Paprsek ze tmy Prosinec 2022

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Prosinec 2022

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Málokdo si čistí uši správně. Nejoblíbenější způsob může dokonce poškodit sluch

Většina z nás téměř automaticky sáhne po jednorázových tyčinkách, které se zdají být nejjednodušším způsobem, jak dodržet hygienu uší. Bohužel je to mylná představa, která může nadělat více škody než užitku. Naučte se čistit uši od mazu, abyste to prováděli efektivně a především bezpečně.

Funkce ušního mazu - Čištění uší se zdá být jednou ze základních hygienických činností. Žlutý nebo hnědavý ušní maz, který vytéká z vnějšího zvukovodu, může způsobit nepohodlí a vytvořit dojem, že se o sebe správně nestaráme. Ušní maz je hustý sekret, který se přirozeně vytváří působením mazových žláz. V našem těle však vykonává řadu důležitých úkolů.

Například inhibuje růst bakterií a hub ve zvukovodu, čistí jej od zbytkových buněk exfoliované epidermis, nečistot a prachových částic, čímž zabraňuje, aby se dostaly do tympanické membrány a vnitřního ucha. Zvlhčuje sluchový orgán a zabraňuje nepříjemnému svědění. Díky ušnímu mazu se uši čistí samy, proto by náš zásah neměl být častý a hlavně příliš invazivní. Důvody jeho přebytku mohou být různé, například časté používání špuntů nebo sluchátek a nesprávné používání vatových tyčinek.

Domácí způsoby čištění uší. - Čištění vatovou tyčinkou může způsobit tvorbu mazových zátek a příliš časté a hluboké používání vede k nadměrné produkci ušního mazu a ucpání zvukovodu. Z dlouhodobého hlediska to může mít za následek zhoršení sluchu a potřebu ORL intervence. Nesprávné použití tyčinky také představuje riziko poškození tympanické membrány. K čištění uší stačí použít malé množství teplé, ale ne horké vody.

Můžete také použít olivový olej. Ten nemusíte zahřát, stačí, když bude mít pokojovou teplotu. Aplikujte dvě nebo tři kapky kapátkem do ucha. Masírujte pokožku na přední straně ucha chvíli tak, aby se olej dostal na problémové místo. Tímto způsobem se zbavíte zbytkového ušního mazu. Kdysi naše babičky používaly k čištění ucha zahřátý parafín. V lékárnách také můžete koupit speciální spreje pro čištění uší.

Zdroj: styleup.cz

Poslední úplněk letošního roku bude 8. 12. 2022 v 5.07 hodin.

O čem přemýšlíme

Doplatky na zdravotní pomůcky rostou

Energetická krize a rapidní růst cen velmi negativně ovlivňují i trh se zdravotnickými pomůckami. U těch, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je cena zastropována zákonem. Jsou to například inkontinenční pleny, ale i berle, vozíky pro handicapované a další ortopedické pomůcky. A výrobci i distributoři nyní bijí na poplach: náklady na výrobu zdravotnických pomůcek nyní strmě rostou, cena však zůstává na úrovni, za kterou se mnohdy životně důležité nástroje nevyplatí podle firem ani prodávat, ani vyrábět.

Firmy žádají zvýšení stropu až o desítky procent. To by ale znamenalo přímé ohrožení dostupnosti těchto prostředků pro pacienty. Na některé pomůcky, které byly dříve hrazeny z pojištění, si už teď musí doplácet. „Vnímáme to jako velké ohrožení pacientů v ČR, řadě z nich hrozí nedostupnost zdravotnických prostředků. Budou se zvyšovat doplatky, vím například o výrobci slepeckých holí, který chce stáhnout své výrobky z našeho trhu, protože je to pro něj ne¬únosné,“ řekl Právu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Žádají nižší DPH i vyšší příspěvek. „Navrhujeme jednorázově zvýšit platbu za zdravotnické prostředky z veřejného zdravotního pojištění, navýšení o patnáct procent podpořila i pacientská rada. Chceme také snížit DPH u zdravotnických prostředků, která je 21 procent, po Dánsku nejvyšší v Evropě,“ dodal Krása. Na neúnosnou situaci upozornila Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků (CzechMed). Vnímáme to jako velké ohrožení pacientů, řadě hrozí nedostupnost prostředků.

