inspirante.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Blíží se konec platnosti starších bankovek. ČNB už je stahuje z oběhu

Česká národní banka plánuje ukončit od 1. července 2022 platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 Kč z let 1995 až 1999. S těmito bankovkami, které jsou již nyní postupně stahovány z oběhu, nebude už za rok možné platit. Výměna starších vzorů bankovek bude časově neomezená.

Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které mají od druhé poloviny roku 2022 nadále zůstat v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbrného proužku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. K poslednímu červnu roku 2022 skončí platnost vzorů stokorunových bankovek z let 1995 až 1997, dvousetkorunových bankovek z let 1996 až 1998, 500 Kč vzorů z roku 1995 a 1997, 1000 Kč vzoru z roku 1996 a 2000 Kč vzorů z let 1996 a 1999. V oběhu naopak nadále zůstanou stokorunové bankovky vzoru 2018, dvoustovky vzoru 2018, pětistovky vzoru 2009, tisícovky vzoru 2008, dvoutisícovky vzoru 2007 a pětitisícovky vzorů 1999 a 2009.

S výjimkou nominálu 5000 Kč zůstane po 30. červnu 2022 v oběhu pouze jeden platný vzor od každé nominální hodnoty bankovky, čímž se pro veřejnost sníží riziko záměny starších, ne tak často používaných vzorů bankovek za padělek. Vyřazení starších vzorů bankovek z oběhu dále přispěje k zajištění hladkého peněžního oběhu jako jednoho z hlavních úkolů České národní banky. Výjimka u pětitisícových bankovek je především kvůli tomu, že oproti bankovkám v jiné nominální hodnotě nejsou tak často používané na běžné placení.

Bankovky, které zůstanou u veřejnosti i po ukončení jejich platnosti, bude možné od 1. července 2022 do 30. června 2024 vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu.

Zdroj: idnes.cz

Dotazník: Cestování lidí se sluchovým handicapem

Všichni cestujeme, ať už do práce, za zábavou, na dovolenou. Tento dotazník se týká volnočasových aktivit a snaží se zjistit, kam lidé se sluchovým handicapem nejčastěji vyráží, čemu dávají přednost při výběru svých dovolených a výletů, co jim chybí při cestování a co by doporučili. Najděte si zhruba čtvrthodinu a vyplňte tento dotazník pro lepší budoucnost cestování lidí se sluchovým postižením.

Cestování lidí se sluchovým handicapem

Rádi cestujete? Setkáváte se při svých cestách s určitými bariérami, které souvisí se sluchovým postižením? Týkají se komunikace s personálem, dostupnými či nedostupnými informacemi, přístupnosti tlumočníka, asistenta? Jakým potížím čelíte? Máte příležitost se k těmto problémům při cestování vyjádřit. ASNEP na své facebookové stránce žádá, aby lidé se sluchovým handicapem nebo doprovázející osoby vyplnili dotazník.

Dotazník

Dotazník se zaměřuje na cestování lidí se sluchovým postižením, netýká se to však cest kvůli nutným potřebám (na úřady apod.), ale je zaměřený na cestování ve volném čase, kdy lidé jezdí na výlety, dovolenou, za turistikou a poznáváním. Cílem dotazníku je, aby státní příspěvková organizace CzechTourism (spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky) lépe pochopila bariéry při cestování, se kterými se lidé se sluchovým postižením nejčastěji při svých cestách potýkají a které musí řešit. Zajímají se o zkušenosti a názory.

Anonymita dotazníku

Dotazník je zcela anonymní, budete uvádět pouze do jaké skupiny sluchového postižení patříte, pohlaví, věk a odkud pocházíte. Konkrétní osobní údaje po vás dotazník nechce.

Na co v dotazníku narazíte

Výzkum se vás zeptá na to, jak často a jak rádi cestujete, s kým většinou cestujete. Dále budete odpovídat na otázku, zda se při svých výletech jakožto cestující se sluchovým handicapem setkáváte s problémy. Budete také uvádět, kde jste v posledních letech byli a jaké místo byste ostatním doporučili. Také budete zaškrtávat, na čem vám záleží více: na jakémkoli místě, které je přizpůsobené cestujícím se sluchovým handicapem nebo vám záleží více místě, kde budete i přes to, že by nebylo přizpůsobené sluchově handicapovaným? Následně budete označovat, zda uvedené bariéry jsou pro cestujícího se sluchovým postižením zásadním problémem nebo jestli je to problém, který nevadí. Na závěr máte možnost svými slovy popsat či doplnit svůj postoj a názory na bariéry při cestování. Dotazník ZDE.