Václav Krása, rada postižených „Pokud se nic nezmění, musíme očekávat, že v příštím roce dojde k omezení dostupnosti některých zdravotnických prostředků. Již dnes se výrobci musí rozhodovat, které výrobky vyřadit z nabídky a přesunout na jiné trhy, protože jsou jejich úhrady v ČR pod hranicí výrobních nákladů,“ upozornil prezident asociace Miroslav Palát. „Udržení širokého spektra výrobků zdravotnických prostředků nebude možné. Budeme usilovat o zachování dosavadních dodávek, ale aktuálně dostupné portfolio zdravotnických prostředků bude možné jen v případě, že se podaří navýšit prodejní ceny v řádech desítek procent,“ varuje Palát.

Podle tzv. cenového předpisu, který zavedlo pro regulaci cen zdravotnických pomůcek ministerstvo zdravotnictví, mohou jejich ceny meziročně růst pouze o čtyři procenta, do podzimu loňského roku to byla procenta tři. Jak Právu řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob, cenová regulace má bránit skokovému růstu cen. Ale ačkoliv sami dodavatelé uznávají, že cenový strop je na tomto trhu potřeba, zároveň upozorňují na výjimečnost si¬tuace.

„Suroviny, ze kterých vyrábíme, zaznamenaly od začátku letošního roku nárůst v desítkách procent, energie nebo dopravní náklady se pak zvýšily na více než dvojnásobek. V žádném případě nechceme strašit pacienty, ale tato situace je prostě výjimečná,“ řekl Právu Jan Civín, manažer české pobočky společnosti Hartmann-Rico, jednoho z největších evropských výrobců zdravotnických pomůcek.

Dodavatelé nyní jednají s ministerstvem zdravotnictví, podle Civína ale zatím jednání nemají konkrétní výsledek. To potvrdil i mluvčí Jakob. „Ministerstvo zdravotnictví i v letošním roce vede jednání týkající se nárůstu vstupů, se kterým se výrobci zdravotnických pomůcek potýkají. Nicméně dopady na jednotlivé typy zdravotnických prostředků nejsou shodné a nelze je jednoduše zohlednit při regulaci. Proběhla již jednání, na kterých je problematika cenové a úhradové regulace řešena komplexně,“ řekl Právu.

Ceny zdravotnických prostředků v ČR stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, ten však nemůže sahat do cenové regulace stanovené ministerstvem. „SÚKL si je dobře vědom obtížné ekonomické situace, ve které se nyní nacházejí výrobci a dodavatelé zdravotnických prostředků, avšak není oprávněn rozhodovat o výši meziročního navýšení jejich cen,“ řekla Právu mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Zdroj: novinky.cz

Klubové aktivity

Zážitek pro každého

Dům služeb pro nevidomé SONS ČR, 8. listopadu 2022, v Praze 1, Krakovská 21 návštěvníkům nabídl a v učebně nám ukázal, jak se učí pracovat s počítačem i internetem bez použití monitoru nebo myši a pokusili jsme se seznámit s náročností kompenzačních pomůcek. Zaujala nás i praktická ukázka speciálních reliéfních, akustických i světelných naváděcích systémů usnadňujících orientaci těžce zrakově postiženým nejen ve městech. Krátce nás pracovnice seznámila s provozem i pravidly sociálních služeb ambulantní a terénní péče o klienty. Viděli jsme nácvik samostatné chůze s holí, také stolování a vaření.

Zajímavé bylo i vlastnoruční podepisování, čtení a psaní slepeckého Braillova písma. Speciální optické pomůcky a kamerové lupy nás potěšily. I knihovna digitálních dokumentů, včetně ukázky čtení digitalizovaných knih, byla poučná. V dalším podlaží nás překvapila haptická výstava - ZOO VŠEMI SMYSLY. Bylo možné si poslechnout, jak různá zvířata žijí. I hmatem jsme si mohli prohlédnout, jakou mají srst, končetiny, paroží, kosti a mnoho dalšího.

Škoda bylo, že jste tam také nebyli. Nabízely se tam např. Knihovna, Internet, Navigace, Poradenství a výuka elektronických pomůcek, Testování přístupnosti webů a mobilních aplikací, Odstraňování bariér, Časopisy, Právní poradna, Aktivizační služby, Prodej kompenzačních pomůcek, Masáže, Výcvik vodících psů. Ale také, co se dělá v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina, atd.

František Eliáš

Aktuálně před uzávěrkou

Špatný sluch může trápit i mladé. Pozor na hluk i nedoléčené nemoci

Zhoršení sluchu se většinou dává do souvislosti s vyšším věkem. To už ovšem neplatí. Hodně sluchových vad se dnes totiž vyskytuje také u mladých lidí, kteří tomu často sami nahrávají. Příčin, proč už najednou neslyšíme tak dobře jako dříve, může být celá řada. Na vině není pouze hluk, ale i nedoléčené nemoci, prodělané virové infekce, cukrovka, ateroskleróza či užívání léků, které poškozují ušní aparát. Sluchové vady se dělí do čtyř následujících kategorií.

Převodní vada – Tento druh poruchy je způsobený částečnou blokádou či uzavřením cesty, kterou se zvuk převádí do vnitřního ucha. Problém tedy vězí v zevním nebo středním uchu. Příčinou bývá ucpání zvukovodu ušním mazem, tekutina ve středním uchu, neobvyklý srůst kůstek středního ucha, středoušní zánět, případně protržení ušního bubínku. Tato vada však nemusí být trvalá a často ji lze odstranit běžnými léčebnými postupy.

Percepční vada – Jde o nejčastější poruchu sluchu způsobenou chybějícími či poškozenými vláskovými buňkami v hlemýždi. Příčinou může být hlasitá hudba ze sluchátek, virová infekce ve vnitřním uchu, zranění hlavy i dědičné dispozice. Pro postiženého je těžké rozeznat řeč v rušném prostředí. Při konverzaci se zdá, že lidé kolem mumlají a není jim pořádně rozumět. Tato vada je trvalá a většinou ji lze kompenzovat sluchadly.

Smíšená vada – Může se ovšem také stát, že člověk trpí zároveň oběma typy výše uvedených sluchových vad. Tato smíšená porucha tedy postihuje jak vnitřní, tak i vnější nebo střední ucho. Řešení spočívá většinou v kombinaci léků nebo chirurgického zákroku a použití sluchadel či středoušního implantátu.

Neurální vada – U tohoto typu poruchy je problém absence či poškození sluchového nervu. Tato vada pro postiženého obvykle znamená úplnou hluchotu a je trvalá. Použití sluchadel ani středoušního implantátu nic neřeší, protože elektrické impulzy se z vláskových buněk nemají jak dostat do mozku. Někdy může u této vady prospět terapie za pomoci tzv. sluchové kmenové neuroprotézy ABI (Auditory Brainstem Implant), jež dokáže do jisté míry nahradit funkci sluchového nervu.

Test na audiogramu – Sluchová vada se stanovuje pomocí tzv. audiogramu, grafického znázornění schopnosti slyšet zvuky na různých frekvencích. Každé ucho se měří zvlášť a výsledky se porovnávají s „normálním“ sluchem.

Otravné pískání – Míváte často pocit, že vám nepříjemně píská nebo hvízdá v uších? Pak zřejmě trpíte tinnitem. Tento výraz (původem z latinského „tinnire“ – znít nebo zvonit) označuje syndrom, který se projevuje šelestem, zvoněním, hučením nebo pískáním v uších. Často jde i o kombinaci několika tónů, doprovázených ještě navíc šumem, hučením, škrábáním, boucháním a různými dalšími zvuky. Ačkoliv se jedná o krajně nepříjemný příznak (mnoho pacientů se obává hrozících záchvatů, možné ztráty sluchu a psychických poruch), na zdraví vás neohrožuje. Léčba závisí na příčině (léky na prokrvení vnitřního ucha, fyzioterapie, kyslíková terapie atd.).