Zdroj: tichezpravy.cz

Výhody pro ZTP a ZTP/P od ČEZ

Vážení přátelé,

v odkaze pod textem vám posíláme dopis generálního ředitele ČEZ Prodej a.s. pana Tomáše Kadlece, který reagoval na náš podnět ve věci zvýhodněného tarifu pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P. Jak víte, došlo k enormnímu nárůstu cen energií, což má samozřejmě dopad především na osoby se zdravotním postižením, protože ty zpravidla potřebují více elektrické energie na různé přístroje a přitom mají zpravidla nižší příjmy. Jsme nesmírně příjemně překvapeni, že ČEZ a.s. reagoval velmi rychle a nejdůležitějšími informacemi jsou:

  • Ti lidé, kteří jsou dnes u dodavatele poslední instance, mohou uzavřít urychleně smlouvu s ČEZ, a to s fixací produktů na 1 – 3 roky, které jsou v platnosti od 1. 10. 2021 – 31. 12. 2021. Tyto ceny ještě neodrážejí rekordní zdražení velkoobchodních cen. Tato nabídka platí pouze do 31. 12. 2021 a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P se mohou ozvat na telefonní linku 800 900 200.
  • ČEZ i pro příští rok počítá s nižší cenou pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, a to jak u fixovaných i nefixovaných cen ve smlouvách.

Vše další lze vyčíst z přiloženého dopisu.

Přeji vám všechno dobré.

Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR.

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa koček

Počet vrhů koček je závislý na denním světle. V rovníkových oblastech může mít až čtyři vrhy za rok. V našem klimatickém pásmu jsou obvykle dva vrhy mláďat za rok. Březost kočky trvá přibližně 63 dní a kočka má najednou 4–6, ale také až 10 koťat. Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 57–114 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky. Reprodukce je kočka schopná v sedmi a půl měsících.

Pranostika

Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy.

Rady našich babiček

V horku zabráníme kažení masa tím, že ho vložíme do mléka. Čas od času ho obrátíme. Mléko zakysne, ale maso si zachová svěžest. Před použitím nutno důkladně omýt.

Nabídka pro čtenáře

Křelina František – Dcera královská blahoslavená Anežka Česká

Anežka Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara I. a jeho ženy Konstancie Uherské, byla jednou z nejslavnějších postav české historie. Narodila se v roce 1211. Ještě než jí bylo osm let, byla dvakrát zasnoubena a obě její zasnoubení byla ponižujícím způsobem zrušena. Psala se první polovina třináctého století. Tehdy v zemi probíhaly kruté mocenské boje, násilí a intriky, vraždili se bratři, rodiče a děti mezi sebou, aby se dostali k moci. Anežka však po moci netoužila, přestože byla princeznou a zvolila si jinou cestu. Dětství prožila v klášterech, jejichž drsné prostředí se rovněž podepsalo na jejím osudu. Vychovávali ji Hedvika Slezská, která sama založila v Polsku a Slezsku mnoho klášterů. Hedvika byla v roce 1267 prohlášena za svatou.

Dále však Anežka už nechtěla, aby o jejím osudu rozhodovali jiní. Všechny další žádosti o sňatek odmítala, nikdy se neprovdala a svůj život zasvětila službě Bohu. Když jí bylo 23 let, vstoupila do kláštera, který sama založila. Jednalo se o klášter Na Františku na pražském Starém Městě. Založila tam také špitál. Usilovala o uznání ženské větve františkánské řehole, což se ji po několika pokusech podařilo. Rovněž ve své rodině působila blahodárně. Usmiřovala spory a chránila ohrožené příbuzenstvo. Anežka byla velmi vzdělaná a udržovala písemný styk s mnoha osobnostmi tehdejší doby, které ji měly pomoci v práci pro potřebné. Ovládala češtinu, latinu, němčinu a italštinu.