Zdroj: www.idnes.cz

Nová generace sluchadel by měla umožnit odezírání i ze zakrytých rtů

Nová technologie k identifikaci pohybů rtů. Přinášíme vám překlad článku o inovativním systému, který je schopný odezírat ze rtů s pozoruhodnou přesností, přestože mají mluvčí na obličeji roušky. Mezinárodní tým inženýrů a vědců z oblasti informatiky vyvinul technologii, která jako první propojuje radiofrekvenční snímání s umělou inteligencí k identifikaci pohybů rtů. Když se tento systém sjednotí s běžnou technologií sluchadel, mohl by pomoct řešit tzv. „efekt koktejlové party”, který je všeobecným nedostatkem tradičních sluchadel.

V současné době sluchadla pomáhají lidem se sluchovým postižením tím, že zesilují všechny okolní zvuky kolem nich, což může být užitečné v mnoha aspektech každodenního života. Na místech, kde je hluk, jako jsou party, však může široké spektrum zesílených zvuků znesnadňovat uživatelům sluchadel soustředění se na konkrétní zvuky, například na konverzaci s určitým člověkem. Jedním z potenciálních řešení efektu koktejlové party, je vyrobit „chytrá” sluchadla, která by kombinovala konvenční zesílení zvuku s druhým zařízením tak, aby shromažďovala další data pro lepší výkon.

Jiní výzkumníci uspěli v použití kamer pro odezírání ze rtů, ale shromažďování videozáznamů lidí bez jejich výslovného souhlasu vyvolává obavy o soukromí jednotlivců. Kamery také nejsou schopny číst ze rtů přes roušky, což znamená každodenní výzvu pro lidi, kteří si zakrývají obličej z kulturních nebo náboženských důvodů a zároveň je záležitost roušek spojena s dobou COVID-19. V novém dokumentu, který byl zveřejněn v časopise Nature Communications, popisuje tým vedený Glasgowskou univerzitou, jak se rozhodl využít špičkovou technologii snímání pro odezírání ze rtů. Jejich systém zachovává soukromí, protože sbírá pouze radiofrekvenční data bez doprovodných videozáznamů.

Tito vědci požádali dobrovolníky a dobrovolnice, aby opakovali pět samohlásek (a, e, i, o, u) nejprve bez nasazené roušky a pak s nasazenou rouškou. Dobrovolníci opakovali zvuky samohlásek a jejich tváře byly během toho skenovány pomocí radiofrekvenčních signálů ze specializovaného radarového senzoru i wifi vysílače. Skenování tváří probíhalo také tehdy, když dobrovolníci nepohybovali rty. Poté bylo 3600 vzorků dat shromážděných během skenování použito k „výuce” algoritmů tzv. strojového učení a hlubokého učení, jak rozpoznat charakteristické pohyby rtů a úst spojené s každým zvukem samohlásky. Vysokofrekvenční signály mohly snadno procházet rouškami, a tak se mohly algoritmy naučit rozeznávat tvorbu samohlásek.

Ukázalo se, že systém je schopen většinu času správně odezírat ze rtů. Wifi data byla správně interpretována „učícími“ algoritmy až v 95 % případů u rtů bez roušky a v 80 % případů u rtů s rouškou. Data z radaru byla interpretována správně až v 91 % případů bez zakrytých úst a v 83 % se zakrytými ústy. Vedoucí autorského kolektivu dr. Qammer Abbasi z Glasgowské univerzity, k tomu řekl: „Asi pět procent světové populace, cca 430 milionů lidí, má nějaký druh sluchového postižení.

Sluchadla přinesla pro mnoho lidí se sluchovým postižením velkou změnu. Technologie nové generace, která shromažďuje široké spektrum dat pro rozšíření a zesílení zvuku, by mohla být dalším významným krokem ke zlepšení kvality života lidí se sluchovým postižením. Tímto výzkumem jsme ukázali, že radiofrekvenční signály lze použít k přesnému čtení samohlásek na rtech lidí, i když mají zakrytá ústa. Přestože výsledky odezírání pomocí signálů z radaru jsou o něco přesnější, signály wifi rovněž prokázaly působivou přesnost. Vzhledem k všudypřítomnosti a cenové dostupnosti technologií wifi jsou výsledky velmi povzbudivé, což naznačuje, že tato technika má hodnotu sama o sobě i jako součást budoucích víceúčelových sluchadel.”

Zdroj: www.idetskysluch.cz

Jak moc hrozí cukrovkářům slepota? Lékaři radí, jak zrak ochránit

Jestliže patříte k více než milionu pacientů, kteří mají diagnostikovánu cukrovku, pak byste se měli opravu hodně bedlivě starat o svůj zrak. Diabetes mellitus, jak zní odborně tato diagnóza, zatěžuje celé tělo. Jednou z jejích častých chronických komplikací je i oční onemocnění – diabetická retinopatie. A pozor, tuto informaci nepřehlédněte! Ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie nejčastější příčinou slepoty u diabetiků. Jak se jí vyhnout?

Diabetická retinopatie je závažné onemocnění cév oční sítnice. Obvykle se dostaví po několika letech trvání nemoci. Komplikace ovšem mohou nečekaně propuknout mnohem dříve. Co se to s očima diabetika vlastně děje? Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje ucpání a poškození drobných cév, kterými je sítnice protkána, a tím se zhoršuje její prokrvení. Při další formě diabetické retinopatie cévy v sítnici takzvaně „netěsní“, vytéká z nich tekutina a způsobuje otok sítnice. Nedostatečné prokrvení i otok sítnice pak ničí schopnost vidění. Oko se snaží napravit situaci růstem nových cév. Ty jsou ale nekvalitní, praskají a mohou způsobit odchlípení sítnice.

Pozdě odhalená nemoc se nezastaví – Zákeřnost diabetické retinopatie spočívá především ve své nenápadnosti. Zpočátku se neprojevuje prakticky žádnými příznaky a až v pokročilém stadiu se projeví zhoršeným viděním, které však už v tu chvíli nelze napravit, pouze zpomalit. Co je tedy zásadní ochranou před zhoršením zraku nebo dokonce slepotou a co mohou diabetici pro svůj zrak udělat?

Začněte správnou kompenzací cukrovky. Zcela zásadní je dobrá kompenzace základního onemocnění, tedy cukrovky. Velmi zjednodušeně lze říct, i když ne úplně stoprocentně, že pokud by byla cukrovka dobře kompenzována, tak pozdní komplikace, jako diabetická retinopatie vůbec nenastanou. K tomu je potřeba ještě dobře léčit doprovodná onemocnění, hlavně vysoký tlak, a kontrolovat hladinu cholesterolu. Dále samozřejmě pro diabetika platí stejná pravidla ochrany očí jako pro běžné pacienty.

Speciální vitamin pro diabetiky? Pro diabetiky neexistuje žádný speciální vitamín, který je potřeba doplňovat kvůli zlepšení funkce zraku. Samozřejmě vyvážení strava s dostatečný příjmem všech vitamínů je dobrá pro celkové zdraví těla. Vitamín A je důležitý pro správnou funkci sítnice, ale to platí pro každého, diabetiky nevyjímaje. Lidé s cukrovkou mívají ovšem s očima více trápení než lidé zdraví. Trpí častěji na záněty a oči jim také víc vysychají.

Cukr v slzách páchá neplechu – Diabetici mají obecně vyšší pravděpodobnost zánětů. Je to dáno tím, že v jejich krevní plazmě, potažmo všech krevních tekutinách a sekretech, je vyšší hladina cukrů. Ten představuje živný substrát pro bakterie, a proto je pravděpodobnější jejich množení v takovém prostředí. Na povrchu oka u diabetika pak přítomnost glukózy ve vyšší koncentraci v slzách mění mírně jejich vlastnosti, takzvanou osmózu. To vede k rychlejšímu vysychání očí. U zvlášť těžkých případů je možno aplikovat umělé slzy, které normalizují kvalitu slzného filmu a obnovují jeho přirozenou ochranou funkci. U lehčích případů je vhodné častější mrkání, hlavně při soustředěné práci, především u počítače, což může vést ke snížení počtu mrknutí.