Smrtí Přemysla Otakara II., který padl v Rakousku v bitvě Na Moravském poli roku 1278, nastala v zemi trýzeň a bída. Vypukl mor. Čechy plenila vojska Oty Braniborského a Moravu obsadil Rudolf Habsburský. Na podzim 1281 vypukl hladomor, kdy žebrali i dříve movití měšťané. Bídou trpěla i Anežka. Pomáhala jí víra v Boha, kterou se snažila sdílet s ostatními. Anežka Přemyslovna zemřela v březnu 1281. Její pokusy o kanonizaci byly celá staletí odmítány. Za svatou ji prohlásil až papež Jan Pavel II. v roce 1989. Svatá Anežka je vzpomínána jako žena, která se zřekla moci a vládnutí a zvolila si jako svou cestu službu nemocným, chudým a potřebným. Znamenala mnoho pro rod Přemyslovců, ale hlavně pro prostý lid, který jí její zásluhy nikdy nezapomněl.

Literární okénko

Emily Dickinson - Nemysli na něj, srdce mé!

Nemysli na něj, srdce mé!
Vzpomínka pomine!
Zapomeň na teplo, jímž hřál tě,
Já na světlo, co dal duši mé.

Až zvládneš to, tak řekni mi,
Pak nebudu ho znát;
Pospěš! Teď když loudáš se,
On nenechá mě spát!

Výročí

V měsíci prosinci oslavili svátek Blanka Berkyová, Barbora Tesková, a Dana Ťukalová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

  • L………….A - např. labilita, laguna, lasička, limuzína, lucerna, lyrika, lokomotiva, ledvina atd.
  • N………….K - např. nábytek, náčrtek, náměstek, nebožtík, nožík, nájemník, nadhlavník, náhrdelník atd.
  • H………….T - např. hlídat, hlásit, hledat, hábit, hasit, hlasovat, hltat, hmatat atd.
  • K………….E - např. krabice, konstrukce, kytice, kalvárie, klauzule, kontrakce, koncepce, kardiologie atd.
  • M…………O - např. mléko, město, málo, mikádo, ministerstvo, máslo, mýto, moto atd.
  • S………….A - např. sadista, studna, stoka, skokanka, sborovna, sardinka, síla, skála atd.
  • V………….R - např. výr, vítr, vampýr, videorekordér, výtvor, vzdor, vír, výbor atd.

Nový kvíz:

Pokuste se najít co nejvíce významů uvedených slov v různých souvislostech a také určete, v jakých rčeních nebo příslovích se tato slova vyskytují, a napište je na volné řádky. Jiná varianta této úlohy – pokuste se vymyslet co nejvíce různých rčení, popř. i přísloví, kde se zadaná slova vyskytují. Nebo můžete vymyslet další homonyma – slova, která mají více různých významů.

  • Koš ………………….
  • Čepec ……………….
  • Jádro ………………..
  • Lístek ………………...
  • Měsíc ………………..
  • Druh …………………

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Nákyp se sekaným masem a houbami

Ingredience: 200 g žampiónů nebo jiných čerstvých hub, 1 cibule, 1 svazek petrželky, 50 g másla nebo margarinu, 250 g špaget, sůl, pepř, 400 g míchaného mletého masa, tymián, 1 lžíce rajčatového protlaku, 2-3 lžíce masového vývaru, 1 pohár (250 g) smetany, tuk na formu, 1 žloutek, 4 lžíce strouhaného parmazánu.

Houby očistíme a nakrájíme na plátky. Cibuli a petrželku usekáme a obojí podusíme na másle. Mezitím dáme vařit těstoviny. Mleté maso dáme k houbám, okořeníme solí, pepřem, tymiánem, protlakem, zalijeme, vývarem a dvěma třetinami smetany a 5 minut povaříme. Pak dochutíme a promícháme s okapanými těstovinami. Dáme do tukem vymazané ohnivzdorné formy. Rozkvedláme zbylou smetanu se žloutkem, sýrem a pepřem a přetáhneme tím nákyp. Pečeme 30-35 minut při 210-220°C.

Bábovka s jablky

Suroviny: 80g másla, 250g moučkového cukru, vanilkový cukr, 3 vejce, 300g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 300g nastrouhaných jablek

Postup: Máslo utřeme s moučkovým a vanilkovým cukrem a žloutky do pěny. Potom přimícháme střídavě polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva a nastrouhaná jablka. Nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto nalijeme do tukem vymazané a hrubou moukou vysypané bábovkové formy, vložíme do vyhřáté trouby a pomalu upečeme. Ještě teplou bábovku vyklopíme a posypeme moučkovým a vanilkovým cukrem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)