Při této práci je vhodné si občas udělat pauzu a kouknou do dálky například z okna. Je to vhodné i u nediabetiků, ale u diabetiků je potřeba dopřát očím odpočinek častěji. Každý rok na oční – Každopádně by diabetici měli pravidelně každý rok docházet na kontroly zraku. Máme k dispozici moderní diagnostické metody, jako je například OCT angiografie, tedy sken sítnice, které dokážou prvotní fázi diabetické retinopatie odhalit ještě před možným záchytem při vyšetření očního pozadí.

Jinou možností je nová vyšetřovací metoda Aireen. Ta dokáže diagnostikovat diabetickou retinopatii s vysokou přesností během pouhých 30 sekund, také ve fázi, kdy ještě není pacientem rozpoznatelná. Vyšetření již nyní hradí plně zdravotní pojištění. Zatím je k dispozici jen asi v desítce ordinací u nás a na Slovensku. Postupně by se mělo rozšířit do všech diabetologických ordinací.

Laser nebo operace sítnice – Co mají diabetici dál dělat, pokud vyšetření odhalí počínající retinopatii? - Především důsledně dodržovat doporučení svého lékaře. Počínající stádia diabetické retinopatie lze zastavit, nebo i léčit dobrou kompenzací cukrovky. Pokud je onemocnění pokročilejší, je pacient odeslán na specializované oftalmologické pracoviště, kde je zahájena léčba. V principu léčba diabetické retinopatie probíhá třemi způsoby: laserovým ošetřením sítnice, nebo aplikací anti-VEGF preparátu do sklivcového prostoru, nebo operací sítnic. Případně lze využít kombinaci metod.

Zdroj: www.brnensky.denik.cz

Zajímavosti

Zajímavosti o potravinách

Některé potraviny můžeme konzumovat celoročně, včetně zimy. Jsou to celozrnné výrobky, hrášek, kukuřice, houby, brambory, vejce. Jejich vyvážená konzumace má vliv na metabolismus a na produkci tuků, proteinů a cukrů bez nějaké nerovnováhy. V období mezi sezónami dávejme přednost čerstvým pokrmům, jako jsou jablka, lilky, mléko, na jaře zase masu, řepě, tykvím, kuřatům a kávě. V zimním období si dopřávejme jehněčí, čočku či zázvor, který je velmi důležitý, protože působí na cévní systém tak, že zvyšuje produkci tepla. Podobně působí i pepř, který podporuje trávení.

Zdroj: www.lidovky.cz

Pranostika

Jaké jsou od Lucie (13. 12.) do Vánoc dni, takové budou v pořadí i jednotlivé měsíce příštího roku, neboť od Lucie do Vánoc každý den a noc mají svou moc.

Rady našich babiček

Zrcadlo v koupelně se vám nebude tolik zamlžovat, když ho čas od času umyjete pěnou na holení a poté vysušíte ručníkem.

Nabídka pro čtenáře

Waltari Mika – Egypťan Sinuhet

Děj slavného Waltariho románu se odehrává v letech cca 1400-1300 před Kristem ve Starém Egyptě. Je rozdělen do patnácti knih. Jak už název první knihy (Lodička z rákosu) napovídá, byl Sinuhet novorozenec, kterého nalezli na řece Nilu egyptský lékař a jeho žena. Označí ho za dar Bohů a přijmou za svého. Vyroste z něj chytrý chlapec, který se chce stát faraónovým vojákem. Jeho otec, znalý osudů zraněných vojáků, mu to však rozmluví a pošle ho do chrámové školy učit se lékařem. Kniha druhá, Dům života popisuje jeho výuku, zasvěcenou tradicemi a vírou v bohy. Sinuhet má občas problémy věřit v nadpřirozené síly, školu ale dokončí a stane se pomocníkem královského otvírače lebek. Faraon, který je na trůně, je starý a nemocný, a po zákroku zemře.

Následuje Kniha třetí – Vzrušení Vesetu. Po smrti faraona jsou Sinuhet a královský otevírač lebek symbolicky popraveni za nezdařený zákrok. Faraonův syn, pozdější faraon Achnaton, mu udělil další jméno „Ten, který je osamělý“. Kniha čtvrtá, Nefernefernefer, popisuje, jak mladého Sinuheta svedla kněžka a on jí věnoval veškerý majetek svůj i rodičů. Ti v zoufalství spáchali sebevraždu. Sinuheta jejich smrt zdrtí a spolu s věrným otrokem utíká do Sýrie jako vyhnanec. V Sýrii si vybuduje pověst skvělého lékaře. Zúčastní se taky válečného tažení, zažije však jen porážku. Přestože jako lékař velmi zbohatl, opouští Sýrii a vydává se na nejistou dráhu do světa. O tom pojednává Pátá kniha nazvaná Chabírové.

V Knize šesté, nazvané Den nepravého krále, navštíví Zemi Mitánskou a mocný Babylon. Tam se zúčastní tradičního dne, kdy je na místo krále dosazen nejhloupější z města, který je pak večer zabit. Vybrán je Sinuhetův otrok. Sinuhet se mu pokouší pomoci a také pomáhá krásné králově otrokyni k útěku. Útěk se podaří a v Knize sedmé (Minea) doprovází Sinuhet otrokyni Mineu na cestě domů na ostrov Kréta. Cestou Sinuhet uzdraví úředníka v Chetitské říši a dostane od něho vzácný nůž. Sinuhet se do Miney zamiluje, ta je však zasvěcena krétským bohům a náleží pouze jim. Po dlouhém putování dorazí v Knize osmé (Temný dům) na Krétu. Minea je odvedena do Paláce bohů, kam nikdo jiný než vybrané dívky, nesmí vstoupit. Sinuhetovi se podaří vniknout dovnitř a odhalí strašlivý původ krétského boha i osud Minei. Minea je mrtvá a Sinuhet odchází zpět do Egypta.

Kniha devátá – U krokodýlova ocasu odkrývá krétské intriky proti Egyptu. Tam nový panovník Amenhotep IV. uctívá kult nového boha, který má nahradit bohy původní. Kněží proti faraonovi kují pikle. U krokodýlího ocasu se nalézá hostinec a do dcery majitele se Sinuhet zamiluje. Ve Knize desáté, Město nebeských výšin, vypuká proti faraonovi vzpoura. O pomoc je požádán Sinuhet i jeho starý přítel, který roky bojoval v poušti. Nastane krveprolití. Na zemi zaútočí i okolní panovníci a Egypt ztratí část území. Faraon v zemi provádí reformy a zakládá nová města. V jednom z těchto měst se usídluje i Synuhet, poklidný život však netrvá dlouho.

V Knize jedenácté (Merit) prochází Egypt mnohými nesnázemi, které souvisely se změnou uctívaných bohů. Kniha dvanáctá – Vodní hodiny měří čas, odchází Sinuhet znovu do války a po návratu nahlíží na situaci v zemi jiným očima. Ve Knize třinácté – Království Atonovo na zemi – se rozpory v Egyptě stále rozšiřují. Sinuhet se dozví, že měl syna a ten byl zavražděn. Zcela zhroucený je zatažen do spiknutí proti faraonovi a má mu podat smrtící jed. Kniha čtrnáctá, Svatá válka, pojednává o pokračování mocenského boje o egyptský trůn. Poslední Kniha patnáctá se jmenuje Haremheb. V Egyptě nastává konečně mír. Znovu se však spřádají intriky a Sinuhet znovu zasahuje jako lékař – travič. Dozvěděl se, že je tajným potomkem dávného faraona a že jeho je místo na egyptském trůně. Musí však tuto skutečnost tajit. Za své politické názory je nakonec poslán do vyhnanství, kde sepsal i tyto své paměti.

Ačkoliv se jedná o historický román a tedy umělecké zpracování tohoto historického období dějin Egypta, obsahující mnoho fiktivních postav, přesto dosti věrně zachycuje egyptské poměry i vývoj v zemi během tohoto období. Nejvíce umělecké licenci podléhá popis Kréty a Mínojské civilizace, neboť v době psaní románu nebylo ani částečně rozluštěno krétské písmo, a tak se Waltari k popisu civilizace nechal inspirovat jen kresbami a uměním. Nebyla známa ani žádná krétská jména a proto se i velekněz jmenuje Minotauros a krétská dívka Minea.

Události probíhající v samotném Egyptě a i jeho vztahy s vazalskými státy na východě jsou naopak známy velmi dobře díky archivu z Achetatonu, který obsahoval rozsáhlé záznamy korespondence královského dvora s egyptskými správci i s mimoegyptskými vazaly v klínopisu na hliněných tabulkách. Díky nim je toho o poměrech v Egyptě a syropalestině hodně známo. Archiv samotný, obsahující několik set tabulek, představuje neocenitelný zdroj informací o politické situaci v dané oblasti.

Původ Smenchkarea i Tutanchamona v knize uvedené jsou jedny ze zvažovaných variant jejich původu, neboť o jejich skutečném původu se mnoho neví. Ví se jistě jen to, že ani jeden z nich nebyl synem Achnatona s jeho hlavní manželkou Nefertiti, která mu porodila jen dcery. Stále však mohli být buď syny jedné z jeho harémových manželek, nebo synové některého z vysoce postavených loajálních dvořanů. U Smenchkarea dále existuje možnost, že se jedná o Nefertiti, nebo dokonce o Achnatonova mladšího bratra. U Tutanchamona se také dříve předpokládalo, že by mohl být Achnatonovým bratrem, avšak v současnosti se považuje tato teorie za překonanou (narodil se několik let po smrti Amenhotepa III.). Ramesse I. je zde uveden jako Haremhebův syn, ačkoliv je egyptology považován jen za Haremhebova vojevůdce a generála, kterého Haremheb ustanovil za svého nástupce.

Literární okénko

ŠŤASTNÉ A VESELÉ – Jindřich Balík

Letošní Vánoce nebudou jiné, než byly loni.
Vánočka na plechu v teploučku kyne,
cukroví vanilkou voní.
U dárků pod stromečkem sejdou se známí a přátelé,
letošní Vánoce budou zas šťastné a veselé!

VÁNOČNÍ STROMEČEK – Miroslav Florian

Stromku, pojď už dál, zmrzneš na té pavlači,
ať jsi jedle, nebo smrček, ať jsi sebemenší skrček,
jen pojď dál, jsi král jasanů i akátů,
lip ve vonném brokátu -
ze všech stromů země zdejší, budeš večer nejkrásnější,
ze všech, ze všech nejsladší!

VÁNOČNÍ STROMEČEK II. – Jiří Žáček

Zelenej se, jedličko, narovnej se maličko,
líbíš se mi, vezmu si tě, budeš vonět v našem bytě.
Dám ti hvězdu na čelo, večer bude veselo.
Můžu ti to předem slíbit, bude se ti u nás líbit.
Dám ti hvězdu na čelo.

Výročí

V měsíci prosinci oslavili narozeniny Hana Procházková a Jaromír Kubiček, svátek pak Blanka Berkyová, Bohumila Flaumová, Dana Ťukalová a Lucie Ulrichová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Smutná zpráva
Oznamujeme, že 3.12. t. r. nás opustila navždy naše členka Barborka Tesková v mladém věku 43 let. Budeme Baruško na tebe vzpomínat.

Co nám chutná

Polévka z rybích vnitřností

Ingredience: 1 1/2 kg dobře očištěných a propraných rybích vnitřností (jikry, mlíčí, játra, sleziny), 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru, sůl, špetka pepře, 2 kostky masoxu, 3 až 4 lžíce oleje, 2 lžíce hrubé krupice.

Postup: 2 1/2 až 3 I vody uvedeme do varu, přidáme masox, sůl, pepř. Vnitřnosti pokrájíme (jikry naškrábeme), zeleninu nastrouháme. Vše vložíme do vroucí vody a zvolna vaříme cca 30 min. Z krupice a oleje utvoříme jemně růžovou jíšku a vychladlou zavaříme do polévky. Za častého míchání vaříme 7-10 min. Ozdobíme zelenou petrželkou.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)